نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۴:۲۱

  اعوانی فلسفه اسلامی را جهانی کرده است/ نیاز تاریخی به فلسفه داریم

  مصطفی محقق داماد گفت: اعوانی می‌تواند فلسفه اسلامی را به جهانیان معرفی کند. با توجه به ارتباطاتی که او تاکنون داشته، فلسفه اسلامی را جهانی کرده است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۴۰

  جایزه قلم آمریکا به خبرنگار واشنگتن پست رسید

  باب وودوارد نویسنده و خبرنگار روزنامه واشنگتن پست توانست یکی از جوایز معتبر ادبی در این کشور را به خاطر نوشتن کتاب‌ها و گزارش‌های جنجالی علیه سیاستمداران آمریکایی کسب کند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۲۰

  یادداشت جبار رحمانی درباره کتاب «تجربه‌گرایی رادیکال: درباره کار و نوشتار اتنوگرافیک»

  جبار رحمانی عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نگاهی به کتاب «تجربه‌گرایی رادیکال: درباره کار و نوشتار اتنوگرافیک» نوشته مایکل جکسون، گردآوری و ترجمه اصغر ایزد جیران داشته است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۰۰

  احمد اشرف: «حکایت بلوچ» حدیث نفس محمود است و بلوچ!/ برجسته ترین تک نگاری اجتماعی به زبان فارسی

  احمد اشرف در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم گفت: «حکایت بلوچ» برجسته ترین تک نگاری اجتماعی به زبان فارسی و حاوی تصاویر بدیع شاعرانه از فضا و آدم‌هاست. این کتاب حدیث نفس محمود است و بلوچ!

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۴۰

  جایزه بزرگ ادبیات سوئیس به نویسنده مهاجر رسید

  ژوژانا گاهسه، نویسنده مجارستانی، برنده جایزه بزرگ ادبیات سوئیس در سال ۲۰۱۹ شد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۴۰

  کنفرانس تغییر و تحولات عقل در فلسفه اولیه مدرن و روشنگری

  کنفرانس تغییر و تحولات عقل در فلسفه اولیه مدرن و روشنگری در روزهای ۱۳ و ۱۴ مه ۲۰۱۹ در بروکسل ـ بلژیک برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۲۰

  گزارش شروع پنجمین همایش آموزش تاریخ در مدارس کشور

  همایش پنجم آموزش تاریخ در مدارس استان سیستان و بلوچستان در ۲۶/۱۰/۱۳۹۷ با تشریفات رسمی آغاز به کار کرد.

 • بازار ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۱۵

  چه چیز به چه کسی می رسد؟ چرا؟

  آلوین راث

  الوین راث، برای کارهایش در حوزه طراحی بازار، سال ۲۰۱۲ به همراه لوید شپلی جایزه نوبل اقتصاد گرفت.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۰۰

  رونمایی از مجموعه مقالات سومین همایش آموزش تاریخ در مدارس

   مجموعه مقالات سومین همایش آموزش تاریخ در مدارس در پژوهشگاه علوم انسانی رونمایی می شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۴۰

  مالجو: یرواند آبراهامیان برجسته‌ترین مورخ معاصر ایران است

  مالجو می‌گوید: «آبراهامیان انقلاب ۵۷ را از پائین می‌داند نه بالا. او فراز و فرود جنبش‌های کارگری را نیز نه متاثر از خط مشی شوروی بلکه متاثر از دینامیسم‌های درون جامعه می‌داند. او با انتقاد از تصور متعارف از استبداد شرقی نشان می‌دهد که به عنوان نمونه شاهان قاجار مستبدانی بدون ابزار استبداد هستند.»

 • اباذری ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۳۹

  آناتومی اقتصاد سیاسی ایران در گفتارهایی از یوسف اباذری، رامین معتمدنژاد و مراد فرهادپور؛

  در ستیز با اشباح

  اباذری: به واسطه برخی اقدامات دولت که حاصل تفکر نئولیبرالیسم است، باز تهیدستان در حال آمدن به شهر هستند تا بتوانند سیاست را از دست کسانی که نقش مهمی دارند، بگیرند. برای توضیح بیشتر می‌خواهم از ایده «بازگشت ابدی همان» نیچه استفاده کنم و توضیح دهم که سرنوشت ما بازگشت ابدی همان است. یعنی دولت قاهری که در قدیم حیطه کوچکی داشت، اما الان بزرگ‌تر شده و در همه جا حضور دارد و با دخالت‌های خود، بخش‌هایی که مدنظرش است را بزرگ‌تر می‌کند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۲۰

  نگاهی مایل به سیاه به کارنامه ذکاءالملک

  بهتر این است که محقق حتی هنگامی که می‌خواهد کسی را به تندترین شکل ممکن نقد کند، از دایره ادب خارج نشود. محققی مانند پروین که با فنون روزنامه‌نگاری هم آشناست لابد به تجربه درک کرده است که اثر توهین، بومرنگی است. بیش از آنکه به فرد توهین شونده ضربه بزند، فرد توهین کننده را تضعیف می‌کند. عجیب است که پروین به این نکته در هنگام نوشتن کتاب خود توجه نکرده است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۰۰

  بررسی تاریخ اجتماعی ایران از منظر تحلیل عملکرد مردمان عادی

  از جمله اسناد جذابی که در کتاب «زبان سیاسی ایرانیان» برای اثبات این موضوع که ایرانیان حتی در قشر کمتر تحصیل‌کرده با مفاهیم دموکراتیک آشنا بوده‌اند ارائه شده است، نامه‌های عزیز رسولی، یکی از کارگران شرکت نفت در خوزستان به مقامات عالی‌رتبه و سیاستمداران است. رسولی در سال ۱۳۴۰ از طریق یک نامه مطلع می‌شود از شرکت نفت اخراج شده است. او پس از قرار گرفتن در این وضعیت نامه‌نگاری‌های خود را آغاز می‌کند و در این نامه‌ها قانونی بودن این تصمیم را زیر سوال می‌برد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۰:۴۱

  علی لاله‌جینی مترجم آثار امبرتو اکو درگذشت

  علی لاله‌جینی(سیاوشی)، مترجم کشورمان درگذشت.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۷:۲۰

  مروری بر ۴دهه داستان‌نویسی ایرانی؛ازسوررئالیسم تاسانتی‌مانتالیسم

  مطالعه چهار دهه ابتدایی داستان‌کوتاه‌نویسی در ایران، از منظر جداشدن آهسته حکایت از ژانرِ داستان و بررسی تاثیر مکاتب ادبی بر نویسندگان ایرانی، جای پژوهش و کار بسیار دارد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۷:۰۰

  تبارشناسی حزب در فقه

   گزارشی از سخنرانی داود فیرحی و احمد نقیب ‏زاده در نشست نقد کتاب فقه و حکمرانی حزبی

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۶:۴۰

  دایره‌المعارف‌نویسی در ایران در گفت‌وگو با احمد پاکتچی

  تصور نمی‌کنم حداقل زمانی که دایره‌المعارف‌نویسی به راه افتاد، مخاطبش عامه مردم بود. اولا به ‌این دلیل که دایره‌المعارف در آن زمان ارزان نبود. در گذشته ‌این اشراف و افراد متمول بودند که به دایره‌المعارف‌ها دسترسی داشتند. ثانیا امروز با مطالعه دایره‌المعارف‌های گذشتگان می‌بینیم که‌این لحن و طرز مطرح کردن مباحث برای مخاطب عام نیست و هدفش نخبگان است. بنابراین اگر هم دایره‌المعارف‌ها برای مخاطب عمومی ‌نوشته می‌شوند، پدیده‌ای است که بعدا اتفاق می‌افتد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۶:۲۰

  بررسی دلایل ناکامی برنامه‌های گفت‌وگو محور صدا و سیما

  تلاش‌های اخیر صدا و سیما در جذب مخاطبِ بیشتر از طریق تولید برنامه‌های گفت‌وگو محور چندان موفقیت آمیز نبوده است و برخی کارشناسان معتقدند وقایع و اتفاقات جامعه، در این ناکامی نقش داشته و صدا و سیما به تنهایی مقصر نیست.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۶:۰۰

  انتشار جعلیات توسط رسانه‌ها و سلبریتی‌ها

  مسئول کمپین «مبارزه با نشر جعلیات» با اشاره به انتشار جعلیات توسط رسانه‌ها و سلبریتی‌ها، همچنین می‌گوید: عده‌ای شعرشان را به نام شاعران مشهور منتشر می‌کنند و بعد به ما ایمیل می‌زنند که این شعر در کتاب‌ ما وجود دارد و به‌نام شاعر بزرگی جعل شده‌ است؛ دلیل این کارشان هم علاقه به شهرت به هر قیمتی است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۵:۴۰

  بر مدار فرهنگ و ایران / محمد صادقی

  دکتر اسلامی ندوشن در جلد سوم کتاب «روزها» و کتاب «گفته‌ها و ناگفته‌ها» درباره شخصیت هدایت سخن گفته و او را فردی متفاوت و شاخص در میان نویسندگان روزگار خود ارزیابی می‌کند: «هر چه بود، خودش بود» به این معنا که اهل تقلید از دیگران نبود. ساده و بی‌تکلف لباس می‌پوشید، با کسی رودربایستی نداشت، صریح بود، نسبت به مردم دلسوزی داشت، شخصیتی فرهنگی بود، و کاری غیر از خواندن و نوشتن نداشت: «هدایت مرا هشیار کرد که نسبت به سبکسری‌های زمان، تعیّن‌های مقامی، و بعضی تفرعن‌های ادیبانه و روشنفکرمآبانه و خلاصه هر چه بوی دروغ و قلب از آن بیاید، به چشم بی‌اعتنایی یا تحقیر بنگرم…»

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۵:۲۰

  ژول مُل/ آشنایی با ایران‌شناسان

  شاهنامه ژول مُل با استفاده از ۳۵ دست‌نویس موجود در اروپا و همچنین با مراجعه به سایر مثنوی‌های حماسی فارسی فراهم آمده‌ است. وی مقدمه مفصلی هم بر شاهنامه نوشته که تا مدتها، مهمترین اثر پژوهشی درباره شاهنامه و فردوسی، و متداول‌ترین مرجع برای بسیاری از خاورشناسان به‌شمار می‌رفت.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۵:۰۰

  رئیس دانشگاه تهران: باید اختیارات وزارت علوم در دانشگاه‌ها بیشتر شود

  نیلی: با تجمیع دانشگاه‌ها موافقم

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۰

  پیشنهاد آغداشلو برای راه‌ پیدا نکردن آثار جعلی به حراجی‌ها

  آبدین آغداشلو درباره درباره موضوع جعلی بودن برخی آثار در حراج‌های هنری دنیا، بیان کرد: آثار جعلی ممکن است به هر حراجی در هر جای دنیا راه پیدا کند؛ به طور مثال من درباره جعلی بودن بیش از ۲۰ مورد از آثار حراج کریستیز فقط در یک دوره از حراج آن مقاله‌ای نوشتم و پیشنهاد کردم برای آن که این اتفاق در حراج تهران روی ندهد، گروهی از کارشناسان طراز اول قبل از خرید و فروش آثار بین دو نفر و پیش از ورود آن به حراج، این آثار را محک بزنند تا مانع بروز احتمالی چنین مسائلی شوند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۴:۲۰

  توضیحات اشرف بروجردی درباره شایعات اخیر کتابخانه ملی

  اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره تغییرات مدیریتی در این سازمان و شایعات درباره بیماری و استعفای خود پاسخ داد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۴:۰۰

  به بهانه انتشار جلد ششم اسلامیکا؛ آیینه شفاف اسلام ایرانی / کاظم موسوی بجنوردی

  راجع به اهمیت دایره‌المعارف همین اندازه کافی است که بگویم داشتن یک دایره‌المعارف مانند دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که اغلب مقاله‌های آن از ارزش علمی و پژوهشی برخوردار است به مثابه داشتن یک کتابخانه بزرگ است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۳:۴۰

  پست سکولاریسم، رساله‌ای در باب نسبت دین و سکولاریسم در جوامع امروز غربی

  کتاب «پست سکولاریسم؛ دین، دولت و حوزه عمومی در غرب» در پیِ ورود به این مجادله و ارائه‌ طرحی برای آن نیست، بلکه قصد آن دارد تا از خلال بررسی تجربه‌ غرب، ضرورت بازاندیشی در نسبت بین سکولاریسم و دمکراسی و حرکت در جهت دستیابی به الگویی برای گفت‌وگو را یادآوری کند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۳:۲۰

  کنفرانس «کانت ۲۰۱۹: دیالکتیک متعالی کانت» برگزار می شود

  کنفرانس «کانت ۲۰۱۹: دیالکتیک متعالی کانت» ماه می در دانشگاه لوون بلژیک برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۳:۰۰

  جایگاه تخیل در فلسفه سیاسی بررسی می‌شود

  نشست جایگاه تخیل در فلسفه سیاسی عصر امروز در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۲:۴۰

  استدلال زبان خصوصی؛ ویتگنشتاین و مفسرانش منتشر شد

  کتاب استدلال زبان خصوصی؛ ویتگنشتاین و مفسرانش تألیف غلامرضا حسین پور به همت نشر امیدصبا در پائیز سال جاری منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۱۲:۲۰

  جزئیات پذیرش دانشجوی بدون کنکور در بهمن ۹۷ اعلام شد

  جزئیات پذیرش دانشجوی بدون کنکور در رشته‌های تحصیلی پردیس دانشگاه صنعتی شریف در کیش، دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام‌ نور برای بهمن ماه ۱۳۹۷ اعلام شد.