شناسهٔ خبر: 64586 - سرویس سایر حوزه‌ها
نسخه قابل چاپ

انواع بازاریابی چیست؟ انواع مدل ها و روش های بازاریابی در سال 2021 کدام اند؟

انواع بازاریابی چیست؟ انواع مدل ها و روش های بازاریابی در سال 2021 کدام اند؟

در شرایط پاندمی کرونا در سال 2021 بهترین روش بازاریابی ای که می توان برای کسب و کار خودمان اتخاذ کنیم کدام است؟ در این محتوا قصد داریم تا به بررسی انواع روش های بازاریابی بپردازیم تا بتوانیم مقایسه جامع و کاملی از بین آن ها داشته باشیم. در نهایت هم رویکردهای آن را مورد مطالعه قرار می دهیم و سعی می کنیم بهترین روش و مدل انواع بازاریابی را متناسب با کسب و کار خودمان انتخاب کنیم.

تعریف بازاریابی چیست؟

به صورت کلی به هر نوع فعالیتی که یک کسب وکار برای بهبود ارائه خدمات یا محصول خود به صورت آنلاین یا سنتی انجام می دهد، بازاریابی گفته می شود. هدف از «انواع بازاریابی» ایجاد آگاهی در خصوص کسب وکارتان است. در نتیجه مشتریان ترجیح می دهند که محصولات یا خدمات شرکت شما را در مقابل سایر رقبا انتخاب کنندارائه نوعی خدمات یا محصول که نیازهای مشتری شما را مرتفع می سازد، جنبه مهم دیگری از بازاریابی به حساب می آید.

« بازاریابی در حقیقت شناخت کامل نیاز مشتری است. به این ترتیب می‌توان محصولات یا خدماتی را ارائه کرد که قابل فروش به مشتری باشد

برند اپل باید موفقیت عظیم خود را مدیون هوش و قدرت سرشار بازاریابی استیو جابز است. استیو جابز فقط در ساخت تکنولوژی منحصربه‌فرد مهارت نداشت. بلکه او می‌توانست نیاز مشتری را به‌خوبی درک کند و این نیاز را با ظرافت و نوآوری تمام رفع نماید.

انواع بازاریابی و روش های آن کدام اند؟

انواع بازاریابی هر کدام یک زمینه بسیار پیچیده با شاخه های مختلف هستند. رویکردهای گوناگونی برای انواع بازاریابی وجود دارد که باید بر اساس مختصات کسب و کار خود و همچنین ویژگی ها و نیاز مخاطبان هدفتان، رویکرد مناسب را از بین آن ها انتخاب کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا 8 رویکرد مهم بازاریابی را که در جریان رشد کسب و کارتان به آن ها نیاز دارید، بررسی کنیم.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در افیلیت مارکتینگ یا همان همکاری در فروش، شما محصولات یک کمپانی دیگر را معرفی می کنید. زمانی که از طریق لینک شما، محصول آن کمپانی فروش برود، از آن فروش کمیسیون دریافت خواهید کرد. در روش مشارکت در فروش، شما بازاریاب یک کمپانی دیگر خواهید بود. در نتیجه فروش، کمپانی فروشنده به شما پاداش می دهد.

بازاریابی سنتی (Traditional Marketing)

از بازاریابی سنتی در تمام دنیا استفاده می‌شود. تقریباً تمام کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، از آن راضی هستند. پس تعجبی نیست که بیشتر مردم با ایده کلی این نوع بازاریابی آشنا باشند. این نوع بازاریابی بر فروش محصولات و خدمات تأکید دارد.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)

دیجیتال مارکتینگ در حقیقت بازاریابی محصول یا خدمات با کمک تکنولوژی دیجیتال است. در این روش از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، موبایل‌ها و هر وسیله ارتباطی دیجیتال دیگر برای تبلیغات استفاده می‌شود.

بازاریابی محتوا (Content marketing)

آیا تا کنون دستور تهیه غلات صبحانه را روی جعبه آن مطالعه کرده اید؟ آیا به این موضوع دقت کرده اید که در دستور تهیه از موادی نام برده می شود که معمولاً خود آن کمپانی آن ها را تولید می کند و ارائه می دهد؟ دقت کرده اید که برای جلب نظر شما، نام کمپانی نیز کنار این مواد اولیه قرار داده می شوند؟ این یک روش بازاریابی محتوا محسوب می شود.

با کمک بازاریابی محتوایی، خدمات یا محصول شما، مفید و موثر به نظر می رسند. به این طریق می تواند باعث ایجاد احساسات مثبت نسبت به برند شما در مشتری شود. اگر content marketing را به درستی انجام دهید، مشتری متوجه نمی شود که شما در حال تبلیغ محصول و خدمات خود هستید. حداقل می توان گفت که مشتریان این مدل بازاریابی را، بیشتر از یک پاپ – آپ تبلیغاتی در اینترنت دوست دارند.

بازاریابی موتورهای جستجو (Search engine marketing)

 این نوع بازاریابی به‌معنای ارائه تبلیغات به کاربرانی است که از موتورهای جستجو همانند گوگل یا بینگ استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو فضای خاصی را به تبلیغات اختصاص می‌دهند. به این ترتیب می‌توانید تبلیغات خود را در زمینه کلیدواژه مرتبط با کسب‌وکار خود را در این بخش قرار دهید. به‌عنوان مثال یک کسب‌وکار می‌تواند فضای تبلیغات در زمینه جستجو عبارت «خرید مایکروفر» را خریداری کند. به این ترتیب هر کاربری که عبارت خرید مایکروفر را جستجو کند، با تبلیغات او روبه‌رو خواهد شد.

بازاریابی ویدئویی (Video marketing)

بازاریابی ویدیویی را می توان به نوعی زیرمجموعه بازاریابی محتوایی دانست. با این تفاوت که در این نوع از انواع بازاریابی همواره از ویدئو استفاده می شود. کاربران اینترنت همه روزه حجم بسیاری از ویدئوهای مختلف را تماشا می کنند. به همین خاطر بازاریاب های دیجیتال نیز این موقعیت را برای خودشان مغتنم دانستند. آقای James Wedmore می گوید:

نگاه به ویدئو مارکتینگ به عنوان یک انتخاب اختیاری و اضافی برای بیزینس خود را عوض کنید. ویدئو یک نوع ارتباط موثر است که باید در تمامی جوانب بازاریابی هایی که برای کسب و کار خود انجام می دهید، استفاده شود

 بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

خوب است بحث را با این کلام خانم Bonnie Sainsbury شروع کنیم:

"رسانه های اجتماعی به شما کمک می کنند تا وفاداری مشتریان فعلی خود را افزایش دهید تا جایی که آن ها با کمال میل و به صورت رایگان در مورد شما به دیگران بگویند."

بازاریابی شبکه های اجتماعی فرآیند ساخت محتوای درخور برای انواع مختلف پلتفرم شبکه های اجتماعی است تا باعث تعامل کاربر با برند و در نتیجه ارتقاء کسب وکار شما شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ با گسترش محتوا در شبکه های اجتماعی ارتباط دارد. در بازاریابی اینفلوئنسر، بازاریاب با تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرهایی در ارتباط است که دارای فالوورهایی وفادار هستند. اینفلوئنسر باید ارتباط مناسبی با فالوورهای خود داشته باشد. به این طریق می تواند نقش یک پل ارتباطی بین برند شما و مخاطبان خود را ایفا کند.

ریفرال مارکتینگ (Referral marketing)

ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی (همچنین به عنوان بازاریابی دهان به دهان نیز شناخته می شود) یک تاکتیک قدرتمند و یکی از بهترین محرک های بازاریابی برای فروش و افزایش نرخ تبدیل است. بازاریابی ارجاعی دقیقاً همان چیزی است که از نامش پیداست: فرآیند معرفی و توصیه یک کالا توسط مصرف کننده به شخص دیگر و خرید کالا توسط آن شخص به دلیل همان توصیه. (توصیه کننده می تواند دوست، خانواده و .... باشد)

از بین انواع بازاریابی، بازاریابی ارجاعی به این دلیل کارآمد است که مصرف کنندگان بیش از اعتماد به تبلیغات سنتی به نظرات "افراد واقعی" اعتماد دارند. در واقع، مردم کالا یا خدماتی را که دوستشان به آن ها توصیه می کند، چهار برابر بیشتر خریداری می کنند.

نتیجه گیری

خب دوستان عزیز، در این مطلب شما به صورت کلی با انواع بازاریابی و استراتژی های آن آشنا شدید. سعی کردیم با پاسخ به سوال «انواع بازاریابی چیست»، در انتخاب صحیح استراتژی بازاریابی جهت افزایش فروش و نرخ بازگشت سرمایه به شما عزیزان کمک کنیم. برای مطالعه بیشتر می توانید به سایت همکاری در فروش دایان افیلیت مراجعه کنید.

برگرفته از:

https://dayanaffiliate.com/

برچسب‌ها:

نظر شما