شناسهٔ خبر: 14420 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ناظری‎ها بیلبورد آمریکایی‎ها را تسخیر کردند

لبوم بُعد یازدهم حافظ ناظری که اسفندماه سال گذشته درایران و به طور همزمان در خارج از کشورعرضه شده بود، درصدر بهترین آلبوم کلاسیک و سنتی مجله (صوتی) بیلبورد آمریکا قرار گرفت.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از ایرنا؛ بُعد یازدهم اثر شماره یک سمفونی رومی است که حافظ ناظری حدود ۱۰ سال برای ساخت و تولید آن وقت صرف کرده و پس از تکمیل مراحل تولید و ساخت ، این آلبوم با حضور افتخاری شهرام ناظری در برخی قطعاتش، توسط کمپانی سونی منتشر شد.

حافظ ناظری پیش تر در مراسم رونمایی این آلبوم گفته بود: سمفونی رومی براساس اشعار مولانا ساخته نشده و بلکه یک پروژه است که در آن سعی می کنیم موسیقی غرب و شرق را با هم ادغام کنیم. سمفونی رومی آثاری متعددی تولید خواهد کرد که اثر شماره اول آن بعد یازدهم نام دارد.

این اثر از چهار فصل تشکیل می شود که فلسفه آفرینش را روایت می کند. یک ویژگی مهم این کار این است که سعی شده هم از لحاظ آواز و هم از لحاظ ارکستراسیون حرکت تازه ای که قبلا نمونه ای از آن عرضه نشده، ارایه شود.

نکته حائز اهمیت حضور نوازنده های شاخص و سرشناس جهانی در این آلبوم از جمله ذاکر حسین نوازنده سرشناس ساز طبلا، گلن ولز نوازنده سازهای کوبه ای و برنده چهار جایزه گرمی، مت هایموویتز، پاول نیوبائر نوازنده ویولا و کاندیدای جوایز متعدد جهانی، ژوهانس موزر نوازنده ویلنسل که با آلبوم Saint-Saens به عنوان یکی از ۱۰ اثر برتر موسیقی کلاسیک در سال ۲۰۰۸ است که باعث شده رسانه های معتبر موسیقی در جهان با استقبال و انتشار اخبار این آلبوم، از آن به عنوان یکی از پرهیجان ترین آثار موسیقی کلاسیک و تلفیقی سال جاری میلادی یاد کنند.

نظر شما