شناسهٔ خبر: 50495 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

انتشار کتابی گمشده از موریس سنداک

کتابی از نویسنده و تصویرگر مشهور ادبیات کودک که به تازگی کشف شده، سال آینده و چند سال پس از درگذشت خالق آن به دست چاپ سپرده می‌شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ کتابی از موریس سنداک خالق «جایی که چیزهای وحشی هستند» که تاکنون منتشر نشده و تاکنون در آرشیو شخصی او به دقت پنهان نگه داشته شده بود، پنج سال پس از درگذشت این چهره مشهور کشف شد.

این کشف به نوعی یادآور داستان مشهور او و چیزی است که پسری کوچک در گوشه‌ای پنهان کرده باشد که پس از شام بتواند پنهانی آن را بخورد.

این متن که با ماشین تایپ نوشته شده و تصویرگری آن نیز کامل است با همکاری آرتور یورینکس همکار طولانی‌مدت سنداک خلق شده وتوسط لین کاپونرا رییس بنیاد موریس سنداک در کانتیکت کشف شد. کاپونرا دستیار و دوست سنداک در طول سالیان دراز بود.

این کتاب با عنوان «پرستو و زوئستو در برزخ» سال ۱۹۹۰ نوشته و تصویرگری شده است.

از این کشف به عنوان یک گنجینه مدفون یاد شده که زیر لایه‌ای از گرد و غبار دفن بوده است.

این کتاب که قرار است پاییز ۲۰۱۹ منتشر شود، یکی از سه محصول مشترک بین سنداک و یورینکس در فاصله همکاری ۱۵ ساله آن‌ها بوده است. «غول میامی» که سال ۱۹۹۵ منتشر شد و «مامی؟» که سال ۲۰۰۶ منتشر شد دو اثر مشترک دیگر این دو است.

عنوان این کتاب از شوخی بین این دو چهره سرچشمه گرفته که همدیگر را با نام «پِرِستو» و «زِستو» خطاب می‌کردند.

سنداک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خالقان کتاب‌های تصویری برای کودکان در نیم قرن اخیر شناخته می‌شود. این نویسنده آمریکایی که شهرتی جهانی داشت، ماه می (اردیبهشت) ۲۰۱۲ در ۸۳ سالگی درگذشت. او که خالق کتاب‌های تحسین شده‌ای چون «جایی که چیزهای وحشی هستند»، «در آشپزخانه شب» و «بیرون از آنجا» بود، جهانی از شگفتی و ترس‌های شناخته نشده را در برابر چشم کودکان قرار می‌داد.

 سنداک که به عنوان نویسنده و تصویرگر نیز چندین کتاب خلق کرده بود، طراحی ۸۰ عنوان کتاب را نیز در کارنامه‌اش داشت.

این هنرمند همچنین کار طراحی لباس برای باله و اپرا را نیز انجام می‌داد و تهیه‌کنندگی چندین سریال انیمیشن تلویزیونی را که بر پایه تصاویر خودش ساخته شده بودند بر عهده داشت.

یک سال پس از درگذشت این نویسنده، «کتاب برادرم» به قلم وی منتشر شد که درباره «جک» برادر وی بود که ۱۸ سال پیشتر درگذشته بود. این کتاب که با مرگ برادر سنداک به پایان می‌رسید، پس از مرگ خود وی منتشر شد.

نظر شما