ادبیات

کل اخبار:846

 • ۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۰:۲۰

  رویکرد ادبی سینماگران حاضر در جشنواره 37ام فیلم فجر؛سیمای شاعری در میان جمع

  «ناگهان درخت» آخرین ساخته صفی یزدانیان روایت یک شاعر از زندگی و مرگ در طول پنجاه سال عمر خود است.

 • جغد ۱۳۹۷-۱۱-۰۹ ۱۲:۲۱

  هشت داستان پیوسته جغد برفی

  فاطمه مهر خان سالار

  این مجموعه داستان شامل هشت داستان کوتاه از فاطمه مهر خان سالار است

 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۸ ۱۴:۴۰

  از فدریکو فلینی تا حاشیه‌نشینی در ادبیات

  شماره جدید مجله «سینما و ادبیات» با پرونده‌ای از کارگردان ایتالیایی و پرونده‌ای از وضعیت رمان فارسی منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۷ ۱۲:۲۰

  کتاب‌های ادبی در صدر پرفروش‌ترین آثار در فرانسه است

  رییس مرکز ملی کتاب در فرانسه از فروش بالای منابع ادبی در این کشور خبر داد.

 • روایت پسامدرن ۱۳۹۷-۱۱-۰۶ ۱۵:۴۴

  نظریه روایت پسامدرن

 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۲ ۱۳:۲۰

  ​جدل با تاریخ

  رمان «سرخ‌سفید» نوشته مهدی یزدانی‌خرم، داستان پیوند تهران دهه ۹۰ به تهران دهه ۵۰ و حوادث و ماجراهای آن سال‌هاست، منصور یوسفی‌کیا، نویسنده، یادداشتی بر این رمان نوشته و در اختیار ایبنا قرار داده است.

 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۱ ۱۳:۲۰

  ادبیات عامه‌پسند جایگاه خود را در کتابفروشی‌ها پیدا می‌کند

  کتابفروشی‌های مستقل دریافته‌اند که برای بالا بردن بازده فروش خود باید قفسه‌ای را به کتاب‌های عامه‌پسند اختصاص دهند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۴۰

  جایزه بزرگ ادبیات سوئیس به نویسنده مهاجر رسید

  ژوژانا گاهسه، نویسنده مجارستانی، برنده جایزه بزرگ ادبیات سوئیس در سال ۲۰۱۹ شد.

 • رئیسیان ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

  گفت‌وگو با علیرضا رئیسیان در مورد سینمای شاعرانه؛

  سینمای شاعرانه محدود به فرم‌های کلاسیک نیست

  منتقد ما اصلاً درکی از سینمای شاعرانه ندارد. چطور ممکن است چنین سیستمی تلاش‌های فردی را ببیند و آن را نقد کند؟ در سینمای جهان، کسی نمی‌آید مثلاً در نقد آثار تارکوفسکی، برگمان یا آنتونیونی، الفاظ رکیک به کار برد. ژیژک راجع‌به کیشلوفسکی حرف می‌زند، نه یک منتقد جوان و تازه‌کار.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۴:۴۰

  بحثی داغ در باب امکان یا امتناع ژانرِ «فانتزی دینی»

  معصومه میرابوطالبی، منتقد ادبی در نقد رمان «گنامینوها قدر آدم‌ها را نمی‌دانند» با استناد به تعریف علامه طباطبایی از دین، این کتاب مریم راهی را در ژانری به نام «فانتزی دینی» دسته‌بندی کرد.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۱۰:۰۰

  شاعری که در شعرهایش قصه تعریف می‌کند

  جواد فرید مترجم مجموعه اشعار ژاک پره‌ور معتقد است که پره‌ور به تصویر خیلی علاقه داشته، بنابراین خیلی از شعرهای او تصاویر متوالی است که او آنها را شرح می‌دهد. این مترجم می‌گوید: وقتی با دقت برخی از شعرهای پره‌ور را می‌خوانیم، متوجه می‌شویم که خیلی از این شعرها قصه هستند و او قصد دارد تا در شعر قصه‌ای را تعریف کند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۱ ۰۹:۳۵

  قیصری انسان را فراتر از آدمیزاده ترسیم نمی‌کند

  مریم برادران با تاکید بر اینکه مجید قیصری از حس گذشته و سعی می‌کند با اتفاقات انسانی حتی احساسی با عقلانیت مواجه شود، می‌گوید: در آثار وی ندیدم که انسان را فراتر از آدمیزاده ترسیم کند و به او وجهه ماورایی بدهد. این نشاندهنده گریز نویسنده از همان حس ماورایی دیده شدن است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۶:۰۰

  وقتی دانشجویان ادبیات مسخره می‌شوند

  نسرین فقیه‌ ملک‌مرزبان می‌گوید: وقتی چندین‌هزار دانشجوی ادبیات گرفته می‌شود اما امکان شغلی وجود ندارد، این یک نوع بی‌اعتبار و مسخره کردن است. این موضوعات برای آقایان هیچ اهمیتی ندارد و استراتژی کلان کشور ارج گذاشتن به هنر نیست، در نتیجه فقط شعار داده می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۸ ۱۵:۲۰

  سلسله نشست‌های سینما و ادبیات برگزار می‌شود

  مدرسه ملی سینمای ایران و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری بنیاد سینمایی فارابی، سلسله نشست‌های سینما و ادبیات با عنوان «هم‌آیی قلم و دوربین» را برگزار می‌کنند.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۴:۲۰

  تکنولوژی برای ادبیات مضر است یا مفید ؟

  مجله ادبی رایترز دایجست بعضی از نظرات مخالفان و موافقان در مورد تاثیر تکنولوژی بر ادبیات و حوزه نویسندگی را جمع کرده است.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۰

  وظیفه جایزه احمد محمود کشف استعدادهای گمنام نیست/مدال افتخار احمد محمود اهدا می‌شود

  مهدی یزدانی‌خرم می‌گوید: من این مساله را رد نمی‌کنم که ممکن است کتاب‌هایی باشند که در این داوری‌ها دیده نشوند و این مساله کاملا طبیعی است. ما از روز اول برگزاری این جایزه این قرار را گذاشتیم که کار ما کشف استعداد نیست. ما کتاب‌هایی را که جامعه ادبی ایران آن‌ها را می‌بیند و نظر درباره شان می‌دهد انتخاب می‌کنیم.

 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۰:۲۰

  سایه سنگین سعدی و حافظ بر فضای پژوهش‌های آکادمیک در فارس

  معاون فرهنگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز از آنچه سنگین بودن سایه سعدی و حافظ بر فضای پژوهش‌های آکادمیک در استان فارس نامید، ابراز نگرانی کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۷ ۱۳:۴۰

  «اقلیما» نمودهایی از زن کهن‌الگویی است

  پروین سلاجقه می‌گوید: زن‌های حاضر در افسانه‌ نیما، مریم میرزاده‌ عشقی، رکسانای شاملو، زن حاضر در شاسوسا یا خواهران شبانه‌ موعود سهراب سپهری و ری‌رای سیدعلی صالحی نمودهایی از زن کهن‌الگویی هستند و «اقلیما» نیز در ادامه‌ همین سنت شاعری در شعر معاصر ایران است.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۷ ۱۳:۲۰

  ادبیات فولکلور؛ پلی برای رد و بدل کردن عشق میان بزرگسال و کودک

  نفیسه نفیسی قصه‌گوی پیشکسوت اصفهانی گفت: با ادبیات فولکلوریک می‌شود به جای نصیحت کردن، کودکان را به صورت غیرمستقیم آموزش داد و در قالب شخصیت ترانه-متل‌ها، آنها را با مفاهیم بشردوستانه و انسانی آشنا کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۴:۰۰

  حافظی که ما نمی‌شناسیم و گوته‌ای که نمی‌دانیم چه می‌کند!

  شب گذشته فیلم «حافظ و گوته» به پژوهشگری و کارگردانی فرشاد فرشته‌حکمت در آخرین شب جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و سعی داشت نگاهی داشته باشد به تاثیرات حافظ شیرازی بر یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر و نویسنده آلمانی.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۰:۲۰

  آسیب شناسی ژانر علمی تخیلی در ایران

  با وجود همه حرف‌وحدیث‌ها درباره ادبیات ژانر در کشورمان، می‌توان فعالیت نویسندگاناین حوزه را قابل تامل دانست و اینکه به خصوص در سال‌های اخیر این فعالیت -در ژانرهای مختلف- رشد داشته است نوید دیدن بارقه‌های امید در بهبود این گونه ادبی را می‌دهد. نوید فرخی از مترجمان و نویسندگان ژانر علمی تخیلی یادداشتی درباره کم‌وکیف وضعیت این ژانر در ادبیات معاصر کشورمان نوشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۴ ۱۱:۵۹

  از سینما تا قصه پژوهی

  انتشارات علمی و فرهنگی به تازگی دو کتاب جدید در حوزه سینما و ادبیات را راهی بازار کرده است.

 • شب های روشن ۱۳۹۷-۰۹-۲۴ ۱۰:۰۲

  نگاهی به سینمای شاعرانه (۲)؛

  تماشاگر سینمای شاعرانه باید تماشاگری اندیشمند باشد

  در کشور ما واکنش‌های برخی از منتقدین، پژوهشگران و فیلم‌سازان به پدیده‌ای به نام «سینمای شاعرانه» تهاجمی و منفی است. چند ماه پیش در مصاحبۀ یکی از فیلم‌سازان مشهور و پرتجربه خواندم که گفته بود «این اصطلاحِ سینمای شاعرانه مزخرف است.» برخی نیز اصرار دارند که اصلاً چنین چیزی وجود ندارد؛ با این نگرش‌ها نمی‌شود پدیده‌ای آشکار در تاریخ سینمای ایران و جهان را انکار کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۵:۲۰

  بررسی تطبیقی رمان‌های دفاع مقدس و جنگ جهانی دوم

  کتاب «ادبیات جنگ: بررسی تطبیقی رمان‌های دفاع مقدس و جنگ جهانی دوم» ضمن مروری کلی بر موضوع ادبیات جنگ، به بررسی رمان‌های برگزیده و مولفه‌های ادبیات جنگ و تطبیق آن‌ها می‌پردازد.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۱۴:۰۰

  دو قطبی شدن، ادبیات ایران را زمین می‌زند

  الهام فلاح می‌گوید چیزی به قدر دوقطبی شدن ادبیات امروز ایران را زمین نمی‌زند.

 • فرشته حکمت ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۱۳:۱۲

  سینمای شاعرانه چیست و نسبت آن با سینمای ایران کجاست؟ (۱)؛

  سینمای شعر، سینمای اندیشه

  ساده‌ترین پندار این است که فیلم شاعرانه را فیلمی بدانیم که برخوردار از دیالوگ‌ها یا مونولوگ‌های شاعرانه باشد؛ مثلاً در مورد «خانه سیاه است»، برداشت می‌شود که چون فروغ فرخزاد یک شاعر است و بخشی از نریشن این فیلم را شاعرانه نوشته، پس این فیلم به اعتبار نریشن شاعرانه‌اش و به اعتبار شاعر فیلم‌سازش فیلمی شاعرانه است؛ پس کسی می‌تواند فیلم شاعرانه بسازد که خودش شاعر کلمه باشد؛ همۀ این‌ها برداشت‌های نادرستی است.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۰:۲۰

  «سایه‌ها و یادها» رونمایی می‌شود

  کتاب «سایه‌ها و یادها» مجموعه عکس‌هایی از چهره‌های ادب و هنر ایرانی در شهر کتاب آرین رونمایی می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۶:۰۰

  در میزگرد «اقتباس در سینمای ایران» مطرح شد: تا روی کاغذ نیاید روی پرده نمی‌آید

  رحیمیان از داوران بخش کتاب سینما در جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌گوید: این فرهنگ را جا نینداخته‌ایم که باید در هر زمینه‌ای به متن توجه کنیم. از برنامه‌های تلویزیونی تا تولیدات کوتاه و سینمایی ما متنی وجود ندارد. اقتباس باید رایج بشود اما قبل از آن باید کتاب خواندن را رواج بدهیم.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۲:۰۰

  توانایی یالوم در ترکیب ادبیات و اگزیستانسیالیسم او را محبوب ایرانیان می‌کند

  حسین کاظمی یزدی که تاکنون تعدادی از آثار ارویین یالوم را در ایران ترجمه کرده معتقد است، روان‌شناسی در ادبیات قدمتی به اندازه خود ادبیات دارد و توانایی یالوم در ترکیب ادبیات و اگزیستانسیالیسم است که او را در ایران محبوب کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۰:۴۰

  ادبیات انقلاب اسلامی به واسطه ادبیات جنگ شهید شد

  سعید تشکری، نویسنده حوزه ادبیات داستانی درباره وضعیت ادبیات داستانی انقلاب پس از وقوع جنگ تحمیلی، گفت: ادبیات انقلاب اسلامی به واسطه ادبیات جنگ شهید شد. ما در ادبیات انقلاب اسلامی، تعداد زیادی ایده و سوژه داشتیم که باید آن‌ها را می‌پروراندیم و بهترین فرصت را برای تربیت نویسنده‌هایی در این زمینه با وقوع جنگ از دست دادیم و انگار نویسنده‌ها با جهش از یک مرحله گذار به سمت ادبیات جنگ پریدند.