شناسهٔ خبر: 59702 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

آیین نکوداشت دکتر سید فتح الله مجتبایی برگزار می شود

آیین نکوداشت دکتر سید فتح الله مجتبایی، جهت ارج نهادن به بیش از هفتاد سال زندگی پربار علمی ایشان در پژوهش پیرامون فرهنگ و تمدن ایرانی،  در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از دبا: آیین نکوداشت دکتر سید فتح الله مجتبایی، جهت ارج نهادن به بیش از هفتاد سال زندگی پربار علمی ایشان در پژوهش پیرامون فرهنگ و تمدن ایرانی،  در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.

در این مراسم که روز سه شنبه اول مرداد ۱۳۹۸ برگزار می شود، از مجموعه مقالات دکتر مجتبایی در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی تحت عنوان " گفتارهایی در تاریخ و فرهنگ " رونمایی می شود.

کاظم موسوی بجنوردی، آیت الله دکتر مصطفی محقق داماد، پروفسور ابهی سینگ- وابسته فرهنگی هند، دکتر ژاله آموزگار، دکترنصرالله پورجوادی و دکتر اصغر دادبه در این مراسم  که از ساعت ۱۷ تا ۲۰  برگزار خواهد شد، سخنرانی خواهند کرد.

 شرکت در این همایش برای عموم آزاد است.

******

فتح‌الله مجتبایی در سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. مقدمات ادبیات و علوم رسمی را در فراهان اراک فرا گرفت. پدر و اجداد وی از مستوفیان دوران قاجار بودند و جد و نیای ایشان از بزرگان صوفیه طریقت نعمت‌اللهی، مجتبایی در چنین خانواده‌ای تعلیمات مقدماتی را پشت سر گذاشت و همین زمینه نیز مطالعات او را به تاریخ ادیان و فلسفه شرق و هند کشاند. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی درجه لیسانس گرفت، و از آن سال تا ۱۳۳۸ در دبیرستانهای اراک و تهران و دانشسرای عالی به تدریس ادبیات و زبانهای خارجی اشتغال داشت. در ۱۳۳۹ از طرف وزارت فرهنگ برای آشنایی با روشهای جدید تألیف کتابهای درسی به خارج از کشور اعزام شد و پس از یک دوره مطالعه و تحقیق در این زمینه در ایالات متحدهٔ آمریکا (دانشگاه کلمبیا، نیویورک) به کشور بازگشت و مأمور تهیه و تدوین کتابهای درسی در ادبیات برای دبیرستانها شد.

دکتر مجتبایی در دوران تحصیل خود از محضر استادان بزرگی در داخل و خارج از کشور استفاده نمود و برای آشنایی با عرفان هندی مسافرت‌های متعددی به هند و پاکستان داشت. دکتر مجتبایی درجه دکتری تاریخ ادیان و فلسفه شرق را از دانشگاه هاروارد آمریکا در سال ۱۳۵۰ اخذ نمود و در مرکز مطالعات ادیان جهان آمریکا، تاریخ تطبیقی ادیان را تحصیل نمود. دکتر مجتبایی هم‌اکنون عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و همچنین عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. از دکتر فتح‌الله مجتبایی تاکنون بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب، مقاله و شعر و نقد کتاب به صورت تألیف و ترجمه و تصحیح به زبان‌های فارسی و انگلیسی در ایران و خارج از ایران منتشر شده‌است.

زمان مراسم: سه شنبه اول مرداد، ساعت ۱۷ تا ۲۰

نشانی: نیاوران ، کاشانک، پلاک ۲۱۰، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. مرکز بین المللی همایش های رایزن، تالار رسول اکرم

 

نظر شما