فرهنگ

کل اخبار:197

 • ۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۲:۰۰

  فیلمِ خوب استفاده از محصول ملی را القا می‌ دهد

  حمیدرضا طیبی گفت: باید در زمینه خودباوری، معرفی پیشرفت‌های کشور و استفاده از محصولات ایرانی، نهضت تولید فیلمِ خوب راه بیافتد.

 • منوچهری ۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۲

  گفتاری از عباس منوچهری در همایش «آینده‌ی فرهنگ»؛

  فراسوی رنج و رؤیا: «توسعه‌ی انسانی» به‌مثابه یک پارادایم فرهنگی

  برخی متفکرین آینده‌ی فرهنگ را آینده‌ی انسان می‌دانند، این در حالی است که مدرنیته تکامل بشر را یک ضرورت تاریخی می‌دانست و تجلی آن را بیش و پیش از هر جایی در پیشرفت اقتصادی می‌دید. توسعه‌ی اقتصادی با تفکر تکنیکی تمهید شده است و انسان را موجودی اقتصادی محسوب کرده است. نتایج توسعه‌ی اقتصادی تکنیکی، ناخشنودی‌ها و رنج‌های بسیاری نیز به بار آورده است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۱۲:۲۰

  کارگاه تخصصی انسان‌شناسی و فرهنگ: «شهر مناسکی»

  جلسات به صورت یک هفته در میان و در روزهای پنج‌شنبه، از ساعت ۱۲ تا ۱۶ برگزار می‌شوند. در هر جلسه، علاوه بر مدیر انسان‌شناسی و فرهنگ، یکی از همکاران نزدیک مجموعه نیز در حوزه تخصصی خود و مرتبط با موضوع جلسه، درسگفتار تفصیلی در سطح دکترای تخصصی در مطالعات فرهنگی بین رشته ای ارائه می‌کنند و همچنین مباحث مطرح شده، توسط حضار، مورد مبادله فکری قرار خواهد گرفت.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۷ ۱۰:۵۰

  رویکردی انسانشناختی به فرد از منظر فرهنگ مادی

  "برخلاف عموم کتابهای علوم اجتماعی در باره فرد، کتاب حاضر دغدغه مساله فردگرایی یا انواع جوامعی که هرکدام به نوعی فردیت و افراد را مفهوم پردازی کرده اند، را ندارد. زیرا فارغ از اینکه مردم در یک محیط به شدت فردگرا یا جمع گرا زندگی می کنند، ما همچنان وظیفه داریم که در آن محیط های مختلف،‌افراد را بررسی کنیم. علاوه بر این، بویژه انسانشناسان معمولا یافته هایشان را از خلال بیان افرادی ارائه می کنند با آنها در کار میدانی مواجه شده اند.

 • صلح ۱۳۹۴-۰۳-۱۷ ۰۸:۴۶

  گفتاری پیرامون رابطه‌ فرهنگ و صلح؛ (۲)

  صلح پایدار؛ معیارهای پیشنهادی

  عمل پايدار عمدتاً جهت‌گيری عيني برای چاره‌انديشی درباره‌ی معضلاتی است كه جهان زيست امروز را در معرض خطر قرار داده است. با اين احتجاج، نياز به گفت‌وگو به مقوله‌ای فرامرزی تبديل می‌شود، چنان‌كه حتي ساموئل هانتينگتون به‌عنوان مهم‌ترین مخالف طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها بر اهميت چنين فرايندی تأكيد می‌گذارد و اعلام دارد كه «ساكنان همه‌ی تمدن‌ها می‌باید برای دستيابی به ارزش‌ها، نهادها و شیوه‌هایی كه در آن‌ها با ساكنان ديگر تمدن‌ها اشتراك دارند به جست‌وجو برخيزند و برای ترويج و بسط آن‌ها كوشش كنند».

 • بیلدونگ ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۰۹:۲۵

  بيلدونگ و مفهوم فرهنگ؛

  بیلدونگ، مطالعات فرهنگی و خطرات در-راه

  آیا عصر تأکید بر بیلدونگ، خودآگاهی، روشنگری و پای فشردن بر مواضع انتقادی به سر رسیده است؟ در عرصه مطالعات فرهنگی شاهد دو رویکرد مختلف هستیم که به اختلاف دو رویکرد مارکسیستی و پساساخت‌گرا برمی‌گردد.. فرهنگ در زمانه‌ی ما محصول نوعی آگاهی و بیلدونگ نیست بلکه محصول کردارها و رویه‌های اعمال‌شده از سوی نهادها، آرایش‌های اجتماعی مختلف و روال‌های اداری و بوروکراتیک است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۸:۰۰

  فرهنگ و موسیقی

  پنجاه و پنجمین نشست «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ»، در روز یکشنبه 13 اردیبهشت ماه ۱۳۹4، در مرکز مشارکت‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد. در آغاز این نشست فیلم مستند «دو کمانچه» به کارگردانی بهمن کیارستمی اکران شد و در ادامه خانم مریم قرسو پیرامون «نمادشناسی در موسیقی » به ارائه توضیحات و سخنرانی پرداختند. در بخش دوم نشست آقای حامد جلیلوند ، با موضوع «فرهنگ و طبقه بندی سازها» توضیحاتی را ارئه کردند . در پنل پایانی ، جلسه پرسش وپاسخ با حضور دکتر فکوهی، خانم قرسو و آقای جلیلوند برگزار گردید و پرسش های حضار مطرح و پاسخ داده شدند

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۶:۳۰

  یحیی یثربی: چون کار نمی‌کنیم تحت تأثیر علوم و فرهنگ غرب قرار می‌گیریم

  یثربی نوشت: من نیز منکر بدی و بدکاری کلیسای غرب و قدرت‌های شیطانی غرب نیستم، اگر خودمان کار نکنیم و نه تنها کار نکنیم، بلکه امکانات خودمان را نیز با مدیریت‌های ضعیف بر باد دهیم، آیا ما مقصریم یا غرب؟!

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۱:۴۰

  نشست نظام‌های سرمایه‌داری و فرهنگ برگزار می شود

  شصتمین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع: «نظام های سرمایه داری و فرهنگ» روز یکشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۴، در زمان و مکان همیشگی (میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران) از ساعت ۴ تا ۷ بعداز ظهر برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۰:۱۰

  ترجمه «فرهنگ اندیشه هابز» از سر گرفته شد

  ترجمه کتاب «فرهنگ اندیشه هابز» بعد از مدتی توقف، دوباره به همت منوچهر پزشک از سر گرفته شد.

 • صلح ۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۰۸:۴۳

  گفتاری پیرامون رابطه‌ فرهنگ و صلح (۱)؛

  معیارهای بینافرهنگیِ صلح پایدار

  در جهان تفاوت‌های فرهنگی و سیاسی که کمابیش درگیر اختلافات رو به تزاید است، فلسفه‌ی بینافرهنگی یا میان‌فرهنگی چه اصول و معیارهایی برای صلح پایدار عرضه می‌کند؟ این پرسشی مهم و بنیادینی است که در یکی، دو دهه‌ی اخیر ذهن و توجه فلاسفه و نخبگان فرهنگی جهان را علی‌رغم زمینه‌ها و گرایش‌های گوناگون و گاه متضاد به خود جلب کرده است.

 • آل بویه ۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۱۸:۲۳

  تاریخ اجتماعی ایران در عصر آل بویه

  روی متحده

  پارادایمی که نویسنده در این کتاب مختصر به دست داده چنان دقیق و مدلّل است که می‌شود آن را درباره‌ی سراسر تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران و از جمله تاریخ معاصر آن به کار گرفت.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۲:۴۰

  ۲۶ خرداد؛ رونمایی از کتاب «تاریخ جامع ایران»

  مجموعه ۲۰ جلدی تاریخ جامع ایران، علاوه بر تاریخ سیاسی کشور، به جامعه، فرهنگ و هنر نیز پرداخته است.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۶ ۱۷:۴۰

  امكان‌های گشوده پیش روی فرهنگ

  فرهنگ از منظر دانش سیاسی، تحت تاثیر چند رویكرد، با مقوله سیاست نسبت برقرار می‌كند. بر اساس هر یك از این نسبت‌ها «آینده فرهنگ» با پرسش‌های متمایزی مواجه می‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۱۵:۳۰

  چرا به کتاب لغت فرهنگ می گوییم

  مراسم رونمایی از دانشنامه کارا نوشته بهاءالدین خرمشاهی با سخنرانی صاحب نظران این حوزه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۳-۰۲ ۱۳:۱۰

  کارگاه تخصصی انسان‌شناسی و فرهنگ: «نظریه‌های فرهنگی مصرف»

  این جلسات به عنوان مکملی برای جلسات ترویجی و عمومی یکشنبه‌ها طراحی شده و با هدف انجام مباحث تخصصی متمرکز در برخی حوزه‌های خاص برگزار می‌شوند.انسان شناسی و فرهنگ، این برنامه جدید را جهت ارائه درسگفتارهای تخصصی برای مخاطبان خاص خود در هر حوزه در نظر گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۰

  بروز رسانی فرهنگ وقف با «وقف فرهنگی»

  وقف فرهنگی کمک به پویایی و تعالی فرهنگ و ارزش­های مطلوب همچون آگاهی، دانش‌اندوزی و بالندگی است. کاری که نتیجه­ آن را تنها یک نسل بلکه نسل­های متعددی تجربه خواهند کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۵:۳۰

  علوم عقلی در حوزه تقویت شود/ رسالت حوزه‌های قم و خراسان

  یکی از مراجع تقلید بر لزوم تقویت علوم عقلی و کلامی در حوزه‌های علمیه تاکید کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۱:۰۰

  اهدای جایزه علامه طباطبایی به جوانان محقق در حوزه معارف اسلامی

  مرکز اسلامی انگلیس برای گسترش فرهنگ و معارف اسلامی جایزه علامه طباطبایی را برای علاقه مندان این حوزه در نظر گرفته است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۵:۲۰

  تمرکز زدایی و ایجاد عدالت فرهنگی؛ سیاست اداره ارشاد تهران

  معاون هنری و سینمایی اداره کل ارشاد استان تهران برنامه‌های اردیبهشت استان تهران را تشریح کرد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۱۷:۰۰

  گزارش پنجاهمین نشست «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ»:«فرهنگ و اسطوره»

  نشست پنجاهم«یکشنبه‌های انسان‌شناسی وفرهنگ»، درمرکز مشارکت‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۱۳:۰۰

  جلد سوم دانشنامه فرهنگ مردم آماده چاپ می شود

  جلد سوم دانشنامه فرهنگ مردم برای چاپ و عرضه طی ماه های آتی آماده می شود و اولین جلد این دانشنامه نیز پس از اتمام نسخه های چاپ اول، به چاپ دوم رسیده است.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۱۲:۲۰

  بهترین راه مواجهه با غرب چیست؟

  منظور از برخورد گزینشی این است که این ابزار اگرچه در مقام نظر بد است و جهت‌دار است، اما برای سازوکار ادارۀ جامعه لازم است و آن را قبول می ­کنم.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۲:۵۰

  «زنگ فرهنگ» دانشگاه شریف با حضور صالحی

  دومین جلسه از سلسله نشست‌هایی «زنگ فرهنگ» توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۰:۵۰

  فرهنگ و معنادهی به زندگی

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های «تاملاتی پیرامون مقوله فرهنگ در جهان معاصر» با تاكید بر مسائل ایران به همت اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملی با سخنرانی دكتر بیژن عبدالكریمی برگزار شد.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۴:۴۳

  تأملاتی پیرامون مقوله فرهنگ در جهان معاصر برگزار می شود

  تأملاتی پیرامون مقوله فرهنگ در جهان معاصر با تأکید بر مسائل ایران به همت اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ ۱۷:۳۰

  کزازی: سعدی، سالار سترگ سخن پارسی، بر ستیغ فرهنگ ایران ایستاده است

  میرجلال‌الدین کزازی عنوان کرد: سعدی بی هیچ گزافه و گمان نه تنها یکی از سالاران سترگ سخن پارسی است که شکوهمند و بلندبالا بر ستیغ فرهنگ ایران ایستاده است.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۵:۲۰

  نمایشگاه آیین و فرهنگ ایران باستان در سعدآباد آغاز به کار کرد

  نمایشگاه آیین و فرهنگ ایران باستان طی مراسمی در روز پنجشنبه بیست و هفتم فروردین ماه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گشایش یافت.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۳۰ ۱۱:۲۰

  داریوش رحمانیان: تاریخ ما در دام قهرمان ‌پروری گرفتار است

  در عصر جدید غیر از ولتر كه اشاره شد، جان باتیستا ویكو در پیدایش تاریخ فرهنگ و شرایط امكان پیدایش این شعبه از علم تاریخ اهمیت بسزایی دارد. ویكو نخستین كسی بود كه در برابر ریاضی باوری دكارتی موضع گرفت و از معرفت تاریخی كه با دیدگاه‌های دكارت اعتبارش زایل شده بود، دفاع كرد.

 • ۱۳۹۴-۰۱-۲۶ ۱۰:۱۰

  انتشار «دانشنامه فرهنگ پهلوانی»

  «دانشنامه فرهنگ پهلوانی» با همکاری بنیاد فردوسی و وزارت فرهنگ و جوانان از سوی ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی به چاپ می رسد. دبیر ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی گفت که اغلب آثار منتشر شده در حوزه فرهنگ پهلوانی و فتوت نامه ها در این مجموعه گنجانده شده اند.