نمایش همه
 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۰۹:۴۴

  رتبه دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی ایران در جمع برترینهای علوم طبیعی

  رتبه ۸۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی ایران در رتبه بندی ۲۰۱۹ «نیچرایندکس» اعلام شد. در این رتبه بندی موسسات و دانشگاه های جهان بر پایه پژوهش های با کیفیت در علوم طبیعی درجه بندی شده اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۷:۰۰

  جزئیات انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸ منتشر شد/ نحوه تصحیح معدل

  نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۸ اعلام شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۶:۳۲

  کارگاه بررسی تحلیلی مکتب فلسفی پراگماتیسم برگزار می‌شود

  کارگاه بررسی تحلیلی مکتب فلسفی پراگماتیسم ۲۰ تیرماه در مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۶:۰۰

  انتشار کتابی درباره ترجمه‌های عربی رباعیات خیام در مصر

  اخیرا کتابی در مصر درباره ترجمه‌های مختلف و متعددی که از رباعیات خیام به زبان عربی در طی سالیان صورت گرفته، منتشر شده که مولف در آن به تحلیل و بررسی آن‌ها پرداخته است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۵:۴۵

  کنفرانس ارسطوگرایی و افلاطون‌گرایی در تاریخ فلسفه برگزار می‌شود

  کنفرانس ارسطوگرایی و افلاطون‌گرایی در تاریخ فلسفه در روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ در پاویا، ایتالیا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۵:۳۰

  چگونه آسان و ارزان سفر کنیم؟

  اگر اهل مسافرت های داخلی و خارجی باشید حتما تجربه خرید بلیط هواپیما کیش آن هم به صورت آنلاین را از سامانه فروش بلیط هواپیما سیمرغ 24 را دارید. در کنار این می توانید با مراجعه به سایت آژانس مسافرتی تکتازان پرواز عرش تور تایلند مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی شرایط بهترین تور تایلند را برای خود خریداری کنید.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۵:۳۰

  تلاش پیرمرد رزق روح بود

  در تهرانگردی احمد مسجدجامعی به مناسبت روز قلم به دیدار اهل قلم رفتیم. نخستین گام از این تور فرهنگی به کتابخانه تخصصی حسن انوشه و گپ و گفتی با این چهره برتر ادبی اختصاص داشت.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۵:۱۵

  بازار کتاب کودک به سوی دیجیتالی‌شدن می‌رود

  حسین شیخ‌رضایی با بیان اینکه بازار کتاب کودک به سوی دیجیتالی‌شدن می‌رود، گفت: کتاب‌ها در حال تبدیل به نسخه‌های دیجیتال هستند و شرایطی ایجاد می‌شود که کم‌کم کتاب چاپی برای تولید شدن نیاز به دلایل قانع کننده‌ای دارد و کتابی دوام می‌آورد و چاپ کاغذی‌اش منطق توجیهی داشته باشد و قابل ترجمه به نسخه دیجیتال نباشد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۵:۰۰

  دو مشکل رایج در تعمیر ماشین ظرفشویی

  شرکت آریابهکار متخصص در تعمیر لوازم خانگی در این مقاله به دو مشکل رایج که در سرویس ماشین ظرفشویی به وجود می آید اشاره می کند و راه حل هایی برای عیب یابی ظرفشویی ارائه می دهد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۴:۵۴

  حسین هوشمند از نظریه رالزی درباب توسعه پایدار می‌گوید

  نشست «به سوی یک نظریه رالزی درباب توسعه پایدار» در کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

 • مارکس ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۴:۵۰

  شخصیت انگلس در پس دوستی با مارکس؛

  انگلس و مارکس: روایت یک دوستی

  دوستی انگلس با مرگ مارکس قطع نمی‌شود. منظور ما اشاره به کمک‌های مادی انگلس به دختران مارکس نیست، همان‌طور که به پدرشان کمک کرده بود، بلکه به تلاش‌هایی نظر داریم که او برای شناساندن آثار مارکس به جهان مبذول می‌دارد. مشارکت در ترجمه‌ی این آثار به زبان‌های مختلف (به‌ویژه به انگلیسی و فرانسه)، نظم و ترتیب دادن به این نوشته‌ها و شرح و توضیح آن‌ها به لحاظ تاریخی، نوشتن مقدمه‌های روشنگرانه بر نوشته‌های مارکس به‌منظور تأکید بر فایده‌ی آن‌ها برای کشورها و مبارزاتی که این آثار به آن‌ها اختصاص یافته‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۴:۰۰

  کدام هتل های شیراز، محبوب مسافران هستند؟

  هتل چمران شیراز یکی از لوکس ترین هتل های این شهر است که با پنج ستاره درخشان بر بام شیراز و خوش آب و هوا ترین منطقه آن بنا شده است.

 • هنر زنده ماندن ۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۱۲:۰۹

  هنر زنده ماندن

  آرتور شوپنهاور

  در این کتاب به زبانی دقیق و عینی، و نیروی استدلال کم‌نظیر، و در عین‌حال با بیان روراست و رک و پوست‌کنده، با دیدگاه کامل شوپنهاور در مورد زندگی از تمام جوانب آن روبه‌رو می‌شویم و وحدت موضوعی آن، خواننده و پژوهشگر را از مراجعه به آرای پراکنده وی در این باب، در لابه‌لای انبوه آثارش بی‌نیاز می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۷:۰۰

  به ‌سوی ملی‌گرایی مدنی/ صورت‌های ناسیونالیسم در گفت‌وگو با رضا ضیا ابراهیمی

  مصدق ناسیونالیست بی‌جاساز نبود. او با ناسیونالیسم پیشااسلام‌گرای دولت مشارکت نکرد، هرگز پرچم آریایی را برنیفراخت و در عوض طرفدار میراث شیعی ایران بود. مصدق اغلب از امام حسین(ع) در مجلس نقل قول می‌کرد، چیزی که مطلقا خلاف ناسیونالیسم بی‌جاساز است. او می‌گفت: هر شخص محترمی تا آنجا که قادر است، باید از کشور خود بر اساس دو اصل دفاع کند و خود را منقاد هیچ قدرتی نکند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۳۰

  هم سینمای موج نو و هم فیلمفارسی از سنت تئاتر می‌آید

  ​دومین نشست چشمه‌خوانی با عنوان «درباره‌ی موج نو، پنجاه سال بعد» با حضور کیانوش عیاری، رضا کیانیان، هوشنگ مرادی‌کرمانی، محسن آزرم و احمد طالبی‌نژاد در کتابفروشی نشرچشمه‌ کارگر برگزار شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۶:۰۰

  خط بطلان برافسانه تبعید و وراثت/سکوت صهیونیستها درباره حمیر و خزر

  یکی از نتایج مهمی که کتاب «اختراع قوم یهود» درباره افسانه تبعید این قوم می‌گیرد، این است که یهودیان به زور از سرزمین‌شان رانده نشدند و هیچ بازگشت داوطلبانه‌ای هم به‌ آن‌جا نداشته‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۵:۳۰

  ثمینی درباره «جنگ‌ها و بدن‌ها» سخنرانی می‌کند

  نشست معرفی و بررسی کتاب «جنگ‌ها و بدن‌ها؛ نشانه تن در فرهنگ و سینمای پساجنگ ژاپن» نوشته نغمه ثمینی برگراز می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۵:۰۰

  دیدگاه عباس کیارستمی درباره جایگاه شعر در ایران و جهان

  زنده‌یاد عباس کیارستمی معتقد بود که درد و شعر به‌ هم آمیخته است و از این رو ایران سرزمین تولید شعر و مخاطب شعر است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۴:۳۰

  بررسی عشق رمانتیک با دیدگاه یونگ و افسانه تریستان و ایزولت

  کتاب «عشق رمانتیک» نوشته رابرت جانسن با ترجمه بارانه عمادیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۴:۰۰

  یادنامه محسن جهانگیری چاپ می‌شود

  «یاد جهان» یادنامه محسن جهانگیری استاد فقید گروه فلسفه دانشگاه تهران به چاپ می‌رسد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۳:۰۰

  کتاب «مارکس درباره جنسیت و خانواده» نقد و بررسی می‌شود

  نشست نقد و بررسی کتاب «مارکس درباره جنسیت و خانواده» نوشته هتر براون از سوی نشر شیرازه در خانه گفتمان شهر (وارطان) برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۲:۳۰

  «مجالس سبعه» بر اساس نسخه موزه مولانا منتشر شد

  نسخه ویرایش شده به رسم‌الخط فارسی امروزی «مجالس سبعه» مولانا جلال‌الدین بلخی بر اساس نسخه موزه مولانا در قونیه منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۲:۰۰

  «تفریحات ایرانیان» نقد و بررسی می‌شود

  کتاب «تفریحات ایرانیان» با عنوان مسکرات و مخدرات از صفویه تا قاجار چهارشنبه 19 تیرماه در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۳۰

  الزام دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به چاپ مقاله در نشریه دانشگاه

  رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد گفت: از ابتدای مهر ماه سال جاری دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد موظف هستند یکی از مقالات پایان نامه خود را در نشریات دانشگاه به چاپ برسانند.

 • خرافات ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۰۸

  بررسی ساختار خرافه؛

  وقتی ساحر سنگی به شکم خود می‌بندد

  رازها جهان را قابل تحمل می‌سازند؛ اما واقعیت‌های پیشاپیش رمزگذاری‌شده باید از طریق روش‌ها و ابزارها به صورت معقول مورد رمزگشایی و کشف قاعده قرار گیرند. فیسک معتقد است که واقعیت‌ها (امر واقع) در نظامی قانونمند از نشانه پیش‌تر رمزگذاری شده‌اند که آحاد یک فرهنگ به آن پایبندند. در هر فرهنگی آنچه واقعیت خوانده می‌شود محصول رمزگان همان فرهنگ است و ممکن است واقعیتی عینی و یا تجربی باشد؛ اما اگر هیچ شیوۀ جهان‌شمول یا عینی برای ادراک و فهم آن وجود نداشته باشد آن واقعیتِ از قبل رمزنگاری‌شده بنا به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگ آن قوم کشف نمی‌شوند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۱:۰۰

  روبرت صافاریان: منتقدان سینمایی در شکل‌گیری سلیقه‌ عمومی نخبگان نقش دارند

  روبرت صافاریان گفت: نوشته‌های منتقدان سینمایی روی قشر سینمادوست روشنفکر تاثیر می‌گذارد و این مخاطبان ویژه به نوبه‌ خود در شکل‌گیری سلیقه‌ عمومی نخبگان نقش بازی می‌کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۰:۳۰

  تحلیل و گفت‌وگو درباره کتاب «سرمایه در سده بیست‌ویکم»

  چهارمین جلسه از سلسه نشست‌های «فلسفه، سیاست و اقتصاد» به تحلیل و گفت‌وگو درباره کتاب «سرمایه در سده بیست‌ویکم» نوشته توماس پیکتی اختصاص یافته است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۰:۰۰

  فاضلی: سیاست‌های فرهنگی در دانشگاه‌های دولتی» نه مجیزگوست و نه شالوده شکن

  فاضلی می گوید: نوع نقد ارائه شده در کتاب «سیاست‌های فرهنگی در دانشگاه‌های دولتی» نه از نوع مجیزگویی است و نه از نوع شالوده‌شکنی. به همین دلیل با وجود اینکه سیستم را با نقد مواجه می‌کند نمی‌تواند با انگ‌های مختلف از قبیل سکولار و... از سوی آن رد شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۷:۰۰

  نصرالله پورجوادی : حکمت خالده «سید حسین نصر» به کار ایران نمی‌آید/ چیزی از او یاد نگرفتم

  نصرالله پورجوادی در گفت‌وگویی که با ایبنا داشته از دست‌های پشت پرده‌ای گفته که باعث رفتن او از نشر دانشگاهی شدند. او همچنین به اختلافات اساسی فکری‌اش با سید حسین نصر اشاره کرده و می‌گوید: او از دور دستی برآتش داشته ولی ما در وسط آتش، درون تنور بوده‌ایم.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۶:۳۰

  بازگشت به روسیه/ گزارشی از موج تازه ترجمه آثار مهم ادبیات روس به زبان فارسی و دلایل آن

  در دو دهه گذشته ترجمه‌های مرجعی از آثار ادبیات روس از جمله نمایشنامه‌های چخوف، «برادران کارامازوف»، «جنایت و مکافات»، «قمارباز»، «آناکارنینا» مهمان قفسه‌های کتابفروشی‌های ایران شدند اما اصغر رستگار، پرویز شهدی، احد علیقلیان و حمیدرضا آتش‌برآب خود را ملزم به ترجمه دوباره این آثار دیده‌اند.