نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۴۰

  امید مهرگان: جایی در راه، ‌دُرّ گرانبهایم به من عطا خواهد شد

  متن زیر یادداشتی درباره‌ی «قطارباز: ماجرای یک خط» احسان نوروزی است.

 • خط ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۳۸

  نگاهی به زمینه‌های تاریخی تغییر خط فارسی در فرارودان؛

  خط گمشده

  مهم‌ترین برنامه فرهنگی رژیم کمونیستی شوروی برای روسی‌سازی فرارودان، در پرتو گفتمان «قومیت‌سازی سوسیالیستی»، بر زدودن زبان فارسی از دستگاه اداری و نظام آموزشی متمرکز بود. دستور مستقیم بر تغییر خط از لاتین به سرلیک بر همین مبنا قابل فهم است. در پرتو این گفتمان، فارسی‌زبانان فرارودان فاقد هویت مستقل قلمداد شدند. پان‌ترکان سوسیالیست حتی شایعه کردند که فارسی‌زبانان ترک‌تبارانی هستند که زبان ترکی خود را فراموش کرده‌اند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۲۰

  ابراهیم: زنان باید دست از گریه‌زاری در رمان‌های عربی بردارند

  عبدالله ابراهیم در نشست «رمان، زن، مهاجرت» گفت: تا زمانی که شرایط زنان آشوب‌زده باشد رمان عربی هم متاثر از این فضاست. در این شرایط زنان باید دست از بیان حالت‌های درونی و گریه‌زاری در رمان بردارند و وارد مرحله جدیدی از نگارش شوند به گونه‌ای که مشارکت جدی با مردان داشته و از مطالبه حقوق خود دست نکشند.

 • نصر ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۱۸

  سیدحسین نصر؛

  وحدت‌ طریقت‌ و نظریه‌ لوگوس‌

  اگر مسلمانان‌ افلاطون‌ را امام‌ فلاسفه‌ و فلوطین‌ را شیخ‌ یونانی‌ – (شیخ‌ اصحاب‌ طریقت‌ خود) خواندند، به‌ این‌ دلیل‌ نیز بود که‌ در نوشته‌های‌ آنان‌ تعبیری‌ از آن‌ عقیده‌ی‌ متافیزیکی‌ می‌دیدند، که‌ بعدها اسلام‌ آن‌ را به‌ تفصیل‌ بیان‌ کرده‌ بود. علاوه‌ بر این‌ در حکمت‌ اشراقی‌ سهروردی‌، اشارات‌ مکرری‌ به‌ کلیت‌ حکمتی‌ شده‌ است‌ که‌ تمام‌ ملتهای‌ قدیم‌ سهمی‌ از آن‌ داشته‌اند و در عرفان‌ اسلامی‌ به‌ طور کامل‌ تجلی‌ یافته‌ است‌. این‌ همان‌ حکمتی‌ است‌ که‌ استوین‌ و لایب‌ نیتس‌ و نومدرسیان‌ بعدها آن‌ را حکمت‌ خالده‌ یا جاودان‌ خرد نامیدند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۱۳

  اقدام غیراخلاقی یک ناشر در نمایشگاه کتاب

  انتشارات نقد فرهنگ با مدیریت بیژن عبدالکریمی از ناشران نوپای حوزه علوم انسانی است که تلاش می‌کند بر اساس سرمایه و ایده‌های این استاد فلسفه به کسب اعتبار در بازار نشر بپردازد. اما برخی این ترفندها و ایده‌ها به نظر هم غیر اخلاقی است و هم دارای دافعه فراوان برای اهالی فرهنگ.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۱:۰۰

  به وقت حاتمی‌کیا/بررسی هویت کارگردانی که چهار دهه فعال است

  نگارنده با همه انتقاداتی که نسبت به مواضع اخیر حاتمی‌کیا دارد اما معتقد است او در رهگذر این زمان طی شده تجربه‌های تاریخی دشوار و پرفرازونشیبی را از سر گذرانده که نشانه‌ها و مولفه‌های هریک از آنها را می‌توان در تک‌تک آثارش بازشناسی کرد. سینمای حاتمی‌کیا، تاریخ تصویری انقلاب اسلامی است که جامعه‌شناسی هر دوره را به زبان سینما روایت می‌کند و فیلم‌های او صرفا غصه آدم‌های جنگ نیست که قصه جنگ آدم‌هاست. قصه آدم‌هایی که میان اسطوره و واقعیت، ارزش‌ها و لغزش‌ها و میان تجدد و تدین در جست‌وجوی رستگاری‌اند.

 • دهخدا ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۰:۴۴

  مختصری درباره‌ی معنای رویکرد پدیدارشناختی در مواجهه با زبان و ادبیات فارسی؛

  ملاحظه‌ای به ایرادی از لغت‌نامه دهخدا

  در توضیح دهخدا زیر واژه‌ی احسنت بسیار جالب است که اول از همه بیتی از شهید بلخی را می‌آورد که از قضا به معنی دوگانه‌ی واژه اشاره دارد و نفس بیت حکایت از نکوهش رودکی دارد، اما دهخدا به دلیل وضوح بیش از حد بعد مثبت واژه در زمانه‌ی معاصر، متوجه بعد منفی‌اش در زمانه‌های کهن نمی‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۰:۴۰

  «اسرار باطنی سلتی» رونمایی می‌شود

  آیین رونمایی از کتاب «اسرار باطنی سلتی» نوشته جان شارکی برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۱۰:۲۰

  در میان جماعت بی‌چهره/ ساعدی به‌روایتِ کورش اسدی

  مخلوقان ساعدی از واقعیت سر برآورده بودند و ازاین‌رو شاید دستِ ساعدی به نوشتن نمی‌رفت و سرآخر ساعدی از کابوس‌های خود می‌گریزد و به‌قولِ اسدی در گریز خود لابد به «تاتارخندان» می‌اندیشد، داستانِ گریز که در دهه پنجاه در سیاهچالِ اوین نوشت در ستایش زندگی، در تقابل با مرگ، داستانِ دوباره از سر آغازکردن.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۰۹:۵۴

  اوج‌گیری‌کتاب وکتابخوانی با برگزاری نشست‌های مختلف

  ششمین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب با خبرهای خوب همراه بود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۷ ۰۹:۳۰

  نمایشگاه کتاب و آشنایی بیشتر با بلا تار، کیارستمی و جان کاساوتیس

  ترجمه کتاب «کیارستمی: پشت و روی واقعیت» نوشته یوسف اسحاق‌پور و ترجمه چند مقاله در کتاب‌های «جان کاساوتیس» و «بلا تار» از تازه‌ترین آثار محمدرضا شیخی محمدی هستند که در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده‌اند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۷:۲۰

  سرآمدان آموزش عالی کشور معرفی می شوند

  معاون آموزشی وزیر علوم گفت: سومین همایش ملی آموزش عالی کشور سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۷:۰۰

  رشته دکتری «مطالعات حقوق خانواده» تصویب شد

  رئیس کارگروه مطالعات زنان شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی از تصویب رشته دکتری «مطالعات حقوق خانواده» در شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی خبر داد .

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۶:۴۰

  رهبران ادیان با آموزه های دینی جلوی تخریب محیط زیست را بگیرند

  ابراهیمی ترکمان در آیین یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه از رهبران ادیان خواست با آموزه‎های دینی و اخلاقی جلوی تخریب محیط زیست را گرفته و مانع آسیب رساندن به آن شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۶:۲۰

  کتاب «مونتسکیو و روسو؛ پیشگامان جامعه‌شناسی» منتشر شد

  کتاب«مونتسکیو روسو پیشگامان جامعه‌شناسی» اثر «امیل دورکیم» با ترجمه «یونس اکبری» و «مسعود زمانی مقدم» توسط انتشارات تیسا منتشر شده‌است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۶:۰۰

  باید درباره مدرنیته بیشتر تأمل کنیم/ از جامعه شناسان گلایه دارم

  رئیس فرهنگستان علوم با تأکید بر ضرورت تأمل بیشتر بر مدرنیته گفت: وضع ما وضع خاصی است و گلایه من از جامعه شناسان این است که چرا این وضعیت را تحلیل نمی کنند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۵:۴۰

  عقلانیت وحیانی پاسخگوی مسائل ما در مواجهه با جهان غرب است

  حجت الاسلام پارسانیا گفت: عقلانیت وحیانی در پاسخگویی به مسائل جدیدی که در اثر مواجهه با جهان مدرن با آن روبرو هستیم راه گشاست.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۵:۲۰

  کنفرانس بین‌المللی مطالعات جنبش اجتماعی برگزار می شود

  بیست و یکمین کنفرانس بین‌المللی مطالعات جنبش اجتماعی ژوئن ۲۰۱۹ در اسلو، نروژ برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۵:۰۰

  همایش آکادمی اسلامی آلمان وظرفیت‌های بین‌المللی حوزه‌ها برگزار شد

  همایش آکادمی اسلامی آلمان و ظرفیت‌های بین‌المللی حوزه‌های علمیه باحضور فضلا، اساتید و طلاب حوزه علمیه هامبورگ، طلاب آلمانی و اروپا شامگاه شنبه در مدرسه امام خمینی(ره) برگزار شد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۴:۴۰

  کتاب «سیری در عقاید، تاریخ و فرهنگ اسماعیلیه» رونمایی شد

  آیین رونمایی از کتاب «سیری در عقاید، تاریخ و فرهنگ اسماعیلیه» با حضور سید جلال میرآقایی، نویسنده این کتاب درنمایشگاه کتاب برگزار شد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۴:۲۵

  شرط تعطیل نشدن مراکز علمی کاربردی دستگاههای دولتی

  وزیر علوم گفت: مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی، برای ادامه فعالیت باید به بخش خصوصی واگذار شده و در صورتی که این کار صورت نگیرد، بسته می شوند.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۴:۰۰

  بودجه‌های کاغذی آموزش‌وپرورش!

  یک نکته مهم این است که وقتی سیاست‌مداران ما بیرون از قدرت هستند، درباره آموزش‌وپرورش و ارزش و اهمیت آن طوری حرف می‌زنند که آدم گمان می‌کند اگر به قدرت برسند، آموزش‌وپرورش را در اولویت کارهای خود می‌گذارند اما شوربختانه این‌گونه نیست.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۳:۴۰

  فیلسوف بود/ شهیدمطهری و فلسفه در گفت‌ وگو با علی‌اکبر احمدی‌ا فرمجانی

  البته با مسامحه و توسع می‌توان ایشان را روشنفکر دینی هم خواند؛ کما اینکه برخی غزالی و حافظ را هم با مسامحه و توسع روشنفکر دینی خوانده‌اند. این کار اشکالی ندارد اگرچه به نظر من باید کاربرد این اصطلاحات به نحو جدی‌تر و دقیق‌تر باشد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۳:۲۰

  در مرز جنون و نبوغ/ ‎متن کیومرث پوراحمد در رثای ناصر چشم آذر

  ‎متن زیر را کیومرث پوراحمد در رثای ناصر چشم آذر نوشته است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۳:۰۰

  گشتی در سی‌و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب/ طنین محکم‌تر صدای پای کتاب

  پنجمین روز از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با همان فراز و نشیب‌های همیشگی فعالیت روزانه خود را شروع کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۲:۴۰

  درآمدی تاریخی و انتقادی بر رمان عرب/ حوادث جهان عرب از رهگذر رمان معاصر

  راجر آلن نویسنده انگلیسی کتاب درآمدی تاریخی و انتقادی بر رمان عرب که به تازگی با ترجمه محمد جواهر کلام منتشر شده، معتقد است: رمان ‌گونه‌ای ادبی است که در حال تغییر و تحول است. هر اثر داستانی، به درجه‌های متفاوت از لحاظ شدت و دقت هنری، می‌کوشد تا فرایند تغییر مستمر، و حتی گاهی دعوت به تغییر، را بازتاباند. از این رو برای آشنایی با جهان عرب باید با رمان عرب مواجه شد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۲:۲۰

  جدیدترین ترجمه از یودیت هرمان منتشر شد/«لتی پارک» مملو از ایجاز است

  جدیدترین اثر یودیت هرمان با ترجمه محمود حسینی‌زاد وارد بازار کتاب شد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۲:۰۰

  انتشار کتابی از اریک امانوئل اشمیت پس از ۱۰سال

  انتشارات کیان‌افراز با صدعنوان کتاب تازه در حوزه هنر اعم از نمایشنامه و فیلمنامه به نمایشگاه کتاب آمده است، از جمله کتاب «موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن»‌ اثر اریک امانوئل اشمیت که بعد از ده سال مجوز انتشار گرفته است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۱:۴۰

  «آنتولوژی شعر اجتماعی ایران» و « آنتولوژی داستان کوتاه فارسی» در نمایشگاه کتاب

  نشر وراء دو کتاب جدید در حوزه ادبیات داستانی و شعر منتشر و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۱:۲۰

  رمان جدید ر.اعتمادی با الهام از منطق‌الطیر عطار

  جدیدترین رمان ر.اعتمادی به نام «سفر عشق به سلطان سالاوالان» به تازگی از سوی نشر شادان منتشر شده است.