نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۰:۲۰

  دانشجویان دکتری دستیاران آموزشی و پژوهشی می شوند

  قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین دستورالعمل بکارگیری دانشجویان دکتری به عنوان دستیاران آموزشی و پژوهشی خبر داد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۰:۰۰

  شیب تند آموزش عالی کند شد/ علوم انسانی پیشتاز ظرفیت دکتری

  ترمز شیب تند سال های اخیر در افزایش ظرفیت های پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی کشیده شد و وضعیت آماری ظرفیت در مقطع تحصیلی دکتری نشان از برخی محدودیتها دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۰۹:۴۰

  نظام آموزش عالی کشور نیاز به بازمهندسی جدی دارد

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نظام آموزش عالی کشور نیاز به یک بازمهندسی جدی در رشته‌ها دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۰۹:۲۰

  مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی تمدید نمی شود

  مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه از ۲۳ اردیبهشت ماه تاکنون ۹۹ هزار و ۸۰۰ نفر در آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی ثبت نام کردند، گفت: مهلت ثبت نام در این آزمون به هیچ وجه تمدید نمی شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۰۹:۰۰

  آیین نامه پذیرش دانشجوی مشترک به زودی نهایی می شود

  معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: آیین نامه پذیرش دانشجوی مشترک میان پژوهشگاه ها و دانشگاه ها به زودی نهایی می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۴:۰۰

  پیروز مجتهدزاده: شاهنامه‌ تنها منبع تاریخی که اسکندر را عادلانه قضاوت می‌کند

  پیروز مجتهدزاده، کارشناس مسائل و مطالعات سیاسی با اشاره به اهمیت شاهنامه فردوسی در بررسی تاریخ ایران اظهار کرد: شاهنامه فردوسی اطلاعات بسیاری درباره تاریخ ایران ارائه می‌دهد. این اثر بزرگ تنها منبع تاریخی است که قضاوت درست و عادلانه‌ای از اسکندر مقدونی ارائه می‌کند. معتقدم اگر منابع خود را دقیق بخوانیم حقایق بسیاری از رویدادها و شخصیت‌های تاریخی برای ما روشن می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۳:۳۰

  رئیس پژوهشکده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی: شاهنامه سرشار از اساطیر و روایت‌های باستانی ایران است

  یوسف محمدنژاد، رئیس پژوهشکده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: شاهنامه سرشار از اساطیر و روایت‌های باستانی ایران است. اشارات موجود در آثار کهن ایرانی که هم اکنون به شکل مکتوب اما اندک برجای مانده است، با شاهنامه فردوسی و جوه اشتراک فراوانی دارند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۳:۰۰

  بررسی آثار چارلز دیکنز از منظر علم

  موزه چارلز دیکنز در شهر لندن مجموعه‌ای از نوشته‌ها و مقالات نویسنده مشهور انگلیسی را جمع‌ آوری کرده که نشان از علاقه او به نوشتن درباره موضوعات علمی داشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۲:۳۰

  توفیق سبحانی»: «مناقب‌العارفین» مفصل‌ترین کتاب‌ درباره مولانا و خانواده اوست

  توفیق سبحانی می‌گوید: کتاب «مناقب‌العارفین» مفصل‌ترین کتابی است که درباره مولانا و خانواده او نوشته شده است و مثل همه کتاب‌های مناقب، صفاتی مثل کرامات و معجزه و این قبیل چیزها را به مولانا و خاندان او نسبت داده که این مسائل در نظر من آورد که این کتاب را از نظر محتوا هم ویرایش کنم.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۲:۰۰

  ضرورت وجود کتابخانه‌ در مدارس از نگاه انجمن کتابداران انگلیس

  انجمن کتابداران انگلیس در بیانیه‌ای به ضرورت وجود کتابخانه‌ها در مدارس تاکید کرده و کتابخانه‌ها را مکانی برای برقراری ارتباط مستمر و علمی‌تر میان دانش‌آموز و معلم دانسته است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۱:۳۰

  آمار بازدیدکنندگان معروف‌ترین کتابخانه‌های جهان

  کتابخانه‌های عمومی مکان‌های جادویی برای عاشقان کتاب‌ هستند. از میان کتابخانه‌های معروف جهان ۱۲کتابخانه از پربازدیدترین‌ها را در اینجا جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۱:۰۰

  جایزه کتاب سال بریتانیا در دستان نویسنده تازه‌کار

  جوایزه کتاب سال بریتانیا در بخش‌های مختلف برندگان امسال خود را معرفی کرد. در این بین جایزه بهترین کتاب سال به گیل هانیمن، نویسنده تازه کار انگلیسی با رمان «النور اولیفنت خیلی خوب است» رسید.

 • راغفر ۱۳۹۷/۰۲/۲۶

  گفت‌وگو با حسین راغفر دربارۀ آیندۀ نظام اقتصادی ایران (۱)؛

  حکمرانی نئولیبرالیسم بر اقتصاد ایران

  : تکاثر یکی از پدیده‌های سرمایه‌داری نئولیبرال است، این پدیده هیچ قیدی برای انباشت سرمایه قائل نیست و بر طبق آن افراد می‌توانند آزاد باشند. چون افراد انگیزه‌های کسب سود و تراکم سرمایه را در خود دارند، می‌توان از این راه تهیه سرمایه برای جامعه را فراهم کرد. حتی در برخی نظام‌های اقتصادی این امر از سوی دولت‌ها تشویق هم می‌شود، مثل انگلستان در اروپا بعد از تاچر، یا ایالات متحده آمریکا.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۰:۴۴

  چگونه یک ترجمه بی‌نقص داشته باشیم؟

  بد یا ضعیف دانستن یک ترجمه آسان است، اما به راستی چه ترجمه‌ای خوب یا قوی است؟ پاسخ چهار مترجم زبده از سراسر دنیا به این سوال را می‌خوانیم.

 • ساشادینا ۱۳۹۷/۰۲/۲۵

  گفت‌وگو با عبدالعزیر ساشادینا دربارۀ نسبت «اسلام‌شناسی» شریعتی با اسلام‌شناسی آکادمیک؛

  آکادمیسینی که عامه را خطاب قرار می‌داد

  شریعتی نه علاقه‌ای به پدیدارشناسی استعلایی داشت و نه به هیچ‌یک از انواع دیگر آن در پژوهش فلسفی. شریعتی به‌عنوان پژوهشگری که جداً به دین خویش اعتقاد دارد، مشتاق بود تا نشان دهد که اگرچه مدرنیته تأثیری منفی بر مسیحیت گذاشته بود، اما اسلام به‌مثابۀ نوعی عبودیت فعالانه، قادر بود تا در برابر یورش مدرنیزاسیون که از طریق سکولاریزاسیون و عقل‌گرایی صورت می‌گرفت، ایستادگی به خرج دهد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۲:۰۰

  فلسفه و ترجمه در گفت‌وگو با منوچهر صدوقی سها: در فلسفه مقلدیم

  کار فیلسوف به ماهو فیلسوف، در هر کجای دنیا و در هر مقطع تاریخ و در هر جایگاه جغرافیا، پرداختن به وجود بماهو وجود است. اگر از این دایره خارج شد، دیگر فیلسوف نیست

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۱:۳۰

  گفت‌وگوی احمد غلامی با بهمن فرمان‌آرا: پای ما دیگر توان ‌رفتن ندارد

  نسل امروز مثل همان تمثیلی است که خودت گفتی. هل‌دادن توی رودخانه. شما را توی رودخانه هل داده‌اند و دائم تلاش می‌کنید غرق نشوید. پشتک‌زدن، شناکردن توی رودخانه نیست. از همین جهت است که کل مملکت در تلاطم است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۱:۰۰

  داستان‌های گمشده فیتزجرالد و ماجراهای عصر جاز

  در دوران پس از رکود اقتصادی آمریکا در دهه بیست میلادی سبکی از نویسندگی رونق گرفت که پایه‌گذار آن اسکات فیتزجرالد بود. در این سبک داستان‌های عاشقانه با پول و ثروت همراه است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۰:۳۰

  کتاب «پرسیدن و جنگیدن» نقد می‌شود

  کتاب «پرسیدن و جنگیدن» گفتگو با منوچهر آشتیانی درباره تاریخ معاصر و علوم انسانی در ایران نقد می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۰:۰۰

  سید حسین نصر: آخرین اثرم در «جهان‌شناسی» رو به اتمام است

  سید حسین نصر، فیلسوف برجسته اسلامی و استاد دانشگاه جورج واشینگتن با اشاره به اینکه مشغول ترجمه قدیمی‌ترین کتاب مقدس چینی‌ها است، گفت: «آخرین اثرم در خصوص جهان بینی نیز در دست تهیه است.»

 • صنعتی ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

  گفت‌وگوی فرهنگ امروز با دکتر محمد صنعتی (۱)؛

  روان‌کاوی سینمای ضدروان‌کاو

  الآن ضدقهرمان، جای قهرمان را گرفته یا تفاوت اساسی با هم ندارند. هر دو آن‌ها به‌شدت خشن‌اند؛ یا آزار می‌دهند و می‌کشند، یا گاهی هم ممکن است در انتها خودکشی ‌کنند. مثل معلم پیانویی که انگار خشونت را در هنر خودش «والایش» داده، ولی با این حال، در زندگی خودش مشکلات و تضادهای درونی‌اش حل‌ نشده و دچار بحران است. در اینجا، بحران در وجود خود این معلم پیانوست.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۰۹:۳۴

  فیلمنامه‌های سه‌گانه «سیاه و سفید» پولانسکی در نمایشگاه

  «بن‌بست و دو فیلمنامه دیگر»، «ضیافت و چند نمایشنامه دیگر» و «دیالوگ با سه نفر و چند نمایشنامه دیگر» جدیدترین ترجمه‌های غلامرضا صراف هستند که در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده‌اند. بن‌بست و دو فیلمنامه دیگر معروف به سه‌گانه «سیاه و سفید» در میان آثار رومن پولانسکی هستند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۵:۴۰

  آواز ایرانی، حرکت در مسیر اندوه تاریخی

  آواز ایرانی که پیشینه ای درخشان و طلایی را در تاریخ موسیقی ایران به ثبت رسانده، اکنون با گذشت زمان و از دست رفتن استادان بزرگ فن و تحولات و تغییرات اجتماعی، دوران بی مهری و فراموشی را سپری می کند و به توجه بیشتر مسئولان نیاز دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۵:۲۰

  برگزاری هفته فرهنگی استرالیا در خانه عامری‌های کاشان

  مدیرخانه تاریخی عامری‌های کاشان، گفت: «با همکاری سفارت استرالیا، هفته فرهنگی این کشور در خانه تاریخی عامری‌های کاشان برگزار می‌شود.»

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۵:۰۰

  ترجمه؛ مهم‌تر از تالیف/ نگاهی به نهضت ترجمه در قرن سوم و چهارم هجری

  ترجمه یک فعالیت فرهنگی مولد و ابداعی است به همان اندازه که تالیف چنین است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۴:۲۰

  جامعه متلاطم جامعه مهاجرفرست

  در این کشورها مهاجران اولیه باعث شکل‌گیری مهاجرت‌های دیگر هموطنان‌شان شده‌اند. در واقع می‌توان گفت به همان میزان که در مقطعی مهاجرفرستی برای یک کشور اتفاق می‌افتد، اگر شرایط داخلی بهبود پیدا نکند، مهاجرفرستی ادامه پیدا می‌کند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۴:۰۰

  گر تو بهتر می‌زنی بستان بزن/ به بهانه خداحافظی مدیر تئاتر شهر و پیش‌بینی مدیریت آینده مجموعه

  دو روز پیش پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاترشهر با انتشار متنی بعد از دو سال اداره مجموعه دوار و خاطره‌ساز چهارراه ولیعصر به‌طور داوطلبانه از سمت خود کناره‌گیری کرد تا بعد از ارمغان بهداروند، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی دومین فردی باشد که از مسوولیت کنار می‌رود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۳:۲۷

  دلیلی محکم برای ادامه زندگی/ دیدار آیدین آغداشلو با احمدرضا احمدی

  احمدرضا احمدی کنار آغداشلو نشسته است و با دقت به حرف‌هایش گوش می‌کند و وی می‌خواهد کاستی‌های کارهایش را هم بگوید. آغداشلو اما همچنان از دنیای نقاشی‌های او صحبت می‌کند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۲:۲۰

  مجوز انتشار فصلنامه «نقد اندیشه» صادر شد

  با تصویب هیات نظارت بر مطبوعات، مجوز انتشار فصلنامه ٣ زبانه «نقد اندیشه» در زمینه فرهنگ، جامعه و علوم انسانی به مدیرمسئولی «پیام فضلی‌نژاد» صادر شد. 

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۲:۰۰

  آزادی مقتضای ذات انسان است/ فکر نکردن بدترین قصور ماست

  دینانی گفت: انسان به ذات آزاد است. انسان بر حسب ذات، آزاد آفریده شده است و به مجرد اینکه به مرحله شعور و آگاهی رسید، آزادی را در خودش می یابد.