نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۴:۰۵

  کاهش میزان حق‌التدریس پژوهشی در دانشگاه تهران

  رئیس دانشگاه تهران گفت: میزان حق‌التدریس پژوهشی اساتید این دانشگاه از سقف ۲۶ واحد به ۱۲ واحد رسیده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۳:۰۰

  دستور برخورد جدی با سوء استفاده کنندگان از منابع دانشگاه آزاد

  علی اکبر ولایتی به تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی دستور داد برای جلوگیری از هرگونه شائبه بهره‌برداری سیاسی و سوءاستفاده از منابع این دانشگاه با تخلفات در این زمینه برخورد شود.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۲:۴۰

  پیام منظوم شفیعی کدکنی به کنگره عرس بیدل

  پنجمین کنگره بین‌المللی عرس بیدل دیروز چهاردهم تیرماه و امروز پانزدهم تیرماه در تهران برگزار شد. افتتاحیه این کنگره با خواندن غزلی از شفیعی کدکنی شروع شد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۲:۲۰

  به مناسبت سالگرد مشروطیت: چرا مشروطه، مشروطه نشد؟! / عبدالحسین آذرنگ

  فاصله‌ی زمانی میان فرمان مشروطه و آغاز جنگ جهانی اول حدود ۸ سال بود، آن هم سال‌هایی همراه با این مشکلات، مشکلاتی که می‌توانست هر دولتی، حتی دولت‌های بسیار نیرومند، را از پا درآورد، تا چه رسد به دولت برآمده از جنبش و انقلابی که با اختلافات داخلی، پراکندگی، نداشتن تشکیلات و سازمان کارآمد، رهبری نامنسجم و کیسه‌ی خالی دست به گریبان بود.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۲:۰۰

  دانشجویان بیشترین شاکیان وزارت علوم/ مهمترین دلایل اعتراضات

  براساس گزارش دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم در سال ۹۶، بیشترین شکایت دریافت شده توسط این دفتر مربوط به دانشجویان بوده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۱:۴۰

  «گلشنی» بازنشسته می‌شود/ مخالفت هیأت امنا با بازنشسته نشدن

  رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: دکتر گلشنی در آستانه ۸۰ سالگی قرار دارد و اکنون بالاترین سن را در میان اعضای هیات علمی این دانشگاه به خود اختصاص داده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۱:۲۰

  بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی

  مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان دانشجویان استعداد درخشان در ۲ رشته خبر داد و گفت: رشته های کلیدی برای تحصیل همزمان دراولویت قرار می گیرند.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۱:۰۰

  نشست «ضیافت افلاطون به نزد لئو اشتراوس» برگزار می‌شود

  جلسه نقد و بررسی کتاب ضیافت افلاطون به نزد لئو اشتراوس در کافه کتاب پرنده آبی برگزار می‌شود.

 • بشیریه ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۰:۵۲

  حلقۀ مفقودۀ پیشۀ سیاستگری در ایران امروز؛

  غفلت از غایات

  اگرچه مدعای اصلی بشیریه در جامعۀ ایرانی نسبتاً جدید و کمتر مورد بحث و تفسیر واقع شده است، اما هم در فضای آکادمیک داخلی و هم در فضای آکادمیک جهانی نمونه‌هایی دیگر از چنین مدعایی در طی دهه‎های اخیر مطرح شده است. برای نمونه، «عباس منوچهری» ازجمله محققینی است که در سال‌های اخیر تحقیقات مبسوطی در خصوص ضرورت بازگشت به «تفکر هنجاری» (normative thought) انجام داده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۰:۴۰

  کتابی که سعی می‌کند آن چیزی را که از خاطرات شهرنشینان رفته افشا کند

  اهرابیان صدر در نشست نقد و بررسی کتاب «حافظه شهری (تاریخ و فراموشی در شهر مدرن)» گفت: کتاب فقط به کالبد و بناهای شهر محدود نمی‌شود و تحلیلی از رمان‌ها و داستان‌های شهری به مثابه بخشی از تاریخ شهر را ارائه می‌کند. در کتاب بیان می‌شود که چگونه حافظه شهری خیلی وقت‌ها یادآوری گذشته نیست و گاهی بسیاری از چیزها را از یاد می‌برد. کتاب سعی می‌کند آن چیزی را که از خاطرات شهرنشینان رفته افشا کند.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۰:۲۳

  دیالوگ سوفسطایی افلاطون در ایران هرگز به زبان یونانی خوانده نشده است!

  علیرضا ساعتی معتقد است دیالوگ سوفسطایی افلاطون در ایران را می‌توان گفت که به زبان یونانی یا با ترجمه از زبان یونانی هرگز خوانده نشده است! جالب است که افلاطون از معدودین دوره باستان است که منسجم‌ترین بدنه آثار از او باقی مانده و ارسطو بد شانس‌ترین فلاسفه، اما عملا بقای ارسطو در فکر و فرهنگ دوره بعد از خود بیش از افلاطون بوده است!

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۷:۰۰

  یا اکوسوسیالیسم یا بربریت/ گزارشی از کتاب میشل لووی: «اکوسوسیالیسم: بدیلی رادیکال برای فاجعه سرمایه‌دارانه»

  در کتاب این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان مبارزه در راه اصلاحات زیست‌محیطی را به هدف بلندمدتی گره زد، هدفی که معطوف است به یک دگرگونی تمام‌عیار و انقلابی. لووی به این سوال با اشاره به مبارزات مردمی رادیکالی جواب می‌دهد که در فرانسه، آمازون یا مکزیک در جریان است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۶:۴۰

  عباس بهارلو: تعلق خاطر کیارستمی به سپهری، فروغ و خیام آشکار است

  عباس بهارلو گفت: تعلق خاطر کیارستمی در فیلم‌های «خانۀ دوست کجاست؟» و «باد ما را خواهد برد» به سپهری و فروغ و خیام آشکار است؛ آن‌جا که سپهری می‌گوید: «خانۀ دوست کجاست/ در فلق بود که سوار پرسید»، یا عنوان فیلم «باد ما را خواهد برد» از شعری‌ به‌ همین‌ نام‌ از مجموعه «تولدی‌ دیگر» وام‌ گرفته شده ‌است. لایة‌ ظاهری‌ و بیرونی پاره‌ای از فیلم‌های او مثل «زندگی‌ و دیگر هیچ‌...»، «طعم‌ گیلاس‌...» و «باد ما را خواهد برد » مسئلة‌ مرگ‌ است‌؛ اما لایة‌ پنهانی‌ و درونی‌ این فیلم‌ها بر شور و حرارت زندگی ‌دلالت‌ دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۶:۲۰

  اکوسوسیالیسم و بازیابی میراث بوم‌شناسی مارکس/ به مناسبت دویستمین سالروز تولد کارل مارکس

  مارکس حفاظت از محیط طبیعی را یکی از وظایف اساسی سوسیالیسم می‌دانست. در جلد سوم «سرمایه»، او در مخالفت با منطق کشاورزی سرمایه‌داری که مبتنی بر بهره‌برداری بی‌رحمانه از خاک است، منطق سوسیالیستی سراسر متفاوتی پیش می‌نهد

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۶:۰۰

  فوتبال به سیاق آیزنشتاین

  تصویر بسته ساق‌های لئو مسی، ریش بزی رونالدو و موهای لخت یواخیم لو که در ابتدای جام نماد قدرت و برتری به شمار می‌رفت، بعد از حذف زودهنگام آرژانتین و پرتغال و آلمان، کارکرد عینک پنسی دکتر اسمرینوف را پیدا کرد. شخصی که به عنوان نماد بورژوازی در فیلم رزمناو پوتمکین به تصویر کشیده می‌شود در سکانس پایانی آویزان بودن عینک شکسته‌اش در یک قاب بسته، می‌شود نماد شکست سرمایه‌داری.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۵:۴۰

  کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» منتشر شد

  کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» به کوشش محمدعلی حیدری منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۵:۲۰

  خدمات جدید انجمن صنفی مترجمان استان تهران

  انجمن صنفی مترجمان استان تهران در ادامه فعالیت‌های خود دپارتمان زبان ترکی و بانک اطلاعات جامع وبگاه‌های مجاز خدمات ترجمه را ایجاد کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۵:۰۰

  یک شاهزاده در شهر قحطی‌زده/ سالروز مرگ ظل‌السلطان، فرزند ناصرالدین‌شاه و حاکم اصفهان

  ادبیات داستانی و خاطرات بهترین داده‌ها را به جستجوگران تاریخ اجتماعی می‌دهند. این داده‌ها هرچند ربط مستقیمی به قحطی روزگار ظل‌السلطان ندارند اما مشی او و حاکمان شبیه به او را می‌نمایانند؛ قحطی‌هایی که در سال‌های بعد از حاکمیت ناصرالدین‌شاه در اثر سودجویی محتکرانی به وجود آمد که با منفعت‌جویی‌های شخصی و به ویژه با سوء‌استفاده از موقعیت بحرانی جنگ‌های جهانی اول و دوم، درصدد آن بودند که گندم و غله زمین‌های پهناور خود را به ارتش روسیه و انگلیس بفروشند و از مردم دریغشان کند.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۴:۳۸

  نشر بایا از مترجمان حوزه علوم اجتماعی دعوت به همکاری کرد

  نشر بایا با انتشار فراخوانی از همه مترجمان حوزه علوم اجتماعی دعوت به همکاری کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۴:۰۰

  همه کتاب‌هایی که به کیارستمی مرتبط‌ هستند

  به مناسبت ۱۴تیر سالروز درگذشت عباس کیارستمی سینماگر و شاعر برجسته کشورمان نگاهی داشته‌ایم به کتاب‌های که کیارستمی نوشت و کتاب‌هایی که دیگران درباره او نوشتند.

 • استکمال ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۳:۵۵

  سیر استکمالی نفس انسان در قوس صعود

  سید رضا جلالی کوهی خیلی

  در محدوده وجودی انسان است که حرکت استکمالی از مرتبة صرف القوّه به تامّ الفعلیه یعنی نیل به مقام انسان کامل و مقام «او أدنی» و ... میسر می‌گردد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۳:۴۰

  نشست «نیهیلیزم فعال و چشم انداز صلح» برگزار می شود

  نشست «نیهیلیزم فعال و چشم انداز صلح» توسط مجمع فلاسفه ایران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۳:۲۰

  تلاش برای تعریف دین، بیهوده است/ راه گفت‌وگوی صحیح بین ادیان

  گفت­‌وگوی کوتاهی بین هانس گریستین گونتر استاد فلسفه دانشگاه فرایبورگ و محمدمحمدرضایی استاد فلسفه دانشگاه تهران در باب دین و حقانیت ادیان صورت گرفت.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۳:۰۰

  از نهاد علم در ایران دفاع می کنم/ دورکیمی -وبری هستم

  آزادارمکی، نویسنده کتاب «دانشگاه و چالش های جامعه ایرانی» گفت: سعی کردم در کتابم از نهاد علم و مقام دانشمندی دفاع کنم چون فکر می کنم نهاد علم در ایران درحال رشد وبزرگ شدن است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۲:۴۰

  لیبرال دموکراسی به حال احتضار افتاده است/ آمریکا و مجاهدین خلق

  عموم نواندیشان دینی، ملاحظات انتقادیِ نظری و عملی خود را درباب آنچه در داخل کشور می گذرد، بر زبان آورده اند در عین حال، حفظ تمامیت ارضی کشور مانع از این شده که با سازمان مجاهدین همدلی کنند.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۲:۲۰

  پرسش‌های بزرگ در زیبایی‌شناسی ترجمه و منتشر شد

  پرسش‌های بزرگ در زیبایی‌شناسی نوشته کنت پگلر با ترجمه محسن کرمی به همت نشر کرگدن، در سال جاری منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۲:۰۰

  سند راهبردی دانشگاه فنی و حرفه ای طراحی و تدوین شد

  مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فنی و حرفه ای سند راهبردی دانشگاه فنی و حرفه ای را طراحی و تدوین کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۱:۴۰

  انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

  انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی از جمعه ۱۵ تیرماه آغاز شد.

 • ادیب سلطانی ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۱:۳۴

  سیاوش جمادی از مقام و رهیافت میرشمس‌الدین ادیب سلطانی در ترجمه می‌گوید (۲)؛

  سخن گفتن کانت به فارسی

  زبان فارسی در ترجمۀ «سنجش خرد ناب»، زبان کانت است که به فارسی سخن گفته است. در این ترجمه، رکود، سترونی و فروبستگی زبان فارسیِ تاکنونی به‌همت یک ایرانی شکسته شده است. او را اگر کاخ بلند ترجمه نامیم، گزاف نگفته‌ایم. دشوارفهمی این ترجمه ازآن‌روست که هم در فرم و هم در درون‌مایه، هم‌اندیشی با کانت را برمی‌انگیزد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۱۱:۲۰

  وزیر علوم از رسیدگی به مسائل اساتید دانشگاه پیام نور خبر داد

  وزیر علوم در دیدار با بسیج اساتید دانشگاه پیام نور گفت: وزارت علوم ضمن حمایت از این دانشگاه بزرگ دولتی، به مسائل و پیشنهادات مطرح شده از سوی اساتید رسیدگی خواهد کرد.