کتاب و نشر

 • ایران در سیاحت نامه اولیا چلبی ۲ روز قبل

  ایران در سیاحت نامه اولیا چلبی

  سفرنامه چلبی را باید در زمره آثار جزیی نگر با اشاره دقیق به جزییات و ذکر وقایع مهم حال و گذشته هر شهر و مکان مهمی است که به آن پای می گذارد، محسوب کرد.

 • ۳ روز قبل

  فیلم «محمد(ص)» مجید مجیدی چقدر موفق بود؟/ دستاوردها و حسرت‌ها

  حمید قدیریان هنرمند با سابقه حوزه تجسمی و سینما ضمن مرور تجربیات خود از طراحی صحنه فیلم «محمد (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی، به طرح نکاتی درباره دستاوردها و ناکامی‌های این پروژه پرداخت.

 • ۳ روز قبل

  فراخوان درج مقالات میان‌رشته‌ای نشریات در پرتال جامع علوم انسانی

  با توجه به اهمیت مباحث میان‌رشته‌ای و پیوند علوم مختلف با علوم انسانی «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» آماده‌ی ثبت مقالات نشریات این حوزه در پرتال جامع علوم انسانی است.

 • ۳ روز قبل

  غلامعباس توسلی، جامعه شناس برجسته ایرانی درگذشت

  غلامعباس توسلی، جامعه شناس برجسته ایرانی امروز در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

 • ۳ روز قبل

  نشست «بحران کرونا و نقد جباریت تکنولوژی» برگزار می‌شود

  نشست «بحران کرونا و نقد جباریت تکنولوژی» با سخنرانی مسعود فراستی برگزار می‌شود.

 • به دنبال استراتژی منطبق با منافع ملّی ۳ روز قبل

  معرفی‌کتاب چشم‌انداز ژئوپلیتیک آذربایجان و قراباغ‌کوهستانی؛

  به دنبال استراتژی منطبق با منافع ملّی

  منطقه آسیای میانه و قفقاز منطقه ای است که از نظر ترانزیتی، انرژی،امنیت، قومیت و بسیاری دیگر از جهات حایز اهمیت است و این ارزش پس از فروپاشی اتحاد شوروی افزایش پیدا کرده است. با این وجود پتانسیل های درگیری در قفقاز جنوبی به ویژه با وجود یه شبه دولت شناسایی نشده فرصت های ترانزیتی و فرهنگی ناحیه را تهدید کرده و ظرفیت گسترش دامنه درگیری به سرزمین های همجوار موضوع را به یک مشکل بزرگ امنیتی تبدیل می‌کند.

 • ۲۲ روز قبل

  ترجمه رساله جان لاک درباره فهم بشر چاپ شد

  کتاب «جستاری در خصوص فاهمه بشری» نوشته جان لاک با ترجمه کاوه لاجوردی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • تفسیر انقلابی هایدگر از فلسفه کانت ۲۲ روز قبل

  نگاهی به کتاب «کانت و مسئله متافیزیک»؛

  تفسیر انقلابی هایدگر از فلسفه کانت

  هایدگر در «کانت و مسئله‌ی متافیزیک» به دنبال تفسیر «نقد عقل محض» به مثابه «شالوده‌گذاری متافیزیک» است. او مسئله‌ی متافیزیک در تفسیر «نقد عقل محض» را در چهار بخش پیگیری می‌کند.

 • عقل در موسیقی ۱ ماه قبل

  درباره کتاب «بنیان‌های عقلانی و اجتماعی موسیقی» ماکس وبر؛

  عقل در موسیقی

  اوج تحلیل‌های روش‌شناختی وبر از ادوات موسیقی وقتی است که به سراغ پیانو می‌رود، چنان‌که گویی عوامل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تکنیکی و حتی آب‌وهوایی کنار هم جمع می‌شوند تا به بررسی این ساز بپردازند. اگرچه پیانو در جنوب اروپا (ایتالیا) اختراع شد، اما اصلاح و توزیع آن در شمال اروپا (آلمان) سرعت بیشتری داشت و وبر علت آن را شرایط آب‌وهوایی می‌داند.

 • ایدئالیسم آلمانی ۱ ماه قبل

  ایدئالیسم آلمانی

  علی‌رغم برتری اندیشۀ شلینگ بر فیشته، ظاهراً هگل بعدها شلینگ را نیز از تیغ انتقاد مصون نمی‌دارد. البته نقد هگل بر شلینگ بیشتر در «پدیدارشناسی روح» ظاهر می‌شود.

 • هگل ۱ ماه قبل

  هگل

  صرف‌نظر از آلمان، نظام فلسفی هگل، در سدۀ نوزدهم، الهام‌بخش ایدئالیسم فرانسوی، آمریکایی، بریتانیایی، ایتالیایی و اسپانیایی شد که هم جریان عمدۀ فلسفی در این کشورها را متأثر از خود ساخت و هم آن‌ها را در جهتی مخالف با نظام هگل به حرکت درآورد.

 • هابز ۱ ماه قبل

  هابز

  هابزپژوهان فکر نمی‌کنند که توجیه‌پذیر باشد بگوییم هابز آدمی صادق بود، اما گامی که هابز برمی‌دارد، در راستای استدلال گالیله است که از سزار کاردینال بارونیوس نقل می‌کند که گفت انجیل به مردم نمی‌آموزد که آسمان‌ها چگونه حرکت می‌کنند، بلکه می‌آموزد چگونه به آسمان (بهشت) بروند.

 • ترجمه‌ای متفاوت از کتاب جان بولتون ۱ ماه قبل

  ترجمه‌ای متفاوت از کتاب جان بولتون

  تفاوت این ترجمه با سایر ترجمه های موجود از این کتاب در بازار نشر ایران این است که در برگردان فارسی این نسخه، سعی شده مهم‌ترین رخدادهایی که برای خواننده‌ی ایرانی اهمیت دارند، به شکل منسجم ترجمه شود.