شناسهٔ خبر: 60689 - سرویس دیگر رسانه ها

​برگزاری همایش نقد آثار، افکار و بزرگداشت احمد اشرف

نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی احمد اشرف در پنجمین سلسله از سلسله سمینارهای جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی برگزار می‌شود.

​برگزاری همایش نقد آثار، افکار و بزرگداشت احمد اشرف

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛  پنجمین سلسله از سلسله سمینارهای جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی به نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی احمد اشرف اختصاص دارد. این همایش از سوی انجمن جامعه‌شناسی ایران گروه جامعه‌شناسی ایران و دبیرخانه سلسله سمینارهای جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی برگزار می‌شود.

بنابراین از همخ پژوهشگرانی که تمایل دارند در همایش نقد آثار، افکار و بزرگداشت کوشش‌های علمی و اجتماعی احمد اشرف به عنوان سخنران حضور داشته باشند دعوت می‌شود حداکثر تا یکم آذرماه 1398 چکیده یا مقاله خود را به نشانی اینترنتی زیر ارسال کنند. پذیرش مقالات و چکیده‌ها پس از تایید دبیرخانه همایش صورت خواهد گرفت.

احمد اشرف (زاده ۱۳۱۳) نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی است که در دانشگاه‌های پنسیلوانیا، کلمبیا، پرینستون و تهران، به تدریس جامعه‌شناسی و تاریخ اجتماعی ایران پرداخته‌ است. تاکنون چند کتاب و نیز مقالات متعددی از او منتشر شده است که می‌توان به کتاب موانع تاریخی رشد سرمایه‌داری در ایران: دوره قاجاریه که در سال ۱۳۵۹ توسط انتشارات «زمینه» به چاپ رسیده‌ است. موضوعات مطرح‌ شده در آثار او عبارت‌اند از: سلسله‌مراتب اجتماعی در ایران، سنت و مدرنیته، هویت ملی ایرانیان، روابط زراعی در ایران و رهبری کاریزماتیک و حکومت تئوکراتیک (دین‌سالار) در ایران پس از انقلاب اشاره کرد.

اشرف در هیات ویراستاران نشریاتی چون مطالعات ایران، ژورنال بین‌المللی سیاست، فرهنگ و جامعه و ایران‌نامه به کار مشغول بوده‌ و از سردبیران ارشد دانشنامه ایرانیکا است. مقالاتی چون «هویت ایرانی» در طول تاریخ و «نظام طبقاتی» در ایران (به‌همراه علی بنوعزیزی) از تألیفات او در دانشنامه ایرانیکا است.

این همایش دوشنبه 25 آذر از ساعت 14 تا 20 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، تالار ابن خلدون به نشانی پل گیشا بزرگراه جلال آل احمد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.