شناسهٔ خبر: 32700 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

کنگره «زندگی و زمانه جلال ال احمد» برپا می‌شود

کنگره «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیرگذار» با هدف نگاهی جامعه‌شناختی به جلال آل احمد در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایسنا؛سیدمحسن هاشمی دبیر کنگره «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیرگذار» اظهار کرد: این کنگره به همت انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در جهت اعتلای فهم عامه در میان مردم و دانشجویان در حوزه‌های ادبیات، جامعه‌شناسی، فلسفه، علوم سیاسی و... با رویکردی جامعه‌شناختی روز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۳:۳۰ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

او افزود: در این کنگره استادان صاحب‌نام و صاحب‌نظر در زمینه‌های مختلف علوم انسانی حضور خواهند داشت و به ایراد تحلیل، نظر و انتقاد خواهند پرداخت. نگاهی عمیق‌تر به زندگی، زمانه و جامعه‌ای که ماحصلش این کاراکتر ادبی و آثار اوست خواهیم انداخت تا هم علل شکل‌گیری سوژه‌هایی چون «غرب‌زدگی»، «در خدمت و خیانت روشنفکران»، «تات‌نشینان بلوک زهرا»، «مدیر مدرسه» و... برای علاقه‌مندان روشن شود و هم شناخت دقیق‌تری از جامعه‌ای که این سوژه‌ها را بر ذهن یک نویسنده بار می‌کند شکل بگیرد.

هاشمی افزود: در این کنگره استادان بزرگی به ایراد سخنرانی می‌پردازند از جمله دکتر حسین میرزایی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نویسنده کتاب «جلال اهل قلم»، دکتر مرتضی کتبی جامعه‌شناس در حوزه ادبیات و دارنده دو نشان دکترا از دانشگاه سوربن فرانسه و مترجم کتاب «غرب‌زدگی» به زبان فرانسوی، استاد غلامرضا امامی دوست و یار دیرین جلال آل احمد و برنده چهار جایزه ادبی از جشنواره‌های بین‌المللی و ویراستار کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران»، دکتر بیژن عبدالکریمی عضو هیأت علمی فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی، همچنین دکتر سیدحسن نورانی مولف کتاب جامعه‌شناسی آثار جلال آل احمد و آرش حیدری منتقد، دانشجوی دکترا و پژوهشگر برتر دانشگاه علامه طباطبایی در حوزه جامعه‌شناسی.

 

او اظهار کرد: در این کنگره پیش‌درآمدی بر جامعه‌شناسی ادبیات که دامنه‌ای بسیار وسیع و عمیق دارد خواهیم داشت تا علاقه‌مندان و محققین بتوانند به بهانه شخصیت جلال آل احمد دریچه‌ای هرچند کوچک از علم جامعه‌شناسی را در ذهن خود باز کنند.

 

دبیر کنگره «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیرگذار» در پایان گفت: از تمامی آنانی که مسائل جلال برایشان مساله است و آن‌هایی که می‌خواهند دریچه‌ای جدید در کنار دریچه‌های گشوده جلال باز کنند دعوت می‌کنیم تا در این کنگره ما را همراهی کنند.

 

کنگره «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیرگذار» سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، ساعت ۱۳.۳۰ در دانشکده علو م احتماعی دانشگاه علامه طباطبایی واقع در خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به اتوبان همت، نرسیده به سه‌راه ضرابخانه، خیابان گل‌نبی برپا می‌شود.

نظر شما