شناسهٔ خبر: 28306 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

اکران گسترده «لویاتان» در روسیه

«لویاتان» فیلمی به کارگردانی آندری زویاگینتسف که برای ارایه تصویری ناخوشایند از امروز روسیه موضوع نقد مقامات رسمی این کشور شده، اکرانی وسیع در روسیه به دست آورده است.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ «لویاتان» که نامزد روسیه برای اسکار است و جوایز متعددی در جشنواره های سینمایی برده تا کنون با شک و شبهه زیادی برای نمایش در روسیه روبه رو بود.

در کنار یک هفته نمایش این فیلم در یک سینمای سن پترزبورگ در ماه سپتامبر که برای شرکت فیلم در اسکار ضروری بود، تاکنون زمانی برای اکران این فیلم مطرح نشده بود و این گمان وجود داشت که فیلم ممنوع شده است

با این حال اکنون اعلام شده که این فیلم منتقدانه تیره از فضای امروز روسیه از پنجم فوریه حداقل در 638 سالن سینما به نمایش درمی آید.

آلکساندر رودنیانسکی تهیه کننده این فیلم گفت: وقتی تلویزیون دولتی از اعلام خبرهای موفقیت آمیز این فیلم خودداری می کند و حتی حاضر نمی شود بیان کند که این فیلم برنده گلدن گلوب فیلم خارجی شده، اما مردم به آن اقبال نشان می دهند و تاکنون بیش از 1.5 میلیون نسخه دانلود غیرقانونی از اینترنت از فیلم شده است.

اکنون تهیه کننده فیلم نمایش آن را در این تعداد سینما غیرمنتظره می خواند و می گوید همه این جنجال ها موجب شده تا سینماداران اکنون به ما نزدیک شوند و درخواست نمایش فیلم را داشته باشند.

این تهیه کننده که مشهورترین تولیدکننده فیلم روسیه است می گوید اقبال از این فیلم نشان می دهد که مردم مشتاق توجه به مسایلی هستند که سعی می شود در پرده بماند. وی افزود: از هر 10 فیلم روسی 9 فیلم با حمایت مالی دولتی ساخته می شوند و نتیجه آن این می شود که بزرگترین فیلم های پرفروش داخلی روایت های ملی و فیلمی چون «استالینگراد» است که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

وی گفت: اما من معتقدم باید چیزهایی را به چالش بکشیم. فکر نمی کنم بتوانیم فیلم هایی چون «لویاتان» را با حمایت دولتی بسازیم. آنها معتقدند فقط باید از فیلم های مهم حمایت کنند، فیلم های وطن پرستانه، گرچه فیلم ما را هم کارگردانی ساخته که عاشق روسیه است... اما برای مردم روسیه مهم نیست که فیلم چگونه ساخته شود.

به گفته وی این فیلم در مردم دو نگاه متفاوت ایجاد کرده است: خیلی ها آن را به عنوان اقدامی علیه روسیه تفسیر می کنند و به ویژه پس از این که روسیه سال پیش کریمه را به خاک کشور منضم کرد، جنگ سرد لفظی روبه گسترش گذاشته و حتی برخی این فیلم را دستوری از سوی غرب برای ساخت مانیفستی علیه پوتین خوانده اند.

او گفت اما تفسیر ما برای خیلی ها که معتقدند روسیه دارد با جهان مقابله می کنند این است که قصد داشتیم فیلمی بسازیم که مخاطبان داخلی اش را بخنداند و به گریه بیندازد.

«لویاتان» درباره فساد داخلی در روسیه است و شهرداری را تصویر می کند که از قدرت خود سوءاستفاده می کند. در این میان کلیسای ارتدکس نیز بسیار بحث برانگیز ترسیم شده است.

«لویاتان» که از 240 میلیون روبلی (2.3 میلیون پوند) که صرف ساختش شده 37 میلیون روبل از کمک دولتی برخوردار شده، در جوایز سینمای داخلی روسیه جایگاهی به دست نیاورد و نادیده گرفته شد

نظر شما