نمایش همه
 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۶:۳۰

  کنفرانس زنان روشنفکر در دوران باستان برگزار می شود

  کنفرانس زنان روشنفکر در دوران باستان فوریه ۲۰۲۰ در دانشگاه آکسفورد- انگلستان برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۶:۰۰

  واکنش سازمان پژوهش کتب‌ درسی به لیست حذفیات کتاب‌های ادبیات

  سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی موارد مطرح شده در فضای مجازی در خصوص حذف برخی متن‌ها از کتاب‌های فارسی را رد و تاکید کرد در سه سال گذشته متنی از این کتاب‌ها حذف نشده است.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۵:۳۰

  چه کتاب‌هایی درباره تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بخوانیم؟

  ۱۳ آبان ۱۳۵۸ روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نامیده شده است. ایبنا به این مناسبت گزارش کتابشناسی از مهم‌ترین کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر شده گردآوری کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۵:۰۰

  آثار نعمت‌الله فاضلی طی نشستی مرور شد/ میرزایی: مردم‌شناس وارد عمق یک پدیده می‌شود و از رویاهای دیگری سخن می‌گوید

  حسین میرزایی گفت: کار مردم‌شناسی آن‌جایی شروع می‌شود که کار اکتشاف‌گر تمام می‌شود و مردم‌شناس وارد عمق یک پدیده می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۴:۳۰

  حذف فرصت مطالعاتی اساتید در دانشگاه آزاد/ تغییر در اعزام به خارج

  رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد از تغییر رویکرد این دانشگاه برای اعزام اعضای هیات علمی به خارج از کشور و همچنین فرصت مطالعاتی در صنایع داخلی خبر داد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۴:۰۰

  کتابی درباره فراز و نشیب‌های حضور زرتشتیان ایران در عرصه قدرت

  گفت‌وگو با فرهنگ مهر با سخن درباره روزهای کودکی‌اش آغاز می‌شود. او در بخش اول کتاب «اقلیت و اکثریت» درباره سابقه خانوادگی‌اش و حضور زرتشتیان در صحنه اجتماع و سیاست ایران اطلاعات جالب توجهی ارائه می‌دهد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۳:۳۰

  آنتونیا شرکا : ترجمه فرزانه دمده است/ ترجمه قیصریه کامل‌تر و دقیق‌تر است/ ترجمه صابری قابل استناد نیست

  آنتونیا شرکا در نشست نقد ترجمه کتاب «شش شخصیت در جست‌وجوی نویسنده» اثر لوئیجی پیراندلو به نقد و بررسی ترجمه‌های بهمن فرزانه، پری صابری و رضا قیصریه پرداخت.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۳:۰۰

  همه فراز و فرودهای یک سال گذشته طهرانچی در دانشگاه آزاد

  طهرانچی : در حال حاضر دانشگاه آزاد علاوه بر این که ۳۸ درصد بار آموزش عالی کشور را بر دوش دارد، مدرسه نیز دارد و در حوزه پزشکی نیز دانشجویانی تربیت می‌کند. پس ما در دانشگاه آزاد با ۴ وزارت خانه به طور مستقیم کار می‌کنیم اما چرا باید بیشترین چالش ما با تصمیمات دولتی‌محور وزارت علوم باشد؟! که البته خود آنها نیز به وزارت علوم، آموزش عالی می‌گویند و گویا بخش علوم و تحقیقات آن را قبول ندارند!

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۲:۰۰

  یک میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب در آتش سوخت

  بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب پزشکی و دانشگاهی به ارزش ۲۴ میلیارد تومان در حادثه آتش‌سوزی سوخت.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۱:۳۰

  واکنش مترجم الیف شافاک به لغو مجوز کتابش

  صابر حسینی با ابراز تأسف از لغو مجوز ترجمه‌اش از کتاب «شرم» اثر الیف شافاک، از ضرری که به گفته او متوجه خوانندگان کتاب است می‌گوید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۱:۰۰

  واکنش یک مؤلف کتاب درسی به حذفیات کتاب‌ها

  محمد پارسانسب که از مؤلفان کتاب‌های درسی است با بیان این‌که در جریان کامل حذف متون کتاب‌های درسی نیست، می‌گوید: هر بلایی می‌خواهند سر کتاب‌های درسی می‌آورند و برای‌شان مهم نیست.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۰:۳۰

  کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاهی در بنگلادش راه‌اندازی می‌شود

  رییس دانشگاه قاضی نذرالاسلام در گفت‌وگو با رایزن فرهنگی ایران اعلام کرد: در اولین فرصت ابتدا کرسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راه اندازی و بعد از طی مراحل اداری نسبت به تاسیس گروه زبان وادبیات فارسی اقدام می‌نماییم.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۰:۰۰

  رمان الیف شافاک لغو مجوز شد

  کتاب «شرم» و «ناپاک‌زاده استانبول» نوشته الیف شافاک که از سوی چهار ناشر ترجمه شده است، لغو مجوز شد.

 • کلانتر ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۰۹:۵۳

  نگاهی به کتاب روزنامۀ خاطرات شرف‌الدوله میرزا ابراهیم‌خان کلانتری باغمیشه*؛

  کلانتر تاریخ‌نویس

  اهمیت خاطرات شرف‌الدوله به توجه آن به اجتماع و طبقات گوناگون است. شاید شرف‌الدوله برمبنای منصب پیش از مشروطه‌اش (کلانتر) در این‌باره دقت‌نظری ویژه داشت؛ دقت‌نظری که محققان تاریخ اجتماعی را به کار آید و آنان را مجاب می‌سازد از مباحث کلیشه‌ای پا فراتر نهند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۷:۰۰

  گفت‌وگو با احمد فُرادی اهوازی درباره کتاب «اندیشه ابن خلدون»: سلفی‌های معاصر ابن خلدون را زندیق می‌دانند

  احمد فرادی اهوازی می‌گوید: برای ابن خلدون که فقیه مالکی بزرگی بود، اذعان به اینکه خلافت قریش و خلفای راشد منبعث از عصبیت بود، و نه امر الهی، تحول بزرگی در اندیشه اسلامی به شمار می‌رفت، تحولی که تا هم اکنون، جریان سلفی معاصر، آن را درک نمی‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۶:۳۰

  جدیدترین پژوهش‌ پروفسور اولریش مارزلف منتشر شد

  ​کتاب «فرهنگ بصری: شیعیان دوازده امامی در دوره قاجار» جدیدترین پژوهش‌ پروفسور اولریش مارزلف که تا حد زیادی به بیان مفهوم و مصداق‌های فرهنگِ بصری مورد توجه شیعیان در حوزه‌های گوناگون نقاشی‌های دوره قاجار اشاره دارد، با ترجمه مصطفی لعل شاطری منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۶:۰۰

  از چه دوره‌ای در ایران گرافیک از نقاشی جدا می‌شود؟

  کامران افشارمهاجر گفت: از زمان قاجار تمام چیزهایی که امروزه به آن گرافیک می‌گوییم را مشاهده می‌کنیم و از این دوران به بعد گرافیک معنایی جدا از نقاشی در ایران پیدا می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۵:۳۰

  جلسات خوانش تاریخ بیهقی برگزار می‌شود

  سلسله جلسات خوانش و گزارش تاریخ بیهقی با تدریس علی اصغر بشیری در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۵:۰۰

  کتاب «رسانه های اجتماعی: خوانش انتقادی» ترجمه شد

  کتاب «رسانه‌های اجتماعی: خوانش انتقادی» نوشته کریستین فوکس، به همت حسین بصیریان جهرمی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه شد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۴:۳۰

  سفر به جهان مردگان / نگاهی به نمایشنامه «فهرست» نوشته تادئوش روژه ویچ

  این نمایشنامه، در واقع، رهبری هنرمندانه ارکستر مردگانی است، یک شکل و درهم‌آمیخته که هر نوع ویژگی هویتی و شخصیتی خود را از دست داده‌اند و چنان شیء‌انگاری شده‌اند که همچون ابزاری به کار تزیین و صحنه‌آرایی و ساختن شکل‌های هندسی و تزیینی گوناگون می‌آیند.

 • شکلک ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۴:۰۴

  شکلک

  نغمه ثمینی

  در این متن تقابل آدم‌های معمولی در یک برهه تاریخی، هم بهانه‌ای می‌شود برای سرک کشیدن در حال و هوای امروز جامعه و هم دستاویزی برای دیدن گذشته‌ای که بظاهر از ما دور است، اما به همان نسبت نزدیک است.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۴:۰۰

  اندیشه نو در نگاه بومی/ سه نظر درباره رمان «برگ هیچ‌درختی» نوشته صمد طاهری

  رمان «برگ هیچ‌درختی» به عنوان تازه‌ترین اثر صمد طاهری توانسته تاکنون نظرهای موافقی را به سوی خود جلب‌ کند. در این فرصت نوشته‌های سه‌ تن از خوانندگان این اثر را با هم مرور می‌کنیم.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۰

  عاقل به کفِ سفیه، مقهور/ «شوریده شیرازی» که بود و چه کرد

  شوریده در سرودن انواع شعر جد و هزل، خصوصا قصیده و غزل استاد بود. اشعارش سرشار از مضامین بکر و معانی نو و ترکیبات تازه بود. او در به‌کار بردن اصطلاحات عامیانه هم مهارت داشت. شوریده شاعری شیرین‌زبان، حکیمی خوش‌بیان، دارای اخلاقی نیک، احساساتی پاک، وطن‌پرست بلندنظر، خوش‌محضر و با حقیقت و صفا و وفا بود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۳:۰۰

  سلوک کن به طریق مصطفی/ خاتم‌الانبیاء در تذکره الاولیاء

  عطار در «ذکر جنید بغدادی» آورده که گفت: «این راه را کسی باید که کتاب خدای بر دست راست گرفته باشد و سنت مصطفی -صلی‌الله علیه و سلم- بر دست چپ؛ و در روشنایی این دو شمع می‌رود تا نه در مغاک شبهت افتد و نه در ظلمت بدعت».

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۰

  تنها بود با صد هزار مردم

  استاد مظاهر مصفا، سراینده آثاری چون «پاسداران سخن، توفان خشم، ده فریاد، سپیدنامه، شب‌های شیرازقند پارسی و...» و مصحح آثاری بزرگ چون «تصحیح دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی، تصحیح مجمع‌الفصحاء، تصحیح دیوان نزاری قهستانی، تصحیح دیوان سنایی، تصحیح کلیات سعدی و تصحیح جوامع‌الحکایات» روز هشتم آبان‌ماه درگذشت. به همین مناسبت چند چهره ادبی و از دوستان و شاگردان استاد، مطالبی پیرامون شخصیت و آثار ایشان دراختیارمان گذاشته‌اند که می‌خوانید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۲:۰۰

  فقیه دلیر/ نگاهی به زندگی آیت‌الله‌العظمی سید ابوالحسن اصفهانی

  از جمله فتاوای آیت‌الله اصفهانی که جنجال زیادی بر پا کرد، نظریه او در مورد پاره‌ای از مراسم محرم و عاشورا بود. او بر این باور بود که قمه‌زنی و زنجیرزنی و کوبیدن طبل‌ها و برخی دیگر که در ایام محرم و روز عاشورا مرسوم بود از نظر شرع اسلام حرام است. چون این فتوا به سنت مردم در ماه محرم پشت پا می‌زد و از طرفی با عقاید بسیاری از روحانیون و علمای آن زمان نجف هماهنگی نداشت، باعث اختلافات و سر و صدای شدیدی شد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۱:۳۰

  راه جستن به درون هستی/ عینیت یابی اراده در شعر و هنر در نگاهی به نظام هنرها در فلسفه شوپنهاور

  شوپنهاور یک تقسیم‌بندی زیرساختی دارد که در آن جهان هستی به جمادات و نباتات و حیوان و انسان دسته‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی شوپنهاور معتقد است که در دسته غیرآلی و گیاهی و معماری عینیت‌یابی اراده در درجات پایین‌تری رخ می‌دهد و پدیدارها فحوای پر و پیمانی ندارند و با این تقسیم‌بندی به نوعی زیبایی طبیعی را و همین‌طور معماری را کم ارزش‌تر از دیگر آثار قلمداد می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۱:۰۰

  چخوف حومه‌ها/ گفت‌وگو با آذر عالی‌پور به بهانه ترجمه مجموعه داستان‌های کوتاه جان چیور

  منتقدان در ستایش از داستان‌های چیور گفته‌اند حتی برخی از رمان‌ها هم نمی‌توانند در صدها صفحه به این شکل ویژگی شخصیت‌ها و مسائل و مشکلات‌شان را بیان کنند. یا بهتر است بگویم از نظر منتقدان هیچ اثری نمی‌تواند به پای روایت‌های چیور از نارضایتی زندگی زناشویی یا ملالت‌باری زندگی حومه‌نشین‌ها برسد و این‌قدر دقیق از ناهنجاری‌های آشفته بگوید.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۰:۳۰

  اعطای جایزه مصطفی (ص) به ۵ دانشمند برجسته جهان اسلام

  رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی (ص) از برگزاری سومین  دوره جایزه مصطفی (ص) در روز ۲۰ آبان خبر داد و گفت: در این دوره جایزه مصطفی (ص) در دو بخش «زیستی و پزشکی» به دو نفر به صورت مشترک و در بخش «عمومی» به سه نفر به صورت مشترک اعطا می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۰:۰۰

  «خانه پدری» چگونه مجوز گرفت؟

  سازمان سینمایی پروسه صدور مجوز ساخت و نمایش برای فیلم «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری را تشریح کرد.