شناسهٔ خبر: 51117 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

تلاش برای آزادسازی اسناد ایرانی کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

مرتضی دامن پاک‌جامی، معاون امور پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امورخارجه گفت: در تلاش هستیم تا اسناد داخلی کودتای ۲۸ مردادماه را در آینده نزدیک از حالت طبقه‌بندی و محرمانه خارج کنیم.

تلاش برای آزادسازی اسناد ایرانی کودتای 28 مرداد 1332

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ مرتضی دامن پاک‌جامی، معاون امور پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین المللی وزارت امورخارجه درباره اسناد جدید منتشر شده از کودتای ۲۸ مرداد گفت: اسناد جدید آمریکایی بیش از ۱۰۰۰ برگ و زمان زیادی نیاز است تا به دقت بررسی شوند. از طرفی وزارت خارجه این اسناد را در گام نخست گردآوری و آرشیو می‌کند.
 
وی افزود: کارشناسان وزارت خارجه در حال بررسی اسناد هستند تا با تطبیق با اسناد موجود در آرشیو این وزارتخانه بتوانند آنها را ترجمه و منتشر کنند. ضمن اینکه با حضور دکتر محمدجواد ظریف در راس وزارت امورخارجه، از دی‌ماه سال گذشته قرار شده که برخی اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده وزارتخارجه که به تاریخ روابط سیاسی می‌پردازد، آزاد و در دسترس محققان و پژوهشگران قرار گیرد.
 
معاون امور پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما تا کنون اسناد روابط خارجی ایران را تا شهریور ۲۰ آزاد کردیم و براساس رویکرد اتخاذ شده از سوی وزیر امور خارجه بر آن هستیم تا اسناد این وزارتخانه را که در رابطه با کودتای ۲۸ مردادماه هستند، در آینده نزدیک از حالت طبقه‌بندی و محرمانه خارج کنیم. اگرچه پاره‌ای از این اسناد به صورت گزینشی منتشر شده است.

دامن‌پاک‌جامی بیان کرد: با آزادسازی و انتشار اسناد محرمانه وزارت‌ امور خارجه و تطبیق آن با اسناد چاپ شده خارجی می‌توان درباره کودتای ۲۸ مرداد و جزئیات آن اظهارنظر کرد. ضمن اینکه به منظور تحلیل و بررسی این اسناد در روزهای آتی نشستی برای تبادل‌نظر کارشناسی در رابطه با اسناد انتشار یافته برگزار خواهد شد.

نظر شما