نمایش همه
 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۴۰

  در ساعت مرگ/ در حاشیه گزیده شعر «مرثیه‌ای برای درخت» از تادئوش روژه‌ویچ

  روژه‌ویچ از مهم‌ترین شاعران و نویسندگان معاصر لهستان است که در گونه‌های مختلف ادبی نظیر نمایشنامه، شعر، رمان و فیلم‌نامه آثاری منتشر کرده و امروز می‌توان او را یکی از مهم‌ترین شاعران معاصر جهان دانست.

 • مجید برزگر ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۲۷

  گفت‌وگو با مجید برزگر در مورد تقابل جریان موسوم به موج نو با سینمای دروغین و ایدئولوژیک فیلم فارسی؛

  سینمای پیشرو: مقاومت و نقد شرایط

  اگر این میان‌مایگی و غرق شدن در ساده‌انگاری سینمای دیجیتال بدل به یک سنت شود، گسست در این سنت خودش می‌تواند یک نوع آوانگاردیسم باشد؛ یعنی ما در حال رسیدن به مرزی از بی‌حسی و بی‌چیزی در سینما هستیم که فکر می‌کنم از دل خاکسترهای این ققنوس حتماً جوجۀ جدیدی درخواهد آمد؛ به تعبیری باید سیری دیالکتیکی در سینما اتفاق افتد تا از دل امر منفی چیزی مثبت حاصل شود.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۲۱

  انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تنها با رای کمیته سه نفره

  به دنبال نشست روز شنبه شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ محمدمهدی داوودی‌پور از اتحادیه آشنا و یحیی دهقانی به نمایندگی از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به عنوان ۲ گزینه نهایی انتخاب شدند اما انتخاب معاون اجرایی همچنان با اما و اگرهایی همراه است و انتخاب نهایی به عهده کمیته سه‌نفره‌ای است که از سوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه انتخاب شده‌اند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۰۰

  عبدالحسین نیک‌گهر چه کتاب‌هایی را ترجمه می‌کند؟

  عبدالحسین نیک‌گهر این روزها مشغول ترجمه «جامعه‌شناسی ارزش‌ها» است و به زودی کتاب‌های «عامل انسانی» و «از غرب چه مانده است؟» نیز با ترجمه او منتشر می‌شوند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۰۹:۴۰

  چهار انگیزه نویسندگان برای نوشتن از زبان جورج اورول

  جورج اورول، نویسنده، شاعر و منتقد انگلیسی معروف و نویسنده دو رمان شناخته‌شده و پرفروش مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴ معتقد است چهار انگیزه اساسی برای نوشتن هر متنی وجود دارد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۰۹:۱۳

  بین تاریخ محلی و تاریخ مرکز نشینان همیشه گسلی هست

  مطلب مطلبی گفت: کرمانشاهان با وجود سابقه دیرینه، چندان شناخته شده نبود. از دوره صفویه است که اهمیت کرمانشاه بیشتر می‌شود و اسم ایالت را به خودش می‌گیرد. ایالت کرمانشاه از همان دوره صفویه، تحت حکومت والیان اردلان است. حکام نواحی غربی، برای تثبیت حکومت‌شان، سعی در نزدیکی هر چه بیشتر با والیان اردلان دارند. کرمانشاهان هم مرکز نیروی سیاسی نظامی غرب کشور می‌شود و حتی حکام نواحی خوزستان هم از سوی حکام کرمانشاه انتخاب می‌شوند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۷:۰۰

  فیلسوف زندگی؛ گفت وگو با دکتر رضا داوری

  غرب‌محوری صرف یک داعیه نیست که با آن مخالف باشیم و با مخالفت خود آن را از میان برداریم. البته با داعیه غرب‌محوری می‌توان مخالف بود، اما غرب‌محوری نظر نیست، بلکه غرور قدرت است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۶:۴۰

  اساتید نمونه کشوری معرفی و تقدیر شدند

  با حضور وزیر علوم ۱۰ نفر از اساتید به عنوان اعضای هیات علمی نمونه کشوری مورد تقدیر قرار گرفتند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۵:۲۰

  دموکراسی نزد شایگان

  شایگان دموکراسی را محصول روشنگری و نگاه نقادانه می‌داند که با «انسان اجتماعی» همخوانی بیشتری دارد. او دموکراسی را به قلمرو یا عرصه «تحلیل فرهنگی» می‌برد و می‌گوید دموکراسی نیازمند تغییر روحیه فرهنگی و رویه ذهنی است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۵:۰۰

  وزیر علوم: بودجه ۹۷ انتظارات دانشگاه‌ها را برآورده نمی‌کند

  وزیر علوم با تاکید بر اینکه بودجه سال آینده دانشگاهها انتظارات این مراکز را برآورده نمی‌کند، گفت: متاسفانه رقم خوبی از درآمدهای کشور به عنوان بودجه های پژوهشی نیز در نظر گرفته نشده است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۴:۴۰

  این یک روش عملی برای فیلم‌نامه‌نویسی است، نه علمی!

  تازه‌ترین اثر تالیفی احمد طالبی‌نژاد به نام «می‌خواهم فیلم نامه بنویسم» به تازگی از سوی نشر چشمه منتشر شده که یکسری راهکارهای عملی برای نوشتن فیلم‌نامه ارائه می‌دهد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۴:۲۰

  در نشست «کارنامه ژوکوفسکی» مطرح شد: اگر واژه‌ای بمیرد، سوگی‌ است بزرگ و فراگیر!

  میرجلال‌الدین کزازی در نشست «کارنامه ژوکوفسکی» گفت: مرگ واژه کاری خرد و خام نیست. بزرگی، دلبندی از دودمانی می‌میرد. اگر واژه‌ای بمیرد، سوگی‌ است بزرگ و فراگیر. زیرا واژه با مرگ خویش، پاره‌ای از فرهنگ و تاریخ ایران را می‌میراند. به ویژه در این دوران که رسانه‌های عمومی، واژگان را می‌فرسایند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۴:۰۰

  رادیکال‌های موافق و مخالف جهانی‌شدن چه می‌گویند؟

  محبوبه مهاجر می‌گوید: ریتزر در دانشنامه جهانی‌شدن کوشیده تا نگرش جامع خود را حفظ کند و همه ابعاد جهانی‌شدن را در نظر بگیرد و تلاش او هم در این دانشنامه گردآوری تمامی نظرات اعم از مخالف و موافق حتی رادیکال در این حوزه بوده است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۳:۴۰

  جشنواره‌ای که مدام شکل عوض می‌کند

  گویا جشنواره فیلم فجر در عمر سی‌وشش ساله خود قرار نیست سیاست و روندی ثابت داشته باشد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۳:۲۰

  فروید با «سه رساله درباره نظریه جنسی» به کتابفروشی‌ها آمد

  زیگموند فروید در کتاب «سه رساله درباره نظریه جنسی و نوشته‌های دیگر در همین موضوع» به تببین نظریه جنجال برانگیز خود درباره عقده ادیپ و الکترا پرداخته که به نوعی پایه و اساس اندیشه‌های این روانکاو بزرگ و تاثیر گذار در تاریخ این علم است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۳:۰۰

  بررسی یک نیازمندی در عدالت آموزشی

  طراحی و توسعه اکوسیستم همه برنده مبتنی بر ICT در حوزه آموزش

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۲:۴۰

  انتشار مجموعه کامل آثار «باخ» برای اولین بار در ایران

  انتشارات تمدن علمی برای اولین بار در ایران مجموعه کاملی از آثار یوهان سباستیان باخ برای گیتار را در کتابی با عنوان «مجموعه‌ی کامل آثار یوهان سباستین باخ برای گیتار کلاسیک» منتشر کرد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۲:۰۰

  ماکوندو: عروسک‌گردانی برای درک ساحت‌های هستی

  انصاری این نمایش را طوری کارگردانی می‌کند که بزرگ‌سال و خردسال در تمام لحظات نمایش بتوانند «کودک» خود را بازیابند و با دمیدن غریزه «بازی» در ساحت‌های هستی خود، بازنگری کنند و شاید، لحظه‌ای هم که شده، امکان دگرگونی در ساحت‌ها را بررسی کنند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۴۰

  جزئیات خود متن، تعیین‌کننده‌ شیوه‌ مناسب برای نقد است

  حسین پاینده می‌گوید: ممکن است بعد از خواندن یک رمان به این نتیجه برسیم که تاریخ‌گرایی نوین بهترین شکل پرداختن به آن متن است، حال آن‌که رمان دیگری را بتوان با نظریه فرمالیسم یا روانکاوی بهتر نقد کرد. در واقع، این جزئیاتِ خودِ متن است که تعیین‌کننده‌ شیوه‌ مناسب برای نقد آن می‌شود.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۰

  نشست‌ «نقد و بررسی نظام ریاستی و پارلمانی در ایران» برگزار می شود

  نشست «نقد و بررسی نظام ریاستی و پارلمانی در ایران» روزهای ۱۶ و۲۳ بهمن‌ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۰

  فیلسوف چکمه پوش روانه بازار نشر شد

  کتاب «فیلسوف چکمه پوش؛ نقد و بررسی مبانی هستی شناختی و معرفتی نظریه‌ جامعه باز کارل پوپر» به قلم حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم و به همت نشر معارف منتشر شد.

 • کوندو ۱۳۹۶/۱۱/۱۵

  گفت‌وگو با پرفسور نوبوآکی کوندو، ایران‌شناس ژاپنی؛

  به چالش کشیدن دیدگاه رایج تفکر مدرن در ایران قرن نوزدهم

  کتاب قانون اسلام و جامعه ایران اولین کتاب در مورد رابطۀ بین شریعت (قانون اسلام) و جامعۀ ایران در قرن نوزدهم میلادی است که در آن جنبه‌های حقوقی جامعۀ شهری در ایران و بافت اجتماعی را به بحث گذاشته‌ام. اتفاقی که در روندی سیاسی رخ داد تا آشکار سازم مقامات چگونه فقه را در جامعه اجرا می‌کرده‌اند و رعایا چطور از فقه بهره‌برداری می‌نموده‌اند و چگونه فقه جامعه را سامان‌دهی و تنظیم می‌کرده است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۰:۴۰

  منشأ اندیشه مقام حضور است/ مرز نفس ناطقه گسترده تر از مرزهای دانش

  دینانی گفت: وسعت نفس ناطقه انسان از اقیانوس بیشتر است. مساحت اقیانوس را می‌توانید اندازه بگیرید، اما نفس ناطقه را نمی‌توانید اندازه بگیرد. مرز نفس ناطقه از مرزهای دانش هم گسترده تر است.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۰:۳۰

  از وضعیت ساماندهی کنکور رضایتی نداریم

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ساماندهی کنکور گفت: ما از پیشرفت کار در این خصوص راضی نیستیم، وزارت علوم باید در این بخش سرعت عمل بیشتری داشته باشد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۷:۰۰

  بررسی کتاب «ایلات کرمانشاهان و نقش آن‌ها در قشون ایران عصر قاجار»

  کتاب «ایلات کرمانشاهان و نقش آنها در قشون ایران عصر قاجار» در سرای اهل قلم معرفی و بررسی می‌شود. ​

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۶:۴۰

  بهره‌کشی از حیوانات در جامعه نابرابر انسانی/ گزارشی از کتاب «اقتصاد سیاسی حقوق حیوانات» به بهانه انتشار ترجمه فارسی

  ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که حیوانات را تحت انقیاد سلطه و سلسله‌مراتبی خوارکننده درآورده‌ایم. حیوانات را به زور قانون و به حکم عرف دارایی خود می‌دانیم و به‌عنوان کالا و تولیدکننده کالا بهره‌کشی می‌کنیم. این روند به‌وضوح همپای بزرگ‌ترین صنایع جهان، چرخ سرمایه را سریع‌تر می‌چرخاند و ثروتی هنگفت به جیب دولت- شرکت‌ها می‌ریزد و البته طبق برنامه جیب‌های ما را نیز خالی می‌کند.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۶:۲۰

  مروری بر نظرات موافقین و مخالفین شاهکار جیمز جویس

  داستان هزار صفحه‌ای «اولیس» نوشته جیمز جویس صد سال پیش در چنین روزی منتشر شد و مخالفین و موافقین زیادی را به خود جلب کرد. در این نوشته نظرات افراد شناخته‌شده‌ای چون ولادیمیر ناباکوف، کارل یونگ، ارنست همینگوی، پائولو کوئیلو، و جورج اورول در مورد این رمان را مرور خواهیم کرد.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۶:۰۰

  اولین روز رسانه‌ای ها خارج از برج /«خیلی دور خیلی نزدیک»

  اولین روز جشنواره فیلم فجر در دوره سی و ششم برای اهالی رسانه متفاوت از چند سال قبل آغاز شد که آن هم تحت تاثیر تغییر مکان برگزاری سینمای رسانه‌ها از برج میلاد به پردیس سینمایی ملت بود.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۵:۴۰

  تلاش برای بیرون کردن آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

  سی ناشر انگلیسی در نامه‌ای درخواست کرده‌اند نویسندگان آمریکایی از گردونه رقابت سالانه «من بوکر» خارج شوند و این جایزه به روال سابق برگزار شود.

 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۵:۲۰

  کتاب «یالوم خوانان» نقد و بررسی می‌شود

  کتاب «یالوم خوانان» نوشته «اروین د. یالوم» با حضور مترجم اثر و یک روانشناس، نقد و بررسی می‌شود.