نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۴:۴۰

  درس اخلاق دانشگاهیان برگزار می شود

  درس اخلاق دانشگاهیان ۱۹ آبان ماه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۴:۲۰

  آخرین وضعیت انتقال دانشجویان ایرانی به داخل

  رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: پذیرش دانشجویان ایرانی که به دلیل مشکلات ارزی از دانشگاه های خارج به داخل کشور منتقل شده اند در بهمن انجام می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۴:۰۰

  عادات عجیب نویسندگان بزرگ روسی؛ از تولستوی تا آخماتوا

  با دانستن اینکه این نویسندگان چقدر عجیب و در عین معمولی بودند، می‌توانیم احساس نزدیکی بیشتری به آنها و مهم‌تر از همه به آثارشان داشته باشیم که اغلب به اشتباه غیرقابل دسترس شناخته می‌شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۳:۴۰

  چه نویسندگانی ۲۵، ۵۰ و ۷۵ سال پیش در میان پرفروش‌ها قرار داشتند؟

  پرفروش‌های دنیای کتاب جایگاه ویژه‌ای در سبد خرید دارند و گاهی نمی‌توان تشخیص داد که نام نویسنده سبب پرفروش‌شدن یک اثر می‌شود یا فروش اولیه سبب جذب بیشتر خوانندگان به آن کتاب خاص می‌شوند. مجله «نیویورک‌تایمز» در اقدامی جالب نگاهی به پرفروش‌های کتاب در ۲۵، ۵۰، و ۷۵ سال گذشته انداخته است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۳:۲۰

  پیدا کنید پرتقال فروش را!/ در حاشیه سخنان وزیر آموزش و پرورش در انتقاد از مافیای کتاب‌های کمک درسی

  عالی‌ترین مقام آموزشی کشور، در سطح ابتدایی و متوسطه، بارها کنکور را «سم مهلک» نظام آموزشی برشمرده و خواستار حذف آن از سیستم آموزشی کشور شده و برخلاف گفته او، همچنان بازار کنکوری‌ها، داغِ داغ است

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۳:۰۰

  شرح حالِ کوتاه کنت لیِف نیکالایویچ تالستوی

  «مرگ ایوان ایلیچ» یا شرح حالِ کوتاه کنت لیِف نیکالایویچ تالستوی با ترجمه رضی هیرمندی در بازار کتاب تجدید چاپ شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۲:۴۰

  آغاز برگزاری نشست‌های ادبیات محور در دانشگاه تهران

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های ادبیات محور در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۲:۲۰

  جبار رحمانی: سرگذشت یک شورشی محافظه‌کار

  جبار رحمانی درباره کتاب «خود مردم‌نگاری هویت دانشگاهی» در یادداشتی نوشته است: نعمت‌الله فاضلی هرچند کمتر از تابوهای حیات دانشگاهی ایرانی حرف می‌زند. اما در نهایت در لفافه‌ای بیان می‌کند که این کتاب، سرگذشت یک شورشی محافظه‌کار است، شورشی‌ای که می‌خواهد در این میدان بازی کند، لذا گاه به نعل می‌زند و گاه به تخته. تا بتواند عاملیت خودش را در این میدان برای تولید اندیشه و توسعه جامعه و ارتقای کیفیت زندگی این جامعه ایفا کند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۲:۰۰

  باستان‌شناسی سیاست‌های جنسی و جنسیتی در دوره قاجار چگونه بود؟

  مریم دژم خوی می‌گوید: کتاب «باستان‌شناسی سیاست‌های جنسی و جنسیتی» با نگاهی که آمیزه‌ای از روش‌های معاصر و روش‌های باستان‌شناسی دوران تاریخی است، شامل دو مقاله بلند می‌شود. در مقاله اول من از روش‌های باستان‌شناسی تاریخی استفاده کرده‌ام و نه تنها زن‌ها، بلکه به گروه‌های مختلف جنسیتی مثل امردها یا خواجه‌ها پرداخته شده است. پس فقط مختص زنان نیست. در مقاله دوم، خانم پاپلی بیشتر از روش‌های باستان‌شناسی معاصر استفاده کرده و به مساله فرودست شدن زنان از نظر اقتصادی پرداخته است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۱:۴۰

  چهارمین همایش بین‌المللی ایران‌شناسی در دانشگاه بولونیا در حال برگزاری است

  چهارمین همایش بین‌المللی ایران‌شناسی با همکاری مرکز فرهنگی و امور بین‌المللی شهرکتاب و مرکز سعدی‌شناسی در دانشگاه بولونیا در حال برگزاری است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۱:۲۰

  بنجامین زفونیا ملک‌الشعرایی دربار انگلیس را رَد کرد

  بنجامین زفانیا، شاعر، نمایشنامه‌نویس، و داستان‌نویس بریتانیایی اعلام کرد علاقه‌ای به عنوان ملک‌الشعراییِ دربار انگلیس ندارد و دوست ندارد خدمتی به دربار انگلیس انجام دهد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۱:۰۰

  افزایش فروش ۵۰ درصدی کتاب‌های سیاسی در بریتانیا

  به دنبال جست‌وجوی جواب از سوی خوانندگان، فروش کتاب‌های سیاسی در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا از سال‌های گذشته پیشی گرفته است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۴۱

  عایشه کولین: اگر ما اورهان پاموک داریم، شما هم اصغر فرهادی را دارید

  عایشه کولین، نویسنده مطرح ترک‌زبان معتقد است که اگر مردم ترکیه اورهان پاموک را دارند و به آن افتخار می‌کنند، مردم ایران هم اصغر فرهادی را دارند که باعث سربلندی مردمش شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۲۰

  کدام داستان شکسپیر جایگاه شماره یک را به خود اختصاص داده است؟

  تری دیری در کتاب «داستان‌های شکسپیر» با نگاهی متفاوت به ۱۰ نمایشنامه مشهور شکسپیر به مخاطبان این فرصت را می‌دهد که بگویند کدام داستان شکسپیر از قرن شانزدهم تا به امروز جایگاه شماره یک را به خود اختصاص داده است.

 • واکنش پنجم ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۸

  واکاوی و تفسیر مفاهیم مرکزی دو اثر سینمایی تهمینه میلانی؛

  زمین خشونت، آسمان حقوق و میدان جامعه

  میلانی تلاش دارد تا در دو فیلم «ملی و راه‌های نرفته‌اش» و «واکنش پنجم» ساختارهای حقوقی را در ارتباط با خشونت به چالش بکشد و در پرتو به چالش کشیدن این ساختارها به نقد اجتماعی دست بزند. دیدگاه میلانی در این دو فیلم بر رابطۀ دیالکتیکی میان حقوق و جامعه مبتنی است. حق‌وحقوق شهروندی (در اینجا حقوق زنان) بدون بسترهای اجتماعی و فرهنگی به‌نوعی ایستایی و عدم نتیجه‌بخشی مبتلاست و آزادی عمل اجتماعی و اعتبار و شأنیت فردی، بدون توجه و شناخت حقوقی ناقص است. حقوق و جامعه در این دو اثر سینمایی، حیاتی وابسته و پیوسته دارند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۰۰

  کتاب «موسیقی ایرانی» منبعی برای ردیف‌شناسی

  بهرنگ آزاده، نوازنده و مدرس ویولون می‌گوید: تجویدی در آموزش هم خیلی دقیق و نکته‌بین بود و تدریسی هم که داشتند کاملا آکادمیک و ریزبینانه بود. خیلی از معلمین ویولون ممکن است که فقط به حالت ویولون زدن و ایجاد صدای ساز خوشایند تاکید داشته باشند، اما تجویدی اجزا و تکنیک‌ ویولون را ریزبه‌ریز آنالیز می‌کرد و به هنرآموز می‌گفت که دقیقا چه کار باید انجام دهد تا صدای سازش پخته شود که این برای معلم خیلی مهم است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۰۹:۳۵

  زیگموند باومن در پی کشف سیالیت فزاینده‌ زندگی اجتماعی معاصر است

  مدرنیته سیال مهمترین اثر زیگموند باومن جامعه‌شناس فیلسوف لهستانی الاصل در مراحل پایانی ترجمه است. این کتاب همت حمیده محمدزاده ترجمه شده و در مجموعه کتاب‌های نقدهای بهنگام انتشارات ورا به چاپ خواهد رسید.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۷:۰۰

  شعیری: وقتی «فرهنگ» بین چرخ‌دنده‌های اقتصاد له می‌شود

  یک نشانه‌شناس با بیان اینکه شرایط اقتصادی همواره به فرهنگ آسیب زده است، گفت: فرهنگ بین چرخ دنده‌های اقتصاد، گاهی جنبه منفی پیدا کرده، گاهی محو و گاهی له شده و نتوانسته ظهور و بروز پیدا کند، همچنین منافع فردی بر منافع جمعی ترجیح داده شده است. با این وجود باید انتظار داشت فرهنگ عمومی شدیدا تضعیف شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۶:۴۰

  به مخاطب توهم خبرنگار بودن ندهیم

  یک روزنامه‌نگار پیشکسوت درباره‌ی نقش صداوسیما در بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای مخاطبان و تعامل بخش‌های خبری با بینندگان تاکید کرد، «تلویزیون باید از سطحی‌نگری دوری کند و نگاه عمیقی به مسائل داشته باشد تا مخاطبان را با خود همراه کند.»

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۶:۲۰

  درگذشت احمد فخاری و نگاهی به فعالیت‌های او

  «احمد فخاری»، هفدهمین مدیر تاریخ کتابخانه ملی ایران، شنبه ۱۲‌ آبان‌ماه در ۸۰ سالگی و به سبب کهولت سن از دنیا رفت.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۶:۰۰

  پژوهشی درباره آیین‌های عزاداری شیعیان ایران

  کتاب «تراژدی جهان اسلام» محصول پژوهشی با موضوع گردآوری، تدوین و بررسی و نقد اسناد، گزارش ها و تحلیل‌های سفرنامه‌نویسان، مستشرقان و ایران شناسان غیر مسلمان دربارۀ آیین‌های عزاداری شیعیان است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۵:۴۰

  «مواجهه ماکیاولی و اسپینوزا» منتشر شد

  «مواجهه ماکیاولی و اسپینوزا؛ تعارض،‌ قدرت و انبوه خلق» نوشته فیلیپو دل‌لوکزه با ترجمه فؤاد حبیبی و امین کریمی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است. 

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۵:۲۰

  سوبژکتیویسم امر دینی را سکولاریزه می­‌کند/ دشواری تحقق جامعه دینی

  عبدالکریمی در ارزیابی «همایش پرسش از امر دینی در عصر حاضر»، گفت: تلاش داشته‌­ام از دشوار بودن تحقق امر دینی، انسان دینی، جامعه و حکومت دینی در جهان بالذات سکولار کنونی سخن بگویم.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۵:۰۰

  اطلاعیه سازمان امور دانشجویان درباره ارز دانشجویی

  سازمان امور دانشجویان در باره شرایط ثبت نام ارز دانشجویی اطلاعیه ای صادر کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۴:۴۰

  تأثیر معدل در کنکور ۹۸ مثبت شد/ تصمیم درباره کنکور ۹۹

  جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با دستور کار برای تصمیم گیری درباره کنکور سراسری، امروز ۱۴ آبان با حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش و سایر اعضا برگزار شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۴:۲۰

  آغاز ثبت نام دریافت ارز دانشجویی از ۱۹ آبان

  سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در اطلاعیه ای جزئیات ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی را اعلام کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۴:۰۰

  تکلیف کنکوریها روشن شد/پذیرش در ۸۵درصد رشته ها بدون حضور در کنکور

  پس از مدت ها که میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۸ به صورت ۳۰ درصد قطعی اعلام شده بود، این مصوبه به تاثیر مثبت تغییر کرد تا راه برای پذیرش بدون آزمون هموارتر شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۳:۴۱

  ۲ دیدگاه متفاوت درباره غلط‌نویسی‌

  محمدکاظم کاظمی می‌گوید: بر اساس دیدگاه مخالفان غلط‌نویسی در زبان فارسی، اگر زبان را در حالتی رها کنیم که تحولاتی در حوزه واژگان و رسم‌الخط با سرعت اتفاق بیفتد، ارتباط ما را با بخش عمده‌ای از فرهنگ مکتوب‌مان قطع می‌کند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۳:۲۰

  چرا تنها برای امام حسین(ع) اربعین گرفته می‌شود؟ / جبار رحمانی

  دهه محرم، تاسوعا و عاشورا، سوم شهادت امام حسین، اربعین و مجموعه انبوهی از مجالس روضه، سفره‌های نذری، محافل زیارت عاشورا و... همه بیانگر شبکه آیین‌های عزاداری محرم در حیات شیعی هستند. ضرباهنگ و ریتم زندگی مذهبی و فرهنگی شیعیان، بیش از همه حول مناسبت‌های وابسته و پیوسته به رخداد عاشورا تعریف و تعیین شده‌اند. به همین سبب ضرباهنگ حیات شیعی را می‌توان ضرباهنگی عاشورایی دانست.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۳:۰۰

  دستورالعمل انتخاب اعضای هیات ممیزه دانشگاه الزهرا تصویب شد

  دستورالعمل انتخاب اعضای هیات ممیزه دانشگاه الزهرا(س) و کمیسیون های تخصصی هیات ممیزه این دانشگاه تصویب شد.