شناسهٔ خبر: 58873 - سرویس دیگر رسانه ها

​انتشار «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف بدرالزمان قریب

انتشارات مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف بدرالزمان قریب را منتشر کرد.

​انتشار «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف بدرالزمان قریب

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) پانزدهمین جلد از مجموعه پژوهش‌های ایران باستان را منتشر کرد. آثاری که در این مجموعه به زبان‌های مختلف منتشر می‌شود آخرین دستاوردهای علمی را در همه زمینه‌های مربوط به ایران باستان (تاریخ، باستانشناسی، هنر، ادبیات، اساطیر، ادیان و زبان‌ها، دستنوشته‌ها، کتیبه‌ها و...) در اختیار دانش‌پژوهان قرار خواهد داد و برگ زرین بر فرهنگ کهن این مرز و بوم است.
 
پانزدهمین شماره از مجموعه پژوهش‌های ایران باستان، «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف استاد گرانمایه دکتر بدرالزمان قریب است. این کتاب رساله دکتری استاد قریب به راهنمایی خاورشناس نامدار پرفسور والتر هنینگ در دانشگاه کالیفرنیا بوده است و در سال 1340 شمسی دفاع شده است.

انتشار این شماره پاسداشت و بزرگداشت بانویی دانشمند و ایران‌دوست است برای سالیان دراز همکاری علمی و مسئولانه با این مرکز.
 
دکتر بدرالزمان قریب در سال 1308 در تهران در خانواده‌ای فرهنگی به دنیا آمد. وی استاد برجسته دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب پارسی و عضو شورای علمی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و دیگر مجامع علمی جهانی است. این دانشمند فرزانه زندگی خود را در خدمت به فرهنگ و زبان‌های ایران باستان، به ویژه زبان سغدی و گسترش زبان فارسی گذرانیده است.
قریب به راستی یکی از قله‌های بلند تاریخ و فرهنگ ایران است. نام او در کنار اندیشمندان بزرگ ایرانی جاودان خواهد ماند.