نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۲:۴۰

  فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری حذف نشده است

  رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری حذف نشده و دانشجویان ورودی ۹۵ تا سال آینده فرصت دارند آن دسته از دانشجویان ۹۴ نیز که دارای حمایت مالی هستند اعزام می شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۲:۲۰

  همکاری های علمی و تحقیقاتی ایران و مالزی توسعه می یابد

  در دیدار قائم مقام وزیر علوم با معاون سازمان امور تحصیلی مالزی بر گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی ایران و مالزی تاکید شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۲:۰۰

  آزادارمکی: اشرف استبداد را مانع بزرگ رشد سرمایه‌داری در ایران می‌داند

  آزاد ارمکی گفت: اشرف استبداد را مانع بزرگ رشد سرمایه‌داری در ایران می‌داند و یکی از مشکلاتی که این سنت (اشرف، کاتوزیان و...) دارند از تعریفی است که از استبداد دارند در حالی که استبداد خیلی وقت است که در ایران مرده و استبداد نیست که عاملیت می‌کند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۱:۴۰

  مامور اطلاعاتی که در جنگ جهانی اول به ایران اعزام شد

  «ماموریت به ایران، ایران در جنگ جهانی اول» نوشته مارتین هنری دانوهو با ترجمه شهلا طماسبی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد. دانوهو در اوایل جنگ جهانی اول به عنوان خبرنگار دیلی کرونیکل در بالکان، به مأموریتی اطلاعاتی در ایران اعزام می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۱:۲۰

  شازده کوچولو با نگاهی تازه

  «محبوب‌ترین شاهزاده» دنیا نقد و پویشی است بر ترجمه‌های مختلف رمان شاهزاده کوچولو اثر آنتوان دُسنت اگزوپری که به کوشش مژده ژیان منتشر شده است. همچنین نمایشنامه‌ای بر اساس این کتاب نوشته شده که به گفته مولف نگاهی تازه به این کتاب معروف دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۱:۰۰

  بسترهای فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذاری زنان در دوران ایلخانی

  پژوهشگر مرکز ایرانشناسی آکادمی علوم اتریش گفت: دستیابی به جزئیات تاریخ ایران زمین در بازه زمانی حکومت مغول و دوران ایلخانی بدون داشتن اطلاعات کامل در خصوص نقش و تأثیرگذاری زنان و بسترهای فرهنگی و اجتماعی آن، عملی و مبتنی بر حقیقت نیست.

 • لویاتان ۱۳۹۷/۰۸/۱۵

  تفسیری فلسفی از مفهوم پدرسالاری در تاریخ ایران در مصاحبه با سیاوش جمادی (۸)؛

  در زنجیر مناسبات شاهی-بندگی

  ما نه در خواص نه در عوام یا تودۀ مردم، هیچ اثری، هیچ اثری از این‌که جز مناسبات شاهی-بندگی ساختار دیگری نیز ممکن است نمی‌بینیم. در این صورت حتی ستم‌دیدگان و مدافعان ستم‌دیدگان راهی جز این نمی‌شناسند که با احکامی که روی کاغذ است، حاکمی را که متکی به زور عریان است وادارند تا از خشیت‌اش بکاهد و بر رحمت‌اش بیفزاید و اگر جان به لبشان رسید شاهی را ببرند و شاهی دیگر به جایش نشانند. نمونۀ اسطوره‌ای آن داستان کاوه است و نمونۀ تاریخی آن فراوان.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۰:۴۰

  شهرام‌نیا: احتمال عرضه کتاب‌های قاچاق در نمایشگاه‌های استانی بسیار کم است

  مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: در نمایشگاه‌های استانی به لحاظ گردش کار و نوع واگذاری امور در غرفه‌ها، احتمال عرضه کتاب‌های قاچاق بسیار کم است زیرا ساختار آن چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۱۰:۱۷

  سمیعی گیلانی: دبیرسیاقی از مستوفیان برتر زمان خود بود

  مراسم یادبود سیدمحمد دبیرسیاقی با عنوان «دبیری به سیاق دبیران کهن» با حضور دوستداران ادب و هنر فارسی در قزوین برگزار شد. احمد سمیعی‌گیلانی در این مراسم گفت: شان بالایی که او برای انتقادپذیری و انتقاد کردن ایجاد کرده بود سبب شده بود تا دوستان به راحتی بتوانند به او نزدیک شوند، سوالاتشان را بپرسند و این روحیه انتقادپذیری از او به سایر بزرگان نیز سرایت کرده بود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۷:۰۰

  بیژن کامکار: دوران طلایی موسیقی اصیل ایرانی با چاووش شروع شد

  بیژن کامکار گفت: دوران طلایی موسیقی اصیل ایرانی با گروه چاووش و تلاش های پدرانه هوشنگ ابتهاج شکل گرفت.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۶:۴۰

  تمدید مهلت ثبت نام درکلاس‌های آموزشی پاییز مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (پژوهشکده ابوریحان بیرونی)

  مهلت ثبت نام در کلاس های آموزشی فصل پاییز مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی(پژوهشکده ابوریحان بیرونی) تا ۲۰ آبان تمدید شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۶:۲۰

  کتاب‌ «موسیقی بر ضرب‌آهنگ فقه و قانون» منتشر شد

  کتاب‌ «موسیقی بر ضرب‌آهنگ فقه و قانون»، دستاورد پژوهش انجام‌شده در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، از سوی انتشارات این پژوهشگاه منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۶:۰۰

  مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون در کاردانی به کارشناسی تمدید شد

  مهلت ثبت‌نام و پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسـته سال ۱۳۹۷ تا ۲۷ آبان تمدید شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۵:۴۰

  گروه فلسفه و علوم در تمدن اسلامی تشکیل می‌شود

  اولین جلسه شورای علمی گروه «فلسفه و علوم در تمدن اسلامی» در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به ریاست «علی‌اکبر ولایتی» برگزار شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۵:۲۰

  ساماندهی جذب هیات علمی در پیام نور/ استخدام عضو جدید متوقف شد

  رئیس دانشگاه پیام نور از توقف جذب هیات علمی جدید در این دانشگاه خبر داد و گفت: تنها در صورت نیاز عضو هیات علمی جدید جذب خواهد شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۵:۰۰

  اثری برای نشان دادن تلاش تهی‌دستان در مواجهه با بی‌عدالتی‌ها

  کتاب «زندگی روزمره تهی‌دستان شهر» در باب نشان دادن زندگی این گروه از مردم و تلاش‌های آنها برای مواجهه با بی‌عدالتی‌ها و فجایع ناشی از سیاست‌ها و سیاستگذاران تألیف شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۴:۴۰

  جدیدترین شماره فصلنامه ذهن با محوریت «فلسفه عرفان» منتشر شد

  جدیدترین شماره فصلنامه ذهن مشتمل بر هشت مقاله علمی پژوهشی با موضوع فلسفه عرفان منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۴:۲۰

  دانشگاههای کره جنوبی با کمبود دانشجو مواجه شد

  آمار کره جنوبی نشان می دهد این کشور با کمبود دانشجو روبرو است و درهمین راستا دانشگاه های این کشور مجبور به جذب دانشجوی خارجی هستند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۴:۰۰

  معوقات پاداش پایان خدمت اعضای علمی و غیر هیات علمی پرداخت شد

  معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: معوقات پاداش پایان خدمت دوسال گذشته اعضای علمی و غیر هیات علمی دانشگاه‌ها پرداخت شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۳:۴۰

  نگرش خطی و محدود کمکی به حل مسائل فرهنگی و دانشجویی نمی کند

  معاون فرهنگی وزارت علوم گفت:داشتن هرگونه نگرش خطی و محدود، کمکی به حل مسائل فرهنگی و دانشجویی نمی کند و ضرورت دارد به اندیشه ها، سلایق و خرده فرهنگ های دانشجویی داخل دانشگاه توجه شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۳:۲۰

  سیاستمداران متوهم‌اند که جامعه را می‌شناسند/ ناکارآمدی بوروکراسی

  آزاد ارمکی در گفتگویی درباره دیدار رئیس جمهور با جامعه شناسان گفت: کسانی که درحوزه ساختار نظام سیاسی اجتماعی ایران هستند مهمترین نکته‌ای که باید بشناسند این است که بروکراسی ناکارآمد شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۳:۰۰

  در نشست تخصصی «کوروش در نگاه موافقان و مخالفان» مطرح شد؛ ایرانیان رویاهای خود را در منظر کوروش می‌بینند

  استادیار فرهنگ و زبان باستانی می‌گوید: تا حدود سال‌های انقلاب کوروش در میان کشمکش‌های گفتمان بین ملی‌گرایان و چپ‌گرایان تبدیل کرد و پس از انقلاب نیز به مناقشه‌ای میان گفتمان ملی و گفتمان اسلامی تبدیل شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۲:۴۰

  بهشتی‌پور: این کتاب به صورت کاملا مستند سردرگمی آمریکا در برابر انقلاب ایران را نشان می‌دهد

  مهدی مطهرنیا می‌گوید: ادبیات نظری درباره انقلاب اسلامی آشنا و شناخته شده است اما تاریخ‌نگاری عینی انقلاب‌اسلامی از مسائلی است که در باب آن غفلت شده است. یعنی یک نفر به عنوان مورخ تاریخ عینی و نه تاریخ نظری به دیرینه‌پژوهی در باب انقلاب اسلامی بپردازد. کتاب کریستین امری به سراغ یک موزائیک از این سطح وسیعی می‌رود و سعی می‌کند آن را خوب بازشکافی کند. آن موزائیک هم نقش جیمی کارتر در ارتباط با آن انقلاب اسلامی است. چیزی که همواره مطرح بوده و چه از جنبه ژورنالیستی و چه از جنبه تحلیلی همواره به آن پرداخته شده است. اما تدقیق در این نقش با تمرکز بر اسناد امری است که در این کتاب صورت گرفته است. در این میان حتی توضیحات مترجم هم به دقت کتاب کمک کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۲:۲۰

  متولی جمع‌آوری اسناد تئاتری کیست؟

  خانه تئاتر در حالی قصد راه‌اندازی موزه آنلاین تئاتر را دارد که این هنر قدیمی با وجود پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته هنوز جایی را برای جمع‌آوری اسناد و آثار ارزشمند به جا مانده از بزرگان تئاتری مملکت ندارد و با توجه به کمبود بودجه‌ی این حوزه معلوم نیست آیا تاسیس یک موزه‌ی آنلاین به مرحله‌ی عملی شدن می‌رسد یا این طرح هم ناکام باقی می‌ماند؟!

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۲:۰۰

  در هشتمین کنگره ایران‌شناسی اسپانیا بیان شد: کلمه ایران‌شناسی برای بسیاری از کشورها عجیب و غریب است

  هشتمین کنگره بین‌المللی انجمن ایران‌شناسی اسپانیا در حالی در دانشگاه تهران آغاز شد که دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا از بی‌توجهی‌ها نسبت به این انجمن نوپا در این کشور غرب اروپا خبر داد.

 • علم ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۵۲

  علم و دیپلماسی

  پیر برونو روفینی

  مطالعات مربوط به حوزه علم، فناوری و نواوری با هم ارتباط متقابل دارند و به تبع آن، سیاست‌های مرتبط با این حوزه‌ها و مطالعات درباره این سیاست‌ها نیز با هم در پیوند هستند.  

 • صمد ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۵۱

  قصه های بهرنگ

  صمد بهرنگی 

  آیا نباید به کودک بگوییم که بیشتر از نصف مردم جهان گرسنه اند و چرا گرسنه شده اند و راه برانداختن گرسنگی چیست؟ آیا نباید درک علمی و درستی از تاریخ و تحول و تکامل اجتماعات انسانی به کودک بدهیم؟

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۲۰

  دکتر نیلی خبر داد: آمادگی دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان ایران شناسی اسپانیا

  رئیس دانشگاه تهران از آمادگی این دانشگاه برای اعطای بورسیه‌هایی برای دانشجویان برجسته ایران شناسی اسپانیا به منظور تقویت تبادلات دو کشور و شناخت ایران توسط محققین اسپانیا خبر داد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۰۰

  وقتی «فرهنگ» به امر نوستالژیک لوکس تبدیل می‌شود

  یک اسطوره‌شناس درباره جایگاه فعلی فرهنگ عمومی در سطح جامعه‌ی ایران معتقد است: امر فرهنگی نزد عامه‌ی مردم به شکل خود به خود مؤثرین و فعال‌ترین است اما نزد خواص جامعه، بخش دولتی یا قشر روشنفکر که متاسفانه قریب به اتفاق هم غرب‌زده هستیم، کم فعال است و به امر نوستالژیک لوکس تبدیل شده است که همه می‌گوییم چه خوب بود اگر کماکان مؤثر بود، اما حیف که نیست. در حالی که کماکان در نزد عامه‌ی مردم فعال است.

 • آدورنو ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۰:۵۱

  حامد صفاریان/نقدی بر ترجمۀ سویه‌های تئودور آدورنو به فارسی؛

  نفی و ایجاب در نسبت آدورنو با هگل

  مترجمان دربارۀ خود آدورنو، و رویکرد او، و نسبت او با فلسفۀ هگل توضیحی ارائه نمی‌دهند، و از زمینه و زمانۀ پدیدآمدن متن و جایگاه آن چیزی نمی‌گویند، و بنابراین خواننده را در مواجهه با متن دست‌تنها می‌گذارند. متأسفانه باید گفت که از این منظر، ترجمۀ انگلیسیِ اثر بر ترجمۀ فارسی برتری قابل توجهی دارد – و اساساً عالَمِ زبان انگلیسی قوت خود را نه لزوماً از ترجمه‌های دقیق، بلکه در اصل بیشتر از همین پُرشماری تألیف‌ها و پژوهش‌ها می‌گیرد. بایسته می‌بود مترجمان فارسی نیز دست‌کم همین مقدمۀ ترجمۀ انگلیسی را به فارسی برمی‌گرداندند.