نمایش همه
 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۰۰

  انقلابیون؛ دهه نخستین

  «انقلابیون؛ دهه نخستین» عنوان نمایشگاه و  کتابی با همین عنوان چاپ نشر نظر است که در گالری پروژه‌های آران افتتاح و رونمایی شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۳۰

  یکتایی و متین‌دفتری: یک گفت‌وگوی دیداری

  گالری دستان+۲ این روزها پذیرای نمایشگاه «منوچهر یکتایی و لیلی متین‌دفتری: یک گفت‌وگوی دیداری» شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۰۰

  انتشار فراخوان جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

  دبیر جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از تلاش برای اعلام فراخوان بخش رقابتی این رویداد موسیقایی تا پایان خرداد ماه سال جاری خبر داد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۰

  ایده فلسفی خاصی در ایران برای طراحی نسبت دانشکده ها با هم نداریم

  میثم سفیدخوش گفت: ما در ایران ایده فلسفی خاص برای طراحی نسبت دانشکده ها با هم نداریم و تنها از جهات بروکراتیک و تقسیم کار ساده به این مهم دست زده ایم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۲۰

  نشست «ماهیت طرح مسئله» برگزار می شود

  گروه تاریخ سیاسی پژوهشکده علوم تاریخی در ادامه سلسله نشست های مسأله یابی در پژوهش های تاریخی ششمین نشست «ماهیت طرح مسئله» را برگزار می کند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۰۰

  کتاب مکتب حکمی تهران و عرفان اسلامی منتشر شد

  کتاب «مکتب حکمی تهران و عرفان اسلامی» اثر جدید محمود شیخ به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۰

  اسطوره و تاریخ ایرانی

  مبنای کار در نمایش «سرآشپز پیشنهاد می‌کند» دراماتورژی اسطوره ضحاک و تبدیل این اسطوره براساس یک نگاه پارودیک به یک کمدی شاد و موزیکال است. البته با توجه به لحظه‌های دهشتناکی که در روایت زندگی و حکومت ضحاک لحاظ شده، کارگردان سعی بر آن داشته تا با ارائه فضای کمدی سیاه و ایجاد گروتسک با لحنی درخورتأمل‌تر بر این تلخی‌ها چیره شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۰

  فرداشب آخرین مهلت ثبت نام در دوره های کاردانی فنی و حرفه‌ای

  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار ثبت نام در دوره های کاردانی نظام جدید فنی و حرفه‌ای سال ۹۶ گفت: ساعت ۲۴ فردا یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه آخرین مهلت شرکت در این دوره ها است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۰

  «۱۳۳ افسانه دوست‌داشتنی دنیا» در بازار ایران/ خشونت را عادی نکنیم

  مترجم «۱۳۳ افسانه دوست‌داشتنی دنیا» با اشاره به این که در این مجموعه از انتشار افسانه‌های خشن و خون‌آشامی پرهیز کرده گفت: نیازی به دامن زدن به خشونت و عادی کردن آن وجود ندارد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۹

  رمانی از مصطفی اسلامیه منتشر شد/ «زنگ موسیقی» در بازار کتاب

  رمانی از مصطفی اسلامیه با عنوان «زنگ موسیقی» روانه بازار کتاب شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۴۰

  انتظار برای افتتاح موزه «علی اکبر صنعتی»/ مرمت بنا و آثار تمام شد

  مرمت موزه علی اکبر صنعتی و مجسمه ها و نقاشی های این هنرمند به پایان رسیده و تحویل سازمان هلال احمر به عنوان مالک آن شده است تا به زودی این موزه روی علاقه‌مندان گشوده شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۲۰

  خبر خوش برای طرح‌های دانش‌بنیان/آغاز رتبه‌بندی تعاونی‌ها از خرداد

  مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون از تضمین ۱۰۰ درصد تسهیلات پرداختی به طرح‌های دانش بنیان خبرداد و گفت:رتبه بندی تعاونی ها از خردادماه امسال آغاز خواهد شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۱

  سیر تکون علوم انسانی مدرن در بستر تمدن جدید غرب/ مواجهه ما با غرب

   محمدرضا قائمی ‏نیک گفت: منازعه‌ای که بین روشنفکران و اسلام‏گرایان مطرح است این است که آیا ما خودمان را به عنوان یک کشور جهان سومی و توسعه‏ نیافته تلقی کنیم که باید مسیر توسعه را طی کنیم؟

 • اصالت هنر ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۹

  آیا هنگام ارزیابی آثار بزرگ، پدیدآورندگان آن‌ها را هم باید از غربال اخلاقیات گذراند؟

  بحثی در اصالت

  لذت حاصل از مشاهدۀ اصل و نه بدل یا دست‌کم تصور اینکه مشاهدۀ اصل در مقایسه با بدل، منشأ لذت بیشتر است، ناشی از آن است که تجارب بی‌واسطه و اصطلاحاً دست‌اول بیشتر رضایت خاطر را فراهم می‌سازند. ما به نسخه‌بردار، بدل‌ساز یا جاعل به‌مثابۀ حائلی میان خود و تجربۀ زیباشناختی می‌نگریم؛ حائلی که ما را از لذت تجربۀ مستقیم و سهیم شدن در نگاه هنرمند دور می‌کند. توضیح سلبی این فرایند روان‌شناختی این است که تجارب بی‌واسطۀ هنری به ما امکان سهیم شدن در عظمت آن آثار را می‌بخشد و علاوه بر آن، ما با اطمینان از اصالت و اعتبار اثر، فضای امن‌تری برای اظهار فضل می‌یابیم.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۱

  ۱۸ دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفتند

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد ۱۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۰۲ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۶:۳۰

  نمی‌گویم به احترام فروغی همه بایستیم و کلاه از سر برداریم!

  رئیس فرهنگستان علوم ایران گفت: فروغی چه او را دوست بداریم و چه دوست نداریم، یکی از مؤثرترین و جامع‌ترین شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی دوران مشروطیت تا سال ۱۳۲۱ است. فروغی ۸۱ سال پیش کتاب‌های خوبی درباره تاریخ و فلسفه نوشته است که هنوز تنها کتاب تاریخ و فلسفه‌ای است که ایرانیان تألیف کرده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۶:۰۰

  نشست فلسفه سیاسی صدرالمتألهین برگزار می‌شود

  نشست علمی «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۵:۵۳

  «فلسفه همچون سیاست فرهنگی» فرافلسفی‌ترین کتاب رورتی است

  کتاب «فلسفه همچون سیاست فرهنگی» را شاید بتوان فرافلسفی‌ترین کتاب رورتی خواند. برخلاف مجموعه مقالات قبلی، در این کتاب او که اینک جایگاه مستحکمی در فلسفه‌ معاصر یافته و چندین کتاب مشترک با منتقدانش به چاپ رسانده است، کمتر به دفاع از خود در برابر اتهاماتی همچون نسبی‌گرایی و پسامدرنیسم می‌پردازد.

 • فضل ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۳۵

  فضل‌الله استرآبادی و حروفیه

  شهزاد بشیر

  این پژوهش کوتاه و خواندنی در زندگی و اندیشة فضل‌الله استرآبادی همچنین تاریخچه‌ای از نهضت او ارائه می‌دهد، میراثی را که او برای آیندگان به جا گذاشت تحلیل می‌کند و فهرستی از منابع دیگر برای مطالعة بیشتر عرضه می‌کند که برای عموم خوانندگان مفید و راهگشا تواند بود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۱۰

  ​انتشار کتابی جدید درباره آلبر کامو

  کتاب «آلبر کامو: عناصر یک زندگی»، اثر رابرت زارتسکی با ترجمه محمد حکمت توسط انتشارات نفیر راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۳۰

  رمان «مردی به نام اُوِه» چگونه جهانی شد؟

  کتاب «مردی به نام اُوِه» نوشته «فردریک بکمن»، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار جوان سوئدی است که در طی سال گذشته نگاه‌های بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۱۲

  عمر طولانی پیوند شهر و سینما

  کتاب « شهرها و سینما» نوشته باربارا منل با ترجمه مشترک نوید پورمحمدرضا و نیما عیسی‌پور منتشر شده است. این کتاب از سوی نشر بیدگل روانه بازار شده و در ششمین آیین کتاب سال سینما هدهد زرین را از آن خود کرده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۳۰

  امضای تفاهم نامه‌ای با هدف بازسازی رابطه نهاد وقف و علم و فناوری

  تفاهم نامه همکاری مرکز تحقیقات و توسعه وقف دانشکده الهیات و ادیان و سازمان اوقاف و امور خیریه توسط معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، دکتر ابطحی و معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان اوقاف، مهندس روح الامینی امضا شد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۰۰

  نشست فلسفه سیاسی صدرالمتألهین برگزار می‌شود

  نشست علمی «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا، سه شنبه دوم خردادماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۱:۰۰

  نظریه هنجاری کانت بررسی شد

  «کنستانتین پولاک» در قالب کتابی به بررسی نظریه هنجاری کانت پرداخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۰:۳۰

  عقل حجت خداست/ ملازمت حیا و دین با عقل

  مرحوم شیخ کلینی برای نشان دادن اهمیت عقل و جایگاه آن در منظومه اعتقادات و معارف دینی کتاب بزرگ الکافی را با کتاب العقل و الجهل آغاز کرده است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۰:۰۰

  تاریخ تجدد مآبی ما، تاریخ تفکر نیست/ فروغی فیلسوف نبود

  داوری اردکانی در نشست بررسی آثار محمدعلی فروغی گفت:تاریخ تجدد مابی ما تاریخ تفکر نیست. تاریخ فراگرفتن و آموختن معلومات آماده است. ما در دوره جدید به علم آموختنی و آموزشی بیشتر توجه کرده ایم.

 • الیتیستی ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۹:۲۴

  نقدی بر مبانی فکری تاریخ‌نگاری الیتیستی؛

  تاریخ‌نگاری مبتنی بر قهرمان‌گرایی و دوگانه‌سازی الیت-توده

  «تاریخ فکر» معادل «تاریخ تحولات اجتماعی» نیست و نباید جای آن را بگیرد یا بر نگارش آن سلطه داشته باشد. البته خود این تفکیک به‌معنای مرزبندی عبورناپذیر و نوعی دوگانگی نیست؛ تاریخ فکر بخشی از تاریخ تحولات اجتماعی است و لازم است در پیوند با دیگر مؤلفه‌های زیست اجتماعی، در الگو یا الگوهای چندوجهی و متکی بر مبانی تأمل‌شده نگریسته شود. همین نکته دربارۀ دیگر حوزه‌های تاریخ‌نگاری نیز صادق است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۹:۱۶

  نشست «ادب ادیب در ترجمه متون فلسفی» برگزار می‌شود

  نشست «ادب ادیب در ترجمه متون فلسفی» از سلسله نشست های نقد و بررسی متون فلسفی در زبان فارسی، سمینار «فلسفه و فارسی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 • بتهوون ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۷:۴۲

  بتهوون انسان پیروز

  امیل لودویگ

  بتهوون مردی بهره مند از ارادۀ نیرومند است که رویای دستیابی به قدرت، شهرت و پیروزی او را آسوده نمی گذارد.