نمایش همه
 • دیروز ۱۵:۳۳

  بررسی نقش تجار در توسعه شهر تهران در مجموعه دوجلدی منصوره اتحادیه

  مجموعه دو جلدی «نقش تجار در توسعه شهر تهران» اثر منصوره اتحادیه توسط نشر تاریخ ایران منتشر شد. این پژوهش بر اساس اسناد بجای مانده از تجارتخانه اتحادیه شکل گرفته است.

 • دیروز ۱۵:۳۱

  «سیر منطق» منتشر شد

  کتاب دو جلدی «سیر منطق» نوشته ویلیام نیل و مارتا نیل با ترجمه مهدی عظیمی و به همت انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۲۳ ۱۱:۰۴

  «نبرد مخفی علیه ایرانیان»، از گشاده‌دستی‌های نفتی تا غبطه بر بهشت دور از دسترس اسرائیلی‌ها

  کتاب «نبرد مخفی علیه ایران»اثر رونن برگمن با برگردان حسین جاجرمی به روابط ایران و اسرائیل در دوره پهلوی و در زمان جنگ ایران و عراق پرداخته است. در پایان کتاب عباس سلیمی‌نمین، پژوهشگر تاریخ معاصر نقدی مفصل با عنوان «نیم قرن تا ناکامی» در صدد پاسخگویی به نوشتار غلط، سست و بی‌پایه او برآمده است.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۷

  کتاب مرگ در نمک پژوهشی باستان شناسی در ایران منتشر شد

  کتاب «مرگ در نمک، پژوهشی باستان‌شناسی در ایران» به همت موزه ملی ایران، موزه معدن آلمان در بوخوم و موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی زنجان منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۶

  چرا ژوزف استالین را یکی از بی‌رحم‌ترین خودکامگان و جانیان تاریخ می‌شناسند؟

  کتاب «تصفیه‌های گسترده استالینی» از دیدگاه آسیب‌شناسی به این دوره تاریخ پرداخته است. مؤلفان در این کتاب تحلیل‌های گوناگونی درباره دوران استبدادی استالین در اتحاد شوروی و تأثیر پایدار رژیم او بر جهان امروزی ارائه می‌کنند.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۲

  کتابی درباره طراح و مجری هولوکاست

  کتاب «جلاد و همسرش، زندگی و مرگ راینهارد هایدریش» از سوی انتشارات پنگوئن رندوم هاوس منتشر شد. وی مجری و طراح هولوکاست بود.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۱۲:۱۴

  آیا تجربه بالکان در خاورمیانه تکرار خواهد شد؟/ دولت-ملت‌سازی گرانیگاه بحران در خاورمیانه

  مولف در کتاب «خاورمیانه و پارادایم سایکس_ پیکو» می‌کوشد با تحلیل کنش‌های متقابل میان نیروهای برآمده از پارادایم سایکس- پیکو آن را به عنوان توالی بحران مورد ارزیابی قرار دهد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۱۲:۰۶

  بررسی بحر طویل عامیانه در آخرین یادگار زنده‌یاد ذوالفقاری

  انتشارات ققنوس کتاب «بحرطویل عامیانه و بحر طویل‌سرایان»، نوشته زنده‌ِ‌یادحسن ذوالفقاری و مسلم نادعلی‌زاده را عرضه کرد.

 • فلسفه دین ۱۴۰۱-۰۵-۱۱ ۱۳:۵۷

  دانشنامۀ فلسفۀ استنفورد 4

  فلسفه دین

 • امپراتوری‌های بیزانس و ساسانی ۱۴۰۱-۰۵-۱۱ ۱۳:۵۳

  امپراتوری‌های بیزانس و ساسانی

  کتاب امپراتوری‌های بیزانس و ساسانی نه‌تنها دربارۀ روابط روم و ساسانیان شناخت لازم را به خواننده می‌دهد، بلکه نقش و اهمیت ساسانیان را در تاریخ شرق دنیای کهن نیز می‌کاود.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۱۰ ۱۰:۳۲

  انتشارِ تصحیحِ تازه‌ای از «فضائل بلخ» از سوی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

  کتاب «فضائل بلخ» اثر ابوبکر عبدالله بن عمر بن داود الواعظ بلخی و ترجمۀ آن به زبان فارسی توسط عبدالله بن محمد القاسم الحسینی، با تصحیح و تحقیق و مقدمۀ علی میرانصاری از سوی انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۹ ۱۰:۲۶

  کتاب «تشکیل دولت پهلوی اول و تاثیر آن در فروپاشی نظام ایلی» منتشر شد

  کتاب «تشکیل دولت پهلوی اول و تاثیر آن در فروپاشی نظام ایلی» به قلم خدابخش قربانپور دشتکی به همت پژوهشکده تاریخ معاصر منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۵ ۱۹:۱۵

  نظام بنده‌داری در عهد قاجار چگونه بوده است؟

  کتاب «بنده‌داری در عهد قاجار: بررسی موقعیّت اجتماعی بندگان و زوال بنده‌داری در ایران» از سوی نشر تاریخ ایران منتشر شد. اثر حاضر بر آن است تا نظام بنده‌داری در عهد قاجار را طی پنج فصل مورد بحث و بررسی قرار دهد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۴ ۱۱:۲۰

  «آیین و اسطوره در ایران شیعی» منتشر شد

  «آیین و اسطوره در ایران شیعی؛ انسان‌شناسی مناسک عزاداری محرم» نوشته جبار رحمانی توسط نشر آرما منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۲ ۱۴:۲۷

  اتفاق‌های تاریخی کم‌نظیر در سفرنامه میرزا حسن‌خان

  سفرنامه میرزا حسن‌خان (صاحب دیوان) سفر یا فرار میرزا حسن‌خان را از تهران به تبریز، طی ۲۳ روز از تاریخ دهم رجب تا سوم شعبان سال ۱۳۰۱ قمری شرح می‌دهد. میرزا حسن‌خان نام این سفر ناگهانی را «الفراریه» گذاشته و علت آن را دلگیرشدن از پدر خویش ذکر کرده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۳۰ ۱۵:۳۶

  کتابی درباره دلوز و اسپینوزا/ در اثنای فاجعه اندیشه به چه کار می‌آید؟

  جهان اسپینوزا کتابی درباره دلوز و اسپینوزاست و آغاز کردن آن با این نقل قول از آدورنو تنها به این منظور است که از بطن فاجعه شروع کنیم، از بحران اینجا و اکنون، از ارتباط اندیشه و سیاست و این دغدغه که در بحبوحه فاجعه‌ها یک کتاب فلسفی دیگر به چه کار می‌آید.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۳۰ ۱۵:۱۵

  «تاریخ تشیع در غرب اسلامی» منتشر شد

  کتاب «تاریخ تشیع در غرب اسلامی» اثر محمدرضا شهیدی پاک در ۴۲۳ صفحه به چاپ رسید.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۲۸ ۱۸:۴۷

  کوزلک درکی از مدرنیته می‌دهد که کم‌تر سویه‌های ایدئولوژیک و روشنفکرانه دارد

  کوزلک مفهوم بحران را یکی از مفاهیم اساسی در دوران جدید می‌داند که بسطی فزاینده یافته و زیست جهان مدرن را تسخیر کرده است. او با تاریخ‌نگاری این مفهوم، نشان می‌دهد زیست انسان مدرن اروپایی چگونه با مفهوم بحران درهم تنیده است. لذا، او مفهوم بحران را یکی از نشانه‌های مدرنیته می‌داند

 • ۱۴۰۱-۰۴-۲۶ ۱۸:۴۳

  قانون شرعی و تاریخ اجتماعی تهران در دوره قاجار چگونه بوده است؟

  هدف از ترجمه این کتاب باعنوان فارسی «قانون شرعی و تاریخ اجتماعی تهران در دوره قاجار» که حاصل بیست سال تحقیق اسنادی، کتابخانه‌ای و میدانی «پروفسور نوبوآکی کُندو» است؛ نیز دست یافتن به نتیجه یکی از جدیدترین تحقیقات و امکان استفاده هرچه بیشتر فارسی‌زبانان از آن بوده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۱۳:۴۴

  بیماری دعوتی خشونت آمیز به فلسفه است!

  بیماری دعوتی خشونت‌آمیز به فلسفه است؛ از راه می‌رسد، ناخواسته، ویرانی در زندگی پیشین فرد ایجاد می‌کند و بسیاری از فرضیات و ایده‌های ما را در مورد اینکه زندگی ما می‌تواند و باید چگونه باشد، نابود می‌کند.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۲۰ ۱۳:۲۳

  پسامارکسیسم؛ قلمرو جدید نظریه سوژه انقلابی مارکس

  در این کتاب استدلال می‌شود که در کانون نظریات هر یک از این متفکران، نظریه سوژه انقلابی مارکس همچنان حضور دارد و با این حال نظریه هریک از آنها به تدریج از مارکس دور شده و به قلمروی وارد شده که شاید بهتر باشد آن را پسامارکسیسم بنامیم.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۸ ۱۶:۴۶

  نگاهِ درهم‌تنیده سیاحان اروپایی از ایرانِ دوره صفوی

  «ایران در تاریک‌خانه غرب» در دو بخش سیاحت و سیاحان در ایران و در باب ایران از نگاه سیاحان از سوی نشر تاریخ ایران منتشر شده است. این اثر پژوهشی به نگرش سیاحان غربی پرداخته و جنبه کاذب برداشت آنان را در مورد ایران نمایان کرده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۴:۲۱

  روایت دانیل پیک از ذهن و ایدئولوژی

  دانیل پیک در این کتاب به دنیای اسرارآمیز شست‌وشوی مغزی در قرن بیستم و بیست و یکم، از کاندیدای منچوری تا داعش، تبلیغات تلویزیونی تا الگوریتم‌های آنلاین می‌پردازد. این اثر با ترکیب مطالعات موردی جذاب با بینش‌های تاریخی و روان‌شناختی، سفری هیجان‌انگیز به اسرار کنترل فکر است.

 • کتاب قدرت جغرافیا ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۲۳

  قدرت جغرافیا

  پرناز طالبی

  این کتاب نشان می‌دهد که چگونه سیاست دفاعی آمریکا در مقابل چین با تاکید بر موقعیت استرالیا شکل می‌گیرد و چگونه ایران بر منطقهٔ خاورمیانه تاثیر می‌گذارد.

 • کتاب شناخت و علاقه های انسانی ۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۱:۰۰

  کتاب شناخت و علاقه های انسانی

  ناصرالدین علی تقویان

  کتاب شناخت و علاقه های انسانی (به آلمانی: Erkenntnis und Interesse) کتابی است که در سال 1968 توسط فیلسوف آلمانی یورگن هابرماس منتشر شد، که در آن نویسنده به توسعه علوم طبیعی و انسانی مدرن می پردازد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۲ ۱۳:۳۲

  پژوهشی ژرف و پردامنه در باب رستنی‌ها از آغاز آفرینش

  زنده‌یاد احمد مهدوی‌دامغانی همزمان با انتشار کتاب «رستنی‌ها و پدیده‌های نباتی در تاریخ طبری» یادداشتی بر این کتاب نوشته‌ است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۲ ۱۳:۲۷

  سفرنامه‌هایی قابل اتکا در حوزه مطالعات بلوچستان

  کتاب «بلوچستان در سه سیاحت‌نامه عهد قاجار» با مقدمه و تصحیح محسن شهرنازدار منتشر شد. سیاحت‌نامه‌های جای گرفته در این کتاب، در بردارنده سه سفرنامه بین سال‌های ۱۲۵۱ تا ۱۲۶۴ خورشیدی به بلوچستان است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۰:۱۷

  «تاریخ کامل نسل‌کشی ارمنیان» و «نسل‌کشی ارمنی» چاپ شد

  نشر افکار دو عنوان کتاب تاریخی درباره‌ نسل‌کشی ارامنه منتشر کرد. «تاریخ کامل نسل‌کشی ارمنیان» و «نسل‌کشی ارمنی» عناوین کتاب‌های چاپ شده است.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۱۰:۱۴

  شرح رساله الانصاف ملامحسن فیض منتشر شد/تحلیل مبانی فلسفه و عرفان

  شرح رساله «الانصاف: تحلیل مبانی کلام، فلسفه و عرفان» ملا محسن فیض کاشانی به قلم حجت‌الاسلام سید علیرضا حسینی توسط انتشارات دلیل ما منتشر شد.

 • ۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۹:۰۳

  شورش علیه تک‌ روایتی در تاریخ

  شورش علیه تک‌ روایتی در تاریخ عنوان یادداشتی است که به مناسب انتشار کتاب اوکراین 2022: تاریخ در خطر به رشته تحریر درآمده است. کتاب به دنبال پاسخ به این سؤال است که جنگ اوکراین چگونه آغاز شده و چه مراحلی را تا به امروز پشت سر گذاشته است؟ در این میان ناتو و همچنین ایالات متّحده امریکا چه نقشی داشته‌اند؟ واقعیت‌های جامعه‌ی اوکراین در زمان زلنسکی و پیش از او پروشنکو چگونه بوده و آیا اوکراین کشوری با حاکمیت معیارها و ارزش‌های اروپایی‌ بوده است؟