نمایش همه
 • امروز ۱۷:۰۰

  ۷۰ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی اخطار گرفتند

  مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی اعلام کرد: در سال تحصیلی جاری حدود ۶۰ الی ۷۰ موسسه غیرانتفاعی به دلیل تخلفاتی که داشتند مجوزشان لغو یا ظرفیت پذیرش دانشجوی آنها صفر شد.

 • امروز ۱۶:۳۰

  ۱۴ رشته تحصیلی در مقطع دکتری و ارشد بازنگری شد

  با ابلاغ بخشنامه‌هایی سرفصل‌های بازنگری شده ۱۴ رشته در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد اعلام شد.

 • امروز ۱۶:۰۰

  وزارت علوم «بازرسان ویژه» استخدام می‌کند

  مدیرکل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین وزارت علوم گفت: قرار است افرادی به عنوان «بازرسان ویژه» از موسسات آموزشی و پژوهشی که احیانا در تولید و توزیع فروش پایان‌نامه نقش دارند، بازدید کنند.

 • امروز ۱۵:۴۱

  راهنمای خرید هدیه برای بانوان

 • امروز ۱۵:۳۰

  تقلیل دینداری به عزاداری/ تشیع نام و تشیع مرام

  در تشیع نام، ائمه موضوعیت دارند و مهم، احیای نامشان است؛ ولی در تشیع مرام، ایشان طریقیت دارند و مهم، احیای مرامشان است. تشیع نام، تشیع  شکل و شعار است، اما تشیع مرام، تشیع راه و آرمان.

 • امروز ۱۵:۰۰

  فلسفه رادیکال صرفا با «انقلاب» گره نخورده است/ اهمیت تنانگی تفکر و عمل در عرصه اجتماعی

  فواد حبیبی می‌گوید: فلسفه رادیکال، برخلاف تصور اولیه و ظاهری، صرفا چیزی نیست که با انقلاب گره خورده باشد و انواع و اقسام تغیرات می‌توانند ملهم از یک طرح فلسفی رادیکال باشند.

 • امروز ۱۴:۳۰

  آیا دموکراسی پایان کار تمدن بشری است؟

  ادریس رنجی می‌گوید: ویکو البته با حکومت مردم مخالف است و می‌گوید زمانی که دموکراسی به وجود بیاید و حکومت عوام حادث شود ما به آخرین مرحله تاریخ بشر رسیده‌ایم و به احتمال قوی تمدن بشری یا با یک عامل خارجی یا با فاسد شدن از درون از بین می‌رود.

 • امروز ۱۴:۰۰

  جایزه ادبی سیمین برگزیدگانش را شناخت

  نخستین دوره جایزه ادبی سیمین عصر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور هم‌زمان با روز شعر و ادب فارسی با شرکت نویسندگان، هیات داوران و علاقه مندان و با تجلیل از سه داستان نویس جوان برتر به کار خود پایان ‌داد.

 • امروز ۱۳:۳۰

  ارتباط روحانیت و اندیشه‌های چپ جدال میان سنت‌هاست

  صدرا می‌گوید: نیروهای چپ در ایران حداقل در مورد مفهوم خدا نوعی از عقب‌نشینی را تجربه کرده‌اند. در متون دوران مشروطه که از نیروهای چپ باقی مانده مشاهده می‌کنیم که گفته شده ما با مفهوم خدا هیچ مشکلی نداریم.

 • امروز ۱۳:۰۰

  «در طلب زرتشت»؛ کتابی برای شناخت وسعت ایرانیت

  «در طلب زرتشت» بیش از آن‌که تلاشی برای یافتن زرتشت باشد، تلاشی است برای شناخت وسعت (ایرانیت).

 • امروز ۱۲:۳۰

  آیا الیف شافاک نویسنده عامه‌پسند است؟

  صابر حسینی گفت: می‌پذیرم که همه کتاب‌های خانم شافاک در یک سطح نیستند؛ درباره عامه‌پسندبودن الیف شافاک بارها شنیده‌ام و به شدت با این نظر مخالفم و نکته‌ای که باعث شده، مردم به این نتیجه برسند، موفقیت رمان «ملت عشق» است.

 • امروز ۱۲:۰۰

  رواج کتاب‌های سطحی و سقوط سلیقه جمعی

  مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان می‌گوید؛ ناشرها نمی‌توانند دنبال آرمان و آرزوی خود بروند و مجبورند دنبال چیزی بروند که خواننده ممکن است در شرایط بحران خواستارش باشد و آن را بخرد.

 • امروز ۱۱:۳۰

  شیوه‌های خوشنویسی ایرانی در کتابت قرآن احیا می‌شود

  دبیر اجرایی مسابقات کتابت قرآن گفت: با برگزاری مسابقات کتابت قرآن می‌توان بعد از دو دهه شیوه‌های خوشنویسی ایرانی را در کتابت قرآن احیا کرد و مرجعیت خوشنویسی قرآنی در جهان اسلام را بعد از دوره‌های طولانی از دیگر کشورها باز پس گرفت.

 • امروز ۱۱:۰۰

  کتابی که با معماهایی معلمان را به چالش می‌کشد

  خسروی درباره کتاب «اخلاق تدریس» گفت: این کتاب برای معلمان کتاب خوبی می‌تواند باشد، چراکه نویسندگان با نمونه‌های موردی سنجیده شده معلم را قبل از اینکه وارد عمل شود در موقعیت‌های معماگونه قرار می‌دهد و فرد باید یک پاسخ اخلاقی به این معماها بدهد.

 • امروز ۱۰:۳۰

  تهیه تاریخ شفاهی به‌سبک پرسش و پاسخ نویسنده از خودش!

  «احسان عابدی»، فعال حوزه کتاب و کتابخوانی استان یزد، در یادداشتی برای خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از انتشار بدون کارشناسی کتاب در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انتقاد کرد.

 • سروش امروز ۱۰:۱۴

  بهزاد جامه بزرگ/ چرا حکمرانی عبدالکریم سروش در فضای روشنفکری ایران به حاشیه‌نشینی و انزوای فعلی او منتهی شد؟

  لوتر در انزوا

  چیزی قریب به دو دهه حکمرانی در فضای روشنفکری ایران مجال مناسبی برای اصحاب روشنفکری دینی و به طور مشخص عبدالکریم سروش بود تا به‌زعم خود نسخۀ شفابخش خود را برای این جماعت چشم‌وگوش‌بسته که آمال خود را در گفتار و نوشتار ایشان جست‌وجو می‌کردند، بپیچند. اما هرچه زمان می‌گذشت این اعتماد و اعتبار کاسته می‌شد. سروش و حلقۀ او جدای از اصطکاک و چالشی که با برخی بخش‌های جامعه ایجاد کرده بودند و از این نمد کلاهی برای خود بافتند، هرگز نتوانستند در طرح پرسش‌های جدید در مواجهه با بحران‌های فکری و معرفتی جامعۀ ایرانی با دنیای جدید کامیاب شوند.

 • امروز ۱۰:۰۰

  تقیان: تعزیه آیینی اسطوره‌ای است/ فتحعلی‌بیگی: هیچگاه در تعزیه اولیا شروع کننده جنگ نبودند

  لاله تقیان گفت: تقریبا تمامی نسخ اصلی تعزیه، مضمون جنگ را با خود دارند. در فرضیه‌ها جنگ لازمه کار است اما از صلح خبری نیست به این دلیل که تعزیه آیینی است که از لحاظ ساختار اسطوره‌ای است.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۹:۴۷

  از طریق شناسایی ۱۱۴ استارتاپ و همکاری با ۷۰ کسب‌وکار نوپا صورت گرفت

  حمایت از حضور استارتاپ‌ها در تلویزیون توسط توسکا

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۷:۰۰

  کارور گفته بود ریچارد بهترین است/ گفت‌وگو با امیرمهدی حقیقت درباره ریچارد فورد و ترجمه‌ داستان‌های کوتاه او

  از نظر من اساسا ترجمه‌های مختلف از یک اثر اشکالی ندارد. به این دلیل که مخاطب نهایتا آن ترجمه‌ای را که با آن بیشتر ارتباط برقرار می‌کند و نثرش دلنشین‌تر است، انتخاب می‌کند. ایرادی که وجود دارد این است که ناشر در اینجا تصمیم‌گیرنده است و باید مانند یک فیلتر عمل کند و اثر فاقد ارزش ادبی را منتشر نکند. تعدد ترجمه نه تنها لطمه‌ای به کار مترجم‌ها وارد نمی‌کند بلکه باعث می‌شود مترجم‌ها در این وضعیت ترجمه تمیزتر و دلنشین‌تری را ارایه بدهند تا مخاطب ارتباط بهتری با آن برقرار کند. بحث دیگری که وجود دارد این است که زبان مدام در حال تحول و دگرگونی است و در هر نسلی زبانی تازه شکل می‌گیرد و به همین دلیل ضرورت ترجمه مکرر احساس می‌شود. بطور مثال اگر ترجمه‌های دهه چهل را مطالعه کنید متوجه می‌شوید به دلیل تحولاتی که زبان به خودش دیده است نیاز است که آن آثار بازترجمه شوند.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۶:۳۰

  آیا ترجمه امام موسی صدر از «سووشون» سیمین دانشور پیدا می‌شود؟

  هم مترجم و هم ترجمه احتمالی امام صدر از «سووشون» به شکلی عجیب خارج از دسترس‌اند. اما سیمین دانشور گفته که این ترجمه انجام شده و حتی نسخه‌ای از آن توسط خود امام صدر به او تحویل داده شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۶:۰۰

  شهریه دوره شبانه دانشگاه علامه اعلام شد/دکتری ۷۲ میلیونی در پردیس

  شهریه نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ دانشگاه علامه طباطبایی در تمامی مقاطع تحصیلی اعلام شد.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۵:۳۰

  معامله اروپا با یهودیان/ آیا زیاده‌خواهی غربی‌ها پایانی دارد؟

  بررسی صفحات منابع مربوط به نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم موید این‌ نکته هستند که سیاست جنایتکاران نازی از ابتدا حذف فیزیکی یهودیان اروپا نبوده بلکه این سیاست از تخلیه به تصفیه تبدیل شد.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۵:۰۰

  پاسخی به اظهارات محسنیان راد/ نظام سرمایه داری هم ایدئولوژیک است

  محسنیان راد درمصاحبه ای تلاش برای تولید علوم انسانی با مبانی اسلامی را اقدامی ایدئولوژیک ومشابه آنچه در شوروی سابق جریان داشته است، دانسته بود. دو استاد دانشگاه به این اظهارات پاسخ داده اند.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۴:۳۰

  ۲ اولویت وزارت علوم برای سال تحصیلی جدید

  وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: مهارت افزایی و توانمند سازی دانشجویان برای ورود به بخش خصوصی و حل مسائل و مشکلات کشور از طریق تحقیق و پژوهش دو اولویت وزارت علوم برای سال تحصیلی جدید است.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۴:۰۰

  شهین اعوانی: کتاب جهل مقدس اثری فلسفی-عرفانی برای جهان معاصر است

  شهین اعوانی با اشاره به ابعاد و بخش های مختلف کتاب جهل مقدس نوشته سیدمصطفی محقق داماد، گفت: این کتاب اثری فلسفی عرفانی برای جهان معاصر است.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۳:۳۰

  پیر مقدس با ترجمه محمود حدادی منتشر شد

  رمان تاریخی پیر مقدس، بازپرداختی از زندگی توماس بکت، ترجمه و چاپ شد.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۳:۰۰

  ۶ نماینده دیگر اسکار اعلام شدند/ معرفی رقبای جدید ایران

  با معرفی نمایندگان جمهوری چک، قرقیزستان، کنیا، اتیوپی، لتونی و کوزوو، تعداد نمایندگان کشورهای حاضر در اسکار امسال به ۵۶ کشور رسید.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۲:۳۰

  سیدمحمد بهشتی: انگار اهل سرزمین‌مان نیستیم

  نعمت‌الله فاضلی می‌گوید: با یک انقباض زمانی و قطع ارتباط با حال روبروییم که یا ما را دچار یک نوستالوژی نسبت به هویت و گذشته‌مان کرده و از آن برای استثمار ایدئولوژیک بهره برده شده است، یا ما را به یک مالیخولیای اتوپیایی نسب به آینده می‌رساند.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۲:۰۰

  جهل اعتقادی بدترین نوع جهل بشری است/ به جای اعتقاد فکر بنشانید!

  محقق داماد با اشاره به اینکه بدترین نوع جهل آن است که افراد ندانند جاهل اند و جهل خود را به خدا ببندند، گفت: جهل اعتقادی بدترین نوع جهل بشری است. به جای اعتقاد فکر بنشانید.

 • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۰

  دانشگاه ها ملزم به رعایت ظرفیت پایان نامه برای اساتید شدند

  معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد: از سال تحصیلی جدید براساس بخشنامه وزیرعلوم برای جلوگیری از تقلب در پایان نامه ها، برای همه استادان ظرفیت پایان نامه باید رعایت شود.