نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۰:۴۰

  اختصاص صدردصدی بودجه دانشگاه ها تا پایان سال جاری

  معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و مجموعه دولت، بودجه دانشگاه ها تا پایان سال به صورت صددرصد اختصاص خواهد یافت.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۰:۲۰

  امروز آخرین فرصت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

  مهلت ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی و کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ساعت ۲۴ امشب به پایان می‌رسد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۰:۰۰

  مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

  پذیرفته‌شدگان دوره دکتری سال ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی تا ۲۴ شهریورماه فرصت دارند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.

 • کمبریج ۱۳۹۷/۰۶/۲۱

  پاسخ جرج کلوسکو به پرسش‌های «فرهنگ امروز» درباب رویکرد مکتب کمبریج در تاریخ‌نگاری اندیشه؛

  آن‌ها در اشتباه‌اند!

  من از ایدۀ مجموعه‌ای از روش‌ها در تاریخ اندیشه حمایت نمی‌کنم. آنچه باید انجام شود، سؤالات معین و شرایط مشخصی است که باید مورد بررسی و پژوهش قرار گیرد. من با این ایده موافق نیستم که چارچوب‌های معینی وجود دارند که باید مورد استفاده قرار گیرند. به‌نظرم این مسئله بیش‌ازحد سخت‌گیرانه و انعطاف‌ناپذیر است. چنین چارچوب‌هایی بیش از آنکه سودمند باشند، به احتمال زیاد به خطا یا سردرگمی منتهی می‌شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۷:۰۰

  چرا دانشجویان فلسفه غرب را به اسلامی ترجیح می‌دهند؟

  یک مدرس فلسفه هنر گفت: بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به محض اینکه اسم فلسفه اسلامی می‌آید، واکنش نشان می‌دهند و موضع می‌گیرند، فکر می‌کنند قرار است برایشان دروس حوزوی تدریس شود. جای خالی فلسفه اسلامی واقعا در دانشگاه احساس می‌شود. ما در واحدهای فلسفه اسلامی منابع خوب، جذاب و به روزی که درباره آن بحث شود و استادان با انرژی نداریم.

 • اخوان ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۶:۵۴

  اخوان الصفا

  گودفروا دوکلته

  ین پژوهش بدیع مقدمه‌ای روشن و هدفمند به اخوان الصفا و اثر تعلیماتی آنان است و این جایگاه انتقادی آن را در تاریخ علوم، فلسفه و ادبیات عربی و اسلامی مشخص می‌کند

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۶:۴۰

  هنرمند ایرانی که آثارش در روزنامه‌های مهم جهان منتشر شد

  متولد ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ بود؛ لیسانس حقوقش را رها کرد و به دنبال هنر رفت تا در کاریکاتور ایران سنت‌شکنی و نوآوری داشته باشد و به قول یکی از منتقدان هنری، کاری کند که دنیای امروز اردشیر محصص را هنرمندی متفکر بداند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۶:۲۰

  گفتمان دانشگاه شکست‌خورده‌است

  پرسش بنیادین این است که در جدال بین تقی رفعت و بهار چه کسی پیروز میدان بود؟ در جدال بین گروه ربعه و سبعه چه کسی پیروز شد؟ در جدال بین حمیدی شیرازی و شاملو چه کسی پیروز بود؟ ما هنوز گویا از تاریخ درس نگرفته‌ایم!

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۵:۴۰

  غربزدگی؛ اندیشه وارداتی در میدان سیاستگذاری

  اولین موضوع مهمی که جلال آل احمد در بدو کتاب خود به آن پرداخته است سیاست وابستگی اقتصادی شرق به غرب است که از نظر جلال، با استعمار کشورهای آسیایی و آفریقایی توسط کشورهای غربی آغاز می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۵:۲۰

  آشنایی بامیراثی ایرانی درجنوب بمبئی/ مسجدی که بنام مغولان زده شد!

  در میان پیچ و خم‌های تاریک دانگری (جنوب شهر بمبئی)، مسجد ایرانیان، سند بزرگی از معماری فارسی است؛ مسجدی که بازدیدکنندگان به اشتباه، آن را ساخته مغولان می‌دانند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۵:۰۰

  کتاب «نظام آموزشی و ساختن ایران مدرن» منتشر شد

  کتاب «نظام آموزشی و ساختن ایران مدرن» مراحل، نحوه و نقش ورود نظام آموزشی غربی در تحول جامعه ایرانی در سه بخش: دوره قاجار، دوره رضا پهلوی و دوره محمدرضا پهلوی و یک فصل دوره جمهوری اسلامی بررسی شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۴:۴۰

  علی‌اشرف صادقی: لازار معتقد بود که فروغ بااستعدادترین شاعر معاصر است

  علی‌اشرف صادقی با اشاره به خدمات ارزشمند ژیلبر لازار گفت: من در دورانی که در پاریس دانشجو بودم، با لازار در ارتباط بودم؛ البته او استاد من نبود و من از راه مقالات و کتاب‌های او خیلی مطلب آموخته‌ام. در حقیقت می‌توانم بگویم که او استاد باواسطه من بوده و این واسطه آثار او بوده است.

 • آگامبن ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۴:۲۳

  صوت/آگامبن: سیاست باطنی (2)

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۴:۲۰

  لقب ایراندوست را دهخدا به ریچارد فرای داد

  بهمن زبردست می‌گوید: فرای در خاطرات خود از مرحوم دهخدا که با او خیلی دوست بوده، بسیار تعریف کرده است، مرحوم دهخدا به او لقب ایراندوست داده بود و فرای هم در تمام مواردی که به فارسی امضا می‌کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۴:۰۰

  نمی‌توانیم به‌صورت عام به مردم بگوییم کتاب بخوانند

  حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی در آئین اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، بیان کرد: نمی‌توانیم به‌صورت عام به مردم بگوییم کتاب بخوانند. چه کتابی و چگونه بخوانیم مهم است. به این سوال‌ها باید پاسخ داد. اگر سیر مطالعاتی با موضوعات مشخص برای اهل مطالعه ایجاد نکنیم، مطالعات به شکل هرز در جامعه شکل می‌گیرد و کتابخوانی به معنای واقعی در جامعه وجود نخواهد داشت.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۰

  انتشار جدیدترین شماره فصلنامه «نقد و نظر»

  جدیدترین شماره فصلنامه علمی ـ پژوهشی نقد و نظر با هدف شناساندن مسائل جدید در حوزه فلسفه، الهیات فلسفی، دین‌ورزی و ارائه دستاوردها و تولیدات فکری اندیشمندان و محققان منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۳:۲۰

  همکاری۱۰۰ نخبه منتخب معاونت علمی و فناوری با دانشگاه آزاد

  معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد ۱۰۰ نخبه منتخب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در واحدهای این دانشگاه فعالیت خواهند کرد.

 • فروید ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۳:۰۲

  کودکی را می‌زنند

  زیگموند فروید

  این نوشته ها از نسبتی میان درمان بالینی و تأمل در نفس حکایت دارند که در نتیجة آن، مسائل روانی به‌منزلة مسائلی برخاست از شکاف‌های زندگی مدرن ظاهر می‌شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۳:۰۰

  توقف بیجا مانع کسب نیست!/ پرسه زن‌هایی که تبدیل به خریدار می‌شوند

  کارشناس مطالعات فرهنگی گفت: امروزه همه را تشویق می کنند که به مراکز خرید بیایند و ما شاهد تغییر سیاستی هستیم که پرسه زن را تبدیل به خریدار می کند.امروز توقف بیجا خوب است ودیگر مانع کسب نیست.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۲:۴۵

  همایش ملی «نقد مبانی سلفی گری» برگزار می شود

  همایش ملی «نقد مبانی سلفی گری» با محورهایی همچون مبانی و ابعاد فلسفی – عرفانی و مبانی و ابعاد کلامی توسط دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۲:۰۰

  کارنامه کاردانی به کارشناسی منتشر شد/جزئیات مصاحبه فوریتهای پزشکی

  کارنامه پذیرفته‌شدگان نهایی رشـته‌های متمرکز و ‌معرفی‌شدگان رشته های نیمه‌متمرکز فوریت‌های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۷ منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۱:۴۰

  انتقال حوزه معارف از معاونت آموزشی به فرهنگی و دانشجویی

  سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حوزه معارف از معاونت آموزشی به معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی منتقل می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۱:۲۰

  برگزاری نشست مشترک کمیسیون آموزش مجلس و مسئولان وزارت علوم

  مسئولان ارشد وزارت علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشگاه‌ها، با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نشست مشترک برگزار کردند.

 • آل احمد ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۱:۰۷

  رضا داوری اردکانی/ ملاحظه‎ای دربارۀ آل‎احمد و غرب‎زدگی؛

  جلال؛ مثال روشنفکری ایران

  آخرین بار که دیدمش قبل از سفر بی‎بازگشتش به شمال بود، با لحنی خداحافظی کرد که کمتر با آن لحن سخن می‎گفت، گویی مرگ را دیده بود. مرگ با ماست ولی ما سعی می‎کنیم از آن غافل شویم زیرا یاد مرگ کار دنیا را مختل می‎کند، ولی وقتی زمانش نزدیک می‎شود فراموش کردنش آسان نیست و چه‌بسا که آثار نزدیک شدنش در حرکات و سکنات آدمی نیز ظاهر ‎شود. در هنگام خداحافظی به فردید گفت لااقل این (به من یعنی داوری اشاره کرد) و من می‎توانستیم حرف‎هایت را بنویسیم اما خود نخواستی.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۱:۰۰

  آزمون زبان انگلیسی «تولیمو» ۲۲ شهریور برگزار می شود

  کارت‌ صد و سی امین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته از سه شنبه ۲۰ شهریور توزیع می شود، این آزمون پنجشنبه ۲۲ شهریور برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۰:۴۰

  سازمان دهی ارتباط دانشگاه ها با هیات دولت

  رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: باید ارتباط دانشگاه ها با هیات دولت از طریق کارگروه هایی سازمان دهی شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۰

  اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۷ تا پایان هفته

  فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های تحصیلی با آزمون و همچنین رشته‌های تحصیلی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی کنکور ۹۷ تا پایان هفته جاری اعلام می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۷:۰۰

  جواد مجابی: مطالعه تاریخ یک امر ضروری است نه یک امر تفننی

  جواد مجابی می‌گوید: ما به عنوان یک ملت باید بدانیم در گذشته ما و جهان چه اتفاقی افتاده تا اکنون را بتوانیم بهتر بفهمیم و به طرف آینده حرکت کنیم.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۶:۴۰

  ایران‌شناسی احسان یارشاطر و تحکیم مبانی حکمت ایرانشهری / محمود جعفری دهقی

  یارشاطر در تاسیس و برپایی انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی و نیز بنیاد امریکایی ایران‌شناسی و مراکز ایران‌شناسی بسیاری از دانشگاه‌های امریکا نقش مؤثری داشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۰

  آیا سیاست رضاشاه بی‌طرفی بود یا اتلاف وقت؟

  محاسبات رضاشاه اشتباه از آب درآمد و یکی از تلخ‌ترین حوادث تاریخ معاصر ایران که همان اشغال ایران از سوی متفقین بود به وقوع پیوست.