ادبیات

کل اخبار:749

 • ادبیات ترکی ۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۳۲

  نگاهی به نحوۀ تدریس ادبیات معاصر ترکی در دانشگاه‌های ترکیه؛

  دانشگاه زندگان؛ ادبیات مردگان

  الفبای لاتین قدمتی کمی بیشتر از هشتاد سال در ترکیه دارد و طبیعی است که این تغییر رسم‌الخط دگرگونی بزرگی در زبان و ادبیات را با خود به‌همراه داشت. برنارد لوئیس، که آثار بسیار مهمی پیرامون خاورمیانه، خاصه ترکیه دارد، می‌نویسد: درست است که ترکی شامل لغات اتخاذشدۀ بسیاری از فارسی و عربی است، ولی ساختار آن با هر دو زبان کاملاً تفاوت دارد و دامنۀ اشکال و صداهای آن چنان وسیع است که رسم‌الخط عربی قادر به رساندن مفهوم آن نیست.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۰

  ردپای واژه «چپ» در زبان پارسی / حسن شیدا

  در فرهنگ و زبان پارسی ـ‌ مانند هر زبان دیگر ـ واژه‌هایی حضور دارند که در معانی و مفاهیم گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما علی‌رغم نقش درخور توجهشان کمتر درباره آنها تحقیق شده، یا اصلاً کسب به آنها نپرداخته است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۲۰

  رقیب هیچ جایزه دیگری نیستیم/ادبیات ایران نیاز به اتفاق تازه دارد

  دبیر جایزه ادبی احمد محمود می‌گوید جایزه ادبی تازه تاسیس احمد محمود با اطلاع خانواده وی و بدون ارتباط با انجمن داستان‌نویسان تهران شکل گرفته و رقیب هیچ یک از جوایز ادبی داخلی و خارجی نیست.

 • دلوز ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۴۰

  ترجمه یکی از مقالات ژیل دلوز در کتاب «مقالات انتقادی و کلینیکی»؛

  ادبیات و زندگی

  آدمی با روان نژندی‌اش نمی‌نویسد. روان نژندی یا روان‌پریشی گذرگاه‌های زندگی نیستند، بلکه حالاتی‌اند که وقتی در آن‌ها فرومی‌افتیم که فرایند تخریب، مسدود یا بند آمده باشد. بیماری نه یک فرایند، که یک توقف فرایند است؛ همچنان‌که در «مورد نیچه» چنین بود. افزون بر این، نویسنده به‌معنای دقیق کلمه، نه یک بیمار، که یک پزشک است؛ پزشک خودش و پزشک جهان.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۰

  دفتر دوم از کتاب‌شناسی نقد و بررسی ادبیات داستانی معاصر منتشر شد

  پس از انتشار جلد اول کتاب‌شناسی نقد و بررسی ادبیات داستانی معاصر مختص پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران، دفتر دوم این مجموعه درباره داستان‌نویسان نسل دوم، منتشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۲۰

  هوشنگ مرادی کرمانی: من راننده تاکسی ام نه معلم رانندگی!

  هوشنگ مرادی کرمانی در هم اندیشی تاثیر مفاخر پیشکسوت بر ادبیات کودک گفت: من نمی توانم درباره داستان نویسی توضیح دهم؛ من راننده تاکسی ام نه معلم رانندگی! وخلاقیت جدای از نظریه پردازی است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۰۰

  یادی از بزرگان ادبیات کودک و نوجوان در یک نشست تخصصی

  در هم اندیشی تاثیر مفاخر پیشکسوت بر ادبیات کودک و نوجوان حاضران درباره بزرگان ادبیات کودک و نوجوان به اظهار نظر پرداختند.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۴۰

  تجربه عالی ترین معانی با ساده ترین الفاظ

  حسن بلخاری در هم اندیشی تاثیر مفاخر پیشکسوت بر ادبیات کودک و نوجوان گفت: بیان «یکی بود یکی نبود» ما را به قلمروی می برد که عالی ترین معانی را با ساده ترین الفاظ تجربه می کنیم.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۴۰

  بازآفرینی ادبی؛ پیشنهاد نویسندگان برای رونق ادبیات کودک و نوجوان

  ۱۸ تیرماه، سالگرد درگذشت مهدی آذریزدی و روز ملی ادبیات کودک و نوجوان است؛ نویسنده‌ای که برای نخستین بار به بازنویسی برای بچه‌ها پرداخت.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۹:۴۰

  نویسنده‌ای که به‌تنهایی یک خلأ فرهنگی کشور را پُر کرد

  امروز، روز ادبیات کودکان و نوجوانان و یادآور تلاش‌ها و خدمات مرحوم استاد مهدی آذریزدی است؛ شخصیتی که کتاب‌هایش و بویژه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» ماندگار است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۵۷

  نادیده گرفتن عامه‌پسندها به نفع ادبیات نیست !

  اگرچه ادبیات نخبه‌گرا موردتوجه بسیاری از نویسندگان و منتقدان ادبی است اما ادبیات عامه‌پسند نیز نباید نادیده گرفته شود. در یک نگاه ادبیات عامه پسند کمک می‌کند تا ادبیات بدنه قوی‌تر شود.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۴۰

  از یک‌صد رمان برتر ادبیات انگلیسی کدام را خوانده‌اید؟!

  «رابرت مک‌کرام»، سردبیر مجله آبزرور پس از دو سال تحقیق صد رمان برتر دنیا به زبان انگلیسی را معرفی کرد، شمار زیادی از این رمان‌ها به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۴۰

  آرزوهای اهل قلم در روز قلم/ مرثیه‌ای برای رابطه مردم و نویسندگان

  همزمان با ۱۴ تیرماه و روز قلم جمعی از اصحاب قلم از آرزوهای دور و نزدیک خود برای آینده ادبیات ایران سخن گفتند.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۰۰

  ​بازگشت رونق ادبی به فرانسه با انتشار ۵۸۱ رمان

  با انتشار ۵۸۱ رمان در چند ماهه‌ی اخیر سال جاری میلادی در فرانسه رونق ادبی به کتابفروشی‌ها و محافل ادبی این کشور بازگشته است.

 • ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۰

  هنوز در فرهنگ ما «فلانی دارد قصه می‌گوید» یعنی حرفش مهم نیست!

  پژوهشگر ادبیات داستانی بااشاره به کم‌اهمیت شمردن داستان در پیشینه فرهنگی ما گفت: هنوز هم وقتی می‌خواهند بگویند فلانی حرف کم اهمیتی می‌زند، می‌گویند «دارد قصه می‌گوید»!

 • ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۲:۲۰

  درباره ادبیات معاصر ایران

  «سرگذشت تاریخ‌نگاری ادبیات معاصر ایران» کتابی تازه از میرعابدینی است که در نشر نو منتشر شده است.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۷:۰۰

  سرشار: ادبیات بدون نقد رشد نمی‌کند/ روایت میرکیانی از نظیره‌سازی

  رئیس انجمن قلم ایران در سومین نشست تخصصی کتابخوان اهل قلم گفت: ادبیات بدون کمک نقد صحیح نمی‌تواند رشد کند.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۰

  «سرگذشت تاریخ‌نگاری ادبیات معاصر ایران» چاپ شد

  کتاب «سرگذشت تاریخ نگاری ادبیات معاصر ایران» نوشته حسن میرعابدینی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۳:۲۰

  جایگاه ادبی و سویه‌های شعری نادر نادرپور

  مظفر رویایی، شاعر، مترجم و منتقد ادبی، برادر کوچکتر و یار دیرین یدالله رویایی است. او به واسطه حضور در محافل ادبی و جمع‌های خصوصی شاعران از دیرباز تاکنون، ناگفته‌های فراوانی درباره رفت‌وآمدهای نادرپور به منزلشان، روابط او با دیگر شاعران، رویکردها و سبک ادبی و جایگاه وی در شعر معاصر فارسی دارد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ ۱۲:۴۰

  انتقاد غفارزادگان از «باب‌روزنویسان»/ فعالان نشر کاسب شده‌اند!

  داوود غفارزادگان می‌گوید دست‌اندرکاران نشر و ادبیات این روزها به جای اینکه بیشتر آدم ادبیات باشند آدم کاسبی و بیزینس و بازار هستند و نویسنده جوان توان مقابله با آنها را معمولا ندارد.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۱۷:۲۰

  روایت زمان ازدست‌رفته/ نقدی بر «کوچه ابرهای گمشده» نوشته کورش اسدی

  زمان روایت «کوچه ابرهای گمشده» از یک لحظه رخوت سپیده‌دمان پاییزی شروع می‌شود و تا دم‌دمای صبح روز بعد استمرار می‌یابد. استرخایی در تن شهر و تن راوی و تن روز.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۷:۰۰

  دریغا زنی از نسلی بی‌بازگشت در روسیه/ درباره «آنا آخماتووا » شاعر روس

  نظام کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی از هنرمندان انتظار داشت که در وصف انقلاب و در توصیف شادی و نیکبختی که در جامعه کمونیستی موج می‌زد آثار هنری خلق کنند.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۶:۲۰

  احمد آرام: در ادبیات معاصر لابی‌هایی پیدا شده است

  احمد آرام با اعتقاد به این‌که در ادبیات معاصر لابی‌هایی پیدا شده است می‌گوید: ناشران در انتخاب کتاب برای جشن امضا و رونمایی دقت بیشتری به خرج ذهند زیرا اگر منحرف شویم، در آینده جشن امضا کم‌رنگ‌تر می‌شود و کسی به آن توجه نمی‌کند.

 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۱:۳۹

  سهم اندک «خرمشهر» از ادبیات جنگ/ جای خالی پژوهش اجتماعی

  حماسه خرمشهر به‌رغم عظمت و ماندگاری در تحولات تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، سهمی حداقلی از تولیدات ادبی در سه دهه گذشته داشته است.

 • کوثری ۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۴۵

  دیدگاه عبدالله کوثری در باب ترجمه‌های موازی آثار ادبی؛

  فضل تقدم و تقدم فضل مترجمان کهنه‌کار

  بحث سر این است که ما امیدواریم کسی که کار بیست یا سی سال پیش را دوباره ترجمه می‌کند، یک گام جلوتر برود، ولی من پیشاپیش بگویم متأسفانه ما امروز در نسل جوان هیچ مترجمی نداریم که به گرد محمد قاضی برسد که بخواهیم بگوییم که مثلاً تو «دن کیشوت» را یک‌بار دیگر ترجمه کن تا ترجمۀ قاضی کنار برود.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۹:۵۸

  تکنولوژی مقابل ادبیات نیست

  دو نویسنده ایتالیایی و ایرانی با بررسی رابطه‌ی تکنولوژی و ادبیات هر یک دیدگاه‌های مثبت و منفی خود را در این مورد مطرح کردند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۳:۰۰

  ادبیات تجمل نیست

  متن زیر روایت امیرحسن چهل‌تن از نمایشگاه کتاب، ادبیات و نشر است.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۲۰

  راک و ادبیات

  «بوطیقای متن، بوطیقای صدا» جستارهایی است در تحلیل موسیقی راک از منظر مطالعات فرهنگی و نظریه ادبی که به انتخاب و ترجمه محمد حیاتی و علی شفیع‌آبادی و همراه با مقاله‌ای به نام «نسل من، مخاطبان، شیفتگان، خرده‌فرهنگ‌ها» نوشته روی شوکر، به ترجمه مراد فرهادپور و شهریار وقفی‌پور، در نشر نیلوفر منتشر شده است.

 • فرزاد موتمن ۱۳۹۶/۰۲/۰۹

  گفت‌وگو با فرزاد موتمن پیرامون فیلم‌های شاعرانه؛

  دیالوگ‌نویسی در ذات ادبیات ما نیست

  ادبیات ایران به‌شدت توصیفی است، داستان‌گو نیست و درعین‌حال تخیلی هم نیست. به نظر می‌رسد وقتی وارد حیطۀ دیالوگ‌نویسی می‌شویم، ادبیات ما به‌شدت افت می‌کند و به نظر من، این ضعف نیست، بلکه ویژگی ادبیات ماست که درست برخلاف ادبیات اروپاست. آن‌ها هفت‌صد سال پیش شکسپیر داشتند که اساساً دیالوگ‌نویس بوده است. آن سنت همچنان باقی مانده است و امروزه هم جذاب‌ترین دیالوگ‌ها را کماکان آن‌ها می‌نویسند.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۸

  موسوی بجنوردی: آذرنوش نقش بسیار برجسته‌ای در متون ادب فارسی داشته است

  رئیس بنیاد دایره‌المعارف بزرگ اسلامی در آئین گرامیداشت آذرتاش آذرنوش، چهره ماندگار زبان و ادبیات عرب، بیان کرد: نام ایشان در ظاهر با زبان و ادبیات عربی گره خورده، در حالی‌که دکتر آذرنوش نقش بسیار برجسته‌ای در متون ادب فارسی داشته است. وی زبان و ادبیات فارسی را در تماس با زبان عربی جلوه درخشانی داده است.