شناسهٔ خبر: 62966 - سرویس سایر حوزه‌ها
نسخه قابل چاپ

روغن موتور آسانسور و هر آنچه در رابطه با آن نیاز است بدانید

موتور آسانسور آسانسورها امروزه به عنوان یکی از اصلی‎ترین سیستم‎های موجود در ساختمان‎ها شناخته خواهند شد که همه روزه افراد زیادی از آنها برای جابجایی‎های خود بین طبقات استفاده می‎کنند. در این نوع سیستم‎ها از قطعات زیادی استفاده می‎شود که وجود این قطعات سبب شده تا این سیستم دارای پیچیدگی‎های زیادی باشد و نیاز داشته باشد در دوره‎های منظم خدمات سرویس و نگهداری آسانسور برروی آنها پیاده سازی شود.

آسانسورها امروزه به عنوان یکی از اصلیترین سیستمهای موجود در ساختمانها شناخته خواهند شد که همه روزه افراد زیادی از آنها برای جابجاییهای خود بین طبقات استفاده میکنند. در این نوع سیستمها از قطعات زیادی استفاده میشود که وجود این قطعات سبب شده تا این سیستم دارای پیچیدگیهای زیادی باشد و نیاز داشته باشد در دورههای منظم خدمات سرویس و نگهداری آسانسور برروی آنها پیاده سازی شود.

 توجه داشته باشید برای دریافت این گونه از خدمات  و خدمات مربوط به کابین آسانسور حتما از شرکتهای معتبری استفاده کنید که در آنها سرویسکار آسانسور با تجربه و متخصص در حال فعالیت میباشد. همانطور که گفته شد در این نوع سیستم انواع مختلفی از قطعات به کار برده میشود برخی از قطعاتی که در این نوع سیستمها به کار گرفته میشوند نیاز دارند تا در فواصل معینی و در قالب خدمات سرویس و نگهداری آسانسور روغن کاری شوند و یا روغن موجود در آنها تعویض گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این قطعات آشنا شوید.

ریلها یکی از بخشهای آسانسورها میباشند که نیاز است در طول فعالیت این سیستم همواره روغن کاری شوند تا در هنگام حرکت آسانسور مشکلی بوجود نیاید و کابین به آرامی و با کمترین میزان اصطحکاک به حرکت خود ادامه دهد. این روغن همواره در قالب خدمات تعمیر آسانسور و تعمیر کابین آسانسور توسط سرویسکار آسانسور مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت نیاز مخزن نگهداری آن پر میشود.

 یکی دیگر از بخشهایی که در آسانسورها نیاز دارد تا از روغن در آن استفاده شود موتور آسانسور میباشد. روغن موتور گیربکس هرچند وقت یکبار باید تعویض شود تا موتور بتواند با بیشترین توان خود و بهترین شکل ممکن به فعالیت خود ادامه دهد.

روغن کاری آسانسور

همانطور که میدانید امروزه در بسیاری از ساختمانهایی که در سطح شهر ساخته میشود از آسانسور استفاده میشود تا حمل و نقل میان طبقات را برای ساکنین راحتتر کند. با توجه به افزایش نیاز جامعه به این سیستم شرکتهای مختلفی در این زمینه شروع فعالیت کردند و انواع مختلفی از خدمات کابین آسانسور را به مشتریان خود ارائه میکنند. اما نکتهای که تمامی و یا بیشتر این شرکتهای فعال در این زمینه یکسان است استفاده از موتورهای گیربکسی در زمان نصب و راه اندازی آسانسورها میباشد.

 این نوع موتورها برای بهینه کار کردن نیاز به روغن موتور دارند تا چرخ دندهها با کمترین میزان اصطحکاک به فعالیت خود بپردازند. از اینرو نیاز است در زمان دریافت خدمات سرویس و نگهداری آسانسور در صورت نیاز روغن این بخش از آسانسورها نیز مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض گردد.

انواع مختلفی از موتورها وجود دارند که در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرند و در ساخت آنها از انواع مختلفی از چرخ دندهها استفاده شده است. در واقع نوع چرخ دندههای استفاده شده در موتورها بیان میکند که در زمان سرویس و نگهداری آسانسور از چه روغنی برای آن استفاده شود. روغنها علاوهبر خاصیت روان کنندگی خاصیت خنک کنندگی نیز دارند که در برخی از مواقع برای آن که بتوانند این مهم را به درستی و در بهترین شکل انجام دهند باید از غلظت بالایی برخوردار باشند.

البته باید توجه داشت که در موتور انواع مختلفی از چرخ دندهها وجود دارند که برخی از آنها ریز و کوچک بوده که نیاز است تا با روغنهای کم غلظت روان شوند. این موارد باید در زمان سرویس آسانسور مورد توجه قرار گیرد تا با استفاده از روغن موتور مناسب این قطعه مهم از آسانسور بتواند به درستی به فعالیت خود بپردازد و د چار کمترین آسیب در طول فعالیت خود شود. آسانسورها سیستمهایی پرکاربرد میباشند که نیاز است در دورههایی منظم مورد بررسی و یا تعمیر قرار گیرند تا بتوانند به بیشترین بازده خود دست پیدا کنند.

در بسیاری از ساختمانهایی که دارای چندین طبقه مجزا هستند از سیستمهایی با نام آسانسور استفاده میشود که در واقع این نوع سیستمها ساکنین ساختمانها را در جابجاییهایشان بین طبقات کمک میکنند و این امر را برای آنها راحتتر خواهند کرد. امروزه از این نوع سیستمها استقبال بسیار خوبی به عمل آمده است. با توجه به این موضوع افراد زیادی در این زمینه در حال فعالیت میباشند و خدمات متفاوتی را در زمینههای سرویس و نگهداری آسانسور به مشتریان خود ارائه میدهند.

نکته قابل توجه در رابطه با این سیستمها آن است که حتما در زمان دریافت خدمات سرویس آسانسور به شرکتهای معتبر فعال در این زمینه مراجعه کنید که برای ارائه این نوع خدمات خود از سرویسکار شرکت آسانسور که افرادی با تجربه و متخصص در این زمینه میباشند استفاده میکنند.

همانطور که میدانید آسانسورها سیستمهایی با پیچیدگی بالا میباشند که دارای قطعات مختلفی میباشند که برخی از این قطعات نیاز دارند تا در فواصل زمانی مشخصی روغن کاری شوند و یا روغن موجود در آنها تعویض شود. در ادامه به معرفی این نوع قطعات خواهیم پرداخت. در صورتی که تمایل دارید با این نوع بخشها بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که در بالا گفته شد در سیستم آسانسور برخی از قطعات وجود دارند که نیاز دارند تا در طول فعالیتشان مورد روغن کاری قرار بگیرند. این موضوع باید در زمان دریافت خدمات تعمیر آسانسور توسط سرویسکار شرکت آسانسور مورد بررسی قرار بگیرد. بنا به دلایل زیر نیاز است تا سیستم آسانسور در دورههای منظم مورد روغنکاری قرار بگیرد.

  1.  روانکاری و کاهش اصطحکاک بین قطعات
  2. کاهش و انتقال حرارت
  3. جلوگیری کردن از زنگ زدگی قطعات
  4. پاک کنندگی و تعلیق ذرات بوجود آمده از سایش
  5. جلوگیری کردن از ورود ضربه
  6. کاهش مصرف انرژی

چه روغن موتوری برای موتور گیربکس آسانسور به کار برده شود؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد بیشتر موتورهای به کار برده شده در ایران موتورهای گیربکسی میباشند که برای جلوگیری از اصطحکاک بین قطعات موجود در ان نیاز است تا به شکلی مداوم روغن کاری شود و برای روان کاری ان از روغن در درون آن استفاده شود. در این سطح جهان انواع مختلفی از موتور های آسانسور وجود دارد که برروی تمامی آنها پلاکهایی در نظر گرفته شده است که مشخصات روغن مورد نیاز دستگاه بروی آنها نوشته شده است. در این نوع پلاکها نوع روغن، میزان غلظت مورد نیاز و همچنین میزان و کیفیت آن مشخص شده است که در زمان دریافت خدمات تعمیر و نگهداری آسانسور توسط شرکت آسانسور با توجه به این نوع اطلاعات روغن موتور آسانسور باید تعویض شود.

یکی از نکات مهم در رابطه با این موضوع ان است که موتورهای آسانسور با موتورهای اتومبیل متفاوت میباشند و با توجه به این موضوع نمیتوان از روغن موتور اتومبیل برای این نوع موتورها استفاده نمود. در زمان دریافت خدمات سرویس آسانسور با مراجعه به این نوع پلاکها میتوانید به اطلاعات روغن مورد نیاز دستگاه دست پیدا کنید. درصورتی که قصد دارید در زمان دریافت خدمات تعمیر آسانسور اقدام به تعویض روغن موتور آسانسور کنید بهتر است بدانید که این نوع موتورها بین 3.5 الی 4.5 لیتر روغن نیاز دارند.

نکته قابل توجه در رابطه با موتورهای آسانسور ان است که این بخش از این سیستم همواره در حال فعالیت میباشد و در طول روز بارها و بارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و با توجه به این موضوع روغن موجود در آن بعد از مدتی خواص خود را از دست میدهد و نیاز است تا برای بهبود بخشیدن و جلوگیری کردن از وارد شدن هرگونه آسیبی به موتور در زمانهای منظم روغن ان عوض شود.

منبع: آقای آسانسور

نظر شما