شناسهٔ خبر: 48627 - سرویس دیگر رسانه ها

آیا سالن «U» شکل شهر آفتاب از نمایشگاه کتاب تهران دریغ شده است؟

قائم مقام نمایشگاه کتاب ضمن قدردانی از مساعدت شهرداری تهران به جهت همکاری با مسئولان این نمایشگاه، شنیده‌ها درباره در اختیار نبودن سالن U شکل شهر آفتاب را برای دوره سی‌ام بعید ارزیابی کرد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ امیرمسعود شهرام‌نیا قائم مقام سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره شنیده‌ها مبنی بر در اختیار نبودن سالن «U» شکل شهر آفتاب برای نمایشگاه سی‌ام، ضمن بیان اینکه «ما تاکنون در شورای سیاستگذاری نمایشگاه، عمدتاً درگیر مباحث مربوط به ساختار نمایشگاه و شیوه تفویض امور به تشکل‌های صنفی نشر بودیم که خوشبختانه این دوره را پشت سر گذاشتیم»، گفت: در تعامل با مجموعه مدیریت شهری تهران و پس از آنکه طی مکاتبه‌ای با شهردار تهران، درخواست توجه ویژه به موضوع نمایشگاه کتاب و خدمات بیشتر در رابطه با مکان برگزار آن ارائه شده بود، ما روز گذشته هم جلسه بسیار خوبی را با کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران برگزار کردیم و در آن تفکیک کار لازم صورت گرفت.

وی از اعلام آمادگی مسئولان شهرداری تهران برای کمک به برگزاری مطلوب نمایشگاه کتاب سخن گفت و افزود: در ارتباط با ساختمان U شکل و اینکه آیا امسال هم در اختیار ما هست یا نه، تا این لحظه هیچگونه مانعی در این رابطه مطرح نشده و من بعید می‌دانم مسئله خاصی در این رابطه به وجود بیاید. البته طبیعتاً در این یک سال، برای بعضی از فضاهای شهر آفتاب، کاربری‌های دیگری تعریف شده است اما فضای همکاری ما با دوستانمان در شهرداری تهران بسیار خوب است.

شهرام‌نیا اضافه کرد: مهمترین خواسته‌های ما از مدیریت شهری، تکمیل فضاهای موقت و حتی ایجاد فضاهای دائمی در شهر آفتاب بوده است که در این خصوص مقرر شد هر چه زودتر بررسی‌هایی انجام شود مبنی بر اینکه آیا امکان احداث فضاهای دائمی یا حداقل نیمه‌دائمی و شبیه سالن‌های بخش کودک و نوجوان و دانشگاهی نمایشگاه بیست و نهم، وجود دارد یا خیر. ما همچنین درخواست افزایش سرویس‌های بهداشتی را در شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب، به شهرداری تهران داده‌ایم. در مورد شبدری روی اتوبان قم هم، مشکل شهرداری تهران بحث جابجایی عوارضی در این محدوده است که متاسفانه تاکنون از طرف وزارت راه، شاهد همکاری برای حل این مشکل نبوده‌ایم.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران از موافقت کمیسیون فرهنگی شورای شهر برای ایجاد کمیته‌ها و کارگروه‌های شش‌گانه در شهرداری تهران از قبیل ایمنی، ترافیک، فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی، تبلیغات و روابط عمومی برای کمک به برگزاری این نمایشگاه خبر داد و با بیان اینکه مسئولان این کمیته‌ها و کارگروه‌ها هم مشخص شده‌اند، گفت: خوشبختانه امسال و تا این لحظه نسبت به دوره قبل، خیلی جلوتر هستیم و امیدواریم با تمهیداتی که در نظر گرفته می‌شود، نمایشگاهی آبرومند و کم نقص برگزار کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره تشتت‌هایی که میان تشکل‌های صنفی نشر بر سر موضوع انتخاب معاون اجرایی این دوره این نمایشگاه کتاب تهران به وجود آمد و اینکه آیا این مسئله می‌تواند در تصمیم مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واسپاری امور به این تشکل‌ها تاثیر معکوس بگذارد، گفت: به عقیده من این اختلاف نظرها طبیعی است و حتی ممکن است ادامه‌دار هم باشد اما آنچه برای ما مهم بود، نتیجه‌گیری از این بحث‌ها بود که خوشبختانه حاصل شد. البته ما از این ناحیه، خسارت دیدیم و آن، فوت حدود ۲ ماه زمان بود که باعث شده است امور اجرایی نمایشگاه دیرتر شروع شود.

شهرام‌نیا با بیان اینکه این اولین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که یک نفر از بخش خصوصی معاونت اجرایی آن را بر عهده دارد، سابقه تجارب مهدی اسماعیلی‌راد (معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران) را مثبت ارزیابی و پیش‌بینی کرد با کمک کمیته اجرایی، امورات اجرایی مربوط به سی‌امین دوره این نمایشگاه با کمترین نقص انجام شود.