شناسهٔ خبر: 62232 - سرویس دیگر رسانه ها
نسخه قابل چاپ

معاون کتابخانه ملی تاکید کرد؛ کتابخانه ملی سالن مطالعه نیست

فریبرز خسروی، استفاده از کتابخانه ملی به‌عنوان فضای مطالعه را کارکرد اصلی این مجموعه نمی‌داند و معتقد است،‌ شهرداری تهران می‌تواند در چهار نقطه سوله مجهز و تمیز با تعدادی کتاب‌های مرجع آماده کند.

کتابخانه ملی سالن مطالعه نیست

به گزارش فرهنگ امروز به نقل از ایبنا؛ فریبرز خسروی در تشریح فعالیت‌های بخش اطلاع‌رسانی کتابخانه ملی اظهار کرد: ما در کتابخانه ملی با تعداد زیاد مراجعه‌کننده روبرو هستیم ولی سعی کرده‌ایم با برنامه‌ریزی بهینه بتوانیم خدمت بهتری را به مراجعان ارائه دهیم، اما گاهی کثرت مراجعان به حدی است که دچار مشکل می‌شود.
 
وی ادامه داد: حقیقت این است که نگاه سالن مطالعه به کتابخانه ملی نگاه درستی نیست و معمولاً کتابخانه‌های ملی کتابخانه‌های پژوهشی هستند.
 
خسروی گفت: کتابخانه‌های ملی معمولا به‌عنوان مرجعی محسوب می‌شوند که اگر فردی در هیچ جای کشور نتواند اثری را پیدا کند بیاید در کتابخانه ملی آن اثر را پیدا کند نه اینکه تبدیل به سالن مطالعه شود برای کنکور و یا آزمون‌های دیگر مانند وکالت، تافل، پزشکی در کتابخانه ملی مطالعه کنند.
 
معاون کتابخانه ملی تصریح کرد: البته همه مراجعان محترم هستند ولی کارکرد کتابخانه ملی سالن مطالعات نیست و به نوعی توفیق اجباری برای ‌ما است که در خدمت این عزیزانیم. البته علت اصلی این اقبال هم مشکلات و کسر و کمبودهایی است که در کتابخانه‌های دانشگاهی و عمومی وجود دارد.
 
خسروی درباره برای اینکه برای برون‌رفت از این موضوع، کتابخانه ملی چه طرح‌های دارد؟ افزود: مذاکرات زیادی در حوزه‌های متعدد انجام شده‌است، ولی ما وظایف کتابخانه‌های دانشگاهی و عمومی را به عهده نداریم منتهی ارائه خدمات می‌دهیم ولی این شیوه برای مراجعه‌کننده نیز خسته کننده می‌شود به‌طوری‌ که صبح‌ها یک مسابقه دوومیدانی بین مراجعین وجود دارد تا هرچه زودتر درجای خودشان قرار گیرند و برخی روزها به دلیل شلوغی، جا برای نشست مراجعین نیست.
 
وی ادامه داد: مذاکراتی شد که حتی در همین اطراف عباس‌آباد و باغ کتاب یک فضایی ایجاد شود که صرفاً سالن مطالعه باشد و خدمت دیگری ارائه نشود، ولی هنوزبه جای نرسیده است.
 
خسروی عنوان کرد: بنده اعتقاد دارم در تهران اگر شهرداری در چهار نقطه سوله مجهز و تمیز با تعدادی کتاب‌های مرجع آماده کند، بسیاری از مراجعین مجبور نخواهند بود که از شرقی‌ترین و غربی‌ترین و یا جنوبی‌ترین نقاط تهران رنج ترافیک را برای رسیدن به کتابخانه ملی تحمل کنند.

نظرات مخاطبان 0 1

 • ۱۳۹۹-۰۳-۰۷ ۱۴:۱۹عضو کتابخانه 0 25

  این چه جور اظهار نظره؟ مراجعین کتابخانه که همه از قشر تحصیل کرده هستند، بروند تو سوله؟
                

نظر شما