شناسهٔ خبر: 59850 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

ضرورت تدوین اطلس فرهنگ مردم ایران با رویکرد مردم‌شناسی

تفاهنامه همکاری پژوهشی مشترک میان پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و انجمن انسان‌شناسی ایران منعقد شد.

ضرورت تدوین اطلس فرهنگ مردم ایران با رویکرد مردم‌شناسی

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ در نشست مشترک محمد سلگی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و مهرداد عربستانی، رئیس انجمن انسان‌شناسی ایران، دو طرف بر همکاری‌های مشترک علمی و پژوهشی تأکید کردند.
 

سلگی در این دیدار با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشگاه بر استفاده از توان علمی انجمن‌های علمی به عنوان یکی از اهداف پژوهشگاه یاد کرد و افزود: هسته مرکزی فعالیت پژوهشگاه، حوزه فرهنگ است بنابراین علاقه‌مندیم تا در این حوزه به طور خاص و در حوزه‌های بین‌رشته‌ای همکاری پژوهشی داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به موضوع انتشار کتاب به عنوان یکی از حوزه‌های فعالیت پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم تا در حوزه نشر نیز براساس اولویت‌های پژوهشی و مأموریت پژوهشگاه همکاری کنیم. همچنین در بخش برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی نیز آماده همکاری هستیم.

در این نشست، رئیس انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ نیز ضمن تشکر از استقبال پژوهشگاه در عقد تفاهمنامه همکاری مشترک، به مجموعه فعالیت‌ها و برنامه‌های انجمن اشاره کرد و گفت: حوزه مردم‌شناسی و فرهنگ عامه زمینه بسیار مستعدی برای همکاری مشترک است و علاقه‌مندیم در صورت امکان با استفاده از ظرفیت انجمن و پژوهشگاه، به طور مشترک به این موضوع بپردازیم.

عربستانی از ضرورت تدوین اطلس فرهنگ مردم ایران با رویکرد مردم‌شناسی یاد کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا اطلاعات فرهنگی هر منطقه از ایران را براساس روش علمی ثبت کنیم و سایت اینترنتی خاصی برای آن ایجاد کنیم.

در این دیدار که داریوش مطلبی، معاون پژوهشی پژوهشگاه، زهره انواری، عضو هیئت مدیره انجمن، مصطفی اسدزاده، مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی و کتایون قهرمانی، سرپرست ارتباطات پژوهشی نیز حضور داشتند، تفاهنامه همکاری مشترک میان پژوهشگاه و انجمن انسان‌شناسی ایران به امضای دو طرف رسید.

همکاری متقابل در طراحی و اجرای طرح‌های پژوهشی، تألیف یا ترجمه، همکاری متقابل در اجرای نظرسنجی مورد نیاز دو طرف، برگزاری همایش‌ها، نشست‌های علمی، کارگاه‌های تخصصی و نقد و تحلیل آثار فرهنگی مرتبط برابر ضوابط دو طرف، همکاری در زمینه تألیف و ترجمه متون و انتشار کتب، نشریات و ویژه‌نامه‌های علمی با نشان مشترک، همکاری در استفاده از بانک‌های اطلاعاتی و منابع اسنادی و کتابخانه‌ای از موارد همکاری در این تفاهمنامه است.

انجمن انسان شناسی ایران، با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۰ تأسیس شده و در چهار حوزه انسان‌شناسی اجتماعی- فرهنگی، انسان‌شناسی زیستی، انسان‌شناسی باستان‌شناختی، و انسان‌شناسی زبان‌شناختی فعالیت می‌کند.
ارتقای کمی و کیفی مباحث انسان‌شناختی و نیز برقراری ارتباطات و همکاری‌های ملی و بین‌المللی از اهداف این انجمن است.

نظر شما