شناسهٔ خبر: 59315 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

چرایی خرید کتاب از ناشران غیرخصوصی توسط ارشاد/ بودجه دو سوم کم شد

دبیر هیئت خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کاهش احتمالی دو سوم بودجه این هیئت و نیز سیستم خرید کتاب در این وزارتخانه خبر داد و درباره خرید از ناشران عمومی و دولتی توضیحاتی ارائه کرد.

چرایی خرید کتاب از ناشران غیرخصوصی توسط ارشاد/ بودجه دو سوم کم شد

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ با وجود انتقادات وارده از سوی ناشران بخش خصوصی بر رویه حاکم بر هیئت خرید کتاب و اختصاص بخش از بودجه این هیئت به خرید کتاب از ناشرانی که از بودجه‌های عمومی و دولتی بهره‌کند هستند، تازه‌ترین فهرست منتشر شده از خرید کتاب در این هیئت کماکان نشان از تداوم این رویه دارد. در همین زمینه خبرنگار مهر از مهرزاد دانش دبیر هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علت تداوم این رویه سوال کرد.

دانش در این زمینه عنوان داشت یکسال پیش از این به پیشنهاد من در هیئت مصوب شد که هر ناشری که به هر نحوی از بودجه‌های عمومی و دولتی و حکومتی استفاده می‌کند ولو اینکه ساختمانی به رایگان داشته باشد و یا در هزینه‌های جاری موسسه‌اش از حمایت برخوردار باشد، در فهرست ناشرانی که از آنها خرید کتاب انجام می‌شود قرار نگیرد. این پیشنهاد تصویب شد و مدتی هم اعمال شد اما در ادامه با نامه‌نگاری‌های متعددی از سوی این ناشران با اداره توسعه کتاب و کتابخوانی همراه بودیم که همگی بر این مدعی استوار شده بود که این ناشران با وجود انتصاب به بدنه دستگاه‌های اجرایی به صورت خودگردان و بدون ارتزاق از بودجه عمومی فعالیت می‌کنند. بر همین اساس تصمیم گرفته شد تا این ادعا راستی‌آزمایی شود و طی یک بررسی این ناشران را احراز صلاحیت کنیم که این اتفاق رخ داد و البته مجری این رخداد نیز دبیرخانه ما نبود.

«ما فهرست ناشرانی را که مجاز به خرید کتاب از آنها هستیم را از اداره توسعه کتاب و کتابخوانی دریافت می‌کنیم و این مرجع است که در حال حاضر تعیین می‌کند کدام ناشر خصوصی و کدام غیرخصوصی است.»

دانش افزود: ما فهرست ناشرانی را که مجاز به خرید کتاب از آنها هستیم را از اداره توسعه کتاب و کتابخوانی دریافت می‌کنیم و این مرجع است که در حال حاضر تعیین می‌کند کدام ناشر خصوصی و کدام غیرخصوصی است.

وی در عین حال عنوان کرد از فهرست ناشران اینچنینی تنها هفت، هشت مورد از سوی اداره توسعه کتاب و کتابخوانی تأیید شد و به ما درباره بلامانع بودن خرید کتاب از آنها نامه‌نگاری شد.

«هنوز بودجه ما رسماً به دبیرخانه ابلاغ نشده است، اما فکر می‌کنم بودجه خرید کتاب هیئت، به میزان دو سوم کاهش را در سال جاری تجربه می‌کند.»

دانش در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت انقباض بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت هنوز بودجه ما رسماً به دبیرخانه ابلاغ نشده است، اما فکر می‌کنم بودجه خرید کتاب هیئت، به میزان دو سوم کاهش را در سال جاری تجربه می‌کند.

دبیر هیئت خرید کتاب افزود: کمیته خرید کتاب ما در هیئت در وضعیت بودجه‌ای امسال تغییر خواهد کرد و ما چاره‌ای جز کاهش خرید کتاب نداریم. از سویی ما شاهد ارائه بسیاری از آثار مطلوب و با کیفیت به هیئت برای خرید هستیم و بر همین اساس و نیز با توجه به اینکه در گروه‌های مختلف بررسی کتاب سقف خریدهای مختلفی برای آثار وجود داشت، از همه گروه‌ها خواستیم تا از این پس تنها درباره کیفیت کتاب با درجه‌بندی مشخصی نظر بدهند و پروسه تعیین تعداد نسخه‌ها برای خرید را دبیرخانه بر اساس نظر کیفی هیئت انجام می‌دهد. ضمن اینکه در رویه تازه سقف خرید کتاب در همه گروه‌ها حداکثر ۱۵۰ نسخه تعیین شده است. این موضوع البته به بخش کودک و نوجوان ارتباط پیدا نمی‌کند و درباره سقف خرید در این بخش به صورت جداگانه‌ای تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

نظر شما