شناسهٔ خبر: 20241 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

خبرنگاران برای مرد «بزرگ فرهنگ ایران» جشن 90 سالگی گرفتند

خبرنگاران میراث فرهنگی و رئیس شورای شهر تهران 90 سالگی استاد عبدالله انوار پژوهشگر و تهران شناس را عصر روز گذشته (جمعه 17 مرداد) در خانه‌ی تاریخی «امین‌الاضرب» جشن گرفتند.

به گزارش «فرهنگ امروز» به نقل از ایسنا؛ سید عبدالله انوار متولد 1303 در تهران، از مترجمان ایرانی و پیشکسوتان معاصر نسخه‌شناسی در ایران است.

وی نسخه‌پژوه، نسخه‌شناس، فهرست‌نویس، ریاضی‌دان و متخصص متون کهن ریاضی است.

او بیش از ۲۰ سال رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود ۱۰ جلد فهرست نسخه‌های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد.

انوار یکی از حروف (مجلدات) لغت‌نامه دهخدا را نیز تدوین کرده‌ است.

وی دارای تصحیحات بسیاری است که از مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها می‌توان به «جهانگشای نادری» اشاره کرد.

در این جشن که همزمان با روز «مشروطه» و «خبرنگار» برگزار شد، عبدالله انوار اظهار کرد: از زمانی که خود را شناختم سعی کردم، پایتخت را نیز بشناسم هرچند تهران اکنون کاملا عوض شده است. ولی افتخار می کنم به شهری که رئیس شورای آن احمد مسجد جامعی است.

وی افزود:‌ مشروطه پس از سال‌ها یک فرد مشروطه‌خواه را تحویل ایران و مردم این کشور داد؛ چون مشروطه خواه باید از توده‌ی مردم باشد و احمد مسجد جامعی همان فردی است که با درد مردم آشنا و دلسوز آن‌هاست. او تنها دولتمرد مشروطه‌خواهی است که در حال حاضر می‌شناسم.

رئیس شورای شهر نیز با گرامی‌داشت سالروز صدور فرمان مشروطه و تبریک روز خبرنگار و همچنین تولد استاد انوار گفت: امیدوارم سال‌های طولانی در محضر استاد باشیم؛ چون او به معنای حقیقی انسانی «بزرگ و پیر فرهنگ ایران» است. استاد انوار به علوم مختلف واقف است. از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی وی می‌توان با وجود مراتب علمی متعدد، مناعت طبع و استغناست.

مهدی محقق – رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران- نیز در سخنانی تاکید کرد: کسی را به اندازه‌ی استاد انوار که در همه حوزه‌ها و علوم؛ دانشمند و فیلسوف باشد در کشور نمی‌شناسم و معتقدم نداریم.

نظر شما