شناسهٔ خبر: 40853 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

نامه جنتی به قالیباف برای تعیین تکلیف مکان نمایشگاه کتاب

در حالی که پروژه‌های باغ کتاب و شهر آفتاب در حال تکمیل است، وزیر ارشاد به شهردار نامه نوشت تا هر چه زودتر تکلیف مکان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مشخص شود.

 

جنتی و قالیباف

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ اردیبهشت ماه امسال و در جریان مراسم پایانی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت تلویحی از همدیگر قول گرفتند که نمایشگاه کتاب سال آینده در باغ کتاب برگزار شود.

در آن مراسم، قالیباف با اذعان به بی‌نتیجه بودن مذاکراتی که شهرداری تهران در دوره دولت قبل برای ساخت محلی دائمی جهت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران داشته است، از پیشرفت مطلوب پروژه در حال تکمیل محل دائمی نمایشگاه‌ها در شهر آفتاب سخن گفت و سپس وعده داد: «تا زمان آماده‌سازی آن مکان، ما یک نمایشگاه خاص و دائمی کتاب در تپه‌های عباس‌آباد خواهیم ساخت که این مکان تبدیل به جایی برای رونق گرفتن بازار مصرف کتاب در تهران شود».

شهردار تهران با اشاره به حدود ۶۵ هزار مترمربع فضای مسقف در باغ کتاب، ضمن قول مساعد برای دوبرابر کردن این میزان و رساندن آن به حدود ۱۳۰ هزار مترمربع - فضایی که در مصلی زیر کاربری  نمایشگاه کتاب تهران می‌رود - خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «بیاییم همین الان (اردیبهشت ۹۴) به هم قول دهیم که بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را در سال آینده در همین تپه‌های عباس‌آباد که ۱۳۰ هزار مترمربع فضای استاندارد خواهد داشت، برگزار کنیم».

علی جنتی هم در آن مراسم با اشاره به وعده شهردار تهران برای تجهیز باغ کتاب و مجموعه تپه‌های عباس‌آباد برای برپایی نمایشگاه بیست و نهم کتاب تهران، گفت: «ما بشارتی را که آقای قالیباف دادند، خیلی جدی می‌گیریم و از همین امروز این مساله جزو مطالبات ما خواهد شد که انشاءالله نمایشگاه سال آینده در جایی مناسب‌تر از مصلای تهران برگزار شود».

وزیر ارشاد این را هم گفت که: «مصلای تهران واقعاً جای برگزاری نمایشگاه نیست و انشاءالله در فضای مناسبی در منطقه عباس‌آباد بتوانیم آن را برگزار کنیم و همچنین برای سال‌های بعد هم ما از آقای قالیباف انتظار داریم که بتوانند با همیاری مجموعه‌های دیگر مثل وزارت صنعت، معدن و تجارت و موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی، مجموعه شهر آفتاب را به عنوان مکانی آبرومند برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و درخور نام جمهوری اسلامی ایران تکمیل و تجهیز کنند».

هفت ماه بعد از رد و بدل شدن این تعارفات مرسوم، حالا گویا اتفاقاتی در جهت تعیین مکان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتاده است. علی‌اکبر اشعری مدیر پروژه باغ کتاب که همزمان سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه بیست و نهم (سال ۱۳۹۵) نیز هست، در این باره گفت: شهرداری تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در دو مکان اعلام آمادگی کرده است؛ یکی شهر آفتاب و یکی تپه‌های عباس‌آباد.

مشاور شهردار تهران سپس گفت: آقای جنتی نامه‌ای را خطاب به آقای قالیباف نوشته و منتظر پاسخ نهایی است و تا این لحظه پاسخی از طرف شهرداری مشخصاً داده نشده است. از طرف دیگر کارهای کارشناسی برای ارزیابی این مکان‌ها در حال انجام است. از آنجا که مشخص نیست آیا می‌توان نمایشگاه کتاب تهران را با کیفیتی مطلوب در این دو مکان پیشنهادی برگزار کرد، لذا هنوز مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران قطعی نشده است. ضمن اینکه همزمان وزارت ارشاد هم برگزاری نمایشگاه سال آینده را در مصلی، تا این لحظه رد نکرده است.

لازم به ذکر است اشعری پیش‌تر  از نامه‌نگاری شهردار تهران خطاب به وزیر ارشاد درباره مکان نمایشگاه خبر داده بود که ساعتی پس از انتشار خبر در تماس با خبرگزاری مهر اظهارات خود در این زمینه را اصلاح و تأکید کرد که این نامه‌نگاری از سوی وزیر ارشاد خطاب به شهردار تهران صورت گرفته و هنوز هم پاسخی دریافت نکرده است.

نظر شما