شناسهٔ خبر: 51813 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

چه عواملی بر داوری «سایه» درباره «اخوان ثالث» اثر گذاشته است؟

شماره ۹ و ۱۰ فصلنامه نقد کتاب ادبیات ویژه بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ منتشر شد.

چه عواملی بر داوری «سایه» درباره «اخوان ثالث» اثر گذاشته است؟

 به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ شماره ۹ و ۱۰ فصلنامه نقد کتاب ادبیات ویژه بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ به صاحب‌امتیازی خانه کتاب و سردبیری مصطفی موسوی منتشر شد.

مصطفی موسوی سردبیر این فصلنامه در سرسخن این شماره با عنوان «فرهنگ و اقتصاد» به مضیقه مالی عرصه فرهنگی پرداخته و توجه همگان را به این موضوع جلب می‌کند که چرا اولین تبعات سیاست‌های اقتصادی انقباضی شامل حال فرهنگ و دانش می‌شود. وی اشاره می‌کند که این مضیقه مالی بر وضعیت فصلنامه نقد کتاب هم اثرگذار بوده و گویا ابلاغ شده به دلیل کمبود منابع مالی به جای چهار شماره، دو شماره در هر سال منتشر شود.
وی می نویسد: «در پایان سال ۱۳۹۵ به سردبیران فصلنامه‌های نقد کتاب ابلاغ شد که به دلیل مضیقه‌های اقتصادی دولت در بودجه سال ۱۳۹۶، در انتشار فصلنامه‌ها باید تغییری به وجود آید و حتی‌الامکان به جای چهار شماره در سال ۹۶، به تدبیر سردبیران دو شماره منتشر شود به این امید که در سال بعد اوضاع اقتصادی بهبود یابد و روال سابق پیگیری شود.»
 او معتقد است حاصل کار اصحاب فرهنگ در حد جزوه‌های کنکور هم نبوده است که خانواده‌ها به هر قیمتی شده حاضر به تهیه آنها هستند!

در شماره‌های ۹ و ۱۰ فصلنامه نقد کتاب ادبیات آثار و نوشتارهایی از علاءالدین طباطبایی، امید طبیب‌زاده، سید محسن حسینی وردنجانی، سید جواد مرتضایی، مهدی شعبانی، نرگس قندیل‌زاده، عباس واعظ‌زاده، سعید رحیمی، حامد صفایی‌تباز، منیژه گازرانی، احمد بهنامی، سعید مهری، ستایش دشتی، سید محمد برفر، مریم مشرف، حسن هاشمی میناباد، مسعود فرهمندفر و سیاوش جعفری به چشم می‌خورد.
 
مقالات و پژوهش‌های این شماره از فصلنامه نقد کتاب ادبیات در بخش‌های نقد شفاهی، نقد مکتوب، نقد آثار پیشین، نقد پژوهی، شایسته خواندن و نقدِ نقد به مخاطبان عرضه شده است.
 
غلط ننویسیم، در حاشیه کتاب پیر پرنیان‌اندیش، قصه‌های مشدی گلین‌خانم، دوبیتی‌های فولکلوریک تالشی، معرفی کتاب «در لباس حریر» و مجموعه شعر «ساکن چو آب و روان چون ریگ» از مطالبی است که در این شماره فصلنامه ارائه شده است.
 
«نظریه ژانر (نوع ادبی)»، «فرهنگ فارسی گفتاری»، «وزن موسیقی و شعر»، «فرهنگنامه صور خیال در دیوان خاقانی (جلد اول)»، «کتابشناسی وحشی بافقی»، «من فقط شوکه شده بودم»، «نقد صیرفیان»، «بینامتنیت: از ساختارگرایی تا پسامدرنیسم» و «شعله آه» از جمله آثاری است که در این شماره مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.
 
شماره ۹ و ۱۰ فصلنامه نقد کتاب ادبیات در ۲۹۲ صفحه با قیمت ۱۰ هزار تومان از سوی مؤسسه خانه کتاب منتشر شده است.

نظر شما