شناسهٔ خبر: 52447 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

سمینار «ما و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه» برگزار می شود

گروه تاریخ دانشگاه تهران و موسسه خانه کتاب همزمان با سالگرد یکصد سالگی انقلاب ۱۹۱۷ روسیه سمینار «ما و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه» را برگزار می کنند.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛  انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ روسیه رویداد بسیار مهمی بود که نتایج و تاثیرات آن از مرزهای روسیه فراتر رفت و برسرنوشت همه جوامع بشری تاثیرات ژرفی برجای گذاشت؛ رخدادی که پیامدهای آن همچنان بخشهای مهمی از دنیای امروز را به خود مشغول کرده است.

این انقلاب بر تحولات تاریخ ایران و نیز رابطه ما با شوروی و جمهوری های پس از آن نیز سایه انداخت به گونه ای که مسئله چپ و زوایای حاصل از آن بخشی مهم و لاینفک از تاریخ یک سده اخیر ما بوده است.

از آنجا که سال جاری میلادی همزمان با یک صد سالگی این انقلاب است، گروه تاریخ دانشگاه تهران و موسسه خانه کتاب با برگزاری سمیناری تخصصی، به بررسی ابعاد این رخداد مهم پرداخته و سخنرانان سمینار تلاش خواهند کرد تصویری روشن از نسبت ایران با این انقلاب در حوزه های مختلف ارائه نمایند.

این سمینار به دبیری گودرز رشتیانی و سخنرانی افراد زیر برگزار می شود:
فرج اله احمدی: انقلاب اکتبر و ناسیونالیسم روسی
داریوش رحمانیان: انقلاب اکتبر و تاریخ کمونیسم هراسی در ایران
محسن شجاعی: تحول و تطور ایران شناسی در روسیه پیش و پس از انقلاب ۱۹۱۷
جهانگیر کرمی: انقلاب اکتبر و مسأله نوسازی
زهرا محمدی: ادبیات و سیاسی: سیر تحول ادبیات سیاسی در شوروی
جواد مرشدلو: چهره غیر روسی انقلاب اکتبر: بازخوانی نقش روشنفکران و کنشگران مسلمان در انقلاب ۱۹۱۷

سمینار «ما و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه» روز یکشنبه ۵ آذرماه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ در تالار استاد عباس اقبال آشتیانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار و از حضور علاقمندان استقبال می شود.

نظر شما