قرآن

کل اخبار:379

 • ۱۳۹۳-۱۰-۲۵ ۰۹:۴۵

  جلد سوم مجموعه اعجاز قرآن با گرایش شبهه ‌پژوهی منتشر می‌شود

  حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی محمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیرگروه تفسیر موضوعی از آماده سازی پروژه «اعجاز قرآن» جهت انتشار در آینده نزدیک خبر داد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۵:۳۰

  چاپ قرآن انگلیسی، گامی موثر در راستای نشرفرهنگ قرآنی است

  مدیرعامل انتشارات آستان قدس رضوی همزمان با آغاز سال 2015 میلادی از چاپ، تولید و توزیع قرآن کریم به زبان انگلیسی به عنوان گامی در راستای تسهیل آشنایی هرچه بیشتر و بهتر مسلمانان انگلیسی زبان با مفاهیم والای این کتاب آسمانی یاد کرد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۵ ۱۹:۰۰

  نخستین تفسیر کامل قرآن بر اساس نظریه وحدت موضوعی سوره‌ها منتشر شد

  حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی راد می‌گوید: مجموعه 10 جلدی «التفسیر الموضوعی لسور القرآن الکریم» برای نخستین بار تفسیری کامل از قرآن بر اساس وحدت موضوعی سوره‌ها عرضه کرده است. به گفته او اگر جهان اسلام وارد این حوزه در مطالعات قرآنی شود، پنجره‌ای جدید در تفسیر قرآن گشوده خواهد شد.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۱۲:۴۰

  پاکتچی: کاری که توانایی‌ انجامش را نداریم ادعا نکنیم

  احمد پاکتچی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در همایش «مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم با تاکید بر رویکرد روش‌شناسی» گفت: نباید ادعای کاری را داشته باشیم که توانایی در آن نداریم. اگر کالای پژوهشی ما اصلاً پژوهش نباشد دیگران آن را به تفسیر رای تعبیر می‌کنند. گاهی احساس می‌شود که با کتابسازی در این حوزه خلاء ما پر می‌شود در حالی که این گونه نیست.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۰۸:۵۰

  استاد دانشگاه کارلتون کانادا: از روش‌شناسی مطالعات قرآنی غربی‌ها ناراضی‌ام

  محمد روستوم، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه کارلتون کانادا در همایش «مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم با تاکید بر روش‌شناسی» گفت: از روش‌شناسی مطالعات قرآنی غربی‌ها راضی نیستم چراکه آنها به معنای قرآن توجهی ندارند. اگر درباره معانی قرآن تحقیق و تفحصی صورت نگیرد روش ارزشی ندارد. البته اکنون گام‌هایی برداشته شده تا روش‌های مطالعات قرآنی به سمت معناگرایی برود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۳ ۱۸:۱۰

  پروفسور بونو: برای رسیدن به وحدت باید آگاهی و عقل داشته باشیم

  پروفسور کریستین بونو قرآن‌پژوه در همایش «وحدت اسلامی: چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن» گفت: برای رسیدن به وحدت باید آگاهی و عقل داشته باشیم. خداوند در قیامت برای پاداش دادن و عقوبت انسان‌ها به عقل آن‌ها نگاه می‌کند و وحدت بشر و مسلمانان به میزان عقل و آگاهی آن‌ها است.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۳ ۱۶:۲۰

  موضوع نقد و جشنواره آن

  حجت‌الاسلام والمسلیمن دکتر محمدعلی مهدوی‌راد، کتابشناس و سردبیر فصلنامه تخصصی نقد کتاب قرآن و حدیث، ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن بستر مناسب برای نقد در جامعه نسبت به دو دهه گذشته، در مطلب زیر بیان می کند: منتقدان باید با هدف رشد دانش، گسترش فکر و سلامت‌سازی نشر به نقد آثار بپردازند.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۱۳ ۰۹:۱۵

  رییس جهاد دانشگاهی: هدف مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان گسترش تمدن نوین اسلامی است

  رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم افتتاحیه مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان گفت: این مسابقات با هدف تقویت اعتقاد دانشجویان جهان اسلام در راستای گسترش تمدن نوین اسلامی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۱۰:۵۰

  کتابشناسی مطالعات قرآنی در زبانهای اروپایی بررسی می‌شود

  بیست و یکیمین نشست خانه نقد کتاب با عنوان «کتابشناسی مطالعات قرآنی در زبانهای اروپایی» برگزار می‌شود.

 • عبدالکریمی ۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۱۰:۴۱

  گفتاری از بیژن عبدالکریمی در نشست «نقد اعتزال­ نو»؛

  حیث تاریخی و فراتاریخ در متون مقدس

  یکی از مهم‌ترین مسائل و مناقشات در قرون اولیه اسلامی، که از قضا میان دو جریان اشعری و معتزلی مورد بحث ما وجود داشت در خصوص سرشت «کلام الهی» یا متن مقدس (قرآن) بود. پرسش از سرشت «کلام الهی» در جهان اسلام آن چنان اهمیت یافت که علم الهیات (تئولوژی) در میان مسلمانان به «علم کلام»­ شهره یافت. امروز نیز پرسش از سرشت و چیستی «کلام الهی» یکی از مهم­‌ترین مسائل ماست.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۹:۳۳

  رونمایی از قرآن های خطی متعلق به دوران قاجار

  در آستانه اربعین حسینی (ع) از ۴ جلد قرآن خطی موجود در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران متعلق به دوران قاجار رونمایی شد.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۰۹:۰۵

  حضور پاکتچی در همایش «روش‌شناسی پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن کریم»

  دکتر احمد پاکتچی در همایش «روش‌شناسی پژوهش‌های میان‌رشته‌ای قرآن کریم» همزمان با برگزاری مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان جهان در برج میلاد، به سخنرانی خواهد پرداخت.

 • ۱۳۹۳-۰۹-۰۲ ۱۹:۲۷

  کشف نسخه‌ای بسیار قدیمی از قرآن در آلمان

  کارشناسان پی برده‌اند قرآنی که در کتابخانه دانشگاه توبینگن نگهداری می‌شود، بسیار قدیمی و به احتمال قوی قدیمی‌ترین قرآن موجود است.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۲۶ ۱۰:۳۸

  واکنش دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه به یک خبر جعلی

  آیت‌الله مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، انتشار مجدد شایعاتی مبنی بر پیداشدن یک جلد قرآن کریم با قدمت ۱۴۰۰ سال منسوب به وی را تکذیب و سادگی ساده‌لوحان را مرتعی برای فتنه‌گران ذکر کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۸-۰۷ ۱۱:۴۰

  كتابی كه روشی تفسيری مبتنی بر هرمنوتیک الهیات کلاسیک ارائه می‎كند

  سعید عدالت‌نژاد در نشست «بررسی زبان‌شناختی و هرمنوتیکی تفاسیر قرآن» گفت: کتاب «آفرینش در قرآن: بررسی هرمنوتیکی تفاسیر قدیم و جدید، اثری کاملاً تخصصی است و برای مخاطب عام نوشته نشده است. از سوی دیگر در این اثر چهار تفسیر قرآن کریم ارائه شده که دو تفسیر از دوره قبل از مدرن شامل آثار شیخ طبری و فخر رازی به عنوان مفسران قدیم و دو تفسیر از دوره معاصر شامل آثار جوهری طنطاوی و علامه طباطبایی به عنوان مفسران جدید انتخاب شده است.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۱۳:۵۷

  نخستین دفتر از «قرآن هنری، هنرِ قرآنی» به قلم علی معلم منتشر شد

  نخستين دفتر « قرآن هنري، هنرِ قرآني» با قلم «محمدعلي معلم‌دامغاني» و به همت موسسه تاليف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شد.

 • ۱۳۹۳-۰۷-۲۴ ۰۹:۴۸

  کتاب «قرآن و زن» معرفی و تحلیل می‌شود

  نشست «معرفی و تحلیل کتاب قرآن و زن»، اثر «آمنه ودود» به همت گروه پژوهشی مطالعات زنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 4 آبان ماه برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۲۹ ۱۲:۵۸

  کتاب «پلورالیسم دینی از منظر قرآن و سنت» وارد بازار شد

  محمد ولی‌خواه مولف کتاب «پلورالیسم دینی از منظر قرآن و سنت» در كتاب خود به اين نتيجه مي‌رسد كه با توجه به تعاريف پلوراليسم ديني و تسامح و تساهلي كه اسلام به آن توصيه مي‌كند، آيات و روايات ضمن عدم پذيرش پلوراليسم ديني، بر تساهل و تسامح با غيرمسلمانان و هم‌كيشان تأكيد مي‌ورزند.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۲:۳۳

  ترجمه جدید کریم زمانی از قرآن منتشر شد

  چاپ چهارم «ترجمه روشنگر قرآن کریم»‌ ترجمه کریم زمانی از قرآن با ویراست جدید‌، اضافات و الحاقات از سوی انتشارات نامک منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۵-۰۱ ۱۴:۱۸

  بخش «قرآن پناه فلسطین» در نمایشگاه بین‌المللی قرآن احیا شود

  رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ضرورت حمایت از مردم مظلوم فلسطین گفت: در دوره‌های اولیه نمایشگاه بین المللی قرآن بخشی با عنوان «قرآن پناه فلسطین» وجود داشت که لازم است این بخش در سال های آینده احیا شود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۶ ۱۱:۱۴

  «نوای آشنا»، هدیه موسسه رسانه‌های تصویری به مردم ایران است

  رئیس سازمان سینمایی گفت: «نوای آشنا» تحفه و هدیه موسسه‌ رسانه‌های تصویری و سازمان سینمایی به مردم ایران است و وظیفه موسسه رسانه‌های تصویری رساندن آثار خوب به دست مردم است.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۶ ۰۸:۴۶

  اسلام واقعی از راه نفی دیگران خود را ثابت نمی‌کند

  رئیس سابق دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: اسلام همواره برای حقانیت خود استدلال می‌کند و همگان را به خردورزی و تدبر در آیات قرآن دعوت می‌کند. در مقابل، ادیان زمینی سعی در اثبات برتری خود از طریق نفی دیگران دارند.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۵ ۱۰:۰۰

  6 پیشکسوت قرآنی شهر تهران تجلیل شدند

  در همایش عمری با قرآن که شب گذشته در برج میلاد برگزار شد از 6 پیشکسوت قرآنی شهر تهران تجلیل و از خانواده شهید احمد انصاری به خاطر فعالیت‌های قرآنی قدردانی شد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۲ ۰۸:۲۰

  درخواست وزیر ارشاد از روحانی برای اهتمام ویژه به بودجه های قرآنی

  علی جنتی در همایش تجلیل از خادمان قرآن با بیان اینکه تکریم از کسانی که عمر خود را وقف قرآن کرده اند وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رئیس جمهور اهتمام ویژه به بودجه های قرآنی را درخواست کرد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۱ ۱۴:۳۸

  قره شیخلو: هیچ قرآن مغلوطی در کشور چاپ نمی‌شود

  قره شیخلو، رییس سازمان دارالقرآن الکریم صبح امروز جمعه ۲۰ تیرماه باحضور در برنامه خبری شبکه قرآن و معارف سیما به بیان مهمترین طرح های در حال اجرای این سازمان پرداخت.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۲۱ ۰۸:۲۳

  جشنواره بسم‌الله افتتاح شد

  تأکید بر توجه هر چه بیشتر به فعالیت‌های قرآنی مهمترین مطلب اشاره شده در صحبت‌های وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه جشنواره بسم‌الله بود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۸:۰۶

  فيلم قرآنی بايد واجد نشانه هايی از تعالی و كمال باشد

  نشست تخصصي «بررسي سينماي قرآني» شب گذشته در دومين روز از جشنواره مفاهيم قرآن در فرهنگ ايراني و اسلامي در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۷:۵۴

  کتاب "مبانی فهم کلام خدا" می تواند منبع مهم دانشگاهی باشد

  شهریار ضیاء آذری مدیر رادیو تهران و کارشناس مذهبی در جلسه نقد و بررسی کتاب "مبانی فهم کلام خدا" از استحکام استدلالهای کتاب در فصل پنجم و اول و سوم تمجید کرد و آنرا شایسته این دانست که در مراکز مختلف پژوهشی و آموزشی تدریس شود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۶ ۱۱:۲۷

  اعزام «مجتبی فردفانی» به مسابقات بین المللی قرآن کریم اردن

  «مجتبی فردفانی» حافظ نوجوان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین المللی قرآن کریم در اردن اعزام می‌شود.

 • ۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۱۵:۵۷

  ثبت‌نام ۶۵۷ نفر در طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به داوران قرآن

  مدیر آموزش سازمان دارالقرآن از ثبت‌نام ۶۵۷ نفر در طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به داوران قرآن خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۵۶ نفر را آقایان و ۴۰۱ نفر را بانوان تشکیل داده‌اند.