شناسهٔ خبر: 61483 - سرویس سیاست‌گذاری علم‌وفرهنگ

فرهنگ امروز از واکنش حلقه نزدیکان بروجردی به برکناری قریب‌الوقوعش گزارش می‌دهد؛

توسل به تطمیع برای عدم تودیع

بروجردی فارغ از برکناری یا عدم برکناری اشرف بروجردی، که البته به خاطر پنهان‌کاری باید مورد بازخواست قرار گیرد، لزوم پاسخگویی خسروی و پاسدار شیرازی در قبال لطماتی است که به حیثیت و هویت فرهنگی کتابخانه ملی زده‌اند. اشرف بروجردی به تنهایی می‌توانست با وجود همه کاستی‌هایی که در عرصه فرهنگی و علمی داشت، با انتخاب معاونین کارآمد، دوران ماندگاری را در کتابخانه سپری کند. اما اشتباهات فاحش بروجردی در استفاده از مهره‌های مسئله‌دار و کم‌تجربه باعث شد تا نه تنها زمزمه برکناری او مطرح شود، بلکه اعتماد اهالی کتاب نیز از کتابخانه سلب شود.

فرهنگ امروز/ امین محمدی‌زاد:

گزارش پیشین فرهنگ امروز با عنوان «پس لرزه‌های یک غلط بزرگ» واکنش‌های زیادی را در میان اهالی فرهنگ برانگیخت. دلسوزان حوزه کتاب را سرزنده و امیدوار کرد، اما حلقه نزدیکان اشرف بروجردی را بر آن داشت تا دست به دامان علی ربیعی و حسام‌الدین آشنا شوند و مانع از برکناری رئیس خود شوند. با این همه پس از انتشار آن گزارش، تحولات جدیدی رخ داد و اطلاعات ذی قیمتی به دست ما رسید که منطبق با آن می‌توان گفت چند اقدام غیرقانونی در یک ماه اخیر برای ماندگاری بروجردی انجام شده است که فرهنگ امروز برای روشن شدن اذهان عمومی و ورود سازمان‌های بازرسی و نظارتی آنها را منتشر می‌کند.

حکم روحانی برای «دکتر» بروجردی

در گزارش قبلی به این نکته اشاره شد که اشرف بروجردی با اینکه برخاسته از خاندانی محترم است، اما هیچ‌گاه شخصیتی فرهنگی نبوده و نیست و حتی برای نشان دادن جلوه‌ای علمی از خودش، اطلاق عنوان کذب «دکتر» را در میان حواریونش رونق داده است. عنوانی که هیچ سندی تا کنون برای آن آورده نشده است. متاسفانه بدتر از همه اینکه نضج دروغین لقب «دکتر» تا جایی پیش رفته که نهاد ریاست جمهوری را نیز فریب داده است. حکم رئیس‌جمهوری روحانی که اسفندماه ۱۳۹۵ صادر شده است، خطاب به «سرکار خانم «دکتر» اشرف بروجردی» نوشته شده است. در حالی که سندی مبنی بر دفاع بروجردی از تز دکتری و یا حتی دانشجو بودن او در مقطع دکتری منتشر نشده است. اگر یکی از نزدیکان او سندی منتشر کند که نشان‌دهنده این نکته باشد که بروجردی در اسفند۹۵ ، همان‌طور که به رئیس‌جمهور روحانی گفته‌اند، دارای مدرک دکتری بوده مزید امتنان است.

برکناری مدیران باسابقه

اشرف بروجردی نزدیک به یک سال با مدیران کتابخانه ملی کار کرد و تا آن زمان اوضاع به صورت عادی در حال رتق و فتق بود. اما مشکل از جایی شروع شد که بروجردی در سال ۱۳۹۶ دو معاون باسابقه کتابخانه را برکنار کرد. او در اولین تحرک مدیریتی خود دو انتصاب مسئله‌دار را انجام داد. بروجردی در اولین انتصاب، یکی از دوستان فرزندش به نام «مظفر پاسدار شیرازی» را که به محض ورود به کتابخانه و بدون داشتن حتی یک روز سابقه مدیریتی و حتی کارشناسی به سمت «مشاور رییس و مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی» منصوب کرده بود، در اقدامی عجیب به سمت پراهمیت «معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی» منصوب کرد. پس از آن نیز فریبرز خسروی را به سمت «معاون پژوهش و فناوری اطلاعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» منصوب کرد و چند ماه بعد خسروی را با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت اسناد این سازمان (آرشیو ملی) نیز منصوب کرد.

اقدام عجیب خسروی

خسروی که مالک مدرسه غیرانتفاعی نوید صالحین است که اراضی قابل توجهی را در منطقه شیخ بهایی به خود اختصاص داده است، در اولین اقدام خود، پروژه تاریخ شفاهی عصر پهلوی دوم را که در زمان ریاست صالحی امیری به توصیه مقامات عالی کشور از دستور کار سازمان خارج شده بود، دوباره در دستور کار قرار می‌دهد. او با القاء این مسئله که از دستور کار خارج کردن پروژه مذکور به خاطر دروغی بوده که صالحی امیری درباره توصیه مقامات عالی کشور گفته است، اشرف بروجردی را راضی به انتشار سه جلد دیگر از مجموعه تاریخ شفاهی می‌کند. شنیده‌های فرهنگ امروز از آن حکایت دارد که تصمیم به انتشار در تیراژ عجیب ۶۰۰۰ عددی نیز به این خاطر بوده که اگر احیانا کتاب با مشکل روبرو شود، در تیراژی گسترده پخش شده باشد. نکته جالب اینکه صاحب پروژه تاریخ شفاهی فردی به اسم حسین دهباشی است که شاگرد مدرسه خسروی بوده است! او که قراردادی با واجا و صداوسیما بابت این پروژه داشته، با پشتیابی خسروی، قراردادی نیز با کتابخانه ملی منعقد می‌کند. انتشار مجدد مجموعه کتاب‌های همین پروژه باعث می‌شود کلید برکناری بروجردی زده شود. نکته جالب اینکه پس از مطرح شدن انتقادات و بلند شدن سر و صدای اعتراض و نامه معروفی که به «غلط بزرگ» مشهور شد، خسروی خود را از مسئولیت مبرا دانست و متاسفانه بروجردی نیز برای آسیب ندیدن او از این خطا، او را از  معاون پژوهش و فناوری اطلاعات به معاونت کتابخانه برد تا مسئله فراموش شود.

اقدامات مسئله‌دار پاسدار شیرازی

پاسدارشیرازی که جوانی گمنام و دوست حسین حمدیه فرزند اشرف بروجردی که در آلمان ساکن است، از زمان انتصاب به سمت معاونت، برای بیشتر کارها با پسران بروجردی مشورت می‌کند. او علاوه بر اینکه با حسین رفاقت دارد، با محسن حمدیه نیز در ارتباط است در کانون تمام اتفاقات ناگوار کتابخانه ملی، از آبگرفتگی اسناد گرفته تا حواشی پیش آمده در مراسم هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی قرار دارد. نقل است در جریان امحا شبانه برخی از اسناد دادگستری و نهضت جنگل و ریاست جمهوری که به واسطه خرابی پمپ آب و عدم کارآمدی آلارم مربوطه در جریان آبگرفتگی طبقات زیرزمینی ساختمان آرشیو ملی از دست رفت، پاسدار شیرازی شخصا حضور داشته است. در این میان چند ویدئو توسط کارمندان که در محل حضور داشتند تهیه شده بوده که به دلیل تطمیع رسانه‌ها، هیچ رسانه‌ای حاضر به انتشار آن نمی‌شود. پس از یک ماه که یکی از رسانه‌ها آمادگی خود را برای انتشار ویدئو و گفتن حقایق آن شب اعلام آمادگی می‌کند، هیچ یک از آن کارمندان حاضر به ارائه ویدئو  نمی‌شوند! اما ماجرا از چه قرار بود؟ پاسدار شیرازی پس از رسوایی آبگرفتگی، مبلغ ده میلیارد ریال به عنوان پاداش برای ۳۰۰ نفر که در آرشیو ملی ایران شاغل هستند در نظر می‌گیرد و این مبالغ از ۸۰ میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال بین همه کارشناسان و کارمندان به عنوان حسن انجام امور پخش می‌شود!

اما این تنها دسته‌گلی نیست که پاسدارشیرازی به آب داده است.  در جریان برگزاری مراسم هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی که با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد، مبلغی ابتدایی که برای ناهار روز مراسم درنظرگرفته شده بود، ۳۵۰میلیون ریال بود که مقرر بود توسط شرکتی که در این چند سال طرف قرار کتابخانه بوده است فراهم شود. اما با اصرار پاسدار شیرازی ناهار آن روز از شرکت دیگری تهیه می‌شود و مبلغ یک میلیارد ریال نیز پرداخت می‌شود. ظاهرا رستورانی که برای اولین بار طرف قرارداد کتابخانه شده بوده، متعلق به شخصی به نام بابایی است که در سال‌های اخیر در چندین پروژه شریک حسین حمدیه فرزند اشرف بروجردی بوده است. پس از افشای این موضوع، سروصداهایی در داخل سازمان نیز بلند می‌شود و با توجه به حساسیتی که نهادهای نظارتی روی مسئله آبگرفتگی و تبعات آن پیدا کرده‌اند، اشرف بروجردی درصدد رایزنی برای فراهم آوردن مقدمات انتقال پاسدار شیرازی به وزارت بهداشت است.

پاسخگویی خسروی و پاسدار

نکته‌ای که در اینجا مهم است، فارغ از برکناری یا عدم برکناری اشرف بروجردی، که البته به خاطر پنهان‌کاری باید مورد بازخواست قرار گیرد، لزوم پاسخگویی خسروی و پاسدار شیرازی در قبال لطماتی است که به حیثیت و هویت فرهنگی کتابخانه ملی زده‌اند. اشرف بروجردی به تنهایی می‌توانست با وجود همه کاستی‌هایی که در عرصه فرهنگی و علمی داشت، با انتخاب معاونین کارآمد، دوران ماندگاری را در کتابخانه سپری کند. اما اشتباهات فاحش بروجردی در استفاده از مهره‌های مسئله‌دار و کم‌تجربه باعث شد تا نه تنها زمزمه برکناری او مطرح شود، بلکه اعتماد اهالی کتاب نیز از کتابخانه سلب شود. در پایان ضروری به نظر می‌رسد پیش از هر گونه تحولی در برکناری بروجردی و معرفی شخص دیگری، تکلیف دو معاون او مشخص شود. فرهنگ امروز سازمان‌های نظارتی را فرامی‌خواند تا به علملکرد این دو مهره در کتابخانه ملی ورود کنند تا دیگر افرادی پیدا نشوند برای جلوگیری از تودیع یک مدیر ناکارآمد، اقدام به تطمیع افراد کنند.