هنر

کل اخبار:646

 • اصالت هنر ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۹

  آیا هنگام ارزیابی آثار بزرگ، پدیدآورندگان آن‌ها را هم باید از غربال اخلاقیات گذراند؟

  بحثی در اصالت

  لذت حاصل از مشاهدۀ اصل و نه بدل یا دست‌کم تصور اینکه مشاهدۀ اصل در مقایسه با بدل، منشأ لذت بیشتر است، ناشی از آن است که تجارب بی‌واسطه و اصطلاحاً دست‌اول بیشتر رضایت خاطر را فراهم می‌سازند. ما به نسخه‌بردار، بدل‌ساز یا جاعل به‌مثابۀ حائلی میان خود و تجربۀ زیباشناختی می‌نگریم؛ حائلی که ما را از لذت تجربۀ مستقیم و سهیم شدن در نگاه هنرمند دور می‌کند. توضیح سلبی این فرایند روان‌شناختی این است که تجارب بی‌واسطۀ هنری به ما امکان سهیم شدن در عظمت آن آثار را می‌بخشد و علاوه بر آن، ما با اطمینان از اصالت و اعتبار اثر، فضای امن‌تری برای اظهار فضل می‌یابیم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۳۰

  نشست تخصصی «هنر و زیبایی در اندیشه مولوی»

  معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر ششمین نشست از سلسله نشست‌های حکمت هنر اسلامی را با عنوان «هنر و زیبایی در اندیشه مولوی» روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار می‌کند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۶:۰۰

  حکمت ایرانی در مواجه با هنر عکاسی

  کتاب «حکمت پشت دل و هنر عکاسی»، شانزدهمین مجلد از سری کتاب‌های «اوپژوهی» انتشارات روزنه، به قلم محمد پیرحیاتی(مونس) منتشر شد.

 • لطفی ۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۱۶:۲۸

  به‌مناسبت ۱۲ اردیبهشت، سومین سالمرگ محمدرضا لطفی؛

  بال در بال

  کاروان موسیقی، لرزش دل است و نغمۀ بلبل، غرش ابر است و عشوۀ خورشید و پایکوبی طبیعت است، ژرفناست، نعره است و نیازی و چرا نگوییم اشتیاقی که گیریم بدبختی به بار آورد. اما این‌همه پیش‌درآمدی بود برای ستایش مردی بزرگ از این تبار سرشناسان و خورشیدوشان.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۳:۰۰

  این ٣ نفر/ درباره کارگردان‌هایی که به جوانان هنر و زندگی می‌دهند

   سه کارگردان تئاتر ایرانی هستند که بیشترین بهره را از انرژی جوانان و آماتورها در صحنه می‌برند که بودنشان در تئاتر به‌نفع جوانان است چون از عهده راهبری و هدایت آنان نه‌تنها در صحنه که در واقعیت‌های روزمره زندگی نیز برخواهند آمد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۵:۰۰

  نمایشگاه انفرادی عکس‌های هنرمند ایرانی- فرانسوی در «راه ابریشم»: ایزابل اشراقی «ریشه‌های من» را به نمایش درآورد

  ایزابل اشراقی، هنرمند ایرانی- فرانسوی، قرار است عکس‌های خود از زادگاهش را با عنوان «ریشه‌های من» در گالری راه ابریشم به نمایش درآورد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۴:۴۰

  شاهکارها در سطل آشغال: سرانجام دزدی ١٠٠‌میلیون‌دلاری «مرد عنکبوتی»

  پنج اثر هنری بزرگ جهان که قیمتشان حدود صد میلیون دلار تخمین زده می‌شود و در رسانه‌ها از آنها به‌عنوان گنجینه‌ای یاد می‌شود که ارزش‌گذاری آن ناممکن است، در سال ۲٠١٠ از موزه هنرهای مدرن شهر پاریس دزدیده شدند.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۲۰

  لوکوموتیوران/ نگاهی به اجراهای رویداد هنری - تجربی «صت»

  در سال ١٣٩٤ نخستین دوره از مجموعه رویدادهای هنر تجربی در «خانه موزه استاد انتظامی» به مدت چهار شب برگزار شد و دی ماه سال گذشته نیز دوره جدید «رویداد هنری - تجربی صدا و تصویر صت» در سالن «کنش معاصر» با اجرای ۸ هنرمند به مدت یک ماه ادامه داشت.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۴:۰۰

  تفاوت هنر غربی و اسلامی/ همه نمادهای مسجد توحیدی است

  در نمادگرایی و سمبلیسم اسلامی ظاهر به باطن دلالت می کند ولی در نمادگرایی غربی ظاهر به ظاهر دیگری دلالت می کند.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۱۲:۲۰

  جستارهایی در فلسفه هنر منتشر شد

  کتاب جستارهایی در فلسفه هنر، شامل بررسی مقایسه‌ای و تطبیقی همراه با نقد و واکاوی در آراء فیلسوفان و حاوی دیدگاه‌هایی بدیع و نواندیشانه در ساحت فلسفه هنر است.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۰۹:۴۹

  چهره سال هنر انقلاب معرفی می‌شود

  فاضل نظری،‌ معاون هنری حوزه هنری در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی با اشاره به معرفی چهره سال هنر انقلاب گفت: 59 کارشناس و مدیر هنری در جریان انتخاب چهره سال هنر انقلاب مشارکت داشتند.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۱:۲۰

  فلسفه بهتر است یا هنر؟

  پرسش از دوگانه «فلسفه یا هنر» شاید چندان آشنا و مفهوم به نظر نیاید؛ اما اگر سؤال را تغییر دهیم و به دوگانه «عقل یا احساس» بپردازیم، آنگاه با پرسشی مواجه خواهیم بود که احتمالاً در ساده‌ترین گفت‌وگوهای روزمره هم بدان اشاره می‌کنیم.

 • ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۸:۴۰

  تدوین سرفصل های مورد نیاز کشور در رشته هنر

  رئیس کارگروه هنر و معماری شورای تحول علوم انسانی گفت: تا کنون حدود ۱۰ سرفصل را به سرانجام رسانده ایم و اولویت ما نیز سرفصل ها و یا رشته هایی است که مورد نیاز کشور است.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۰۹:۵۷

  کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان» رونمایی شد

  جلد دوازدهم از مجموعه‌ «تئاتر ایران در گذر زمان» با عنوان ««گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵- ۱۳۵۷» منتشر شده در نشر افراز، رونمایی شد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۱۴:۰۰

  دستاوردهای پژوهشی باید بتوانند در جامعه هنر موثر واقع شود

  دستاوردهای پژوهشی باید بتوانند در جامعه هنر و عرصه فعالیت‌ها و تولیدات هنری و فرهنگی محقق شده و موثر واقع شوند.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۱۵:۰۰

  زلزله‌نگارِ هنرِ ایران/ مروری بر کتاب «مجموعه آثار کوروش شیشه‌گران»

  کتاب مجموعه آثار کوروش شیشه‌گران به انتخاب و گردآوری حمید کشمیرشکن در ٣٠٦ صفحه و به زبان انگلیسی منتشر شد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۴:۲۰

  خانه «فولادوند» موزه خوشنویسی می شود/ خرید آثار قدما در فاز اول

  سرپرست معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران از احداث موزه خوشنویسی در محل خانه «فولادوند» توسط این سازمان خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۳:۰۰

  نشست بررسی هنر و زیبایی در اندیشه فارابی برگزار می شود

  معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر نشست تخصصی «هنر و زیبایی در اندیشه فارابی» را ۹ اسفندماه برگزار می کند.

 • معماری ۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۰:۴۱

  نقد و بررسی کتاب «تاریخ معماری رنسانس» لئوناردو بنه وُلو؛

  انقلاب در معماری

  اصطلاح «معماری رنسانس» نه به یک بازه زمانی خاص در تاریخ معماری، بلکه به یک نهضت هنری، فکری و فرهنگی دلالت دارد، نهضتی که در اوایل قرن پانزدهم در فلورانس ایتالیا آغاز شد و تا ۴ سده به رشد و بالندگی خود در اروپا و جهان ادامه داد. در این کتاب، تاریخ آغاز این نهضت حدود سال ۱۴۲۰ برآورد شده‌ است که در واقع زمان تلاقی فهم پرسپکتیووار از جهان با نقطه عطف صورت‌های مثالین دوران باستان است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۲:۴۰

  انی شاو/ بازار هنر بریتانیا زیر فشار برگزیت خم به ابرو نمی‌آورد

  شش ماه از رأی مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می‌گذرد؛ اما هنوز معلوم نیست که تأثیر بلندمدت این تصمیم بر بازار هنر این کشور چه خواهد بود.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۰

  قاب‌گرفتن سینما در اگزیستانسیالیسم

  متن زیر معرفی کتاب «سینمای اگزیستانسیالیستی» ویلیام سی.پامرلو است.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۱۶:۰۰

  دل زنده: پایه و اساس هنر را روایت‌های تاریخ هنر می‌سازند

  سیامک دل زنده، نویسنده و پژوهشگر هنر، در نشست نقد و بررسی کتاب «تالار قندریز؛ تجربه‌ای در عرضه اجتماعی هنر» گفت: پایه و اساس هنر را روایت‌های تاریخ هنر می‌سازند و مشکل اساسی ما در حال حاضر،‌ فقدان همین روایت‌هاست.  

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۴:۲۰

  اخلاق؛ سرمایه هنر

  متأسفانه عدم باور انجمن نقاشان در داشتن یک پتانسیل قوی به دلیل عضویت این تعداد هنرمند بزرگ در آن و نداشتن اراده کافی برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و بی‌میلی در استفاده از کسانی‌ که می‌توانند انجمن را در چنین پروژه‌هایی یاری کنند، نه‌فقط انجمن را عقیم کرده، بلکه توانایی‌های انجمن هم به عمل درنیامده و منفعل مانده‌اند.

 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۴:۰۰

  کهکشانی از رنگ در انتزاع شورمندانه/ بررسی آخرین آثار میراحمد غفاری، نگارخانه غفاری بهمن ٩٥

  میراحمد غفاری برای اعتلای معنوی و رضایت خاطر خود نقاشی می‌کشد. به همین سبب تلاش کرده به گوهر درون نقب بزند و آثاری خالص، کاملا شخصی و به دور از غوغای بازار خلق کند. او سال‌هاست بی‌سروصدا به آفرینش معنا مشغول است.

 • هنر ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۰۹:۴۴

  چرا آثار هنری کمتر مورد اقبال خریداران قرار می‌گیرد؟ (۲)؛

  فرهنگ، تربیت و اخلاق

  جای تأسف دارد، حتی دانشجویان رشته‌های هنری که از دانشگاه و مراکز آموزشی فارغ‌التحصیل شده و یا در حال تحصیل هستند هیچ وقعی به حضور در نمایشگاه‌ها نمی‌گذارند و گویی در سرزمین هنر هرکس خود را حاکم و تنها فهمیدۀ بلامنازع دانسته و حاضر به کسب معرفت و آگاهی از دیگری نیست؛ به همین دلیل است که زمان درازی این شمع تک‌افروخته پایدار نیست و رو به خاموشی می‌گراید.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۶:۰۰

  شکل اعلام نامزدهای جوایز اسکار تغییر کرد

  جنیفر هادسن و بری لارسن از اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی نامزدهای هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار را اعلام می‌کنند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۴:۴۰

  خودنگاره‌های بی‌چهره

  این روزها چهار گالری تهران میزبان مجموعه‌ای از آثار هنری هستند که با موضوع «چهره» خلق شده‌اند. قسمت بزرگی از این آثار، متعلق به مجموعه شخصی «فریدون آو» است و بخش دیگری از آنها با انتخاب و نمایشگاه‌گردانی او به نمایش درآمده‌اند.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۱:۱۷

  تعطیلی تمامی برنامه‌های هنری به دلیل درگذشت آیت‌الله هاشمی

  با اعلام سه روز عزای عمومی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، تمامی فعالیت های هنری از سوی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت سه روز تعطیل اعلام شد.

 • ۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۱۰:۲۰

  رشد گالری‌داری از نتایج رونق مارکت هنر است/ ضرورت فروش آثار

  علیرضا سمیع آذر پژوهشگر هنری بر این اعتقاد است که گالری داری در ایران از نظر کمی و کیفی رشد کرده و این از نتایج رونق مارکت هنر در پنج سال اخیر است.

 • نقاشی ۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۰۹:۴۴

  چرا آثار هنری کمتر مورد اقبال خریداران قرار می‌گیرد؟ (۱)؛

  هنر، معیشت و اقتصاد

  رابطۀ بین انتخاب، سرمایه و معیشت تأثیرگذارترین عامل تعیین‌کنندۀ انتخاب است؛ ازآن‌رو کمتر کسی پیدا می‌شود بنا به ذوق طبع متأثر از یک اثر هنری، از هزینۀ معاش و نیازهای اولیۀ زندگی روزمره‌اش صرف‌نظر کند و آن را برای خرید اثری که صرفاً بنا به لذت و ذوق شاید برخاسته از خاطرات گذشته یا هم‌سنخ بودن با رؤیا و خیالاتش بپردازد؛ چراکه او در زندگی یک نگرانی-دلهره-اضطراب-ترس آموخته‌شده در برابر آیندۀ نامطمئنی دارد که او را منفعل از این عمل می‌کند.