نمایش همه
 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۶:۰۰

  عبور از فروید و عقده ادیپ

  باید به این نکته توجه داشت که انتقادات تیزبینانه دلوز از روان‌کاوی لکانی و پیوند امر نمادین و «نام پدر» در آن پیش از آشنایی با گتاری در کتاب معرفی زاخر- مازوخ: سردی و امر قسی(۱۹۶۷)، امر قسی و نه قساوت‌ بسط یافته بودند

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۵:۳۰

  پشت پرده واردات کاغذ در وزارت ارشاد/مورد عجیب شرکت خاص

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی جداول واردات کاغذ با ارز دولتی را منتشر کرده که در میان آنها شرکتی با وجود تامین ارز در سال ۱۳۹۶ برای واردات کاغذ هنوز محصولی را به بازار عرضه نکرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۵:۰۰

  نفوذ جریان «دلالی اجراهای خارج از کشور» در اداره‌کل هنرهای نمایشی

  سرپرست گروه تئاتر «آران» ضمن اشاره به فعال شدن یک جریان دلالی در اداره‌کل هنرهای نمایشی برای اجرای نمایش‌های ایرانی در خارج از کشور، نسبت به گسترده شدن دامنه نفوذ این جریان هشدار داد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۴:۳۰

  کنفرانس بین‌المللی فلسفه و اندیشه آمریکایی برگزار می‌شود

  کنفرانس بین‌المللی فلسفه و اندیشه آمریکایی در روزهای ۸ و ۹ اکتبر ۲۰۲۰ در نیویورک، ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۴:۰۰

  آیا ارزش کتاب‌های صوتی کمتر از انواع چاپی است؟

  سایت پابلیشرزویکلی به نقل از اتحادیه ناشران کتاب‌های صوتی گزارشی درباره آمار فروش کتاب‌های صوتی منتشر کرده بود که نشان می‌داد سال گذشته نیمی از مردم آمریکا به کتاب صوتی گوش کرده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۳:۳۰

  فهم فلسفه سیاسی در بستر زندگی اجتماعی چگونه رخ می‌دهد؟

  کتاب «فهم فلسفه سیاسی در بستر زندگی اجتماعی» نوشته مل تامپسون حوزه‌های مختلف فلسفه سیاسی را با رویکردی اجتماعی شامل می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۳:۰۰

  پرداخت بخشی از اعتبارات کرسی های زبان فارسی خارج از کشور

  معاون زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور وزارت علوم گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت بخش اعظم اعتبارات کرسی‌های آموزش زبان فارسی در خارج از کشور تا پایان ماه جاری خبر داد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۲:۳۰

  کنفرانس روح در فلسفه باستان برگزار می‌شود

  دومین کنفرانس دانشجویان سنت اندروز در فلسفه باستانی تحت عنوان «روح در فلسفه باستان» در روزهای ۱۱ و ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ در سنت اندروز، بریتانیا برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۲:۰۰

  ​تدفین مردگان در مسیر تاریخ چگونه بوده است؟

  «مردگان در مسیر تاریخ» نوشته ابراهیم بستان از سوی انتشارات معتبر منتشر شد. او در این کتاب به تدفین مردگان از دوره پیش از تاریخ تا روزگار کنونی پرداخته ایت.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۱:۳۰

  مدخلی برای ورود به اندیشه یک اقتصاددان متفاوت

  «نام‌گذاری‌های فوق‌العاده درخشان و مثال‌زدنی»، از ویژگی‌های آثار هیرشمن است. فرهادی‌پور در این باره می‌گوید: «هر یک از مقالات هیرشمن حاوی نکاتی نغز و خواندنی است و چنان خواننده را دلمشغول مضمون خود می‌سازد که آدمی را به تحیر وامی‌دارد.»

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۱:۰۰

  جشن تیرگان و گرامیداشت کاتبان و دبیران در فرهنگ ایران باستان

  جشن تیرگان یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های ایران باستان است که در گاهشمار زرتشتی در تیر روز برگزار می‌شود. این جشن افزون بر گرامیداشت تیشتر، ستاره بازان‌زای آریایی تکریم کاتبان و دبیران نیز بوده است.

 • زیمل ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۴۲

  آیا «فلسفۀ پول» ارزش اتخاذ رویکرد فلسفی به علوم اقتصادی را ثابت می‎کند؛

  پول؛ ارزش ذاتی یا نمادین؟

  اقتصادها تلاش می‎کنند تا به مرحله رشدی برسند که در آن اشیا به‌وسیله یک مکانیزم خودکار، میزان ارزش خود را تعیین می‎کنند؛ به‌عبارت‌دیگر، پول باید تنها سمبلی از رابطه بین یک کالا و کل کالاهای موجود در یک جامعه اقتصادی باشد؛ بنابراین هرگونه ارزیابی پولی صرفاً بیانگر این است که میزان پول پرداخت‌شده برای یک کالا قسمتی از ثروت جامعه است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۳۰

  تقدیر از حداد عادل در هفدهمین جشنواره قلم زرین

  غلامعلی حداد عادل در اختتامیه هفدهمین دوره جشنواره قلم زرین تقدیر می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۰۰

  ​انتشار رمانی که باراک اوباما آن را توصیه کرد

  رمان «خط ‌آهن زیرزمینی» نوشته کولسن وایت هد، نویسنده برنده جایزه پولیتزر با ترجمه سمیه گنجی از سوی انتشارات علمی منتشر شد.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۰۹:۳۰

  محمد علمی: چوبک هیچ وقت خودش را نفروخت/ چوبک بعد از نابینایی همه آثارش را سوزاند

  محمد علمی، مدیر انتشارات آثار جاویدان گفت:‌ چوبک هیچ وقت خودش را نفروخت و حتی زمانی که هویدا پیشنهاد حضور در مجلس را به او داد، این پیشنهاد را نپذیرفت.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۵:۰۰

  آزادارمکی: طبقه پایین در جامعه ایرانی کنشگری ندارد/ تاکید بر تولید ایدئولوژی عوام‌گرایانه و سلبریتی

  تقی آزاد ارمکی می‌گوید: ما در ایران بیشتر شاهد عدم‌کنش‌گری طبقه پایین جامعه هستیم و سامان‌دهی اجتماعی و دموکراسی را اشتباه از دل متون مارکسی فهمیده‌ایم و به پوپولیسم رسیده‌ایم و ایدئولوژی عوام‌گرایانه و سلبریتی تولید کرده‌ایم.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۰

  معرفی فروشگاه اینترنتی مو تن رو

  مو تن رو بهترین بستر برای خرید اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی شما در ایران است

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۰

  کتاب «تاریخ فلسفه غرب» نقد و بررسی می‌شود

  نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ فلسفه غرب» نوشته آنتونیو کنی در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۳:۳۰

  حاکمی از دودمان قاجار که چشم گنجشک‌ها را با میخ و چاقو درمی‌آورد!

  می‌گویند قساوت و بی‌رحمی ظل‌السلطان به اندازه‌ای بود که مظفرالدین شاه، هر وقت می‌خواست کسی را به قساوت و بی رحمی مثال بزند، می‌گفت: شما این آقا (ظل‌السلطان) را نمی‌شناسید، این آقا عینا مثل «ظل‌السلطان» است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۳:۰۰

  ملک‌پور: اگر تقی رفعت نبود نهضت شعر نوی ایران به گونه‌ای دیگر بود

  جمشید ملک‌پور گفت: معتقدم اگر کسی مانند میرزا تقی‌خان رفعت نبود شاید نیما یوشیج و نهضت شعر نوی ایران به شکل دیگری پا می‌گرفت، این مقالات تجددخواهانه رفعت در روزنامه‌ها بود که راه را برای کسی مانند نیما باز کرد تا ساختارشکنی کند

 • حرف بزن ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۲:۳۸

  حرف بزن، خاطره

  ولادیمیر ناباکوف

  گویا ولادیمیر ناباکوف مقابل چشم ما نشسته و مشغول اعتراف است، اعتراف به زندگی. حرف بزن، خاطره بر دوش کشیدن یک تاریخ شخصی است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۲:۳۶

  فوکو برای نقد آستانه‌های تجدد آمرانه ایرانی کافی نیست

  رضا نجف‌زاده می‌گوید: حکومت‌مندی متضمن و مستلزمِ امر تئاتریک است. ما در مرز بین قدیم و جدید قرار داریم و چنین نگرشی فقط برای نقد مدل مدنی جامعه دموکراتیک نیست، بلکه برای نقد آستانه‌های تجدد آمرانه ایرانی هم هست و فوکو اینجا به تنهایی به کار نمی‌آید. او را باید با دیگر متفکران انتقادی و رادیکال تکمیل کنیم.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۲:۰۰

  کتاب متافیزیک بوئتیوس (بحثی در فلسفه و کلام مسیحی) منتشر شد

  کتاب متافیزیک بوئتیوس (بحثی در فلسفه و کلام مسیحی) به قلم محمد ایلخانی، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی نگاشته شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۱:۳۰

  اسرار آیات به روایت ابن سینا منتشر می شود

  به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و تألیف علی شیروانی به زودی کتاب «اسرار آیات به روایت ابن سینا» منتشر می شود.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۱:۰۰

  فرهنگی که معاونت فرهنگی وزارت ارشاد زندانی‌اش کرده است

  «فرهنگ هنرمندان معاصر ایران» عنوان پروژه‌ای بود که به سفارش معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و صرفاً هزینه‌های بسیار تولید شد، اما این معاونت تاکنون از انتشار آن خودداری کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۰:۳۰

  احمد پاکتچی: منع کتابت حدیث را باور نمی‌کنم/ نگارش سنت نبوی در قرن اول

  استاد دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: من مساله منع کتابت حدیث را باور نمی کنم چون مساله اصلی این است که برای نوشتن حدیث در قرن اول انگیزه‌ای وجود نداشته تا در نتیجه کسی از نوشتن منع شود.

 • داوری ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۰:۰۷

  رضا داوری اردکانی؛

  شرایط اخلاقی و تاریخی پیشرفت علم

  آیا راهی جز راه طی شده جهان توسعه‌یافته می‌شناسند؟ اگر افق تازه و راه دیگری گشوده و پیدا شود دیگر پیمودن راه توسعه وظیفه نیست و باید از آن منصرف شد اما تا زمانی که راه دیگر پیدا نشده است بیش از دو انتخاب پیش روی آن‌ها نیست. یکی ماندن در وضع توسعه‌نیافتگی و دیگر رفتن به سوی توسعه. انتخاب دوم رفتن به سوی ایده‌آل نیست اما انتخاب اول ماندن در رخوت و بیهودگی و ملال و ناتوانی و پرحرفی و بیهوده‌کاری و فقر و پریشانی و بیماری و فساد است. از این وضع باید رهایی یافت. سیاستمداران و دانشمندان وظیفه دارند که در تمهید مقدمات و فراهم آوردن شرایط گذشت از این وضع بکوشند.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۰:۰۰

  «ما همه باهم هستیم» چگونه شکست خورد؟/ سقوط هواپیمای لاکچری تبریزی

  فروش فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» با وجود حضور پرشمار چهره‌های مطرح سینمایی، به‌طرز معناداری افت کرده و این یک شکست برای تیم کمال تبریزی است؛ این شکست چگونه رقم خورد؟

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۹:۳۰

  داوطلبان به رشته های بی کنکور رأی ندادند/ صف پشت کنکور طویل شد

  کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ در روز آینده برای بیش از یک میلیون داوطلب برگزار می شود در حالیکه آزمون امسال تحت تاثیر حواشی ناشی از سیل ۹۸ و تفاوت های دو نظام آموزشی متوسطه قرار گرفته است.

 • ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۷:۰۰

  انسان کامل از دیدگاه ابن‌عربی و پیشینۀ آن

  ابن‌عربی میان سه مرحله در فنا تفاوت قائل است (۱۴۰۰ ق : ۱۳۶). مرحله اول فنایافتن از صفات انسانی است که «تخلق» نام دارد و در آن، عارف از همه صفات انسانی خود فانی‌شده، به صفات الهی متخلق می‌گردد. مرحله دوم فناساختن ذات خود در ذات حق است که «تحقق» نام دارد، عارفی که ذات خود را فانی ساخته است، در خود «وحدت با حق» را تحقق می‌دهد. سومین مرحله، که «تعلق» نام دارد، فناساختن افعال خود در افعال حق است.