نمایش همه
 • تقی ازاد ارمکی امروز ۱۵:۴۸

  صوت/نشست «ابن‌خلدون و جامعه‌شناسی اسلامی»

  تقی آزاد ارمکی

 • ادبیات امروز ۱۵:۴۶

  ادبیات روس به روایتی دیگر

  زهره روحی

  با خواندن این آثار به لحاظ فرهنگی نمی‌توانیم با ملت روسیة امروزی ارتباط برقرار کنیم، بلکه فقط می‌توانیم از هوشیاری و حساسیت ملتی آگاه شویم که هر یک از آثار ادبی‌اش در برابر تحولاتی که در حال سلطه بر جهان بود، واکنشی خاص خود نشان می‌دادند

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۷:۰۰

  جای پای شعر فرنگی در شعر فارسی / دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی

  تمام شاعرانی که در سطوح مختلف توفیق، به کار ترجمه و الهام از شعر فرنگی پرداخته‌اند، صاحبان سهام اصلی این تحول‌اند. از نخستین مترجمان فابل‌های لافونتن در قرن نوزدهم، بگیرید و بیایید تا تأثیرپذیرهای نادرپور و توللی و شاملو و فروغ و سپهری و بیش از همه خودم.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۶:۴۰

  مایکل مور با ساخت فیلمی درباره ترامپ همه را غافلگیر کرد

  مایکل مور مستندساز آمریکایی دیروز سه شنبه با استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای معرفی جدیدترین فیلمش که درباره ترامپ نامزد جمهوریخواهان ساخته شده، همه را غافلگیر کرد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۶:۲۰

  همکاری وزارت کشور و قوه قضائیه در برخورد با پایان نامه فروشی

  دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی از همکاری وزارت کشور و قوه قضائیه در برخورد با پایان نامه فروشی خبر داد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۶:۰۰

  «فروشنده» را با الهام از هیچکاک و کیارستمی ساختم

  اصغر فرهادی به عنوان هنرمند مهمان انستیتو فیلم آمریکا گفت فیلم «فروشنده» را با الهام از هیچکاک و کیارستمی ساخته است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۰

  درسگفتارهای «روانکاوی دین» برگزار می شود

  درسگفتارهای «روانکاوی دین» با تدریس قاسم پورحسن در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۲۰

  جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران/ عدم موافقت دانشگاه مبدا

  رئیس دانشگاه تهران گفت: برای انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران باید دانشگاه خواجه نصیر موافقت خود را اعلام کند که تاکنون این دانشگاه با این انتقال موافقت نکرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۰۰

  بلاتکلیفی اکران/ اختلاف تازه بین شورای صنفی نمایش و وزارت ارشاد

  اکران‌نشدن فیلم‌هایی که محتوای آنها مغایرتی برای نمایش در روزهای تاسوعا و عاشورا نداشت، اما بنا به تصمیم وزارت ارشاد در این دو روز اکران نشدند، موضوع اختلافی است که شورای صنفی نمایش به آن معترض است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۴۰

  و اینک پس از پنجاه‌ودو سال سرنوشت یک کتاب

  بعد از چاپ نخست «مکتب‌های ادبی» رضا سیدحسینی، در فروردین سال ١٣٤٣، تنها یک ماه زمان لازم بود تا تمام نسخه‌های چاپ‌شده به فروش برود و کتاب به اثری نایاب بدل شود.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۲۰

  روایت پروانه اعتمادی از استادش بهمن محصص: آن‌گونه که بود و هست

  مطمئنا محصص خودش خواستار این بوده که در ملأعام بمیرد، زیرا همیشه می‌گفت، در بستر مرگ نخواهد خوابید.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۰۰

  تراژدی هنر کلام است/ گفت‌وگو با عبدالله کوثری به ‌مناسبت انتشارِ ترجمه‌اش از پنج نمایشنامه «ائوریپیدس»

  با انتشارِ «ائوریپیدس»، شامل پنج نمایشنامه مهمِ این تراژدی‌نویس مطرح یونان، اینک مخاطبان فارسی‌زبان مجموعه‌ای درخور از تراژدی‌های مطرح را در اختیار دارند. «اورستیا»، تریلوژیِ آیسخولوس، «سنکا»، «آیسخولوس» و «ائوریپیدس»، ماحصل دستاورد مترجمِ بنام، عبدالله کوثری است که «ائوریپیدس» را اخیرا با نمایشنامه‌های «مدئا»، «ایپولیتوس»، «الکترا»، «زنان تروا» و «باکخانت‌ها» در نشر نی درآورده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۳:۴۰

  شکل‌های زندگی: پابلو نرودا و شعرِ ضدرئالیسم

  پابلو نرودا (١٩٧٣-١٩٠٤) به یک تعبیر نه شاعری اهل شیلی، نه شاعرِ آمریکای‌لاتین و نه شاعر «سرزمینی» معین، که شاعرِ زمین است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۲۰

  دردسرهای نو لیبرالیسم اقتصادی

  روز گذشته، نشست «آیین گشایش سلسله نشست‌های جایگاه اقتصاد مقاومتی در گفتمان فرهنگی ایران» توسط دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامرضا غفاری، رییس دانشکده علوم اجتماعی، حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا و ناصر فکوهی، استاد دانشگاه تهران برگزار شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۰۰

  این همه تنگ نظری روا نیست!/ روایت مهدی غبرایی از کتاب‌های منتظر مجوز

  مهدی غبرایی با وجود اکراهی که برای ممیزی ترجمه‌هایش داشت، به این موضوع تن داد تا این آثار بتوانند مجوز انتشار بگیرند ولی برخلاف انتظارش این اتفاق نیفتاد. 

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۴۱

  پتانسیل‌های پررنگ گردشگری مذهبی در کشور

  از آنجا که مذاهب گوناگون، علاوه بر مراسم‌های معنوی که در تاریخ‌های خاصی برگزار می‌شوند، باعث شکل‌گیری بسیاری از میراث‌های معماری و هنری هم هستند، لذا خالی از لطف نیست که گردشگری مذهبی را با گردشگری فرهنگی بی‌ربط ندانسته.

 • قانعی راد ۱۳۹۵/۰۷/۲۸

  نگاه انتقادی محمد امین قانعی‌راد به وضعیت نشر علوم انسانی؛

  نویسنده باشم یا استاد محترم دانشگاه!

  اگر دوگانه دولت و مردم را در نظر بگیریم، کتابی که نوشته می‌شود یا باید به نیازهای بخش دولت پاسخ دهد یا به نیازهای مردم. پیش‌تر گفتم که نویسندگان به دلیل هویت مقاومتی که دارند فاقد دیالوگ با دولت- به مفهوم کلی آن- شده‌اند یعنی تعامل آنها با مسائل دولت بسیار ناچیز است. از سوی دیگر، برخی از دانشگاهیان و پژوهشگران دور و بر دولت هستند و هر کاری او بخواهد در ازای دریافت پول انجام می‌دهند. برای آنها مهم نیست مساله‌ای که دولت مطرح کرده درست است یا غلط زیرا فقط به عنوان یک بازار به آن نگاه می‌کنند. به عبارت دیگر، در این شرایط یک بازار پژوهشی فاسد نیز رواج پیدا کرده است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۲۰

  جدول جوایز بنیاد ملی نخبگان برای دانشجویان کارشناسی

  بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان برتر کشور که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی هستند ۹ نوع جایزه تحصیلی اعطا می کند.

 • کسرایی ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۱۸

  صوت /«ماهیت دولت رضاشاه » (۲)

  محمدسالار کسرایی

 • تورج اتابکی ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۱۴

  تورج اتابکی؛

  نگاهی به تاریخ‌نگاری چپ‌گرا: از کهن تا نو

  مورخ چپ نواندیشِ حیات اجتماعی کارگران و تهیدستان (labouring poosr)، در کنار تأکید بر تحلیل طبقاتی و روابط اقتصادی، فقط راوی مبارزات کارگری، آن هم تنها در اشکال تند آن نیست. نمی‌خواهد روایتش تنها تاریخ اتحادیه‌ها و سازمان‌های کارگری را به دست دهد. در این گرایش نو، مورخ، زندگی روزمره کارگران را، آن‌گاه که حتی نشانی از «مبارزه» هم نیست، روایت می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۱:۰۰

  چالش‌های انتشار کتب درسی/ ناچاریم کیفیت را فدای کمیت کنیم!

  نمایندگان اداره کل نظارت بر نشر آموزش و پرورش و سازمان چاپ و نشر کتب درسی، اذعان کردند که به خاطر فشار زمانی در رساندن کتاب‌های درسی به دست دانش‌آموزان، ناچارند کیفیت را فدای کمیت کنند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۴۰

  ادامه حواشی یک انتخاب عجیب؛ نوبل ادبیات ۲۰۱۶ در آکادمی می‌ماند؟/ تماس‌های بی‌پاسخ با دیلن

  هرچند آکادمی نوبل امسال «باب دیلن» را بعنوان برنده جایزه ادبی خود معرفی کرده اما این ترانه‌سرای آمریکایی تاکنون تماس‌های آکادمی برای اعطای این جایزه را بی‌پاسخ گذاشته است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۲۲

  شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ شاغلان مشمول وام نمی‌شوند

  دستورالعمل پرداخت و بازپرداخت وام ویژه دانشجویان دکتری روزانه اعلام و ثبت تقاضای مرحله اول وام برای سه ماه پاییز (مهر، آبان و آذر) سال ۹۵ تا ۲۵ آبان در اتوماسیون امکان پذیر شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۰۰

  چیستی ذاتی و عرضی دین/ گوهر و صدف دین با حقایق دینی سر و کار دارد

  روشنفکران ایرانی، بحث از ذاتی و عرضی دین را در مباحث بسط تجربه نبوی و قرائت‌های مختلف از دین مطرح کردند تا بشری بودن دین را نشان دهند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۰۹:۴۰

  پارسا پیروزفر بار دیگر با «ماتریوشکا» به صحنه می‌آید

  ​نمایش «ماتریوشکا» که پیش از این در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفته بود بار دیگر از ابتدای آذرماه سال جاری در تماشاخانه پالیز به صحنه خواهد رفت.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۲۰:۴۰

  نظریه تکامل در بوته نقد توماس نیگل

  توماس نیگل یکی از دانشمندان معاصر است که به‎‌رغم قابلیت نقد مبانی اعتقادی وی؛ کمک شایانی به طیف گسترده‌ای از موضوعات با زمینه فلسفی از قبیل اخلاق، سیاست و معرفت‌شناسی و همچنین متافیزیک و فلسفه ذهن نموده است. آثار او درعین سادگی از وسعت توام با هدفمندی برخوردار است.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۲۰:۲۰

  لکنت زبان فارسی در غوغای فضای مجازی

  حاشیه ای بر طرح تأمل برانگیز « نامه نگاری کودکان و نوجوانان»

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۲۰:۰۰

  سرشت و سرنوشت آدمیزاد / نگاهی روان‌شناسانه به شاهنامه‌ی فردوسی

  تأمل در شاهنامه به من آموخت که ستیز میان تقدیر و تدبیر یا به اصطلاح شاهنامه، بخشش و کوشش، در زمینه‌ی فردی هیچ جز درگیری مستمر میان خویش و خود آدمیان نیست. در حقیقت این دوگانگی درونی ماست که به صورت تضادهای بیرونی جلوه‌گری می‌کند.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۹:۴۰

  روایتی از ورود دوربین عکاسی به ایران

  از عکاسان نام آشنای عصر تجدد قاجاری می‌توان به «حاج میرزاعلی عکاس‌باشی»، عزیز خواجه (متصدی تاریکخانه و ظهور عکس)، عباسعلی بیگ (ناظم عکاسخانه)، معتمدالسلطان (رئیس عکاسخانه)، حسنعلی (عکاس‌باشی)، عبدالله قاجار (عکاس‌باشی مدرسه دارالفنون)، محمد حسین قاجار و میرزا جهانگیرخان اشاره کرد. در این میان حسنعلی عکاس‌باشی و عبدالله قاجار از کسانی بودند که عکاسی را در اروپا آموخته بودند و به سایران آموزش می‌دادند. به همین جهت تاریخ، عبدالله قاجار را «پدر عکاسی ایران» می‌شناسد و عکس‌های متعلق به دوران قاجار که توسط وی تهیه شده است باعث ترقی و پیشرفت وی در این رشته بیش از سایر رشته‌ها شد.

 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۹:۲۰

  همه‌چیز از ایران شروع شده است

  یک انسان‌شناس گفت: نمی‌خواهم خودشیفتگی ایرانی‌ها را به رخ بکشم، اما می‌دانم همه‌چیز از ایران شروع شده است.