شناسهٔ خبر: 45291 - سرویس دیگر رسانه ها

منبع اقتباسم را اعلام نمی‌کنم/ شباهت‌ نیل سایمون و تارانتینو

مهدی احمدنیا با اشاره به اینکه «داستان عامه پسند» به شکل کارگاهی و با اقتباس از یک نمایشنامه نیل سایمون شکل گرفته است، درباره شباهت این نمایش با فیلم «داستان عامه پسند» تارانتینو سخن گفت.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ مهدی احمدنیا کارگردان «داستان عامه پسند» درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: این نمایش از جمعه اول مردادماه اجرای عمومی خود را در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان ایران آغاز کرده است. «داستان عامه پسند» براساس یکی از نمایشنامه های شناخته شده نیل سایمون نوشته شده است که البته ترجیح می دهم نام نمایشنامه را اعلام نکنم تا مخاطبان بدون پیش زمینه قبلی با اثر روبرو شوند.

وی درباره انتخاب این متن برای اجرا توضیح داد: مدتی قبل کارگاه آموزش بازیگری در مدرسه فیلمسازی هیلاج داشتم که این نمایش حاصل این کارگاه است. در واقع «داستان عامه پسند» اقتباسی از نمایشنامه نیل سایمون است و اصل کار به شکل کارگاهی شکل گرفته است.

این کارگردان درباره انتخاب نام نمایشنامه و شباهتی که به فیلم «پالپ فیکشن» کوئنتین تارانتینو دارد، توضیح داد: نام «داستان عامه پسند» به دلیل محتوایی که نمایش دارد و اینکه موقعیت هایی از کار به فیلم «داستان عامه پسند» تارانتینو شبیه است، انتخاب شده است. در این نمایش شخصیت ها از زاویه های مختلف یک اتفاق را روایت می کنند و همگی سعی دارند از موقعیتی که در آن قرار گرفته اند، فرار کنند اما بیشتر دچار بحران می شوند.

احمدنیا درباره فضاسازی و صحنه پردازی نمایش یادآور شد: این نمایش به صورت کارگاهی و در یک پروسه خلاقانه شکل گرفته است و یکی از ویژگی هایش این است که نمایشی رئالیستی در دکوری غیر رئالیستی است. نمایش در فضاسازی به شکل تجربی تری به مخاطب ارایه می شود و برخلاف نمایشنامه های نیل سایمون که فضاسازی واقع گرایانه ای دارد این نمایش در صحنه پردازی از فضایی تجربی و نمایشی سود می برد.

وی درباره تغییراتی که نمایش نسبت به نمایشنامه نیل سایمون داشته است، گفت: نمایشنامه های نیل سایمون شوخی ها و دیالوگ هایی دارند که متعلق به فرهنگ مردم آمریکا و موقعیت جغرافیایی همان کشور است که در این نمایش تلاش کرده ایم فضای اثر نزدیک به جامعه ایران شود تا برای مخاطب قابل لمس باشد.

این کارگردان در پایان صحبت هایش اضافه کرد: نمایشنامه های نیل سایمون معمولا طولانی هستند اما اجرای نمایش «داستان عامه پسند» ۶۰ دقیقه است و تلاش کرده ایم بخش هایی از داستان که به اصل قصه ضربه نمی زند، حذف شود تا مخاطب شاهد ریتم تندتر و جذاب تری باشد.

نمایش «داستان عامه پسند» به کارگردانی سیدمهدی احمدپناه و تهیه کنندگی امیرشهاب رضویان از اول مردادماه ساعت ۱۹ در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می رود.

داستان عامه پسند یا پالپ فیکشن (Pulp Fiction) بر اساس یکی از متون معروف نیل سایمون توسط مهدی احمدپناه باز نویسی شده است و با حضور بازیگرانی چون مژده دایی، محمدرضا آبانگاه، آزاده عبدالهی، محمد طیب طاهر، نکیسا نعمت نژاد، کوشیار کرمی، شفق شکری، علیرضا زارع پرست، وحید حبیبیان، محمد بهمن زاده روی صحنه است.