نمایش همه
 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۱:۲۰

  سفری با هایدگر در راه سینمای ترس

  کتاب «هیولای هستی؛ سفری یا هایدگر در راه سینمای ترس آگاهانه» نوشته محمدصادق صادقی‌پور در نمایشگاه کتاب عرضه شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۱:۰۰

  انتقاد از ناشران کتاب‌های کنکوری

  نعمت‌الله فاضلی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: امروز مساله کتاب در جامعه ما ناشر، خواننده و قیمت کتاب نیست بلکه سیستم و نهادهایی است که ارزش‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی را بر ارزش‌های اخلاقی سیطره داده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۰:۴۰

  اهمیت واگذاری بخش اجرایی نمایشگاه به بخش غیردولتی تشریح شد

  معاون اجرایی سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ضمن تشریح فواید و اهمیت واگذاری نمایشگاه کتاب تهران به بخش خصوصی، گفت: تشکل های نشر به دلیل اشراف داشتن به حوزه نشر، بهتر می‌توانند در راستای پُردرآمد کردن این حوزه گام بردارند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۰:۲۰

  ژانری بی مرز به نام نوآر

  امین فرج‌پور، کارگردان، نویسنده و منتقد سینما درباره کتاب «چنین سیاه آینه‌ای» تالیف علیرضا کاوه یادداشتی نوشته است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۰:۰۰

  بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود

  «بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود» کتابی است به قلم حسین راست‌منش که نگارنده در آن، طی مقایسه‌ای تطبیقی در پی بررسی علل تفاوت شخصیت‌های اصلی در سینمای ایران و هالیوود است.

 • ژیرو ۱۳۹۶/۰۲/۱۶

  گفت‌وگو با هنری ژیرو دربارۀ آموزش عالی و اغواگری نئولیبرال؛

  دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی

  اکنون بسیاری از دانشگاه‌ها با توجه به ملاحظات حرفه‌ای، نظامی و اقتصادی اداره می‌شوند و بیش‌ازپیش تولید دانش آکادمیک را از ارزش‌ها و پروژه‌های دموکراتیک جدا می‌کنند. آرمان دانشگاه به‌عنوان محلی برای تفکر و پرداختن به تأملات متفکرانه، ارتقای دیالوگ و آموختن چگونگی پاسخ‌گو نگاه ‌داشتن قدرت، همچون تهدیدی برای شکل‌های نئولیبرال حکومت تلقی شده است. هم‌زمان رهبران بنیادگرایی تجاری، آموزش عالی را به‌مثابۀ فضایی برای تولید سود، تربیت نیروی کار رام و سربه‌راه و نهادی قدرتمند برای تربیت دانشجویانی می‌شناسند که فرمانداری مطلوب شرکت‌های بزرگ را بپذیرند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۰۹:۳۷

  کتاب‌های تاریخی حرف تازه‌ای ندارند !

  رضا شعبانی استاد پیش‌کسوت تاریخ درباره پژوهش‌های تاریخی گفت: آثار تاریخی بسیار فقیر هستند و به ندرت کتابی منتشر می‌شود که سخن جدید و درخوری داشته باشد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۷:۰۰

  فرزندان منحوس اما ضروری دموکراسی

  احمد نقیب‌زاده: دموکراسی، بدون احزاب قابل تصور نیست

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۴۰

  کمونِ خانه‌به‌دوشان/ یادداشتی درباره‏ کتاب «در راه» جک کرواک

  متن زیر یادداشت اردوان تراکمه درباره‏ کتاب «در راه» جک کرواک است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۲۰

  راک و ادبیات

  «بوطیقای متن، بوطیقای صدا» جستارهایی است در تحلیل موسیقی راک از منظر مطالعات فرهنگی و نظریه ادبی که به انتخاب و ترجمه محمد حیاتی و علی شفیع‌آبادی و همراه با مقاله‌ای به نام «نسل من، مخاطبان، شیفتگان، خرده‌فرهنگ‌ها» نوشته روی شوکر، به ترجمه مراد فرهادپور و شهریار وقفی‌پور، در نشر نیلوفر منتشر شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۰

  افسانه‌های کالوینو/ شکل‌های زندگی: نسبت کالوینو با پسامدرن

  کالوینو در ١٩٧٦ در سفری به ایران به هنگام بازدید از شهر یزد، جذب آتش مقدسی می‌شود که همیشه روشن می‌ماند. به نظر کالوینو، ‌تنها نگاهی بی‌تفاوت کافی است تا این آتش را به آتشی غیرمقدس مبدل سازد. اما کالوینو به آتش همچون طلسمی کهن می‌نگرد که نه‌تنها الگویی برای زندگی که چیزی از جنس خود زندگی است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۴۰

  فرصت انتخاب رشته در کنکور دکتری ۹۶ تا شنبه تمدید شد

  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فرصت انتخاب رشته آزمون دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) ۹۶ برای داوطلبان مجاز تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۹۶ تمدید شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۲۰

  حسین پاینده: «نقد» به‌معنای انتقاد نیست/ با خواندن یک کتاب منتقد ادبی نمی‌شویم

  حسین پاینده با بیان اینکه نمی‌توان با مطالعه یک کتاب منتقد ادبی شد، گفت: هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که بگویم عده بسیار زیادی منتقد ادبی حرفه‌ای تربیت کرده‌ایم و تحویل جامعه داده‌ایم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۰۰

  پاسخ به اعتراض داوطلبان کنکور ارشد/ به نفع داوطلب تصمیم می گیریم

  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعتراض داوطلبان کنکور ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر گفت: این اعتراض به همراه پاسخنامه ها در سه وجه بررسی می شود و تصمیم نهایی به نفع داوطلبان خواهد بود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۴۰

  هنرمند با مهاجرت از ریشه‌اش جدا می‌شود/ یک خاطره از سهراب سپهری

  منوچهر معتبر، اعتبار هنر طراحی ایران، با دانش و تجربه سه دهه آموزش طراحی و نقاشی بر این باور است که ما هنوز آوانگارد نیستیم چرا که تحول و تازگی را در داشته های هنری خودمان جستجو نکرده ایم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۲۰

  داوری: فلسفه نحوه ای از تفکر است، نه همه تفکر/ ۴ نوع تفکر از منظر هایدگر

  رضا داوری اردکانی گفت: هایدگر به ۴ نوع تفکر قائل است و فلسفه را یکی از این ۴ نوع می داند که آن را مهم ترین نوع تفکر می داند. لذا فلسفه نحوه ای از تفکر است، نه همه تفکر.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۰۰

  چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟

  سارا شریعتی در سلسله نشست‌های «عصر علوم انسانی» به همت دبیرستان تخصصی علوم انسانی شرف‌الدین برگزار می‌شود به پرسش «چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟» پرداخت.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۴۰

  اثری در تبیین آراء نوربرت الیاس چاپ شد

  کتاب «نوربرت الیاس و تحلیل تمدنی» نوشته مهدی فرجی در نشر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۲۰

  چرا انتشارات پنگوئن ۶۵ میلیون دلار برای چاپ خاطرات اوباما دست‌مزد می‌دهد؟!

  چندی پیش در خبرها آمد که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری پیشین «ایالات متحده» و همسرش قراردادی با انتشارات «پنگوئن» امضا کرده‌اند که طی آن قرار است کتاب خاطرات خود را در ازای دریافت ۶۵ میلیون دلار نشر و وارد بازار جهانی کتاب شود. قراردادی که بالاترین رقم قرارد یک ناشر برای خرید کتاب خاطرات یک فرد سیاسی را دارد. حال این سؤال پیش می‌آید که ناشر چگونه می‌خواهد این سرمایه را به چرخه نشر بازگرداند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۰۰

  ​انتشار پنج رمان ایرانی همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب

  «بوطیقای شیطان»، «عکس خصوصی»، «پیاده‌روهای پارک لاله»، «این تنهایی لعنتی» و «چین خوردگی»، نام پنج عنوان کتاب داستان ایرانی است که در روزهای گذشته توسط انتشارات هیلا منتشر شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۴۰

  مجموعه مقاله‌هایی درباره خُلقیات ایرانیان در دوران مدرن چاپ شد

  کتاب «خویش‌کاوی ایرانیان در دوران مدرن»، به کوشش آرمین امیر در نشر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۲۰

  گونه ایرانی «مسخ» کافکا منتشر شد

  یک نویسنده ایرانی رمانی براساس اثر مشهور فرانتس کافکا «مسخ» نوشت.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۰

  نقدی بر آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه کتاب

  مجتبی هوشیار محبوب با دو اثر داستانی و اثر انتقادی درباره آثار هوشنگ گلشیری در نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران حضور پیدا می‌کند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۱:۴۰

  هوشنگ مرادی کرمانی: می‌گفتند هدایت ناجور و خطرناک است!

  من کتاب‌هایی را می‌خواندم که کسی آنها را نمی‌خواند! حالا که خوب فکر می‌کنم، می‌بینم آن زمان اصلا کتاب‌های پلیسی و معمایی را دوست نداشتم و هنوز هم دوست ندارم. بیشتر کتاب‌های احساسی و عاطفی را دوست داشتم. همین کتاب‌های عاشقانه برایم جذاب بودند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۱:۲۰

  «ایوانکا ترامپ» با نوشتن کتابی جدید خبرساز شد

  «ایوانکا ترامپ»، دختر رئیس‌جمهور کنونی «ایالات متحده» کتابی تحت عنوان «زنانی که کار می‌کنند نوشته است. وی در این کتاب از تجربیات و مشقات خود به عنوان یک مادر شاغل می‌گوید و گله می‌کند که بعضی اوقات زمانی برای انجام تفریحات موردعلاقه خود ندارد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۱:۰۰

  وقتی مردم برای کسب احترام، تظاهر به کتاب‌خوانی می‌کنند!

  مردم گاهی تظاهر به خواندن کتاب‌هایی می‌کنند که حتی نسخه‌ای از آن را در کتابخانه خود ندارند و فروش این آثار نیز در بازار کتاب پیشرفت نمی‌کند. چه چیز باعث می‌شود مردم در این باره دروغ بگویند؟

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۴۰

  آغاز فاز اول ساخت باغ- مزار محمدرضا لطفی در گرگان

  همزمان با سومین سالروز درگذشت محمدرضا لطفی اعلام شد که فاز اول ساخت باغ- مزار این هنرمند در گرگان آغاز شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۲۰

  «صدام» در مشتِ رحمانیان/ پایان انتظار ٨ ساله و اجرای نمایشی که ٨٠ بازیگر دارد

  نمایش جدید محمد رحمانیان مرداد و شهریور در تالار وحدت اجرا می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۱

  رییس‌جمهوری ایتالیا به نمایشگاه کتاب پیام داد

  سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با سخنانی از رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی ناشران برگزیده، پیام تبریکی ازسوی رییس‌جمهوری ایتالیا، حضور هیاتی از آلمان و... آغاز به کار کرد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۰

  «داستایوفسکی»، «داستایوسکی» یا «داستایِفسکی»؟!

  سال‌های سال است که آثار ادبی کلاسیک دنیا را با نام نویسندگان بزرگ آن شنیده‌ایم، خوانده‌ایم و به خاطر داریم. نام‌هایی که در مجامع علمی، دانشگاهی و همچنین محافل ادبی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما جالب است بدانید بسیاری از این اسامی به شکل صحیح تلفظ نمی‌شوند و به غلط در زبان فارسی مصطلح شده‌اند.