شناسهٔ خبر: 27315 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

جلوگیری برخی دانشگاه ها از شرکت دانشجویان بورسیه در امتحانات پایان ترم

مدیرکل بورس دولت دهم گفت: در بعضی دانشگاه ها از شرکت دانشجویان بورسیه گذشته در امتحانات پایان نیمسال تحصیلی جاری نیز جلوگیری شده است؟بعضی دانشگاه ها به افراد اعلام کرده اند که دانشجو محسوب نمی شوند؟

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ حسن مسلمی نائینی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیرکل بورس دولت دهم طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: با توجه به اعلام لیست نیازهای دانشگاه ها توسط سازمان امور دانشجویان و حسن نیت حضرتعالی در پیگیری موارد مربوط به دانشجویان بورسیه، از شما تقاضا می شود دستورات لازم برای بررسی لیست نیازهای موسسات آموزشی و پژوهشی کشور صادرتا از سردرگمی و اتلاف وقت دانشجویان مظلوم بورسیه در این ایام پایان نیمسال تحصیلی جلوگیری شود این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر فرهادی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

سلام علیکم

«ضمن عرض تبریک سالروز ولادت باسعادت پیامبر رحمت و مهربانی حضرت رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) و انتخاب مجدد جنابعالی بعنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به استحضار می رساند حسن مسلمی نائینی استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس (پایه ۳۰) و مدیر کل سابق اداره کل بورس و امور دانشجویان در خارج از کشور هستم. در طی مدیریت خود در وزارت علوم، به فراخور وظیفه امان در برابر نخبگان و دانشجویان عزیز، سعی شد احترام ویژه ای برای ارباب رجوع قائل شده و الحمدالله اعتماد و ارتباط بسیار خوبی بین آنها و اداره کل بورس ایجاد گردید. بنده عضو کمیته مرکزی انضباطی دانشجویی در وزارت علوم و رئیس هیات بدوی انتظامی هيات‌ علمي‌ دانشگاه تربیت مدرس نیز بودم.»

«در ابتدا اجازه دهید تشکر و قدردانی صمیمانه خود و خانواده را از جنابعالی بخاطر احیای شنوایی برادر جانباز اینجانب که پس از سالها تحمل رنج ناشنوایی، با طبابت حکیمانه تان، سلامت شنوایی خود را بازیافت، ابلاغ نمایم»

«همچنین برای یادآوری خاطرات دوران دفاع مقدس، عکس زیر که ۲۸ سال پیش، با حضور جنابعالی، رئیس محترم و قت دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس محترم جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان در دفتر پشتیبانی جنگ جهاد دانشگاهی در شهر اهواز گرفته شده، به شما تقدیم  نمایم»

«به استحضار می رساند جنجالی شدن قضایای بوجود آمده در خصوص دانشجویان بورسیه در یک سال اخیر باعث غبارآلوده شدن فضای دانشگاهی، ایجاد التهاب در جامعه، ایجاد دلهره و اضطراب در بین دانشجویان و خانواده های آنان شده است که با انتخاب حضرتعالی به عنوان وزیر، امیدواری به حل این مشکل در یک فضای اخلاقی، منصافانه و قانونی در بین دانشجویان و دلسوزان انقلاب اسلامی از سرگرفته شد. در این‌راستا نظرحضرتعالی را به موارد زیر جلب می نمایم.»

مسلمی

«در خصوص کمیته تجدید نظر بررسی اعتراض دانشجویان بورسیه به استحضار می رسانم تا آنجا که بنده اطلاع دارم  براساس قوانین و مقررات حقوقی، هيچ يك از اعضاي اصلي و علي البدل هيات هاي بدوي يك دستگاه نمي توانند عضو هيات تجديد نظر همان دستگاه باشند، همچنين اعضاي مذكور نمي توانند در تجديد نظر پرونده هايي كه در هنگام رسيدگي بدوي به آن راي داده اند شركت نمايند. حتی گروه تحقیقی که  نسبت به پرونده تحقیق می کنند و مستندات و مدارک را جهت تصمیم گیری به هیات رسیدگی تحویل می دهند نباید در مرحله تجدید نظر به کار گیری شوند»

«از سوی دیگر، اعضای شوراهای بدوی ، تجدید نظر یا مرکزی ، در هیچ یک از موضوعاتی که خود طرف دعوا بوده یا در آن موضوع قبلاً رأی داده باشند ، حق رأی ندارند ؛ البته ، صرفاً ارائه توضیح یا اعلام نظر در بعد شکلی پرونده مانعی ندارد. علاوه براین روند بررسی هر تخلفی فرآیندی خاص و آئين دادرسي مدني ویژه ای دارد، از جمله اینکه پس از انجام بررسيهاي لازم، موارد اتهام را به طور كتبي به فرد ابلاغ و پس از آن چند روزی مهلت برای دفاع او از خود منظور می شود. حتی در صورت تقاضای وی، مدارک لازم را در اختیار وی قرار می دهند. همچنین براساس مواد قانونی آراي صادر شده توسط هيأتهاي بدوي و تجديد نظر و ...، به طور مستقيم و بلافاصله به وی ابلاغ می شود.»

«بلاتكليف گذاردن فرد به دلیل طرح پرونده وی در هيأت ها يا صدور آراي غيرقطعي (قابل تجديد نظر) از سوي هيأت هاي بدوي و نيز در موارد نقض آراي قطعي هيأتها از سوي ديوان عدالت اداري يا هيأت عالي نظارت به هر عنوان مجاز نیست. همچنین نحوه اعتراض كردن دانشجو به آرای صادره که  کتبا به وی ابلاغ شده نیز روند خاصی دارد. ضمنا احکام اولیه تا زمان صدور حكم قطعي، لازم‌الاجراء نيست»

«حال سؤال اینجاست که با توجه به موارد یاد شده و از جمله مجازاتی که در نظر گرفته زمانی است که دانشجو تخلفی انجام نموده باشد. باید گفت در کدام مرحله از روند بورس دانشجو تخلفی انجام داده که باید اینگونه محاکمه و جریمه شود؟ چرا باید کمیته ای بنام کمیته تعیین تشخیص مصادیق بورس در دولتی برای مصوبات شورای مرکزی بورس دولت قبل تشکیل شود؟ در این بین دانشجویان که همه ی زندگی آنها متأثر از شرایط سخت تحصیل دکتری است چه گناهی دارند که در تصمیم گیری ها نقشی نداشته اند؟ مگر نمایندگان و کارشناسان دستگاههای نظارتی از جمله سازمان بازرسی و دیوان محاسبات تقریبا بطور دائم در دستگاههای مختلف کشور برای بررسی تخلفات اداری حضور ندارند؟ آیا یک فرآیند آئین دادرسی مدنی درست برای این پرونده ها انجام شده است؟»

«چرا یک دفعه در نیمسال تحصیلی، جلوی تحصیل دانشجویان گرفته شده است و نه تنها امکان برگزاری امتحان جامع، دفاع از موضوع رساله، دفاع از رساله، حق ثبت نام اولیه برای نیمسال دوم ۹۴-۱۳۹۳ میسر نشده است؟ حتی در بعضی دانشگاه ها از شرکت دانشجویان در امتحانات پایان نیمسال تحصیلی جاری نیز جلوگیری شده است؟ از اعزام دانشجو به خارج از کشور برای فرصت مطالعاتی ممانعت شده و حتی درگاه اطلاعاتی رایانه ای و پرونده دانشجویان بسته شده و بعضی دانشگاه ها به افراد اعلام کرده اند که دانشجو محسوب نمی شوند؟»

«همچنان که در سند تعهد محضری دانشجویان بورسیه نوشته شده است، براساس ماده ۱۷ دستورالعمل و آئين‌نامه اعطاي بورس تحصيلي داخل كشور دانشجوی بورسیه موظف است حداقل دو برابر مدتي را كه از مزاياي بورس تحصيلي استفاده نموده به انضمام انجام خدمت نظام وظيفه به صورت طرح در مؤسساتي كه وزارت علوم تحقيقات وفناوري تعيين    مي كند خدمت كند و جناب عالی نیز بحق قول جایابی دانشجویان بورسیه را دادید؛ به استحضار می رساند اخیراً سازمان امور دانشجویان اسامی دانشگاهها و نیازآنها را اعلام کرده که دانشجویان بورسیه برغم داشتن شرایط مناسب و خوب و مراجعه مکرر به دانشگاه های مختلف، متاسفانه تاکنون هیچ کدام موفق به دریافت اعلام نیاز نشده اندو هر دانشگاه دلایل خاص خودش را بیان می دارد.»

 «بعضی از دانشجویان موافقت گروه را گرفته ولی هیات جذب دانشگاه مخالفت کرده است. بعضی از دانشجویان از سابق موافق هیات جذب دانشگاه را داشته اما هیات رئیسه جدید دانشگاه مخالفت کرده و یا هنوز حکم آنها در سازمان صادر نشده است. بعضی از دانشگاه ها بیان می کنند ما این ظرفیت را قبلا اعلام کرده و نیروی های مورد نیاز مان را همان موقع استخدام کرده ایم. به عنوان نمونه از مراجعات درخواست یکی از دانشجویان و پاسخ دانشگاه مربوط آمده است.»

«باید از اهتمام این دانشگاه در پاسخگویی به دانشجویان بورسیه قدردان بود و گرنه دانشگاههای دیگر، پاسخ نداده یا بطور شفاهی گفته اند که اصلا ما نیازی به بورس نداریم، در صورتیکه خود دانشجویان بعضی از گروه ها در دانشگاهها را تحلیل کرده و نیاز آنها را به جذب بورس و عضو هیات علمی استخراج کرده‌اند. حتی در بعضی دانشگاه ها قرار بوده رشته های جدید راه اندازی شود. مثلا گرایش نانو شیمی در دانشگاه ... در دولت قبل به همین صورت بود و چند نفر دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل در رشته نانو در داخل بورس شدند.»

«اما سرپرست جدید عدم نیاز به این بورسیه ها را اعلام و سازمان دانشجویان از صدور حکم بورس و پرداخت مقرری استنکاف ورزیده است. یک دانشجو چند بار باید به سازمان امور دانشجویان اعلام نیاز تسلیم نماید؟ درصورتی که مستحضرید ارایه اعلام نیاز و جایابی فرایندی طولانی و زمانبر ی داشته، دانشجو متحمل هزینه و وقت زیادی می شود.»

«بنابراین با توجه به اعلام لیست نیازهای دانشگاه ها توسط سازمان امور دانشجویان و حسن نیت حضرتعالی در پیگیری موارد مربوط به دانشجویان بورسیه، از شما تقاضا می شود دستورات لازم برای بررسی لیست نیازهای موسسات آموزشی و پژوهشی کشور صادرتا از سردرگمی و اتلاف وقت دانشجویان مظلوم بورسیه در این ایام پایان نیمسال تحصیلی جلوگیری شود. از درگاه ایزد منان برای شما توفیق خدمت روز افزون به قشر فرهیخته و دانشگاهی کشور عزیزمان را مسالت می نمایم.»

نظر شما