نمایش همه
 • مارکس ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۴:۵۰

  شخصیت انگلس در پس دوستی با مارکس؛

  انگلس و مارکس: روایت یک دوستی

  دوستی انگلس با مرگ مارکس قطع نمی‌شود. منظور ما اشاره به کمک‌های مادی انگلس به دختران مارکس نیست، همان‌طور که به پدرشان کمک کرده بود، بلکه به تلاش‌هایی نظر داریم که او برای شناساندن آثار مارکس به جهان مبذول می‌دارد. مشارکت در ترجمه‌ی این آثار به زبان‌های مختلف (به‌ویژه به انگلیسی و فرانسه)، نظم و ترتیب دادن به این نوشته‌ها و شرح و توضیح آن‌ها به لحاظ تاریخی، نوشتن مقدمه‌های روشنگرانه بر نوشته‌های مارکس به‌منظور تأکید بر فایده‌ی آن‌ها برای کشورها و مبارزاتی که این آثار به آن‌ها اختصاص یافته‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۴:۰۰

  کدام هتل های شیراز، محبوب مسافران هستند؟

  هتل چمران شیراز یکی از لوکس ترین هتل های این شهر است که با پنج ستاره درخشان بر بام شیراز و خوش آب و هوا ترین منطقه آن بنا شده است.

 • هنر زنده ماندن ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۲:۰۹

  هنر زنده ماندن

  آرتور شوپنهاور

  در این کتاب به زبانی دقیق و عینی، و نیروی استدلال کم‌نظیر، و در عین‌حال با بیان روراست و رک و پوست‌کنده، با دیدگاه کامل شوپنهاور در مورد زندگی از تمام جوانب آن روبه‌رو می‌شویم و وحدت موضوعی آن، خواننده و پژوهشگر را از مراجعه به آرای پراکنده وی در این باب، در لابه‌لای انبوه آثارش بی‌نیاز می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۷:۰۰

  به ‌سوی ملی‌گرایی مدنی/ صورت‌های ناسیونالیسم در گفت‌وگو با رضا ضیا ابراهیمی

  مصدق ناسیونالیست بی‌جاساز نبود. او با ناسیونالیسم پیشااسلام‌گرای دولت مشارکت نکرد، هرگز پرچم آریایی را برنیفراخت و در عوض طرفدار میراث شیعی ایران بود. مصدق اغلب از امام حسین(ع) در مجلس نقل قول می‌کرد، چیزی که مطلقا خلاف ناسیونالیسم بی‌جاساز است. او می‌گفت: هر شخص محترمی تا آنجا که قادر است، باید از کشور خود بر اساس دو اصل دفاع کند و خود را منقاد هیچ قدرتی نکند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۳۰

  هم سینمای موج نو و هم فیلمفارسی از سنت تئاتر می‌آید

  ​دومین نشست چشمه‌خوانی با عنوان «درباره‌ی موج نو، پنجاه سال بعد» با حضور کیانوش عیاری، رضا کیانیان، هوشنگ مرادی‌کرمانی، محسن آزرم و احمد طالبی‌نژاد در کتابفروشی نشرچشمه‌ کارگر برگزار شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۰۰

  خط بطلان برافسانه تبعید و وراثت/سکوت صهیونیستها درباره حمیر و خزر

  یکی از نتایج مهمی که کتاب «اختراع قوم یهود» درباره افسانه تبعید این قوم می‌گیرد، این است که یهودیان به زور از سرزمین‌شان رانده نشدند و هیچ بازگشت داوطلبانه‌ای هم به‌ آن‌جا نداشته‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۵:۳۰

  ثمینی درباره «جنگ‌ها و بدن‌ها» سخنرانی می‌کند

  نشست معرفی و بررسی کتاب «جنگ‌ها و بدن‌ها؛ نشانه تن در فرهنگ و سینمای پساجنگ ژاپن» نوشته نغمه ثمینی برگراز می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۵:۰۰

  دیدگاه عباس کیارستمی درباره جایگاه شعر در ایران و جهان

  زنده‌یاد عباس کیارستمی معتقد بود که درد و شعر به‌ هم آمیخته است و از این رو ایران سرزمین تولید شعر و مخاطب شعر است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۴:۳۰

  بررسی عشق رمانتیک با دیدگاه یونگ و افسانه تریستان و ایزولت

  کتاب «عشق رمانتیک» نوشته رابرت جانسن با ترجمه بارانه عمادیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۴:۰۰

  یادنامه محسن جهانگیری چاپ می‌شود

  «یاد جهان» یادنامه محسن جهانگیری استاد فقید گروه فلسفه دانشگاه تهران به چاپ می‌رسد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۳:۰۰

  کتاب «مارکس درباره جنسیت و خانواده» نقد و بررسی می‌شود

  نشست نقد و بررسی کتاب «مارکس درباره جنسیت و خانواده» نوشته هتر براون از سوی نشر شیرازه در خانه گفتمان شهر (وارطان) برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۲:۳۰

  «مجالس سبعه» بر اساس نسخه موزه مولانا منتشر شد

  نسخه ویرایش شده به رسم‌الخط فارسی امروزی «مجالس سبعه» مولانا جلال‌الدین بلخی بر اساس نسخه موزه مولانا در قونیه منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۲:۰۰

  «تفریحات ایرانیان» نقد و بررسی می‌شود

  کتاب «تفریحات ایرانیان» با عنوان مسکرات و مخدرات از صفویه تا قاجار چهارشنبه 19 تیرماه در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۳۰

  الزام دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به چاپ مقاله در نشریه دانشگاه

  رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد گفت: از ابتدای مهر ماه سال جاری دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد موظف هستند یکی از مقالات پایان نامه خود را در نشریات دانشگاه به چاپ برسانند.

 • خرافات ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۰۸

  بررسی ساختار خرافه؛

  وقتی ساحر سنگی به شکم خود می‌بندد

  رازها جهان را قابل تحمل می‌سازند؛ اما واقعیت‌های پیشاپیش رمزگذاری‌شده باید از طریق روش‌ها و ابزارها به صورت معقول مورد رمزگشایی و کشف قاعده قرار گیرند. فیسک معتقد است که واقعیت‌ها (امر واقع) در نظامی قانونمند از نشانه پیش‌تر رمزگذاری شده‌اند که آحاد یک فرهنگ به آن پایبندند. در هر فرهنگی آنچه واقعیت خوانده می‌شود محصول رمزگان همان فرهنگ است و ممکن است واقعیتی عینی و یا تجربی باشد؛ اما اگر هیچ شیوۀ جهان‌شمول یا عینی برای ادراک و فهم آن وجود نداشته باشد آن واقعیتِ از قبل رمزنگاری‌شده بنا به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگ آن قوم کشف نمی‌شوند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۰۰

  روبرت صافاریان: منتقدان سینمایی در شکل‌گیری سلیقه‌ عمومی نخبگان نقش دارند

  روبرت صافاریان گفت: نوشته‌های منتقدان سینمایی روی قشر سینمادوست روشنفکر تاثیر می‌گذارد و این مخاطبان ویژه به نوبه‌ خود در شکل‌گیری سلیقه‌ عمومی نخبگان نقش بازی می‌کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۰:۳۰

  تحلیل و گفت‌وگو درباره کتاب «سرمایه در سده بیست‌ویکم»

  چهارمین جلسه از سلسه نشست‌های «فلسفه، سیاست و اقتصاد» به تحلیل و گفت‌وگو درباره کتاب «سرمایه در سده بیست‌ویکم» نوشته توماس پیکتی اختصاص یافته است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۰:۰۰

  فاضلی: سیاست‌های فرهنگی در دانشگاه‌های دولتی» نه مجیزگوست و نه شالوده شکن

  فاضلی می گوید: نوع نقد ارائه شده در کتاب «سیاست‌های فرهنگی در دانشگاه‌های دولتی» نه از نوع مجیزگویی است و نه از نوع شالوده‌شکنی. به همین دلیل با وجود اینکه سیستم را با نقد مواجه می‌کند نمی‌تواند با انگ‌های مختلف از قبیل سکولار و... از سوی آن رد شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۷:۰۰

  نصرالله پورجوادی : حکمت خالده «سید حسین نصر» به کار ایران نمی‌آید/ چیزی از او یاد نگرفتم

  نصرالله پورجوادی در گفت‌وگویی که با ایبنا داشته از دست‌های پشت پرده‌ای گفته که باعث رفتن او از نشر دانشگاهی شدند. او همچنین به اختلافات اساسی فکری‌اش با سید حسین نصر اشاره کرده و می‌گوید: او از دور دستی برآتش داشته ولی ما در وسط آتش، درون تنور بوده‌ایم.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۶:۳۰

  بازگشت به روسیه/ گزارشی از موج تازه ترجمه آثار مهم ادبیات روس به زبان فارسی و دلایل آن

  در دو دهه گذشته ترجمه‌های مرجعی از آثار ادبیات روس از جمله نمایشنامه‌های چخوف، «برادران کارامازوف»، «جنایت و مکافات»، «قمارباز»، «آناکارنینا» مهمان قفسه‌های کتابفروشی‌های ایران شدند اما اصغر رستگار، پرویز شهدی، احد علیقلیان و حمیدرضا آتش‌برآب خود را ملزم به ترجمه دوباره این آثار دیده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۶:۰۰

  عبور از فروید و عقده ادیپ

  باید به این نکته توجه داشت که انتقادات تیزبینانه دلوز از روان‌کاوی لکانی و پیوند امر نمادین و «نام پدر» در آن پیش از آشنایی با گتاری در کتاب معرفی زاخر- مازوخ: سردی و امر قسی(۱۹۶۷)، امر قسی و نه قساوت‌ بسط یافته بودند

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۵:۳۰

  پشت پرده واردات کاغذ در وزارت ارشاد/مورد عجیب شرکت خاص

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی جداول واردات کاغذ با ارز دولتی را منتشر کرده که در میان آنها شرکتی با وجود تامین ارز در سال ۱۳۹۶ برای واردات کاغذ هنوز محصولی را به بازار عرضه نکرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۵:۰۰

  نفوذ جریان «دلالی اجراهای خارج از کشور» در اداره‌کل هنرهای نمایشی

  سرپرست گروه تئاتر «آران» ضمن اشاره به فعال شدن یک جریان دلالی در اداره‌کل هنرهای نمایشی برای اجرای نمایش‌های ایرانی در خارج از کشور، نسبت به گسترده شدن دامنه نفوذ این جریان هشدار داد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۴:۳۰

  کنفرانس بین‌المللی فلسفه و اندیشه آمریکایی برگزار می‌شود

  کنفرانس بین‌المللی فلسفه و اندیشه آمریکایی در روزهای ۸ و ۹ اکتبر ۲۰۲۰ در نیویورک، ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۴:۰۰

  آیا ارزش کتاب‌های صوتی کمتر از انواع چاپی است؟

  سایت پابلیشرزویکلی به نقل از اتحادیه ناشران کتاب‌های صوتی گزارشی درباره آمار فروش کتاب‌های صوتی منتشر کرده بود که نشان می‌داد سال گذشته نیمی از مردم آمریکا به کتاب صوتی گوش کرده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۳:۳۰

  فهم فلسفه سیاسی در بستر زندگی اجتماعی چگونه رخ می‌دهد؟

  کتاب «فهم فلسفه سیاسی در بستر زندگی اجتماعی» نوشته مل تامپسون حوزه‌های مختلف فلسفه سیاسی را با رویکردی اجتماعی شامل می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۳:۰۰

  پرداخت بخشی از اعتبارات کرسی های زبان فارسی خارج از کشور

  معاون زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور وزارت علوم گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت بخش اعظم اعتبارات کرسی‌های آموزش زبان فارسی در خارج از کشور تا پایان ماه جاری خبر داد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۲:۳۰

  کنفرانس روح در فلسفه باستان برگزار می‌شود

  دومین کنفرانس دانشجویان سنت اندروز در فلسفه باستانی تحت عنوان «روح در فلسفه باستان» در روزهای ۱۱ و ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ در سنت اندروز، بریتانیا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۲:۰۰

  ​تدفین مردگان در مسیر تاریخ چگونه بوده است؟

  «مردگان در مسیر تاریخ» نوشته ابراهیم بستان از سوی انتشارات معتبر منتشر شد. او در این کتاب به تدفین مردگان از دوره پیش از تاریخ تا روزگار کنونی پرداخته ایت.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۱:۳۰

  مدخلی برای ورود به اندیشه یک اقتصاددان متفاوت

  «نام‌گذاری‌های فوق‌العاده درخشان و مثال‌زدنی»، از ویژگی‌های آثار هیرشمن است. فرهادی‌پور در این باره می‌گوید: «هر یک از مقالات هیرشمن حاوی نکاتی نغز و خواندنی است و چنان خواننده را دلمشغول مضمون خود می‌سازد که آدمی را به تحیر وامی‌دارد.»