شناسهٔ خبر: 58538 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

​معرفی و بررسی «تاریخ شفاهی» در سرای اهل قلم

کتاب «تاریخ شفاهی؛ مباحث نظری، روش‌شناسی» در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب معرفی و بررسی می‌شود.

​معرفی و بررسی «تاریخ شفاهی» در سرای اهل قلم

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب میزبان نشست کتاب «تاریخ شفاهی؛ مباحث نظری، روش‌شناسی» نوشته فائزه توکلی است.

این نشست با حضور ابوالفضل حسن‌آبادی، عبدالرحمان حسنی‌فر و نویسنده کتاب یکشنبه ۱۲ اسفند ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می‌شود.

کتاب «تاریخ شفاهی: مباحث (مبانی) نظری، روش‌شناسی» از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی حوزه هنری و انتشارات سوره مهر به بازار نشر آمده است.

تاریخ شفاهی در نقش مکمل تاریخ‌نگاری معاصر، بسیاری از ابعاد وجودی انسان و روابط انسانی را، که با ابزار کمی، شناسایی نمی‌شود، در نظر می‌گیرد و با نگاه روش کیفی، با توجه به تجربیات انسان‌ها، می‌کوشد این ابعاد را از دیدگاه افرادی که موضوع یا واقعه‌ای را تجربه کرده‌اند، در نظر بگیرد. ‎در تدوین این کتاب، نویسنده با استفاده از روش تحقیق کیفی، چارچوبی را در تمامی مراحل کار ـ تدوین و نوع‌شناسی سؤالات، مصاحبه و مراحل آن، و تدوین و تحلیل روایت و گفتمان ـ ترسیم کرده است.‎

در ضرورت بحث تاریخ‌ شفاهی و توسعه آن، باید گفت بیش از چند دهه از عمر تاریخ شفاهی ـ به شکلی که هم‌اکنون در مراکز دانشگاهی خارج از کشور اجرا می‌شود ـ نمی‌گذرد. در ایران نیز، برخی مراکز پژوهشی، که فهرست آن در پایان کتاب آمده است، به این حوزه پرداخته‌اند  که شایان تقدیرند. اما تاکنون در مراکز دانشگاهی جایگاه لازم خود را نیافته‌اند. شاید بتوان گفت علت کم‌توجهی به تاریخ شفاهی، علاوه بر تازه بودن این روش، فقدان تجربه، مهارت و باور کافی به تاریخ شفاهی است؛ زیرا فرآیند تحول و تغییر در علوم همواره تدریجی بوده و هست، و پذیرش روش‌های جدید همواره با مقاومت‌هایی روبه‌رو بوده و پذیرش آنها زمان‌بر است.

سرای اهل قلم در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ واقع شده است.

نظر شما