شناسهٔ خبر: 46146 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

۱۴ اثر صنایع دستی ایرانی نامزد دریافت مهر اصالت یونسکو شده‌اند

مشاور صادرات و امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی گفت: ۱۴ اثر از ایران، نامزد دریافت مهر اصالت یونسکو شده‌اند و که در کویت مورد داوری نهایی قرار می‌گیرند و برترین‌ها انتخاب می‌شوند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ امید شیوا گفت: مُهر اصالت یونسکو، گواهینامه‌ای است که از طرف دفاتر منطقه‌ای یونسکو به صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد؛ این برنامه، برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی پایه گذاری و در سال ۲۰۰۱ اجرا شد و بعد از آن، در سراسر دنیا گسترش یافت.

به گفته مشاور صادرات و امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی، یونسکو از این طریق می‌خواهد مکانیزمی دقیق برای استانداردهای مربوط به کیفیت صنایع‌دستی داشته باشد تا از این طریق اطمینان حاصل کند که محصولی با کیفیت و با اصالت در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. از سوی دیگر آثار هنرمندان و صنعتگرانی که مهر اصالت یونسکو را دریافت می‌کنند، با اسم و امضای خودشان در جهان شناخته و امکان عرضه آن در کشورهای مختلف فراهم می‌شود.

شیوا در پاسخ به این‌که چه کارهایی موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو می‌شوند گفت: آثاری موفق به در یافت مهر اصالت می‌شوند که نشان دهنده هویت فرهنگی و ملی کشورشان باشند همچنین خلاقیت در طرح، روش تولید و مواد اولیه از دیگر شاخص‌های در یافت مهر اصالت است. نکته دیگری که کارشناسان به آن توجه می‌کنند، استفاده از مواد طبیعی است که قابلیت بازیافت در طبیعت را دارند.

به گفته مشاور امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی، ۱۴ اثر از ایران، نامزد دریافت مهر اصالت یونسکو شده و به مرحله نهایی داوری رسیده‌اند که امید می‌رود هر ۱۴ اثر هم موفق به دریافت این نشان بشوند. همچنین ۱۲ داور از آسیا آثار را، در دو گروه شش نفره و در دو بخش صنایع دستی چوبی و فلزی و همچنین منسوجات سنتی، بررسی می‌کنند.

ایران تاکنون  در رشته هایی چون سراجی سنتی، نساجی سنتی، مسگری، گلیم گلابتون سازی، عبابافی، حوله بافی، کلاه نمدی، سفالگری، دولچه دوزی، قلم کاری و پارچه بافی، موفق به دریافت مهر اصالت از یونسکو شده است.

نظر شما