شناسهٔ خبر: 23759 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ایده های سینمایی رامبد جوان

رامبد جوان کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون اشاره کرد پنج ایده درجه یک سینمایی برای ساخت دارد که هم کمدی در آن هست هم اکشن و هم اثری برای نوجوانان.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ رامبد جوان کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون با بیان این مطلب که فیلمنامه «خندنده» همچنان در حال بازنویسی است، گفت: «خندنده» قصه بسیار سختی دارد و ماجرای آدمی است که خنده آن مسری است و زمانی که می‌خندد افراد دیگر هم خنده‌شان می گیرد، البته این فقط یک پتانسیل برای رخ دادن ماجرای اولیه فیلم است. «خندنده» قصه مفصلی دارد و می‌توانم بگویم دارای مفاهیم فلسفی است و می توان آن را یک کمدی جدی و عمیق دانست و انتقاد اجتماعی بزرگ را به همراه دارد.

وی ادامه داد: این ایده سال ها است که همراه من است و یک سال تمام توسط من، پیمان معادی و یک گروه ایده پرداز پردازش و تبدیل به یک قصه شد و پیمان معادی به همراه یکی از اعضای گروه روی این قصه بارها و بار ها کار کردند و تبدیل به یک فیلمنامه شد، فیلمنامه اولیه یک دست‌گرمی بود تا بدانیم این قصه به عنوان فیلمنامه چگونه خواهد بود تا بتوانیم نقص های آن را برطرف کنیم.

کارگردان «ورود آقایان ممنوع» بیان کرد: چهار بار فیلمنامه «خندنده» نوشته شد و در ادامه پیمان معادی درگیر کارهای خود شد به همین دلیل از امیررضا کوهستانی خواستیم تا روی فیلمنامه کار کند. کوهستانی فیلمنامه قبلی را کنار گذاشت و از اول شروع به نوشتن کرد و فیلمنامه جدید را سه بار بازنویسی کرده و هنوز آن چه که می خواهیم در نیامده است. در واقع من روی این قصه بسیار حساس هستم و می خواهم یک فیلمنامه خوب و بدون نقص داشته باشم.

جوان گفت: تصمیمی که در زمینه فیلمسازی‌ام دارم این است که باید اتکای خود را روی یک سناریو بردارم، چون آدمی نیستم که بنشینم و بنویسم. در نتیجه می خواهم یک تیم ایده پرداز را گرد هم آورم و از طریق آن ایده های خود را تبدیل به فیلمنامه کنم. به عنوان مثال در حال حاضر 5 ایده 2 صفحه ای فیلم دارم که می توان آن را جزو سوژه های درجه یک سینما دانست.

وی توضیح داد: می خواهم با همراهی تیم خود سیناپس های 40 صفحه ای از این ایده ها را درآورده و بعد تصمیم بگیرم که چه کسی باید این فیلمنامه ها را بنویسد تا هویت پیدا کند که به زودی این تیم را راه می اندازم، در غیر این صورت نمی توانم به همه کارهای خود برسم. اینکه نزدیک به سه سال است که درگیر «خندنده» هستم برای خودم هم خیلی سخت است. می فهمم که تا چه اندازه دشوار است یک فیلمنامه خوب با قصه سخت را بنویسیم.

5 ایده برای فیلمسازی دارم

جوان که تا پیش از محرم برنامه تلویزیونی «خندوانه» را روی آنتن شبکه نسیم دارد، با اشاره به اینکه 5 ایده ای که برای ساخت فیلم سینمایی در دست دارم هرکدام موضوع های متفاوتی دارد، بیان کرد: یکی از آنها یک کمدی قهقه بسیار جذاب است، دیگری یک فیلم نیمه اکشن، تلخ، خیابانی و زن محور است که البته اکشن آن کاملا باورپذیر است که آن را خیلی دوست دارم.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «مسافران» ادامه داد: علاوه برآن یک داستان تخیلی برای نوجوانان دارم. چیزی که این روزها اصلا در سینمای ایران وجود ندارد. این داستان در خیابان های تهران رخ می دهد و کاملا داستانی تخیلی دارد و برای نوجوانان است. برای این کار تحقیقات بسیاری کردیم تا بدانیم مخاطب ما چه چیز لازم دارد. در این راستا به این نتیجه رسیدیم که در سینمای ایران گونه های مختلفی از جمله کمدی، اجتماعی و ... ساخته می شود، اما نوجوانان دیده نمی شوند. در واقع نوجوانان خود را جزو بچه ها نمی دانند و بزرگ تر ها هم این گروه سنی را خیلی در دسته خود قرار نمی دهند. این گروه سنی در یک جزیره باقی مانده اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه محصول فرهنگی مناسبی برای این گروه سنی تولید نمی شود، توضیح داد: درست است که هر 100 سال یک بار یک «شهر موشها» برای کودکان ساخته شود، اما مشخصا هیچ اثری خاص نوجوانان در سینمای ایران تولید نمی شود. این درحالی است که این گروه سنی کاملا نیاز دارند که مورد خطاب قرار گیرند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا فیلمنامه ای را برای نوجوان آماده کنیم و برای این کار تحقیقات و روانشناسی بسیاری انجام دادیم تا بدانیم که این گروه سنی چه چیز می خواهد و چه چیز فکر می کنند و در نهایت قصه را جوری تعریف کنیم که تنها برای نوجوانان باشد.

کارگردان فیلم سینمایی «اسپاگتی در هشت دقیقه» گفت: این سوژه قابلیت این را دارد که قسمت های دوم و سوم آن ساخته شود، که البته تولید آن بسیار پرهزینه است و باید ببینم که چگونه می توانم برای آن سرمایه گذار جذب کنم. همچنین یک قصه بسیار شیرین و هیجان انگیز دارم که ماجرای سه کلاهبردار است که آن هم در برنامه های من برای ساخت قرار دارد.

جوان در پایان گفت: اینکه گروه ایده پردازی که به دنبال آن هستم حتما باید از چهره های شناخته شده تشکیل شده باشد قبول ندارم. از نظر من اعضای گروه باید دانش فیلمنامه نویسی را داشته باشند. یعنی افرادی که فارغ التحصیل فیلمنامه نویسی باشند و یا کارگاه های خوب فیلمنامه نویسی را گذرانده باشند و یا اینکه تجربه نگارش فیلمنامه را داشته باشند. می خواهم برای این کار با حوصله جلو بروم و آدم هایی کنار من باشند که وقت فیلمنامه نویسی را داشته باشند.

نظر شما