کارل مارکس

کل اخبار:111

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۱۸:۰۰

  تزویج هگل با هگل/گفت‌وگو با صالح نجفی درباره نسبت کیرکگور با هگل و مارکس به بهانه ترجمه «مفهوم آیرونی»

  از نظر کیرکگور نقطه شروع کار هگل و هسته اصلی آن تناقض یا پارادوکس است که نقطه پایان فلسفی کانت (آنتی‌نومی‌ها) بوده. کیرکگور در نگاه اول یک متفکر حاشیه‌ای است که مدام می‌کوشد این نقطه شروع را فعال کند. او نه‌فقط در مضمون که در سبک و فرم نوشتن نیز این کار را انجام می‌دهد و برای اینکه این هسته فعال بماند دائما وساطت هگلی را به تعویق می‌اندازد.

 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۷:۴۰

  تحلیل طبقاتی از منظری غیرآکادمیک

  مرزبندی‌ بین قشرهای اجتماعی علاوه بر متأثربودن از سبک زندگی، به میانجی قدرت نمادین، شکلی گفتمانی نیز به خود می‌گیرد که قابلیت بسیج و کنش جمعی دارد. در واقع پیش از هرگونه منازعه طبقاتی، اعضای طبقات، پاره‌طبقات یا پایگاه‌های اجتماعی باید خود را به مثابه عضو آن طبقه در خصومت یا همدستی با طبقه یا طبقات دیگر بپذیرند؛ ازطرف‌دیگر دولت نیز با ایجاد محدوده‌هایی از طریق قانون، تأیید مدارک و ایجاد تفاوت بین آنها، افتراق بین هویت‌های جمعی - مثل کارگران و متخصصان - را رسمیت می‌بخشد.

 • ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۱۷:۲۰

  چرا جهان سرمایه‌داری همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد؟

  زمانی کارل مارکس فروپاشی سیستم سرمایه‌داری را پیش‌بینی کرده بود اما سرمایه‌داری همچنان تداوم دارد.

 • کارل مارکس ۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۱۳:۵۶

  هستی و آگاهی و چند نوشتة دیگر

  کارل مارکس

  فلاسفه به شیوه‌های گوناگون جهان را تفسیر کرده‌اند، مسئله اما تغییر جهان است.

 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۴:۰۰

  به همت انجمن جامعه شناسی ایران؛ دوره سیری در دستگاه نظری مارکس برگزار می شود

  دوره «سیری در دستگاه نظری مارکس» با تدریس حسین ابوالحسن تنهایی برگزار می شود.

 • هابسبام ۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۲:۵۶

  ترجمه فصل یازدهم کتاب «درباره‌ی تاریخ» اثر اریک هابسبام/ حسن مرتضوی؛

  مارکس و تاریخ

  مارکسیسم چنان جریان غالب در تاریخ را دگرگون کرده که امروزه مشکل بتوان گفت که اثر خاصی را یک مارکسیست نوشته یا غیرمارکسیست؛ مگر اینکه مؤلف خود موضع ایدئولوژیکش را تبلیغ کرده باشد. این موضوع هیچ جای افسوس ندارد. من چشم به راه زمانی هستم که هیچ‌کس نپرسد آیا مؤلفان مارکسیست هستند یا خیر؛ زیرا در این صورت مارکسیست‌ها می‌توانند از دگرگونی تاریخ به‌واسطه‌ی ایده‌های مارکس رضایت‌خاطر داشته باشند.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۳۱ ۱۴:۰۰

  لیبرالیسم: یک ضد تاریخ/ «لیبرالیسم و مارکس» در گفت‌وگو با دومنیکو لوسوردو

  «لیبرالیسم: یک ضدتاریخ» تحلیل مستدل دومینیکو لوسوردو است از پرسش «لیبرالیسم چیست» از منظر سیر تطور تاریخی آن و اینکه ما چه کسی را لیبرال قلمداد می‌کنیم. در این بررسی تاریخی بی‌چون‌وچرا، فیلسوف ایتالیایی معتقد است لیبرالیسم، به‌منزله یک ایدئولوژی و موضع فلسفی، از همان آغاز به خط‌مشی‌های بی‌اندازه غیرلیبرال گره خورده است.

 • وبر ۱۳۹۵-۰۵-۳۰ ۱۱:۲۱

  نگاهی به اندیشه ماکس وبر(۱)؛

  ماکس وبر و نقادی عقل مدرن در قرن بیستم

  وبر در نگاه به مدرنیته آن را به‌مثابه سرنوشتی می‌دید که فرد غربی در این سرنوشت روزگار خود را سپری می‌کند؛ این سرنوشت، نه کابوسی تلخ و نه رؤیایی شیرین است، بلکه شرایطی است که فرد غربی در آن میراث‌دار تاریخ عقلانی مغرب‌زمین است. او همان‌طور که گفته شد، نه قائل به امکان تغییری اساسی در وضع حال بود و نه تمام راه را رو به سقوطی ناگزیر می‌دانست، در برابر، همواره به دنبال روزنه‌ای حتی کوچک برای تحمل وضع حال و امید به شرایط بهتری بود.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۲۰

  از خودبیگانگی هگلی یا از خودبیگانگی ما از ژیژک

   فرض بر این است که هگل با گفتمان “از خودبیگانگی” همانگونه که خود را در مارکس و لاکان نهادینه کرده است  ، در ژیژک هم وجود دارد و  او در راستای نگرشی که به از خودبیگانگی هگلی دارد خوانشی جدیدی را ارائه می دهد ، این فرض از آن جهت اهمیت دارد که بدانیم مایرس برخلاف این ادعا معتقد است مرکز ثقل ژیژک نه هگل و مارکس بلکه لاکان است  و هگل صرفاً یک متدلوژی بیشتر  در تفکر ژیژک نیست .

 • محمدرضا بهشتی ۱۳۹۵-۰۵-۰۵ ۰۹:۳۱

  گزارشی از سخنرانی محمدرضا بهشتی در درس‌گفتار «حقوق شهروندی؛ جستاری در طریق پرچالش علوم انسانی»؛

  امكان حقوق شهروندی در جامعه دينی

  قوق شهروندی، حقوقی است كه افراد به دلیل تابعیت از یك نظام اجتماعی- سیاسی به دست می‌آورند. به عبارت دیگر، حقوقی است كه به افراد تعلق می‌گیرد از آن جهت كه شهروند هستند، نفس شهروند بودن فارغ از رنگ، نژاد، جنسیت، باور، اعتقاد و غیره. قصد من این است كه دوستان را به این برسانم كه در كجاها به لحاظ نظری نیاز به تامل داریم.

 • ۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۱۷:۴۰

  گزینشی جدید از مقالات کارل مارکس با «هستی و آگاهی و چند نوشته دیگر»

  کتاب «هستی و آگاهی و چند نوشته دیگر» علاوه بر بهره‌بردن از گزیده «باتومور» منتخبی از آثار مارکس را با حجمی کم در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.

 • اشترنر ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۰۹:۴۰

  مطالعه‌ای در مفهوم یکتا-کس در آرای ماکس اشترنر؛

  اگوایسم و انضمامیت سوژه سیاسی

  برای اشترنر هر مفهومی که در جهان انسان ادعای انحصار تفسیرگری جهان را دارد خودخواهی است که فرد انسانی را تنها تا جایی که خودخواهی‌های او را برآورده می‌کند به رسمیت می‌شناسد. در واقع انسان هر بار که در معرض سازمان‌های اجتماعی کنشگر قرار می‌گیرد به فداکاری در راه مفاهیمی کلی دعوت می‌شود که او را به خاطر این فداکاری تشویق و به خاطر نداشتن آن مورد مجازات قرار می‌دهند.

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۷:۴۰

  در فواید بطالت نه فراغت

  خرده‌بورژوازی در قرن ١٩ توانست انحصار بطالت را از دست اشراف و بورژوازی درآورد. تیپ‌های عاطل‌و‌باطل «ابلوموف» و «فلانور» در اشعار بودلر بازنمایی این نوع از سبک زندگی طبقه متوسط در ادبیات بود که هم‌زمان با رشد شهرنشینی در قرن نوزدهم متولد شدند.

 • مارکس ۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۰:۴۴

  ترجمه‌ی مدخل کارل مارکس از دانشنامه راتلج؛

  کارل مارکس فقط شبیه کارل مارکس است

  مارکس و انگلس به دسته‎ی متفکران مدرنیست روشنگر تعلق داشتند، این دسته از متفکران به جریان پیشرفت اجتماعی و همچنین کمال‎پذیری نوع بشر اعتقاد دارند، آن‌ها بر این باورند که تمام علوم انسانی، قابلیت تغییر‎پذیری دارند و همچنین معتقدند که پیشرفت‎های فناوری، الزامات مادی لازم جهت تحول اجتماعی را فراهم خواهد آورد؛ به‌واسطه‎ی چنین دیدگاه‎هایی است که متفکران مذکور را می‎توان در دسته‎بندی متفکران خوش‌بین جای داد.

 • ۱۳۹۵-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۰

  نسخه امضا شده «سرمایه» کارل مارکس ۱۲۰هزار پوند به فروش می‌رود

  نسخه‌های امضاشده نویسندگان قرون گذشته از ارزش بالایی برخوردارند. حال یکی از اقوام «کارل مارکس» نسخه امضاشده‌ای را که از سال ۱۸۶۷ دست به دست در خانواده آنها چرخیده و به او رسیده است به حراج گذاشته است.

 • ۱۳۹۵-۰۲-۲۱ ۱۳:۰۰

  عليه استفاده ابزاری از ماركس

  از ماركس هم مانند هر چهره نام‌آوري بهره‌برداري ابزاري شد. قدرت‌طلبان با نسخه‌برداري از بخشي از مانيفست كه به ديكتاتوري پرلتاريا پرداخته بود، آن را جان و جوهر كلام كارل ماركس قلمداد كردند و وقتي به قدرت رسيدند چون پرلتارياي چنداني در ميدان نبود گفتند حزب به نيابت پرلتاريا عمل مي‌كند. بعد ديدند حزب هم بيش از اندازه ولنگ و باز است كميته مركزي را همه كاره كردند. بعد مينياتوري‌اش كردند و پوليت بورو اختراع شد. آخر سر هم كردند سلطنت دودماني موروثي مثل كاستروها در كوبا و كيم‌ها در كره شمالي فلك زده، يا سران بازمانده از فروپاشي شوروي در آذربايجان، تاجيكستان، قزاقستان و روسيه سفيد يا تمهيد ولاديمير و «سواپ» سياسي يا گاوبندي با ديميتري براي زنده كردن تزاريسم و رفتن به دنبال فتح سرزمين‌هاي از دست رفته...

 • هگل و مارکس ۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۰۹:۳۸

  نگاهی به دیالکتیک و خودمیانجی‌گری در نظریه‌ی آزادی مارکس؛

  فراسوی بی‌کرانگی کاذب سرمایه

  در حالی که مفهوم عدالت مارکس در سال‌های اخیر، موضوع مباحثات نظری گسترده‌ای بوده است، مفهوم «آزادی» او به‌نسبت توجه کمتری را به خود جلب کرده است. احیای علاقه به هگل به‌عنوان فیلسوف آزادی، موقعیت جدیدی را برای بازبینی تفکر مارکس در باب این مفهوم مناقشه‌برانگیز در اندیشه‌ی سیاسی جدید ایجاد کرده است. این پس‌زمینه قابل دارای اهمیت است، چرا که نظریه‌ی آزادی مارکس شامل بررسی انتقادی بسیاری از ایده‌های کلیدی هگل است.

 • لوفور ۱۳۹۵-۰۱-۱۷ ۰۹:۱۶

  نگاهی به فرافلسفه‌ از منظر هانری لوفور؛

  جاه‌طلبی لوفور در مقابل هگل و مارکس

  فرافلسفه یکی از جاه‌طلبانه‌ترین کارهای لوفور است؛ شاخص‌ترین درگیری‌اش با هگل و مارکس، با نیچه و هایدگر، با پوئتیکس و پولمیکس با خود و جهانی که می‌شناخت، جهانی که خواهان تغییرش بود. فوئرباخ نیز در فرافلسفه نقش برجسته‌ای دارد، شخصی که مارکس خیلی خوب نقدش کرد، مردی که مارکس ایده‌های بسیاری از او برگرفت؛ و لوفور نیز به همان ترتیب، خواهان دگرگون‌کردنِ این جهان، همراه با فلسفه‌ی فکورانه[۹]‌ی انتزاعی بود، او می‌دانست که مسئله، دگرگون‌کردنِ این‌ها است.

 • ۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۴۵

  اشعار عاشقانه کارل مارکس به زبان فارسی منتشر شد

  ترجمه‌ای از اشعار عاشقانه کارل مارکس در قالب کتابی با عنوان «عاشقانه‌های مارکس» منتشر شد.

 • ۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۴:۰۰

  زندگی المثنی نمی‌خواهد/به مناسبت انتشار «علیه تفسیر» سوزان سانتاگ

  سوزان سانتاگ در انتخاب سه اندیشمند تأثیرگذار: مارکس، نیچه و فروید، نیچه را برمی‌گزیند. «علیه تفسیر» او بیان همین مسئله است.

 • مارکس ۱۳۹۴-۱۲-۰۴ ۰۸:۲۵

  تأملی در مفهوم ازخودبیگانگی نزد مارکس؛

  تبارشناسی یک مفهوم

  مارکس الیناسیون را بیگانه بودن با خویش معنی می‌کند و آن را فراق انسان از فراورده‌ی خویش، از فعالیت خویش و جامعیت خویش می‌داند. در نظر مارکس ازخودبیگانگی تهی گردیدن انسان از انسانیتش است. مارکس بحث ازخودبیگانگی هگلی‌های جوان را بسط و گسترش می‌دهد و معتقد است که در طول تاریخ فراورده‌های گوناگون انسان در برابر او چون هیولایی ظاهر گردیده و او را به زنجیر انقیاد و بردگی خود درآورده‌اند. شهروند نسبت به دولت، سرباز نسبت به پرچم و کارگر نسبت به سرمایه جلوه‌های گوناگونی ازخودبیگانگی را نمایان می‌کنند.

 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۹:۲۰

  مارکس هفته آینده می‌آید

  کتاب «کارل مارکس: یک زندگی قرن نوزدهمی» هفته آینده به همت انتشارات دنیای اقتصاد منتشر و روانه بازار نشر می شود.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۸ ۱۴:۰۰

  نمایشنامه‌ای با حضور مارکس و تورگنیف به ایران آمد

  سه‌گانه «ساحل آرمانشهر» نوشته تام استوپارد با ترجمه آراز بارسقیان از سوی نشر افراز منتشر شد. این مجموعه شامل سه نمایشنامه درباره وقایع قرن 19 روسیه است و شخصیت‌های آن مانند کارل مارکس و ایوان تورگنیف، واقعی هستند.

 • ۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۱۴:۰۰

  اسپینوزا علیه کاپیتالیسم/ نقدی بر سرمایه‌داری نئولیبرال و بهره‌گیری آن از عواطف انسانی

  چرا مردم برای دیگران کار می‌کنند؟ این سوال ساده، محور اصلی استدلال لوردون است. مارکس به بخشی از این سوال پاسخ می‌دهد اما پاسخ او در مواجهه با منظره‌های مغشوش از کارگران مشتاق، کارآمد نیست. از این‌رو «انسان‌شناسی اسپینوزایی» می‌تواند به کمک این پاسخ بیاید و آن را کامل کند.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۰۹

  اخلاق، علم و ایدئولوژی از منظر مارکس

  پرسش اصلی درباره رابطه افکار مارکس با نسبی گرایی این است که چه مفاهیمی از اخلاق یا علم وجود دارند که مارکس آنها را ایدئولوژیک نمی داند؟

 • هانری لوفور ۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۰۹:۴۴

  بخشی از کتاب منتشر نشده هانری لوفور؛

  بازتولید روابط تولید و بقای سرمایه‌داری

  مسئله‌ی روابط تولید و بازتولیدشان نه با «بازتولید وسایل تولید» (نیروی کار، ابزارهای کار) مورد نظر مارکس برابر است و نه با «بازتولید گسترده» (رشد تولید) مد نظر او. پیشی‌گرفتن وجه نهایی بازتولید، یعنی بازتولید روابط تولید، از بازتولید وسایل تولید، تا اواخر سده‌ی نوزدهم، یعنی زمانی که مشکلات جدیدی را به وجود می‌آورد آغاز نمی‌شود.

 • ۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۴:۴۰

  روایتی کوتاه از ظهور یک بت نو

  آلن بدیو، فیلسوف فرانسوی، معتقد است آنچه آدمی را به تفکر وامی‌دارد همواره مواجهه‌ای است تروماتیک و آسیب‌زا با رویدادی «واقعی» در جهان خارج که خود را بر ما تحمیل می‌کند و روش‌های معمول تفکرمان را از هم می‌پاشاند. این پخش و گسترش نظام تفکر را شاید...

 • ۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۸:۲۰

  جلد سوم کتاب سرمایه کارل مارکس نقد و بررسی می‌شود

  نقش اعتبار و نظام بانکی (فصول ۲۷ تا ۳۷)جلد سوم کتاب «سرمایه» اثر کارل مارکس نقد و بررسی می شود.

 • مددی ۱۳۹۴/۰۶/۳۰

  گفت‎وگو با مجید مددی؛

  آلتوسر، مارکس دوم

  «لویی آلتوسر» پس از کارل مارکس در حقیقت دومین مارکس در جهان است و یا به گفته‎ی بسیاری از اندیشه‎وران بزرگ‎ترین فیلسوف قرن بیست و بیست‎ویکم. آلتوسر در سخنان خود اغلب به این موضوع اشاره می‎کند که «من در پاسخ به پرسش مارکسیسم چیست، می‎گویم باید پرسید مارکسیسم چه نیست»؛ و با بیان اینکه مارکسیسم، اومانیسم، هیستوریسم و اکونومیسم نیست اعلام می‎کند «مارکسیسم علم است نه ایدئولوژی».

 • کارل مارکس ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۹:۳۲

  نگاهی به اخلاق و روحیات مارکس؛

  مارکس، شاعری ویرانگر

  ماركس در خیلی از مواقع از مصادره‌ی جملات شعارگونه و كوتاه و كوبنده دیگران به نفع خود ابایی نداشت. این عبارت بسیار رایج كه «رویدادها و شخصیت‏‌های بزرگ تاریخ جهان دو بار به صحنه می‌‏آیند، یك‏بار به صورت تراژدی و بار دوم به صورت كمدی» كه ماركس به هگل نسبت می‌‏دهد در واقع از آن انگلس است.