شناسهٔ خبر: 41627 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ناصر تکمیل‌همایون: بلوکباشی مردم‌شناسی را به معنای علمی آن به مردم ایران تقدیم کرد

ناصر تکمیل‌همایون، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی گفت: بلوکباشی مردم‌شناسی را به معنای علمی آن به مردم ایران تقدیم کرد چراکه در مکاتب و رشته‌های مختلف مردم‌شناسی و به‌ویژه فرهنگ‌شناسی ایرانی، تحصیل، تحقیق و مطالعه دارد.

 

ناصر تکمیل‌همایون: بلوکباشی مردم‌شناسی را به معنای علمی آن به مردم ایران تقدیم کرد

 

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ ناصر تکمیل‌همایون در آیین نکوداشت هشتادمین زادروز علی بلوکباشی گفت: سالیان دراز است با علی بلوکباشی رفیق و همکار هستم. وی برخی مشکلات را دید، ولی وطن خود را با همه سختی‌ها ترک نکرد. با دانشی که بلوکباشی داشت، اگر آن زمان به خارج از کشور می‌رفت، مورد پذیرش نهادهای علمی و فرهنگی آنجا قرار می‌گرفت ولی در زمره افرادی بود که ترجیح داد در وطنش بماند.
 
این عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی ادامه داد: وی مردم‌شناسی را به معنای علمی آن به مردم ایران تقدیم کرد، چراکه در مکاتب و رشته‌های مختلف مردم‌شناسی و به‌ویژه فرهنگ‌شناسی ایرانی، تحصیل، تحقیق و مطالعه دارد.
 
وی درباره دیگر ویژگی‌های بارز علمی دکتر بلوکباشی اظهار کرد: برای بلوکباشی مردم‌شناسی یعنی خودشناسی، فرهنگ‌شناسی ایرانی و ایران‌شناسی در حد متعادل آن و آن‌طور که واقعا بوده است. انسان‌دوستی، وفاداری و صفا نیز از دیگر ویژگی‌های شاخص وی هستند که در این زمانه کم شده‌ است. وی در عین وفاداری به اشخاص، وفاداری به علم و دانش مطلق را هم حفظ کرده است.
 
تکمیل‌همایون با تاکید بر این نکته که ادامه همکاری علمی با نهادهای علمی و پایبندی به تعهدهای کاری از دیگر ویژگی‌های وی بود، افزود: در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی وی جزو پیشکسوتان بوده و در دفتر پژوهش‌های فرهنگی نیز از علم و دانش بدون حب و بغض دکتر بلوکباشی استفاده‌های بسیاری برده‌ایم.
 
وی گفت: بلوکباشی یکی از سردمداران مردم‌شناسی علمی در ایران است. همکاری با این چهره علمی در دفتر پژوهش‌های فرهنگی و دایره‌المعارف بزرگ اسلامی را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم این همکاری سالیان سال ادامه داشته باشد. انشاالله در این مسیر زنده باشند و بنویسند و ما از علم و نوشته‌های وی بهره ببریم.

آیین نکوداشت هشتادمین زادروز دکتر علی بلوکباشی، مردم‌شناس پیشکسوت شامگاه سه‌‌شنبه 22 دی‌ماه با سخنرانی مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، دکتر علی‌اشرف صادقی، زبانشناس و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر ناصر تکمیل‌همایون، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی، دکتر اصغر کریمی، مردم‌شناس، دکتر ناصر فکوهی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی و دکتر علیرضا حسن‌زاده، رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی و حضور جمعی از پیشکسوتان و اهالی فرهنگ به کوشش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

نظر شما