شناسهٔ خبر: 16994 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

هشدار کاهش اعتبار مدارک دانشگاهی به دلیل سرقت علمی

رئيس پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم توجه به اعتبار مدارک دانشگاهی و جلوگیری از افزایش سرقت علمی گفت: حذف داور خارجی از سیستم ارزیابی پایان نامه ها، افزایش سرقت علمی را به دنبال داشته است.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از مهر؛ سیروس علیدوستی به تشریح تبعات ناشی از سرقت علمی مقالات و پایان نامه ها پرداخت و با بیان اینکه هم اکنون در کشور ما مدارک دانشگاهی از ارزش استخدامی بالایی برخوردار است گفت: درصورت افزایش سرقت علمی، اعتبار مدارک دانشگاهی کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه افراد با دارابودن مدارک علمی دانشگاهی در سازمان‌های دولتی استخدام می‌شوند افزود: با افزایش سرقتهای علمی، بر اعتبار نظام آموزش عالی کشور خدشه وارد می شود و این امر بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

به گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران سرقت علمی در نظام آموزش عالی نیز تأثیر دارد چرا که با رواج آن، افراد متخلف به ارتکاب آن ترغیب می‌شوند چرا که می‌بینند با صرف انرژی و زمان کمتر می‌توانند مدرک دانشگاهی خود را کسب کنند و دیگر نیازی به تحقیق و مطالعه نیست.

علیدوستی با اشاره به شیوه ارزشیابی پایان نامه ها و مقالات علمی نیز گفت: حذف داوران خارجی از سیستم ارزیابی پایان نامه ها به دلایل کمبود بودجه سازمانها، افزایش سرقت علمی را به دنبال داشته است.

وی افزود: همچنین بحث دسترسی به اطلاعات و منابع اطلاعاتی نیز مانع دیگری برای نظارت و ارزیابی بر پایان نامه ها و مقالات علمی است.

نظر شما