ادبیات

کل اخبار:847

 • ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۷:۰۰

  گفت ‌و گو با م. موید در باره شعر و روزگارش/ انسان معاصر به ریشه‌هایش پشت کرده

  انسان معاصر هیچ چاره‌ای ندارد. یا باید به این انقطاع خودش پشت کند -که حالا مال آهن است یا هر چیز دیگر- یا اینکه خودش و جهانش را به جهان به سمت نابودی ببرد. این انقطاع باید دوباره پیوند بخورد. چاره‌ دیگری نیست.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۴:۰۰

  ضیاء موحد : آرزویم این است که یک شعر خوب بگویم

  ضیاء موحد می‌گوید: آرزوی من این است که بتوانم یک شعر خوب بگویم، شعری که خودم بپسندم. این آرزوی همه کسانی است، که در کار شعر و هنر هستند.

 • قنادی ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۴:۴۳

  قنادی ادوارد داستان های کوتاه

  آرش صادق بیگی

  قنادی ادوارد مجموع شش داستان کوتاه به قلم آرش صادق بیگی  است

 • ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۷:۰۰

  بازی در سرزمین آتش*/ تاملی در جهان داستانی بهرام صادقی

  صادقی آثار زیادی از خود به جای نگذاشت و کم نوشت. حاصل زندگی ادبی‌اش مجموعه داستان «سنگر و قمقمه‌های خالی» بود و رمان یا داستان بلند ملکوت با چند داستان پراکنده دیگر که بعد از مرگش در مجموعه‌ای به چاپ رسید؛ اما همین معدود آثار به جا مانده برای ماندگاری‌اش کافی بود، هرچند ما را از داستان‌های نابش محروم می‌ساخت.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۰

  بار تنهایی/ نگاهی به جهان داستانی هاروکی موراکامی در کتاب «مردان بدون زن»

  هاروکی موراکامی را باید از نویسندگان پر اقبال چند دهه اخیر خواند که توانست با رفتاری نو جهان را در نوردد و در میان توده‌های مهم ادبیات در سراسر جهان نفوذ کند. اما در این مجال باید مسیر بالندگی او را دریافت و آسیب‌شناسی کرد.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۳:۰۰

    بهرامِ درخشانِ داستان ایران/ یادی از بهرام صادقی

  صادقی آثارش را در مجلات معتبر آن زمان مثل خوشه چاپ می‌کرد. نثر و زبان مشخص خود را داشت بیش از آنکه بنویسد و چاپ کند، با دوست و همشهری‌اش تقی مدرسی به کار تخریب خویشتن بودند و از خود ویرانه ساختند.

 • ۱۳۹۸-۱۰-۰۳ ۱۶:۰۰

  ادبیات قلب مردم را به هم پیوند می‌دهد/ گفت‌وگو با آندرانیک خچومیان به مناسبت انتشار کتاب «باورها، اساطیر و افسانه‌های ارمنی»

  ادبیات معاصر ایران در ارمنستان به لطف مترجمان خوبی چون گئورک آساتوریان، ادوارد حق وردیان و دیگران روز به روز در حال گسترش است. حدود دو هفته پیش و در هفته کتاب داستان «زیبا صدایم کن» فرهاد حسن‌زاده که در ارمنستان توسط گئورک آساتوریان ترجمه و با حمایت وزارت فرهنگ وارشاد خودمان توسط نشر ادیت پرینت چاپ شده بود در سرای اهل قلم رونمایی شد.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ ۱۰:۳۰

  نسیم همتی: سینما وامدار ادبیات است‌

  نسیم همتی گفت: سینما وامدار ادبیات است‌، در سال‌های اخیر نسل جدیدی از فیلمسازان پا به عرصه گذاشته‌اند که نگاه‌های متفاوتی به اصل مسئله دارند و می‌توان گفت که کم‌کم با نسلی رو به رو خواهیم شد که رابطه سینما و ادبیات را به گونه‌ای دیگر تعریف می‌کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ ۱۰:۰۳

  رحیم کوشش: شعر و داستان معاصر عرب از ما جلوتر است

  رحیم کوشش، مترجم کتاب «شعر معاصر عربی» گفت: شعر و داستان معاصر عرب از شعر و داستان معاصر فارسی جلوتر است.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۲۴ ۱۷:۰۰

   شبکه پدر خواندگی در ادبیات فارسی معاصر

  یکی از پدرخوانده‌های ادبی دکتر شفیعی کدکنی است. اگرچه او استاد برجسته دانشگاه و محقق و شاعر گرانقدری است ولی حوزه فعالیت‌های ادبی و تحقیقاتش فقط منحصر به ادبیات سنتی کشورمان است.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۲۴ ۱۴:۰۰

  صالحی: اگر نگاه عمیق پشتوانه هنر و ادبیات نباشد غیرماندگار است

  سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه جانمایه حوزه هنر، دانش و حکمت و کالبدش تکنیک و مهارت است، گفت: اگر نگاه عمیق پشتوانه هنر و ادبیات نباشد کمتر موثر خواهد بود و غیرماندگار است.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۱۶ ۱۶:۰۰

  سایه، بورژوایِ مارکسیست/ شفیعی کدکنی پدرخوانده ادبی است

  نویسنده کتاب «امیرهوشنگ ابتهاج شاعری که باید از نو شناخت» می‌گوید که سایه زندگی اشرافی داشت ولی ادعای مارکسیسم می‌کرد و هم‌اکنون نیز که بدل به یک سلبریتی شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۹ ۱۰:۳۰

  نقش و جایگاه جلال آل‌احمد در ادبیات معاصر

  همایش بررسی نقش و جایگاه جلال آل‌احمد در ادبیات معاصر برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۶ ۱۲:۰۰

  فاضل نظری: واردات ادبیات کودک در ایران نگران کننده است

  فاضل نظری می‌گوید واردات ادبیات به‌ویژه در حوزه کودک به‌واقع جای نگرانی دارد و باید زنگ خطرها به صدا درآید.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۶ ۱۱:۳۰

  بدون مسئله، بدون تاریخ/ نسبت تاریخ و جامعه با ادبیات معاصر ایران

  نسبت ادبیات امروز ایران با مسئله های جامعه ایرانی چیست؟

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۷:۰۰

  گفت‌وگو با شهرام شاهرختاش درباره شعر و روزگارش: عمرم را پای آرمانشهر هنرگذاشتم

  هیچ‌کدام از شاعران معاصر به پای نیما نمی‌رسند. نیما به نظرم از همه شاگردان خود جلوتر است. کسی است که توانست شعر فارسی را از بن‌بست نجات بدهد.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۴:۰۰

  گفت‌وگو با غلامرضا رضایی، یکی از مولفان کتاب «دریچه جنوبی/ تاریخچه داستان خوزستان»:قصه کوتاه روزهای بهتری به خود خواهد دید

  ناحیه جنوب و به خصوص استان خوزستان به دلیل شرایط اقلیمی و روند صنعتی شدن و مدرن شدن، تاثیر بسزایی در بالندگی هنر و ادبیات معاصر داشته. از حوزه سینما بگیر تا داستان، شعر و ترجمه، بالطبع با برخورداری از همه این شرایط و تاثیری که ادبیات داستانی این خطه بر داستان ایرانی گذاشته می‌طلبید که کاری در این خصوص صورت بگیرد و جای کار داشت. چون تا قبل از این به صورت منفک و جداگانه آن هم در قالب کتابی به آن پرداخته نشده بود و این ضرورت احساس می‌شد.

 • ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۰:۳۰

  مهران: اقتباس جدی در سینمای ایران اتفاق نیفتاده است

  امیر مهران، کارگردان حاضر در سی‌وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: اقتباس جدی در سینمای ایران اتفاق نیفتاده است و این در حالی است که در جایزه‌ای مثل اسکار بخش جایزه فیلمنامه اقتباسی داریم.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۲۵ ۱۵:۳۰

  گفت‌وگو با واهه آرمن به مناسبت انتشار یک مجموعه شعر در آینده‌ نزدیک

  وجوه اجتماعی کارهایم بی‌تردید ریشه در اندیشه‌های اجتماعی و فرهنگی و به طور کلی، جهان‌بینی من دارد که آن هم متاثر از عوامل تاثیرگذار جهان و به‌خصوص محیط پیرامون ماست. در عین حال، فراموش نکنیم که جهان‌بینی هر شاعری، نه‌ تنها من، می‌تواند آن‌قدر پیچیده و نامأنوس باشد که گاهی درک و دریافت آن به سادگی امکان‌پذیر نباشد، زیرا هر شاعری متفاوت از انسان‌های دیگر و حتی شاعرانِ دیگر است. نمی‌گویم بهتر است یا بدتر، فقط می‌گویم متفاوت است و جهان‌بینی‌اش با دیگران فرق می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۲۵ ۱۰:۳۰

  پناه بر شعر در عصر جنون و فنون/   گفت‌وگو با علی باباچاهی درباره شعر و سکوت این سال‌هایش در هفتادوهفتمین زادروز شاعر

  گاهی شده بود که در روز سه تا شعر می‌نوشتم. زمانی بود که من کارگاه شعر داشتم. مسلما دیدار دوستان باعث می‌شود که آدم به نوشتن تشویق شود. در آن روزها من گاهی در یک روز سه شعر می‌نوشتم و برای آنها می‌خواندم. گاهی بچه‌ها تعجب می‌کردند از اینکه یک نفر در یک روز سه تا حالت مختلف دارد که در سه شعری که در آن روز نوشته، منعکس است. من معتقدم این از مواهبی است که خداوند نه فقط در مورد شعر، بلکه کلا در زندگی‌ام به من داده. اینکه من در یک روز نه که فقط در سه حال، بلکه در صد حالت می‌چرخم و ضررش هم به کسی نمی‌رسد، نرسیده تا به‌ حال.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۱۷:۰۰

  گفت‌وگو با کارلوس فوئنتس به بهانه سالروز تولدش: خواندن و نوشتن بهشت برین است

  جوان درس‌خوانی بودم. با اینکه سن و سالی نداشتم اما زیاد می‌خواندم. به نوعی غیراجتماعی بودم چون می‌دانستم دوستانم بیشتر از دو سه سال با من نیستند و بعد یک تغییر دیگر و دوستان جدید. بنابراین باید جهان درونی‌ام را با خواندن، سینما و رادیو می‌ساختم. رادیو سهم بسزایی در زندگی بچه‌های ایالات متحده امریکا در دهه 1930 که آن زمان در آنجا بودم، داشت. در نتیجه در یک کلام باید بگویم که دنیای شخصی خودتان را بسازید و با آن سفر کنید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۶:۳۰

  حذف به قرینه ملی‌گرایی!

  خبرسازی‌ها درباره حذف و اضافات کتاب‌های درسی ادبیات در مدارس با هدف ملی‌گرایی بوده یا تنها یک جابجایی ساده و قابل چشم‌پوشی است؟

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۰

  بررسی ادبیات در کتاب‌های درسی

  پرونده «بررسی ادبیات در کتاب‌های درسی» در سایت شهرستان ادب گشوده شد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۴ ۱۳:۰۰

  مصفا تمام زندگی کرد و تمام مرد

  میلاد عظیمی گفت: شعر مصفا زبان آراسته درخشانی دارد؛ برای کسانی که شعر فارسی را می‌داند و با شعر کلاسیک انس دارد، شعر او استمرار یک سنت ادبی هزارساله است. شعر مصفا عاطفه زلال نافذی دارد؛ که استاد فروزانفر او را یک شاعر مشتعل می‌خواند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۰

  تنها بود با صد هزار مردم

  استاد مظاهر مصفا، سراینده آثاری چون «پاسداران سخن، توفان خشم، ده فریاد، سپیدنامه، شب‌های شیرازقند پارسی و...» و مصحح آثاری بزرگ چون «تصحیح دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی، تصحیح مجمع‌الفصحاء، تصحیح دیوان نزاری قهستانی، تصحیح دیوان سنایی، تصحیح کلیات سعدی و تصحیح جوامع‌الحکایات» روز هشتم آبان‌ماه درگذشت. به همین مناسبت چند چهره ادبی و از دوستان و شاگردان استاد، مطالبی پیرامون شخصیت و آثار ایشان دراختیارمان گذاشته‌اند که می‌خوانید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۱۳:۰۰

  برپایی نمایشگاه «هگل و دوستانش» در موزه ادبیات مدرن مارباخ

  نمایشگاه «هگل و دوستانش» از هفتم اکتبر در موزه ادبیات مدرن مارباخ افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

 • مصفا ۱۳۹۸/۰۸/۱۱

  گفت‌وگو با دکتر امیربانو مصفا درباره جایگاه مظاهر مصفا در شعر و ادب فارسی؛

  سیمای او در این آینه روشن همان است که من می‎خواهم

  خودش تعریف می‌کند که من قم بودم و در مدرسۀ ابتدایی تحصیل می‌کردم. رضاشاه که با قطار طی طریق می‌کرده یک توقفی هم در ایستگاه قم می‌کرده، مدت‌ها در مدرسه مدیر و ... داشتند به بچه‌ها تعلیم می‌دادند که مثلاً وقتی رضاشاه آمد شما به سمت او نگاه کنید. بعد می‌گوید وقتی رضاشاه آمد من لج کردم به طرف دیگر نگاه کردم. یک‌چنین روحیه‌ای داشت و اصلاً قدرت‎ستیز بود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۰۱ ۱۶:۰۰

  من آبروی فقر و قناعت نبرده‌ام/ گفت‌وگو با اکبر اکسیر به مناسبت دریافت نشان درجه یک هنری

  شعر جوان امروز که اغلب نمونه‌هایی از آن به دستم می‌آید و می‌خوانم و حاشیه‌ای به آنها می‌نویسم در حال حاضر به علت اینکه اتاق فکر ندارد به صورت انفرادی در جریان است. گاه شگفت‌انگیز و رشک‌برانگیز. گاه مایه تاسف از تکرار و بی‌محتوایی!

 • ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ ۱۷:۰۰

  گفت‌ و گو با جواد مجابی به مناسبت هشتاد سالگی‌اش و انتشار کتاب «به قول مردم گفتنی»/ نویسندگان، راست‌گوترین راویان زمانه‌اند

  هر اثر هنری به نوعی با تفکر سیاسی و اجتماعی همراه است بدون اینکه شخص در امر سیاسی روزمره دخالت کند. من فرق می‌گذارم بین کسی که تفکر سیاسی دارد و در آثار خودش به مسائل سیاسی و اجتماعی توجه می‌کند با کسی که عملا در فعالیت سیاسی است که خود آن هم شکل دیگری دارد و مورد توجه من نبوده. ولی برای من تصور اینکه هنرمندی از تفکر اجتماعی بی‌بهره باشد و با مردم عصر خودش گفت‌وگو نداشته باشد، ممکن نیست. نمی‌توانم شاعر یا نویسنده‌ای را تصور کنم که آثارش اسنادی از عصر او نباشند.

 • ۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۱۵:۳۰

  ادبیات نویسندگان فرانسوی بعد از جنگ، تصویری شد

  مریم موسوی اظهار کرد: از قرن بیستم به این طرف در بسیاری از کارهای نویسنده‌های فرانسوی به ویژه نویسنده‌های بعد از جنگ، یعنی از دهه 1950 به بعد ادبیات تصویری دیده می‌شود. کار اکثر افراد جنبش ادبی که به آن «رمان نو» می‌گویند به خصوص آلن رب‌گریه نوشته‌های تصویری است.