شناسهٔ خبر: 43311 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ایوبی: سینما نیازمند حفظ مخاطبان تازه خود است

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی با حضور در جلسه شورای صنفی نمایش بیان کرد سینما نیازمند حفظ مخاطبان تازه خود است.

 

حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی

 

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ نخستین جلسه شورای صنفی نمایش در سال جدید با حضور رییس سازمان سینمایی، معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، مدیرکل سینمای حرفه ای، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی و اعضای شورای صنفی نمایش روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه برگزار شد.

 

ابوالحسن داوودی رییس شورا و نماینده کانون کارگردانان در این جلسه خطاب به حجت الله ایوبی گفت: پیش از آغاز جلسه امروز اعضای شورا از تصمیماتی که برای اکران سینماها در سال گذشته گرفته بودند، راضی و خوشحال بودند.

وی ادامه داد: این تصمیمات موجب شد تا در سینما رونق مضاعفی به وجود آید. یکی از دلایل این رونق دوباره فروش فیلم ها در سال گذشته، این بود که ما پیش از این با معضلاتی در اکران مواجه بودیم که قدمت بسیاری داشت. در هر سال ما تنها فصول و مناسبت هایی داشتیم که فیلم ها در آن زمان محدود فروش خوبی پیدا می کرد و بعد و قبل از آن تبدیل به حفره های متروکی در اکران شده بود که از آن به عنوان «فصل مرده» نام می بردند.

رییس شورا و نماینده کانون کارگردانان تاکید کرد: اتفاق خوبی که در برنامه ریزی اکران امسال افتاد این بود که ترتیبی داده شد که آرام آرام این فصول و مناسبت ها در سینما حذف شود و فروش سینما شکل یکسره ای پیدا کند.

صدا و سیما برنامه خوبی نساخت

داوودی توضیح داد: البته فروش اکران نوروز دلایل دیگری هم داشت، مانند اینکه صدا و سیما هیچ برنامه خوبی نساخت و از طرف دیگر اطلاع رسانی ها به خوبی انجام شد. ما همیشه در بحث اطلاع رسانی با ضعف رو به رو بودیم اما اطلاع رسانی های امسال، با وجود این که بخش اعظمی از آن از طریق ماهواره ها انجام شد نشان داد که سینما فرزند ناخوانده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. در هر صورت خوشحال هستیم که در انتهای این دوره، حاصل کار رضایت بخش است.

جلسه های اولیه ام با سینماداران تلخ بود

رییس سازمان سینمایی هم در پاسخ به صحبت های داوودی و ضمن تبریک سال جدید و خوشامد گویی به اعضای شورای نمایش گفت: من هم در ایام نوروز هر روز آمار فروش فیلم ها را، که بسیار خوب بود پیگیری می کردم. به خاطر دارم روزهای اولی که به سازمان سینمایی آمدم جلساتم با سینماداران بسیار تلخ بود. چون آنها از میزان فروش سینماها گله مند بودند و مشکلات فراوانی داشتند، حتی برخی می خواستند سینماهایشان را تغییر کاربری دهند.

وی توضیح داد: همه به این باور رسیده بودند که مخاطبان سینما به یک میزان ثابت رسیده و بیشتر از این نخواهد شد اما همیشه می پرسیدم چطور ممکن است در کشوری که مردم سرگرمی خانوادگی دیگری ندارند تعداد ثابتی مخاطب وجود داشته باشد.

ایوبی با اشاره به طرح «سینما سلام» یادآور شد: ما طرح «سینما سلام» را به همین دلیل اجرا کردیم و هجوم مردم به سینماها نشان داد که مردم ایران سینما را دوست دارند و نمی شود سینما را از سبد زندگی آنها حذف کرد.

وی درباره عملکرد شورای صنفی نمایش در سال گذشته عنوان کرد: فروش خوب سینمای ایران در اکران نوروزی انرژی خوبی به همه ما داد. شورای صنفی نمایش با تدبیر عمل کرد. ما دیگر برای مناسبت های مختلف هجومی از درخواست اکران فیلم ها را نداشتیم و شما نشان دادید که حتی اکران فیلم در ماه های آخر سال مثل بهمن و اسفند هم می تواند با فروش خوبی رو به رو باشد.

رییس سازمان سینمایی ادامه داد: برخی شب ها که به عیادت از عباس کیارستمی می رفتیم در زمان بازگشت از جلوی سینما آزادی رد می شدم و می دیدم که مردم در ساعت ۲ نیمه شب در جلوی سینما صف کشیده اند. در حالی که در هیچ کجای دنیا مردم ساعت ۲ نیمه شب برای دیدن فیلم صف نمی کشند و به سینما نمی روند.

هر مدیری دوست دارد در اوج جایگاهش را ترک کند

وی با بیان این که مردم شبکه های ماهواره ای را رها کرده بودند تا فیلم های مجوزدار سینمای ایران را ببیند، تاکید کرد: البته من مطمئن هستم حتی اگر صدا و سیما بهترین سریال ها را هم می ساخت باز هم مردم به سینما می رفتند.

ایوبی ضمن تشکر از تلاش های همه اعضای شورای صنفی در سال گذشته گفت: هر مدیری دوست دارد در اوج جایگاهش را ترک کند و خوشبختانه برای شما این اتفاق افتاده است.

بهترین دوران ارتباط با مدیریت در شورای صنفی نمایش

 ابوالحسن داوودی در پاسخ به اظهارات رییس سازمان سینمایی بیان کرد: باید بر اساس تجربیات خودم بگویم که این دوره یکی از بهترین دوره های ارتباط با مدیریت بود. شما، حبیب ایل بیگی، محمدرضا فرجی و نماینده سازمان سینمایی در شورای صنفی نهایت همراهی را با ما داشتید و فضای احترامی در این رابطه به وجود آمده بود که خوشبختانه تا پایان راه حفظ شد.

رییس شورای صنفی نمایش با اشاره به فروش خوب سینماها گفت: امیدوارم تغییراتی که این شورا در اکران و فصول اکران به وجود آورد، حفظ شود. یعنی هر فیلمسازی بداند که در هر زمانی که فیلمش را اکران می کند، به میزان قابلیت فیلمش ظرفیت و شرایط اکران وجود دارد و فیلم می فروشد.

وی در ادامه عنوان کرد: در چنین شرایطی دیگر کسی به سراغ شورای صنفی نمایش نمی آید یا به دنبال برقرار کردن ارتباط خاصی با اعضای شورای صنفی نمایش نمی رود.

ما باید مخاطبان سینما را حفظ کنیم

حجت الله ایوبی هم در ادامه سخنان داوودی تاکید کرد: من هم امیدوارم این آهنگی که شروع شده دچار سکته نشود. اکران دوم سال بسیار باید دقیق تر انجام شود حتی اگر فیلمسازانی را می شناسید که شرایط اکران ندارند اما فیلم خوبی در دست دارند به ما معرفی کنید تا ما به سراغ شان برویم.

رییس سازمان سینمایی در پایان گفت: ما باید کسانی که در این دوره برای اولین بار یا بعد از سال ها به سینما آمدند را حفظ کنیم و اینطور نباشد که فکر کنند تنها در فصلی خاص با فیلم های خوب در سینما رو به رو می شوند.

در این جلسه ابوالحسن داوودی (رییس شورا و نماینده کانون کارگردانان)، مرتضی شایسته (نماینده کانون پخش کنندگان)، محمد قاصداشرفی، غلامرضا فرجی و فرشید موتمنی آذر(نمایندگان انجمن سینماداران) و علی آشتیانی پور و علی واجد سمیعی (نمایندگان شورای عالی تهیه کنندگان) حضور داشتند.

نظر شما