شناسهٔ خبر: 22337 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

«مزرعه پدری» ملاقلی‌پور و «عصر روز دهم» راعی در تلویزیون

فیلم سینمایی «عصر روز دهم» به کارگردانی مجتبی راعی و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی برای پخش از شبکه سه سیما آماده شده است.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از تسنیم؛ فیلم سینمایی «عصر روز دهم» که در سال ۱۳۸۷ تولید شده است، کاری از مجتبی راعی است که در کنداکتور ویژه هفته دفاع مقدس شبکه سه سیما قرار گرفت.

در خلاصه داستان آمده است: دکتر مریم شیرازی با گروهی از پزشکان هلال احمر برای کمک به مردم عراق عازم این کشور می‌شود و تصمیم به جست‌و‌جو برای یافتن خواهر گمشده‌اش می‌گیرد.

«عصر روز دهم» اثری متعلق به ژانر دفاع مقدس است و تصویربرداری بخش‌هایی از آن در کشور عراق صورت گرفته است.

این اثر سینمایی برای اولین بار در تلویزیون روز چهارشنبه دوم مهرماه و همزمان با هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت. این فیلم در قالب جشنواره فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس که از برنامه‌های شاخص شبکه سه سیما برای گرامیداشت این ایام است به پخش می‌رسد.

این جشنواره از ۲۹ شهریور ماه آغاز شده و تا ۹ مهر هر شب ساعت ۲۰ ادامه می‌یابد. نقد و بررسی آثار دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با فیلمسازان این حوزه نیز هر شب در برنامه «هفت» صورت می‌گیرد.

سینمایی «مزرعه پدری» در قالب «جشنواره فیلم‌های جمعه»
فیلم نامه «مزرعه پدری» را زنده یاد رسول ملاقلی‌پور به رشته تحریر درآورده و آنرا نیز کارگردانی کرده است روز جمعه ۴ مهر ساعت۱۲:۳۰ دقیقه از شبکه فرهیختگان پخش می‌شود.

«مزرعه پدری» داستان نویسنده‌ای به نام محمود است که به خاطر بررسی آخرین رمانش (مزرعه پدری) از سوی یک تشکل دانشجویی در دزفول همراه خانواده‌اش به این شهر می‌رود. او رابطه‌ای بسیار عمیق و نزدیک با فرزندان و همسرش دارد، اما در میانه‌های نشست یکی از دانشجویان به کشته شدن همسر و فرزندانش در اثر حمله توپخانه دشمن در سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی اشاره می‌کند که موجب تغییر ناگهانی شرایط روحی محمود می‌شود و با بازگشت به گذشته خاطرات حضورش در صحنه‌های نبرد را مرور می‌کند و...

فیلم سینمایی «مزرعه پدری» آخرین ساخته رسول ملاقلی‌پور، اثری ساده، تاثیرگذار و پرالتهاب است که اوج توانایی و تجربه سازنده‌اش را نشان می‌دهد. این فیلم را به تعبیری می‌توان جنگی‌ترین اثر ملاقلی‌پور به حساب آورد. چون در فیلم یک جنگ واقعی رخ می‌دهد و تمامی جزئیات آن به تصویر کشیده می‌شود. در این فیلم کارگردانی به مفهوم مدیریت را که حاصل تجربه‌ای عمیق است، می‌توان به خوبی شاهد بود. فیلمبرداری، صدابرداری، تدوین و جلوه‌های ویژه در کنار هم به اوج و شکوه فیلم کمک می‌کنند و بخشی از عواطف، خاطرات، خطرات و جلوه‌های پاک انسانی نهفته در عرصه دفاع مقدس را در صحنه نبرد به تصویر می‌کشند.

جمشید هاشم‌پور، مهدی احمدی، آتنه فقیه نصیری، قاسم زارع، قربان نجفی، حسن عباسی، علی اسکندری و سیروس همتی بازیگران اصلی «مزرعه پدری» هستند. هاشم‌پور در این فیلم نقش مردی لمپن را بازی می‌کند که توبه کرده و به جبهه آمده است و برای مکافات عمل خود حرف نمی‌زند. او این نقش بی‌کلام را به اندازه‌ای خوب بازی می‌کند که به خوبی نگاه بیننده را به خود معطوف می‌سازد. آنته فقیه نصیری هم در این فیلم با آنکه نقش زیادی ندارد، اما به خوبی جلوه‌های محبت و عاطفه در جنگ را بازی می‌کند و با استفاده مناسب از چادری که به او داده شده، جلوه کاملی از زن صبور و حمایت کننده ایرانی را به تصویر می‌کشد.

نظر شما