شناسهٔ خبر: 52530 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

دانشگاه مذاهب اسلامی باید مباحث تمدنی را در اولویت قرار دهد

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم جشن بزرگ دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی باید مباحث تمدنی را در اولویت قرار دهد.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ مراسم جشن بزرگ دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی، در  آستانه هفته وحدت و ایام ولادت رسول مهر و رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) با حضور حضرت آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و ریاست هیئت امنای دانشگاه مذاهب اسلامی و با استقبال و مشارکت دانش آموختگان و دانشجویان شیعه و سنی داخلی و خارجی در سالن شهید ماموستا شیخ الاسلام برگزار شد.

در این مراسم آیت الله اراکی ضمن تبریک به مناسبت ایام هفته وحدت و همچنین دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی و با قدر دانی از اقدامات و فعالیت های تیم مدیریتی جدید این دانشگاه بیان داشت: ما گوهر گرانبهایی به نام اسلام عزیز در اختیار داریم که هیچ گوهر و آفریده ای در این جهان نافع تر، شیرین تر و ارزشمند تر از این دین، معارف ناب آن، اهل بیت او قرآن او نیست اما چون ما در کنار سرچشمه هستیم گاهی ارزش آن را نمی دانیم.

بدون تردید آینده جهان از آنِ اسلام است 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که بدون تردید آینده جهان از آنِ اسلام است، گفت: قطعا این چند سال آینده، متفکرین، اندیشمندان و دانشمندان و اساتید دانشگاه ها و مراکز علمی غرب دست نیاز به سوی ما و شما در حوزه ها و دانشگاه ها دراز خواهند کرد تا اندیشه های اسلامی را جویا شوند و بیاموزند.

وی افزود: امروز جامعه بشر و تمدن غرب به بن بست رسیده است و تمدن غرب محصولاتی که از خود به جای گذاشته بشر را نا امید کرده است زیرا محصول آن چند جنگ بزرگ جهانی، کشتار و خونریزی است که هنوز هم با حمایت و توطئه آنها در نقاط مختلف در حال پیاده شدن است.

آیت الله اراکی با اشاره با سفر چند ماه پیش خود به کشور برزیل و تلاش و تبلیغات سوء صهیونیست ها علیه این سفر، اظهار داشت: علیرغم تلاش ها و تبلیغات منفی آنها ما دیدیم که جامعه برزیل چقدر با ما همراه است و آنها تشنه اسلام و کسب و دریافت معارفی هستند که دست ما و شماست.

دانشگاه مذاهب اسلامی مباحث تمدنی را در اولویت قرار دهد

رئیس هیئت امنای دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه ضمن تبریک مجدد به دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه، گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در آینده نقش بسیار عظیمی درجریان تمدن ساز اسلام نوین ایفا خواهد کرد و امروز می بینیم که این اقبال به سوی دانشگاه مذاهب آغاز شده است و در سال های آتی چندین برابر خواهد شد و قطعا ما باید در آینده در اندیشه  توسعه فضای دانشگاهی و آموزشی آن در داخل  و حتی خارج از کشور باشیم.

وی تاکید کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی باید مباحث تمدنی را در اولویت قرار دهد و مرکز اصلی پژوهش ها و آموزش های تمدنی باشد و در این زمینه باید این دانشگاه پیشگام و پیشقدم باشد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین بر ضروت ایجاد و راه اندازی رشته های جدید در این دانشگاه تاکید کرد و افزود: رشته های علوم انسانی از نگاه اسلامی را باید در این دانشگاه پیگیری و راه اندازی کرد. رشته هایی همچون انسان شناسی اسلامی، جامعه شناسی اسلامی، روانشناسی اسلامی، معماری و شهرسازی اسلامی، اقتصاد و علوم سیاسی و حقوق اسلامی و... باید توسط این دانشگاه تدریس و تحصیل و عرضه شود و آنچه را که داریم اگر به خوبی تبیین کنیم بدون  تردید و یقینا استقبال خواهند کرد.

دانش آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی سرمایه های اسلام و جامعه اسلامی هستند

آیت الله اراکی با توصیه به آموزش زبان های خارجه به دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی به عنوان ابزار مهمی برای ارتباط با دنیا و انتقال معارف اسلامی را یک ضرورت عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که زبان را نمیدانیم و یا اگر می دانیم با اندیشه های اسلامی بیگانه بودیم و یا با ژرفای آن به خوبی آشنا نبود و یا با سبک عرضه آن نا آشنا هستیم بنابراین اگر این معارف ناب را به خوبی عرضه کنیم آینده تفکر بشر در دست ماست.

وی با تقدیرو تشکر مجدد از ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی و تیم همراه به خاطر تحولات بنیادین و اقدامات موثر در دوره مدیریت جدید این دانشگاه قرار دادن آن در مسیر توسعه و تعالی و پیشرفت، گفت: ما چشم انداز آینده را بسیار درخشنده می بینیم و امیدواریم گام های بزرگی برداشته شود.

 رئیس هیئت امنای دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان تاکید کرد: دانش آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی سرمایه های اسلام و جامعه اسلامی هستند و باید یک رابطه علمی و فرهنگی خوبی را تعریف کرد تا نیروهای آن در ارتباط با دانشگاه باشند و در کارهای بزرگ علمی و پژوهشی و فرهنگی از آنها بهره برداری کنند.

نظر شما