شناسهٔ خبر: 34623 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

برگزاری مناظره بین دانشجو و فرهادی برای رازگشایی از علل مواجهه‌ی وزارت علوم با بورسیه‌ها

جمعی از دانشجویان بورسیه در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما خواستار مناظره‌ی وزرای فعلی و اسبق علوم برای رازگشایی از علل مواجهه‌ی وزارت علوم با بورسیه‌ها و تعیین حقانیت و صداقت طرفین درگیر در موضوع بورسیه‌ها شدند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از فارس؛ جمعی از دانشجویان بورسیه در نامه به رئیس صدا و سیما اعلام کردند: چندی پیش نامه سرگشاده‌ای از سوی دانشجویان بورسیه به حضرتعالی صادر شد که شوربختانه از سوی شما بی پاسخ و بی واکنش ماند. اما خوشبختانه قرار بر این نیست که صف اول جبهه مبارزه با دروغ، دورویی و سیاسی کاری فتنه گران، در صورت عدم پشتیبانی متوقف و تعطیل شود.

این دانشجویان ادامه دادند: ما پیشتر حضور رسانه ملی را در مواجهه با دروغ بزرگ و سیاسی بورسیه‌ها و روشنگری در این زمینه را خواستار شدیم که جوابی جز سکوت نگرفتیم. با توجه به اظهارات برخی از معاونان وزیر علوم مبنی بر درخواست نهادهای نظارتی از آنها برای برخورد با بورسیه‌ها و تکذیب این سخنان توسط نهادهای نظارتی(سازمان بازرسی و دیوان محاسبات)، لازم است روشنگری لازم از سوی رسانه ملی در این زمینه در قالب‌های مختلف از جمله مناظره صورت گیرد و چرایی ارائه اطلاعات ناصحیح به مردم و فضاسازی‌های ناصحیح توسط برخی مسئولان تشریح شود.

در ادامه این نامه آمده است: همچنین با توجه به ادعای تکراری دولت مبنی بر پذیرش قانون و مصوبات مجلس، باید مشخص شود وزارت علوم به چه دلیل تاکنون نسبت به رای کمسیون اصل نود تمکین نکرده است و به چه دلیل حاضر نیست به جای پرداختن به مسائل اساسی حوزه خود از جمله افت تکان دهنده علمی کشور، وقت خود را صرف مساله بورسیه‌ها و اصرار بر اشتباهات خود در این زمینه می‌کند. از سوی دیگر، مجازات‌های محیرالعقول و خارج از چارچوب آیین نامه‌ها و قوانین بر ضد دانشجویان بی پناه بورسیه و عدم تمکین به رای کمیسیون اصل نود، گمانه سیاسی کاری و کینه جویی را به یقین بدل کرده است. بدیهی است موارد فوق باید در جلسه‌ای با حضور طرفین مورد کنکاش قرار گیرد تا افکار عمومی بتواند به درک صحیح از واقعیت‌های آشکار و پنهان موضوع بورسیه‌ها دست یابد.

دانشجویان بورسیه در این نامه اعلام کردند: این بار تقاضای چندین هزار دانش آموخته و دانشجوی دکتری را در قالب درخواست برای مناظره بین کامران دانشجو (وزیر سابق) و محمد فرهادی(وزیر فعلی) مطرح می‌کنیم و امیدواریم مقدمات لازم از سوی رسانه ملی برای برگزاری این مناظره سرنوشت ساز، مهیا و آماده شود. این مناظره ضمن رازگشایی از علل مواجهه وزارت علوم با بورسیه‌ها، می‌تواند حقانیت و صداقت طرفین درگیر در موضوع بورسیه ها را برای مردم عزیز ایران مشخص کند. ضمن اینکه با این سیاست می‌توان نقشه‌های نامیمون اتاق جنگ رسانه‌ای فتنه گران برای انحراف افکار عمومی را برملا و خنثی کرد.

این دانشجویانی موضوعاتی را نیز به عنوان اهم موارد مورد مناظره مطرح کردند.

آیین نامه‌ها و قوانین اخذ بورسیه و اختیارات وزیر، چارچوب‌های قانونی مجازات‌های دانشجویان بورسیه و بدعت در مجازات‌های اعمال شده بر ضد دانشجویان بورسیه، علل بازیگردانی رسانه‌ای مسئولان وزارت علوم در قضیه بورسیه‌ها و مصاحبه‌های متعدد و بی جهت در این زمینه، علل مصاحبه متعدد مسئولان و سخنانی که عموما با تکذیب نهادهای نظارتی روبرو می‌شود، می‌تواند از موضوعات مورد مناظره باشد.

همچنین در این مناظره می‌توان چرایی عدم تمکین وزارت علوم نسبت به مصوبه قانونی کمیسیون اصل نود، بورسیه‌های فله‌ای زمان اصلاحات و کارگزاران و چرایی عدم بازگشت دانشجویان بورسیه خارج از کشور به ایران، چرایی عدم ورود وزارت علوم به هزینه های صورت گرفته برای هزاران بورسیه سیاسی اعطا شده در زمان کارگزاران و اصلاحات، علت عدم ارجاع پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری یا سایر دادگاه‌ها و محاکم بی طرف و چرایی عدم تمکین دولت به قوانین مصوب و آیین نامه‌های دولت قبل را بررسی کرد.

در این نامه آمده است: بدیهی است لقمه دندانگیر حذف جریان متعهد و جناح مومن دانشگاه‌ها توسط جریان فتنه، که به نوعی انتقام جویی از درک صحیح و مواضع اصولی دانشگاه ها در سال ۸۸ بود، اکنون در گلوی طراحان آن گیر کرده و تمسک به دروغ،  ارائه اخبار ناصحیح و بدعت در قوانین موجود اکنون به یک رویه معمول برای طراحان این بازی سیاسی تبدیل شده است. هتک آبروی چند هزار نفر دانشجوی دکتری و برخوردهای زننده و غیر قانونی و مجازات‌های نوپدید اعمالی بر ضد آنها و خانواده‌هایشان، باید انگیزه لازم به رسانه ملی برای ورود به این مساله و اختصاص یک برنامه دو ساعته مناظره برای روشن شدن ابعاد و زوایای این بدعت تاریخی را ایجاد کرده باشد.

این دانشجویان بورسیه در این نامه ابراز امیدواری کردند:  به حرمت و آبروی دانشجویان بورسیه و همسران، فرزندان، پدران و مادران آنها، پیشنهاد این افراد بی گناه و مظلوم که این روزها سیاه ترین، تلخ‌ترین و سیاه‌ترین روزهای عمرشان را سپری می کنند با پیگیری و  اهتمام حضرتعالی، تحقق یابد.

نظر شما