شناسهٔ خبر: 57154 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

اشرف بروجردی: سیاست اصلی کتابخانه ملی توسعه کتابخوانی است

اشرف بروجردی گفت: هرچند تاکید می‌شود که بیشتر مردم به محتوای فضای مجازی توجه دارند اما از میزان مراجعه به کتابخانه ملی مشخص است که ذهن‌ها همچنان به کتاب معطوف است.

سیاست اصلی کتابخانه ملی توسعه کتابخوانی است

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفت‌وگویی درباره تاثیر فضای مجازی بر سرانه مطالعه بیان کرد: به‌نظر من مطالعه محتوا در فضای مجازی، جایگزین مطالعه نمی‌شود بلکه می‌توان آن‌را به‌عنوان مکمل فضای مجازی تعریف کرد.
 
وی با تاکید بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی ادامه داد: هویت، ماهیت و ذات کتاب باید باقی‌ باشد و کتابخانه‌ ملی نیز با همین هدف تاسیس شده تا کتاب را پاس بدارد. مخاطب با خواندن کتاب است که دانسته‌های خود را افزایش می‌دهد و این ویژگی در توسعه علم و دانش بسیار موثر است.
 
بروجردی درباره وجود اختلاف نظر در تعریف معیارهای مطالعه گفت: بین کارشناسان در تعریف شاخص‌های مطالعه اختلاف نظر وجود دارد و پرسش‌هایی طرح می‌شود که آیا هر خواندنی به معنای کتاب خواندن است یا خیر.

وی افزود: به نظر می‌رسد انواع خواندن را باید بررسی کرد، به‌عبارت دیگر نمی‌توان گفت خواندن قرآن و یا ادعیه که جزو منابع اطلاعاتی نیستند، مطالعه نیست.
 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر وجود شاخص‌های متفاوت تعریف مطالعه بیان کرد: سیاست اصلی ما در کتابخانه ملی، در حال حاضر توسعه کتابخوانی است.

بروجردی توضیح داد: به‌عبارت دیگر هرچند تاکید می‌شود که میزان مطالعه در کشور پایین است و بیشتر مردم به محتوای فضای مجازی توجه دارند اما از میزان مراجعه به کتابخانه ملی مشخص است که ذهن‌ها همچنان به کتاب معطوف است.

نظر شما