نمایش همه
 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۱:۴۰

  جزئیات آزمون های عملی رشته های نیمه متمرکز کنکور ۹۷ اعلام شد

  زمان و مکان برگزاری آزمون عملی رشته‌های‌ تحصیلی نیمه‌متمرکز علوم ورزشی، مربیگری ورزشی، آموزش تربیت بدنی و موسیقی نظامی در کنکور ۹۷ اعلام شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۰

  آزمون روانشناختی برای متقاضیان جذب هیأت علمی الزامی شد

  انجام آزمون روانشناختی از متقاضیان جذب در هیات‌های علمی دانشگاه‌ها در هیات عالی جذب تایید شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۱:۰۰

  «هری پاتر» واحد درسی دانشگاه علوم قضایی هند می شود!

  دانشگاه علوم قضایی در کلکته واحد درسی جدیدی با موضوع بررسی وجوه قانونی داستان هری پاتر ارائه می کند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۰:۴۰

  آخرین وضعیت پیگیری وزارت علوم برای ارز فرصت مطالعاتی

  رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در صورت تعیین نرخ ارز فرصت مطالعاتی دانشجویان، پرونده های جدید برای متقاضیان سال ۹۵ باز خواهد شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۰:۲۰

  مهلت ثبت نام دوره های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تمدید شد

  مهلت ثبت نام برای متقاضیان ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال ۱۳۹۷ (نوبت نوزدهم) تا شنبه ۱۲ آبان تمدید شد.

 • محسن رنانی ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۰۹:۲۱

   تأملی در باب نقش فلسفه در توسعه/ در توضیح سخنان محسن رنانی؛

  رسالت فلسفه آسمان است یا زمین؟

  فیلسوف می‌تواند در مسیر توسعه کمک کند و گاه به مسائل آن بیندیشد، اما رسالت او اندیشیدن به توسعه و لوازم و مبانی آن نیست. رسالت و کار فیلسوف پرداختن به پرسش‌های بنیادین است که عقل معاش و اکثریت جامعۀ انسانی بسیار کم و به‌صورت آشفته در مورد آن می‌اندیشند و البته در غالب موارد، کار ایشان تلاش برای فرار و مواجه نشدن با این پرسش‌های بنیادین است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۶:۰۰

  ارائه گزارش ساماندهی آموزش عالی به ستاد نقشه جامع علمی

  وزیر علوم تحقیقات و فناوری از ارائه گزارش ساماندهی آموزش عالی به ستاد نقشه جامع علمی کشور خبر داد و گفت: دراین زمینه فعالیت های زیادی صورت گرفته است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۵:۴۰

  کشتن مرغ مقلد محبوب ترین رمان آمریکا

  طی یک نظرسنجی در طول شش ماه گذشته معلوم شد که رمان نوشته توسط هارپر لی محبوب ترین داستان کشور آمریکاست.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۵:۲۰

  جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه به یک رمان تاریخی رسید

  جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه به رمان تاریخی «تابستان چهار پادشاه» نوشته کمیی پسکال تعلق گرفت.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۵:۰۰

  مسعود کوهستانی‌نژاد: روح حاکم بر رمان فارسی مشروطه، روح رمانتیک است

  مسعود کوهستانی‌نژاد درباره دو مجموعه «مشروطیت ایران و رمان فارسی و رمان خارجی» گفت: روح حاکم بر این رمان‌ها، روح انسانی است که می‌خواهد آزاد باشد. روح رنسانس حاکم بر اروپا است. این رنسانس به طور خاص، ضد مذهب نیست. روح انسانی است که از جامعه‌اش در حال کنده شدن است و می‌خواهد آزاد باشد. شما تاریخ تطور غرب را که از قرن چهاردهم در نظر بگیرید، اغلب کاراکترهای ادبیات این دوره، انسان‌های رمانتیکی هستند که می‌خواهند از جامعه خودشان کنده شوند. آنان شورش‌گر مثبت هستند.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۴۰

  وضعیت بورسیه ها دوباره در دستور کار هیات عالی جذب قرار گرفت

  رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای رسیدگی به وضعیت بورسیه ها دوباره در فراخونی از این افراد ثبت نام خواهیم کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۲۰

  مصطفی مهرآیین: بالاترین سطح درماندگی در رابطه با «دیگری» حضور یک کودک است

  مصطفی مهرآیین، جامعه شناس و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: از نگاه لویناس ادبیات جای بروز دیگری است که می‌تواند ما را به موقعیت‌های اخلاقی ببرد و آن چیزی که در این موقعیت مهم است، این است که دیگری، هم به تو به عنوان یک انسان رجوع می‌کند و هم اینکه احتمالا بیچاره و درمانده است. بالاترین سطح درماندگی در رابطه با دیگری، حضور یک کودک است بنابراین او موقعیت‌های اخلاقی را مثل روبرو شدن با یک کودک می‌دانست.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۰۰

  تاریخچه علوم انسانی در ایران/ ۱۰ دستاورد انقلاب ما در علوم انسانی

  حجت الاسلام خسروپناه در نشستی با موضوع با موضوع انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی به ده دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه علوم انسانی اشاره کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۳:۴۰

  «سویه‌ها: مطالعه‌ای در فلسفه‌ هگل» ترجمه و منتشر شد

  «سویه‌ها: مطالعه‌ای در فلسفه‌ی هگل» نوشته تئودور آدورنو با ترجمه‌ حسام سلامت، یگانه خویی و محمدمهدی اردبیلی به همت نشر ققنوس منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۳:۲۰

  کنفرانس بین‌المللی حق زندگی و برابری

  بیست و یکمین کنفرانس بین‌المللی حق زندگی و برابری در روزهای ۸ و ۹ آوریل ۲۰۱۹ در آتن، یونان برگزار می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۳:۰۰

  کتاب «آلبر کامو و آندره مالرو؛ نامه‌ها و متون دیگر» منتشر شد

  کتاب «آلبر کامو و آندره مالرو؛ نامه‌ها و متون دیگر» با گردآوری‌ و ویرایش سوفی دوده و با ترجمه شبنم سنگاری منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۲:۴۰

  دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

  دستوالعمل نحوه انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری ۹۷ توسط مرکز هیات های امنا و هیات ممیزه وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۲:۲۰

  فلسفه‌پژوهی غلامحسین صدیقی با نگارش رساله دکتری‌اش آغاز می‌شود

  حسن بلخاری در بزرگداشت مرحوم غلامحسین صدیقی گفت: فلسفه‌پژوهی دکتر صدیقی با نگارش رساله دکتری‌اش با عنوان جنبش‌های دینی ایرانی در قرون دوم و سوم هجری آغاز می‌شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۲:۰۰

  مسئله تاریخ و خلاء هویتی نسل جدید/ لزوم بازنگری در رشته تاریخ

  محسن الویری گفت:خودآگاهی نسبت به وضعیت کنونی کشور و ظرفیتهای بالای رشته تاریخ برای برون‌رفت کشور از مشکلات و بحران‌های کنونی حتی در جنبه اقتصادی با سرپنچه اصحاب تاریخ گشودنی است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۱:۴۰

  ۶ آبان آخرین مهلت ثبت نام در آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

  مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ۹۷ یکشنبه ۶ آبان ۹۷ پایان می پذیرد. این آزمون ۲۳ آذرماه برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۱:۲۰

  مراسم بزرگداشت «فواد سزگین» برگزار می شود

  مراسم بزرگداشت «فواد سزگین» به همت کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، شنبه ۵ آبان از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار می شود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۱:۰۰

  اسطوره شناسی به عنوان فهم تاریخ و فرهنگ/ نمایش بعد از ظهر سگی

  نشست«اسطوره شناسی به عنوان فهم تاریخ و فرهنگ» با سخنرانی « بهار مختاریان» استاد دانشگاه هنر اصفهان و نشست «شنبه‌های سینما و فرهنگ» با نمایش فیلم «بعد از ظهر سگی» برگزار می‌شود.

 • تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۰۵

  تفسیری فلسفی از مفهوم پدرسالاری در تاریخ ایران در مصاحبه با سیاوش جمادی (۷)؛

  صغیر ماندگی یا روشنگری عقیم شده

  مسئلۀ نسل ما بی تاریخی یا کمداشت حافظۀ تاریخی نیست. ما با ناخودآگاهی تاریخی زندگی می کنیم و آنچه کم داریم خودآگاهی تاریخی است ، از همین روست که همچنان حامل برخی از فراداده های خوگرفتۀ فرهنگ گذشته ایم ؛ آزادی اندیشه نیاز ناگزیرمان نشده و خودگردانی و خودسالاری در فکر و امورهمگانی مان را دشوارتر از سپردن امورمان به یک شاه چارساله می یابیم.از اندیشمندان چپ دربارۀ اتمیزه شدن انسان ها و فقدان خود آیینی در سرمایه داری پسین بسیار آموخته ایم اما تفاوتی عظیم است میان دگرسالاری پسمانده از فرهنگ قرون وسطی و خودآیینی خنثا شده در غرب پیشرفته.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۰:۴۰

  خاطراتی از سیاستمدار عصر مشروطه/ ماجرایی از دولت‌آبادی و ظل‌السلطان

  حاج میرزا سید یحیی دولت‌آبادی، شاعر، خوشنویس، نویسنده وقایع مشروطه و پس از آن چهارم آبان‌ماه سال 1318 دیده از جهان فروبست. به‌مناسبت سالروز درگذشت این مبارز مشروطه‌خواه نگاهی به کتاب «حیات یحیی» انداختیم و خاطراتی از زندگی او به نقل از پسرش را روایت کرده‌ایم.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۰:۲۰

  شاهنامه؛ جنگ یا صلح؟ مسئله این است

  شاهنامه فردوسی که به همراه ایلیاد و اودیسه‌ هومر و بهشت گمشده میلتون از مشهورترین حماسه‏‌های جهان هستند، در تصور عموم افرادی که آن را نخوانده یا اینکه درست نخوانده‌اند، اثری مشحون از جنگ است اما حقیقتی که پوشیده مانده این است که در تمام جنگ‌های شاهنامه که ایرانیان در آنها حضور دارند، در موضعی دفاعی هستند و رویکردی مداراجویانه پیش گرفته‌اند و این حالت مدارا و صلح، ردی بر فرضیه جنگ‌طلبی و تایید صلح‌طلبی فردوسی در شاهنامه است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۰:۰۰

  محمدعلی زم: مخاطب را در کودکی و نوجوانی معتاد سینما کنیم

  محمدعلی زم می‌گوید: معمولا پیش از آن که برای نوشتن دست به قلم شوم، درباره آن موضوعی که می‌خواهم درباره‌اش بنویسم جست‌وجوی مفصلی انجام می‌دهم تا ببینم منبعی وجود دارد و شخص دیگری درباره آن نوشته است؟ یا خیر؛ در اینباره هیچ کتابی را در عرصه مباحث نظری و فکری سینمای کودک نیافتم، با چند دوست زبان‌دان و مترجم صحبت کردم و عجیب بود که آن‌ها نیز می‌گفتند در حوزه زبان انگلیسی هم هیچ کتابی درباره حوزه کودک نوشته نشده است.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۰۹:۴۳

  کاغذ تحریر به مرز ۲۰۰ هزار تومان رسید

  بازار کاغذ این‌روزها در شوک به سر می‌برد؛ طوری که هر بند کاغذ چاپ و تحریر ساعتی پیش در بازار به قیمتی معادل ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد، این در حالی است که ۱۰ روز پیش هر بند این کاغذ حداقل ۱۵ هزار تومان ارزان‌تر بود.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۰۹:۳۵

  هشدار آزاد ارمکی درباره سرنوشت شومی که ممکن است جامعه‌شناسی ایرانی به آن مبتلا شود

  تقی آزاد ارمکی، استاد تمام دانشگاه تهران در یادداشتی هشدارهای جدی به جامعه‌شناسی ایرانی داده است که اگر جامعه‌شناسی کلیت حیات اجتماعی ایران را موضوع بحث خود قرار ندهد به جامعه‌شناسی ساحت ایدئولوژیک یا به جامعه‌شناسی کاملا ابزاری کاربردی تبدیل خواهد شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۷:۲۰

  ترجمه «انسان و صیرورت او بنا بر ودانْتَه» اثر رنه گنون منتشر شد

  کتاب «انسان و صیرورت او بنا بر ودانْتَه» اثر رنه گنون با ترجمه و توضیح بابک عالیخانی و کامران ساسانی توسط انتشارات مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شد.

 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۷:۰۰

  مرحوم غلامحسین صدیقی توانست سیاست را با اخلاق جمع کند

  رئیس فرهنگستان علوم گفت: صدیقی توانسته بود سیاست را با اخلاق جمع کند، ایران را دوست داشت و می‌شناخت، مورخ و ادیب بود و با فلسفه آشنایی بسیار خوب داشت.