ادبیات

کل اخبار:846

 • ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۲:۰۰

  هدف ادبیات پاسخ نیست بلکه طرح پرسش است

  مسعودفرهمندفر می‌گوید: ادوارد سعید در مقاله «تاریخ‌های ناممکن» می‌گوید: وظیفه ادبیات خوب طرح سوال‌های به‌جاست و در این رمان محسن حمید به خوبی توانسته یک گفتمان درباره ایدئولوژی غربی ارائه دهد.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۷:۰۰

  فرهاد حسن‌زاده: اولین کتاب کودک‌آم، بازاری بود!

  فرهاد حسن‌زاده از فعالان ادبیات کودک شیراز، حرف‌ها و انتقادهایی جدی در خصوص ادبیات کودک و نوجوان مطرح کرد؛ او همچنین از خاطرات چاپ اولین کتابش در این شهر گفت و اینکه این اثر، یک کتاب بازاری بوده است!

 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۳:۲۰

  تاثیر سارتر بر حوزه سیاست و ادبیات از یک جنس است

  احمد راسخی‌لنگرودی، پژوهشگر و نویسنده می‌گوید: تاثیری که روشنفکرانی چون شریعتی و جلال آل‌احمد از سارتر پذیرفته‌اند با جنس تاثیر افرادی چون شاملو، گلشیری، صادق هدایت و ... تا حدودی از یک جنس است. یعنی چیزی که مورد استفاده هر دو گروه در حوزه سیاست و ادبیات داستانی قرار می‌گیرد، به گونه‌ای یک جریان و مسیر پیدا می‌کنند. یا حداقل ممکن است در ابتدا اختلافاتی با هم داشته باشند، ولی در نهایت به یک مسیر می‌انجامد

 • شکسپیر ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۰۸:۳۵

  در مورد درسی که «تاجر ونیزی» در مورد تنفر قومی و تخیل ادبی آموخت؛

  درمان شکسپیر برای بیگانه‌هراسی*

  وصیت شکسپیر برای ما پیشنهاد امکان فرار از گتوهای ذهنی‌ای است که خیلی از ما در آن‌ها ساکنیم. حتی در دنیای خود او به نظر می‌رسد تخیلش او را به مسیرهای شگفت‌انگیزی می‌کشاند. در زمانی که میخانه‌ها و مسافرخانه‌ها پر از جاسوسانی بود که دنبال اظهارات خرابکارانه می‌گشتند، او نمایشنامه‌نویسی بود که توانست یک جامعه‌ستیز پیچیده را در صحنۀ عمومی نشان دهد که به روش خودش به مقامی عالی‌رتبه دروغ بگوید.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۱:۲۰

  سهم آکادمی سوئد در انتخاب برنده نوبل ادبیات نصف شد

  با تصمیم بنیاد آلفرد نوبل، سهم آکادمی سوئد در انتخاب برنده نوبل ادبیات سال آینده میلادی به نصف کاهش یافت و یک کمیته خارجی نیز در انتخاب برنده مهم‌ترین جایزه دنیای ادبیات حق رای دارد.

 • پورجوادی ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۶:۰۰

  گفت‌وگو با نصرالله پورجوادی :

  بر سر سفرۀ پیشینیان نشسته‌ایم

  متفکران بزرگ ما در دوره‌های اولیه، با حق و حقیقت نسبتی برقرار کردند و به تأسیس تفکراتی فلسفی پرداختند و در دوره‌های بعد دیگران آمدند و بر سر همان سفره‌ای نشستند که پیشینیان پهن کرده بودند. دوره‌های بعدی هم البته ابتکارهایی داشتند، ولی آن دورۀ نخستین تکرارشدنی نیست. ممکن است لحظات دیگری باشد که مجدداً اهل اندیشه و اهل فکر نسبتی با حق برقرار کنند، ولی اگر نکردند، نمی‌شود گفت به قهقرا رفته‌اند.

 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۰:۴۰

  نشست سبک‌شناسی هنر و ادبیات انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

  نشست «سبک‌شناسی هنر و ادبیات انقلاب اسلامی» با تکیه بر کتاب سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی، توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، به میزبانی خبرگزاری تسنیم برگزار خواهد شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۱:۰۰

  بزرگداشت علی موسوی‌گرمارودی

  مراسم بزرگداشت سیدعلی موسوی گرمارودی در خانه شعر و ادبیات برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۰:۰۴

  در نمایشگاه کتاب استانبول چه گذشت

  مدیر عامل آژانس ادبی و ترجمه پل با اشاره به هفدهمین نمایشگاه کتاب استانبول، نوشت: بازار نشر ترکیه به جهت قرابت‌های فرهنگی و دینی با کشور ایران یکی از بازاراهای نشر خارجی سهل وصول برای کتاب‌های ایرانی به‌شمار می‌آید.

 • بیرونی ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۴:۰۸

  ابوریحان بیرونی تاریخ و ادبیات ایران، عصر غزنوی

  محمد دهقانی

  هیچ مبالغه نکرده‌ایم اگر ابوریحان را یکی از معدود دانشمندان جهان بشمریم که، با عدول از معیارهای فکری و عقیدتی حاکم بر روزگار خودشان، بنیادهای تازه‌ای برای دانش بشر پی افگنده و زمینه‌های تحول آن را فراهم کرده‌اند.

 • صنعتی ۱۳۹۷/۰۸/۲۲

  گفت ‌و گو با محمد صنعتی در موضوع تفکر فلسفی در ایران؛

  مقابله با تاریخ نخ‌نما

  آیا ما جرات داریم که بر شاهنامه نقد بنویسم؟! آیا جرات می‌کنیم بر حافظ نقد بنویسیم؟! خیر! زیرا شاهنامه و دیوان حافظ و مثنوی معنوی برای مردم ایران مقدس‌ هستند! این طور نیست؟! من باید یک جا بتوانم این حرفم را بزنم که چرا نمی‌شود، شاهنامه و حافظ و مولوی و عطار را تحلیل نقادانه کرد؟ سانسور روشنفکری ما گاه سختگیرترتر از سانسور حکومتی است!

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۲:۴۰

  آغاز برگزاری نشست‌های ادبیات محور در دانشگاه تهران

  نخستین نشست از سلسله نشست‌های ادبیات محور در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۴۱

  عایشه کولین: اگر ما اورهان پاموک داریم، شما هم اصغر فرهادی را دارید

  عایشه کولین، نویسنده مطرح ترک‌زبان معتقد است که اگر مردم ترکیه اورهان پاموک را دارند و به آن افتخار می‌کنند، مردم ایران هم اصغر فرهادی را دارند که باعث سربلندی مردمش شده است.

 • هوگو ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۴:۰۹

  مقدمه کرامول نکاتی در باب درام رمانتیک

  ویکتور هوگو

  از دیدگاه هوگو، گروتسک و والا دو جنبه‌ی اساسی درام‌اند، شعر غنایی و شعر حماسی مشخصه‌ی دو عصر گذشته بوده و درام، فرم ادبی دوران مدرن است

 • پروست ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۵:۵۶

  مارسل پروست

  اف.دابلیو.جی. همینگز

  خواندن پرروست، زمان و بردباری می‌خواهد

 • صلح جو ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۰۸:۲۸

   علی صلح‌جو؛

  ویرایش ساختاری، حلقۀ مفقود رمان جوان ایران             

  ویراستار داستان ممکن است داستانی ننوشته باشد و اساساً نتواند بنویسد، اما دو قابلیت لزوماً باید در او باشد: آگاهی از اصول و ظرافت‌های داستان‌نویسی از یک سو؛ و خواندن داستان‌های گوناگون در ژانرهای متفاوت. ناتوانی ویراستار داستان در خلق اثر ادبی مانعی در کار او نیست. نوشتن کاری فعالانه است، حال آنکه ویرایش امری انفعالی است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۴:۴۰

  ادبیات روی بوم؛ نگاه دموکرات به نقاشی

  علی پیروز، نقاش جوان متولد همدان، بیش از ۳۰ نقاشی پرتره از شخصیت‌های ادبی ایرانی کشیده است. او تقریبا آثار بیشتر این شخصیت‌های ادبی را خوانده‌ است؛ اما این اشخاص را براساس علاقه شخصی انتخاب نکرده و بیشتر نگاه دموکرات به نقاشی داشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۷:۰۰

  شهریار وقفی‌پور : سرمایه‌داری و حضور سلبریتی‌ها در ادبیات

  شهریار وقفی‌پور با بیان این‌که ورود سلبریتی‌ها به ادبیات اشکالی ندارد، می‌گوید: سلبریتی‌ها به خاطر نگاه سرمایه‌داری کتاب می‌نویسند و ناشران هم به همین دلیل کتاب‌های‌شان را چاپ می‌کنند.

 • زهره زرشناس ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۶:۱۲

  آیا ایران‌شناسی در ذیل سنت خاورشناسی استعماری قرار می‌گیرد؟/ زهره زرشناس؛

  نگاهی به گفتمان ایران‌شناسی در ایران

  پژوهش‌های پسااستعماری همواره کوشیده‌اند با نقد و تحلیل گفتمان «خاورشناسی» نشان دهند که بازنمایی «غرب» از «شرق» یک‌سویه، خودمحورانه و به سود غرب بوده و آن چهرۀ شرق، که برساختۀ غرب است، منفی، غیرواقعی و مخدوش نمایانده شده است. بر این پایه، مطالعات ایران‌شناختی، به‌عنوان جزئی از مفهوم کلی خاورشناسی نیز به چالش کشیده شده است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۰

  بررسی اثری از هنینگ مانکل در نشست ادبیات ملل

  پنجاه‌وهشتمین جلسه بازخوانی ملل به رمان «پنجمین زن» اثر هنینگ مانکل اختصاص دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۲۱ ۱۶:۴۰

  در جهان روایت با چه چیزی مواجه هستیم؟

  در میزگرد کتاب «سواد روایت» چهار متخصص حوزه نقد ادبی، درخصوص ویژگی‌های این کتاب و کم‌وکیف نظریات پورتر ابوت (نویسنده کتاب) صحبت کردند. آنها بر این باورند کتاب سواد روایت می‌تواند دایره‌المعارفی کوچک برای شناخت مباحث مطرح در حوزه روایت‌شناسی باشد، اما هنوز در اول راه هستیم و به ترجمه و تالیف‌های گسترده‌تری در این حوزه احتیاج داریم.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۵:۰۰

  ادبیات عصر قاجار

  ادبیات معاصر ایران به علت آن‌که در قرون اخیر شعرای برجسته و بزرگی چون فردوسی و حافظ و سعدی در آن ظهور نکرده‌اند، تا حدودی تحرک خود را از دست داده است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۰۹:۰۹

  حسن ذولفقاری: مطالعه در حوزه «قصه‌شناسی» در کشور ما دیر رشد کرده است

  حسن ذوالفقاری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید: مطالعه در حوزه قصه‌شناسی یک فرایند است که در کشور ما خیلی دیر رشد پیدا کرد و همین حالا هم مردم خیلی کم با این پدیده‌های علمی آشنا هستند یا حتی محققانی که علاقه‌مندند و فرهنگ‌های بومی خودشان را جمع‌آوری کنند، هیچ وقت دست به طبق‌بندی قصه‌ها و یافته‌های خود نمی‌زنند!

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۷ ۱۱:۲۰

  نقدوبررسی اثری از ادبیات کرواسی در خانه کتاب نشر دف

  برنامه داستان‌خوانی کتاب و قهوه هفته آینده به کتابی از اسلاونکا دراکولیچ اختصاص دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۶:۱۰

  محمد دبیرسیاقی درگذشت

  سیدمحمد دبیرسیاقی، پیشکسوت ادبیات و از شاگردان علامه دهخدا، در سن ۹۹سالگی درگذشت.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۴:۴۰

  شاملو هم درباره سهراب تجدید نظر کرد

  محمود معتقدی، شاعر و منتقد ادبی، معتقد است صحبت‌های شاملو درباره سهراب افراطی بود و بعدها نیز خود شاملو به همین موضوع پی برد و به همین دلیل نظرش را تغییر داد. به اعتقاد من شاملو در شرایط سیاسی آن روزها و در روزگاری که «ابراهیم در آتش» و «شکفتن در مه»‌ را چاپ کرده بود، نمی‌توانست با شاعری مثل سهراب هم نظر باشد و همین موارد باعث شده بود تا او آن دیدگاه‌ها را نسبت به سهراب داشته باشد اما وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد شاملو هم به این نتیجه رسید که درباره حرف‌های گذشته تجدید نظر کند.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۲:۴۰

  نسل من‌، نسل تو/ نگاهی به رمان «آن مادران این دختران»

  حامد حسینی پناه کرمانی، نویسنده، روزنامه‌نگار و منتقد در یادداشتی به بررسی رمان «آن مادران این دختران»، اثر بلقیس سلیمانی پرداخته است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۵

  ضرورت بررسی کج‌فهمی‌ها از مولانا در ادبیات امروز

  به گفته منتقدان، در دو دهه‌ گذشته اگر چه آثار فراوانی درباره مولوی و مولاناپژوهشی منتشر شده اما بخش قابل توجهی از این آثار، به ویژه آثاری که به صورت رمان یا پژوهش منتشر شده، با کج‌فهمی‌ها و کژتابی‌هایی همراه بوده‌است؛ موضوعی که بررسی انتقادی این آثار را به یک ضرورت تبدیل کرده‌است.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۰۸ ۱۰:۰۰

  اقبال افراطی به فانتزی و غفلت از ادبیات رئالیستی

  مرجان فولادوند با اشاره به لزوم وجود ادبیات فانتزی و اهمیت کارکردی آن در تقویت تخیل و وسعت دادن به تجربه‌های ناممکن برای مخاطب، بر تأثیر ادبیات واقع‌گرا در زندگی کودکان تأکید کرد و آن را بستر مناسبی برای شنیدن صداهای متفاوت دانست.

 • ۱۳۹۷-۰۷-۰۱ ۱۷:۰۰

  روبه رشد و ماندگار/ کوتاه پیرامون روایت دفاع مقدس در رمان‌نویسی ایران

  هرگاه که حرف از ادبیات جنگ پیش می‌آید، خودبه‌خود نام‌هایی چون احمدمحمود با رمان «زمین‌سوخته» و قاسمعلی‌فراست با رمان«نخل‌های بی‌سر» به یادمان می‌آید. دلیل این‌ یادآوری ذهنی هم به آن خاطر است که نویسندگان مزبور از نگاه منتقدان و پژوهشگران ادبیات دفاع مقدس، به عنوان نویسندگان نسل‌اول شناخته شده‌اند.