شناسهٔ خبر: 50043 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

فردوسی‌خوانی ناظری‌ها و آغاز پروژه آواز پارسی در پایتخت

«آواز پارسی، اسطوره و عشق» عنوان پروژه جدید ناظری‌هاست که براساس اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم شده است. 

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از شرق؛  پس از برگزاری تور کنسرت موفق «ناگفته» با بیش از ٧٠ اجرا در سراسر ایران، حافظ ناظری (آهنگ‌ساز و خواننده موسیقی ایرانی) قصد دارد، پروژه جدید خود را با همراهی شهرام ناظری، مرداد امسال در تهران روی صحنه ببرد. «آواز پارسی، اسطوره و عشق» عنوان پروژه جدید ناظری‌هاست که براساس اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم شده است. 

حافظ ناظری در سال ٢٠٠٥ پایان‌نامه تحصیلی خود را در نیویورک روی اشعار فردوسی تدوین کرده بود و این مسیر در کنار استاد شهرام ناظری از ١٠ سال پیش با اجرای کنسرت‌هایی با همراهی اعضای ارکستر فیلارمونیک لس‌آنجلس و بزرگان موسیقی جهان در معتبرترین سالن‌های موسیقی کلاسیک جهان مانند سالن‌ «والت دیزنی کنسرت هال» شهر لس‌آنجلس و سالن «کارنگی هال» شهر نیویورک آغاز شد که درواقع اولین تجربه همنشینی شاهنامه فردوسی و موسیقی ایرانی محسوب می‌شد. 
پس از اتمام قسمت اول تور کنسرت «ناگفته»، حافظ ناظری، پروژه جدید خود را بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی به اجرا درخواهد آورد. پیش‌تر نیز شهرام ناظری گام‌های آغازین استفاده از اشعار فردوسی در موسیقی ایرانی را برداشته بود. پروژه جدید ناظری‌ها، تلاشی در جهت ارائه آواز ایرانی با لحن پارسی و به‌دور از الحان عربی است.  به گفته ناظری‌ها، پروژه «آواز پارسی، اسطوره و عشق»، تلاشی در جهت حفظ و حراست از زبان پارسی و تلفظ صحیح واژه‌ها در حوزه آواز ایرانی است که در چند دهه اخیر دچار آسیب شده‌. 

نظر شما